Синкопе — минуща втрата свідомості та постурального тонусу з подальшим спонтанним відновленням. Синкопе, або непритомність, розвивається внаслідок зниження перфузії головного мозку. Синкопальні епізоди можуть розвинутися раптово і без попередніх ознак або симптомів, або можна виявити такі провісники синкопе, як запаморочення, підвищене потовиділення, нудота, порушення зору або інші ознаки та симптоми.
Види синкопе:
За оцінками експертів, близько 20–30% населення загалом перенесли, принаймні, один епізод синкопе протягом життя.
Непритомність є симптомом основного захворювання, а не самостійною патологією.
Більшість синкопальних явищ мають доброякісну причину. До них належать вазовагальне синкопе (нейрокардіогенне), дегідратація або причини, пов’язані з прийомом лікарських засобів.
Потенційно небезпечні причини пов’язані з підвищеним ризиком летального наслідку, з аритміями і клапанними аномаліями, такими як шлуночкова тахікардія, атріовентрикулярна (АВ) блокада або критичний аортальний стеноз.
При неясній етіології синкопе слід враховувати наявність психічних захворювань і зловживання психоактивними речовинами.
На частку вазовагального синкопе припадає близько 50% усіх випадків непритомності. Вазовагальне синкопе може бути пов’язане з різними ситуаціями, зокрема тривалим стоянням, перебуванням у людних місцях, задушливих приміщеннях, у спекотну погоду, може розвинутися на тлі вираженого болю або надмірної втоми та стресу. Цей стан також називають «звичайною непритомністю», оскільки він є найчастішою причиною синкопе і може розвинутися навіть у здорових осіб. Синкопе зазвичай передують продромальні симптоми, такі як затуманювання зору, підвищене потовиділення, нудота, запаморочення, слабкість, блідість шкірних покривів. Потім розвиваються брадикардія, зниження артеріального тиску та подальша втрата свідомості. Пацієнти зазвичай приходять до тями через кілька хвилин і можуть відчувати загальну слабкість. При вазовагальній непритомності не фіксують мимовільне сечовипускання/дефекацію, судоми або сплутаність свідомості після приходу до тями, як у пацієнтів із судомами.
Що є причиною ортостатичного синкопе? Ортостатичне синкопе пов’язане з раптовим зниженням артеріального тиску при різкій зміні положення тіла (з горизонтального на вертикальне).
Прийом алкоголю, низки лікарських засобів (включаючи діуретики, вазодилататори, фенотіазин, антидепресанти) може зумовити розвиток ортостатичної гіпотензії та непритомності.
Ортостатична непритомність може розвинутися на тлі первинної вегетативної недостатності (наприклад при хворобі Паркінсона, деменції з тільцями Леві) та за вторинної вегетативної недостатності у пацієнтів з цукровим діабетом, уремією, амілоїдозом.
Кардіальну етіологію синкопе найчастіше виявляють у пацієнтів похилого віку, а некардіальну (вазовагальну) — у осіб молодого віку. Ризик кардіальних причин розвитку синкопе вищий у пацієнтів із цукровим діабетом, гіперліпідемією, артеріальною гіпертензією та курців.
Синкопе: історія хвороби має першочергове значення визначення причин розвитку синкопе.
Аспекти анамнезу, що вказують на ймовірність кардіогенної етіології синкопе (таблиця):
Таблиця. Кардіогенні причини синкопе
Структурні порушення | Порушення ритму та провідності |
|
Тахіаритмії:
Брадіаритмії:
|
Симптоми та ознаки, характерні при неврологічних причинах розвитку синкопе:
Для підтримки нормального функціонування головного мозку необхідне постійне надходження глюкози, і будь-яке переривання цього процесу навіть на кілька секунд може призвести до втрати свідомості або непритомності. Мозковий кровотік підтримується складним механізмом, що включає серцевий викид, системний судинний опір, середній артеріальний тиск та внутрішньосудинний об’єм. Порушення будь-якого з цих механізмів, наприклад зниження рівня венозного повернення, що призводить до зниження серцевого викиду, може зумовити розвиток синкопе.
Також виділяють гомеостатичний фактор. Непритомність може розвинутися внаслідок зміни якісного складу крові — зниження рівня глюкози, кисню, вуглекислого газу.
Діагноз «синкопе» встановлюється, виходячи з типових клінічних ознак. Для діагностики причини синкопе слід провести ретельний збір анамнезу та фізикальне обстеження.
У пацієнта із синкопе слід уточнити:
Глибина та тривалість втрати свідомості можуть бути різними. Зазвичай тривалість періоду без свідомості становить від 20 с до декількох хвилин. Як правило, хворий лежить нерухомо, скелетні м’язи розслаблені. Пульс зазвичай слабкий, можна відмітити зниження артеріального тиску, клонічні посмикування м’язів обличчя та тулуба. Після відновлення свідомості хворий може відчувати виражену слабкість. Зазвичай виявляють блідість шкірних покривів.
Фізичне обстеження має включати детальне серцево-судинне та неврологічне обстеження для виявлення ознак ортостатичної гіпотензії, судинних захворювань, застійної серцевої недостатності або гострої цереброваскулярної події, що маскується під непритомність.
При підозрі на серцево-судинну етіологію подальше обстеження включає визначення рівня серцевих ферментів, ЕКГ-моніторинг та ехокардіограму. Холтерівське моніторування рекомендується амбулаторним пацієнтам із підозрою на порушення провідності/аритмії.
На ЕКГ можуть бути виявлені такі патологічні зміни, що потенційно пов’язані із синкопе:
При підозрі на цереброваскулярну етіологію подальше обстеження включає комп’ютерну томографію головного мозку, доплерографію сонних артерій, магнітно-резонансну томографію головного мозку та магнітно-резонансну ангіографію.
Електроенцефалографія (ЕЕГ) показана за підозри на судоми.
Психогенний характер непритомності може бути діагностований у пацієнта після виключення інших потенційних причин синкопе, зокрема серцево-судинні та неврологічні захворювання.
Метод лікування синкопе залежить від причин, що зумовили розвиток непритомності. Терапія основної причини синкопе є головним напрямом лікування.
Перша допомога при синкопе включає немедикаментозні методи та медикаментозну терапію за наявності показань.
При розвитку звичайних синкопе, а також при пресинкопе у підлітків на тлі втоми, недосипання, емоційного збудження і стресу, голоду, слід рекомендувати сісти (по можливості прилягти). Цього зазвичай достатньо, щоб запобігти розвитку втрати свідомості та падіння.
Консервативне лікування:
При неефективності консервативних заходів може бути рекомендована медикаментозна терапія із застосуванням блокаторів бета-адренорецепторів, селективних інгібіторів зворотного захоплення серотоніну, гідрофлудрокортизону, проаматину.
Консервативне лікування:
Медикаментозне лікування:
Бостонські критерії синкопе спрямовані на стратифікацію ризику розвитку ускладнень/потреби госпіталізації пацієнтів на основі:
Якщо критерії негативні, пацієнт без супутніх захворювань може бути безпечно виписаний з відділення невідкладної допомоги.
Пацієнтам з непритомністю та супутніми захворюваннями показано регулярне спостереження у терапевта та кардіолога.
Консультація невролога необхідна за підозри на цереброваскулярні причини.
Травми. У зв’язку з ризиком падіння після епізоду непритомності пацієнтам слід рекомендувати уникати висоти. Також пацієнтам із синкопе рекомендується не керувати автомобілем та технікою.
Раптова серцева смерть за кардіальних причин синкопе.