Плямиста лихоманка (кліщовий рикетсіоз) — термін, що поєднує групу інфекційних захворювань, які викликають бактерії роду Rickettsia. Станом на грудень 2020 р. згідно з критеріями генетичної ідентифікації рід Rickettsia включає 30 визнаних видів бактерій. З цього числа щонайменше 18 видів є патогенними для людини та тварин і спричиняють розвиток різних інфекцій. Ці мікроорганізми передаються:
Основними переносниками рикетсій, що викликають плямисті лихоманки, є різні представники іксодових кліщів: Dermacentor reticulatus, Dermacentor marginatus; Rhipicephalus sanguineus, Rhipicephalus bursa, Haemaphysalis punctata, Ixodes ricinus, Ixodes persulcatus, Amblyomma americanum. Через вищеописані механізми передачі патогенні рикетсії легко поширюються та підтримуються в популяціях цих кліщів.
За Міжнародною класифікацією хвороб X перегляду групі кліщових рикетсіозів надано код A77, в якому:
Збудниками плямистих лихоманок є бактерії роду Rickettsia. Їх характерні загальні ознаки представлені в табл. 1.
Ознака | Опис |
Фарбування за Грамом | Рикетсії належать до грамнегативних (Гр-) мікроорганізмів. Поясненням цьому є особливості їхньої будови. Клітинна стінка складається з ліпополісахаридів та білків, містить тонкий шар пептидоглікану.
При нанесенні основного анілінового барвника він не затримується в стінці мікроорганізму, тому на першому етапі фарбування рикетсія безбарвна. Після додавання контрастного червоного барвника бактерія набуває рожевого або червоного відтінку. |
Умови розмноження | Рикетсії є облігатними внутрішньоклітинними мікроорганізмами:
|
Форма та розміри | Для бактерій, що належать до роду Rickettsia, характерний поліморфізм: у 1 виду рикетсій виявляють клітини різної форми — від коків до паличок.
|
Здатність до руху | Рикетсії не мають джгутиків, тому вони не здатні до самостійного пересування. |
Стійкість у зовнішньому середовищі | Рикетсії мають низьку стійкість до впливу факторів зовнішнього середовища:
|
Джерело енергії | Основним джерелом енергії для рикетсії слугує амінокислота глутамат, яку вони розщеплюють з отриманням енергії. У процесі розмноження бактерії отримують із клітини-господаря макроергічні сполуки — аденозинтрифосфат (АТФ) та інші нуклеотиди, необхідні для синтезу власних макромолекул. |
Складність культивування | Культивування рикетсій у лабораторних умовах пов’язане зі значними складнощами у зв’язку з їх облігатним внутрішньоклітинним паразитизмом. Патогенні мікроорганізми не здатні рости на штучних живильних середовищах, їм потрібні живі клітини еукаріотів. Для культивування використовують курячі ембріони, клітинні культури та лабораторних тварин. |
Зважаючи на наявні на сьогодні дані про рикетсій, можна виділити загальні етапи розвитку патогенезу кліщових плямистих лихоманок:
Клінічні прояви кліщових плямистих лихоманок багато в чому визначаються видом збудника. Незважаючи на загальні риси, існують відмінності в перебігу та симптомах при різних рикетсіозах, тому кожну нозологію необхідно розглядати окремо.
Випадки інфекції фіксують у США (щорічно близько 600–650 випадків), а також у Канаді, Бразилії та Колумбії. Зараження людини відбувається при укусі інфікованого R. rickettsii кліща. Часто укус залишається непоміченим: близько половини укушених не звертаються за медичною допомогою і не згадують факт укусу під час опитування. На американському континенті виявлено близько 15 видів кліщів, що є природними переносниками збудника. Основні з них:
Основний резервуар інфекції — хвора людина, додатковий — собаки.
Інкубаційний період варіює: при легких формах інфекції він може бути тривалішим (до 2 тиж), а при тяжких — скорочується до 3–4 днів. Деякі пацієнти відмічають продроми, що з’являються за 24–48 год до розвитку початкової симптоматики. До них належать нездужання різного ступеня вираженості, зниження апетиту.
Початок захворювання гострий. Для нього характерні:
Ознака тяжкої форми плямистої лихоманки скелястих гір — ранній тромбогеморагічний синдром, який проявляється носовими кровотечами, блюванням з домішкою крові, геморагічним висипом, синцями в місцях ін’єкцій та іншими геморагіями.
На 2–4 день захворювання розвивається рясний висип. Він спочатку локалізується на шкірі кінцівок, потім поширюється на все тіло, обличчя, волосисту частину голови та майже завжди на долоні та підошви. Елементи висипу:
З часом висип проходить кілька етапів трансформації:
Інтоксикаційний синдром проявляється:
Можливе ураження нервової системи, симптомами якого є:
Тривалість гострого періоду інфекції сягає 14–21 дня. Абсолютна більшість пацієнтів при адекватному рівні терапії поступово одужують. Рівень летальності протягом останніх десятиріч значно знизився і становить 3–5%.
Rickettsia conorii є збудником кількох інфекційних захворювань, таких як:
Це група схожих інфекцій, для яких характерна природна осередковість — поширення у певних географічних зонах. Крім того, захворювання належать до зоонозів — збудник передається від тварин до людини. Основна роль передачі належить кліщам роду Rhipicephalus, які є резервуарними господарями і переносниками інфекції. Зараження людей відбувається під час відвідування ендемічних територій під час укусів інфікованих кліщів. Пік захворюваності припадає на весняно-літній сезон, коли активні переносники.
Перебіг інфекцій, викликаних різними підвидами Rickettsia conorii, має стадійний характер, основні симптоми кожної стадії представлені в табл. 2.
Стадія захворювання | Клінічні прояви |
Початкова | Інкубаційний період при інфекціях R. conorii триває 5–7 днів. Захворювання починає розвиватися гостро, з підвищення температури тіла до 38–40 °С, ознобу, різкого головного болю, міалгії. Розвиваються симптоми інтоксикації — слабкість, розбитість, зниження апетиту, порушення сну. Характерні біль у очних яблуках, фотофобія. У частини пацієнