Синдром Лускунчика, або стиснення лівої ниркової вени (ЛНВ) — це рідкісний стан, при якому ЛНВ стискається між аортою та верхньою брижовою артерією (ВБА) (передній варіант) або між аортою та хребтом (задній варіант). Таке стиснення призводить до венозного застою у лівій нирці та прилеглих структурах. Це може спричинити порушення кровотоку та розвиток різних симптомів.
Анатомічне стиснення ЛНВ уперше описав Джон Шарль Буало Грант (John Charles Boileau Grant) у 1937 р. Термін «синдром Лускунчика» став використовуватися після роботи А. де Шеппера (A. de Schepper) у 1972 р.
Важливо розділити феномен Лускунчика — це безсимптомне стиснення, виявлене випадково під час візуалізації, яке вважається варіантом норми, і синдром Лускунчика — симптоматичний прояв анатомічного стиснення.
Поширеність синдрому Лускунчик залишається невизначеною. Діагноз може бути встановлений у осіб будь-якого віку — від немовлят до пацієнтів літнього віку (молодше 70 років). Однак захворювання має бімодальний розподіл за віком:
Передбачається, що швидке зростання та розвиток хребта в період статевого дозрівання призводить до зменшення кута між аортою та ВБА, що підвищує ризик здавлення ЛНВ та розвитку синдрому Лускунчика.
Синдром Лускунчика діагностують однаково у чоловіків та жінок, але у чоловіків діагноз частіше встановлюють у більш ранньому віці (медіана у віці 24 роки), у жінок — медіана у віці 29 років.
Згідно з результатами дослідження, у більше ½ безсимптомних осіб діагностують більш ніж 50% збільшення діаметра ЛНВ за межами ВБА. Це часто інтерпретується як анатомічна норма без необхідності лікування за відсутності симптомів (Penfold D. et al., 2024).
Синдром Лускунчика розвивається внаслідок зменшення кута між аортою та початком ВБА до менше 40°, що призводить до компресії ЛНВ. У нормі простір між цими судинами становить 4–5 мм і підтримується заочеревинною жировою клітковиною та частиною дванадцятипалої кишки. У пацієнтів з низьким індексом маси тіла (ІМТ) цей прошарок стоншується, що підвищує ризик здавлення вени. У таких випадках збільшення маси тіла може зменшити вираженість симптомів.
Зазвичай ЛНВ проходить спереду від аорти та впадає в нижню порожнисту вену (НПВ). Вона значно довша за праву ниркову вену. У пацієнтів із синдромом Лускунчика початок ВБА може бути розташований більш латерально або нижче звичайного, що призводить до формування гострого кута та підвищує компресію ЛНВ.
З ембріологічної точки зору, ЛНВ формується з передньої гілки венозного кільця, водночас як задня частина зазвичай піддається регресії. Якщо відбувається зворотний процес — дегенерація переднього сегмента або неповна регресія заднього — можуть формуватися атипові варіанти анатомії: ретроаортальна або циркумаортальна ЛНВ. У цих випадках компресія відбувається між аортою та хребтом.
До інших судинних аномалій, пов’язаних із синдромом Лускунчика, належать біфуркація або множинні гілки ЛНВ. Рідше компресія ЛНВ може бути спричинена такими причинами, як:
Слід також враховувати синдром ВБА — стан з аналогічним механізмом, при якому стискається низхідна частина дванадцятипалої кишки між аортою та ВБА.
Здавлення ЛНВ викликає розвиток венозної гіпертензії, що призводить до виникнення колатерального кровотоку. Підвищений тиск у цих венах, особливо поблизу чашково-мискової системи, може зумовлювати їхній розрив і призводити до гематурії. Однак у деяких пацієнтів розвинена колатеральна мережа ефективно компенсує тиск (Duncan A.A., 2023).
Основні венозні колатералі включають ліву гонадну вену, комунікативні поперекові вени, капсулярні ниркові вени, інші регіонарні судини. Участь гонадної вени може викликати варикоцеле або синдром тазового венозного застою, що, своєю чергою, може знижувати тиск у ЛПВ через венозну декомпресію (Penfold D. et al., 2024).
Для більшості пацієнтів із синдромом Лускунчика характерні такі симптоми:
Вираженість симптомів збільшується при фізичній активності (Duncan A.A., 2023).
Додаткові прояви у жінок:
Додаткові прояви у чоловіків:
Фактори ризику та обтяжувальні обставини:
Пов’язані із синдромом Лускунчика стани:
Діагноз синдрому Лускунчика ґрунтується на клінічній картині та підтверджується методами візуалізації. Лабораторні аналізи (гематурія, протеїнурія) — неспецифічні, але необхідні для виключення інших захворювань.
Інструментальна діагностика:
Для діагностики синдрому Лускунчика важливо провести диференційну діагностику із синдромом тазового венозного застою, синдромом болю в попереку та гематурією (таблиця) (Ismailoglu T., 2022).
Синдром | Клінічні прояви | Критерії КТ /УЗД | Критерії МРТ/магнітно-резонансної ангіографії (МРА) | Додаткові ознаки |
Синдром Лускунчика | Гематурія, біль у лівій поперековій ділянці та животі | Аорто-мезентеріальний кут (AMК) <35° (на КТ в артеріальній та портальній венозній фазі, сагітально). Кут Бека <35°, співвідношення діаметрів ЛНВ >4,9. Стиснення ЛНВ у ділянці AMК. Ознака «дзьоба» ЛНВ та феномен «струмінь контрасту». | AMК <35° (на МРА, сагітально). Кут Бека < 32°, співвідношення діаметрів ЛНВ > 4,9. Дорсолатеральний перекрут лівої нирки, стиснення та престенотичне розширення ЛНВ, аномальна конфігурація ВБА, периренальне або гонадне варикозне розширення вен. | Співвідношення діаметрів та пікових швидкостей ЛНВ у ділянці воріт та аортомезентеріального сегмента >5. |
Синдром тазового венозного застою | Біль в зоні таза, дисменорея, диспареунія, біль після статевого акту, дизурія, варикоз вен таза, вульви, сідниць чи стегна | Чотири односторонні звивисті та розширені параматкові вени (мінімум одна >4 мм), гонадна вена (>8 мм, одностороння або двостороння). Відсутність обструкції чи структурних перешкод. | Ретроградний каудальний потік контрасту на МРА, розширене параматкове варикозне розширення. Гетерогенна або T2-гіперінтенсивність унаслідок повільного струменю, наявність дугоподібної вени, що перетинає серединну лінію, варикоз вульви та/або стегна, полікістоз яєчників, відсутність структурної обструкції або ендометріозу. | Ретроградний струмінь у розширеній правій або лівій гонадній вені (>5 мм). |
Синдром болю в попереку та гематурії | Нудота, блювання, біль у попереку, мікро- або макрогематурія | При мінімум 2 епізодах болю в попереку необхідно виконати КТ або УЗД для виключення уролітіазу або обструкції сечових шляхів. | Немає |
У дітей та підлітків із синдромом Лускунчика рекомендовано консервативне лікування (спостереження у безсимптомних пацієнтів, медикаментозне лікування, корекція способу життя), оскільки симптоми часто проходять з віком. Згідно з результатами дослідження, до 75% пацієнтів одужують протягом 2 років. Можлива терапія інгібіторами ангіотензинперетворювального ферменту (АПФ) та ацетилсаліциловою кислотою за наявності протеїнурії. Пацієнтам із низьким індексом маси тіла показано збільшення маси тіла. При тазовому болю — рекомендовано носити компресійні панчохи. У дорослих у разі симптомів, що зберігаються, необхідно інтервенційне втручання (наприклад стентування вени або хірургічне втручання) для полегшення стану.
Показання до хірургічного лікування:
Основні методи хірургічного лікування:
За відсутності лікування синдром Лускунчика може призводити до прогресуючого порушення функції нирок. У медичній літературі описані рідкісні, але тяжкі ускладнення, зокрема утворення мішотчастих аневризм ЛНВ. Такі аневризми можуть розірватися або тромбуватися з подальшою емболізацією до системи НПВ та легеневих судин.
Порушення венозного відтоку по лівій гонадній вені призводить до венозного застою та дилатації судин. У чоловіків це проявляється лівостороннім варикоцеле, а у жінок — синдромом тазового венозного застою. Обидва стани можуть асоціюватися з порушенням репродуктивної функції.
До інших можливих ускладнень належать масивна гематурія і виражена ортостатична протеїнурія.
У пацієнтів із комбінацією синдрому Лускунчика та синдрому Мея — Тернера важливо враховувати їхній взаємний вплив: корекція однієї з них може збільшити вираженість проявів іншої (Penfold D. et al., 2024).
Хірургічне лікування синдрому Лускунчика також пов’язане з ризиком ускладнень. Можливий розвиток ретроперитонеальної гематоми, кишкової непрохідності та тромбозу глибоких вен, рестенозу. У разі ендоваскулярних втручань, таких як стентування або встановлення спіралей, можливі зміщення та міграція пристроїв до НПВ або легеневої артерії (Heilijgers F. et al., 2024).
Синдром Лускунчика у молодих пацієнтів у більшості випадків (до 75%) має доброякісний перебіг та згодом може регресувати. Цьому сприяють збільшення маси тіла, ріст пацієнта, а також розвиток венозних колатералей, що компенсують стиснення ЛНВ.
Однак за наявності персистувальних симптомів синдром може призводити до серйозних ускладнень, таких як тромбоз ЛНВ та пошкодження паренхіми нирки. У низці випадків розвивається макрогематурія з необхідністю гемотрансфузії, що, своєю чергою, підвищує ризик ускладнень (Penfold D. et al., 2024).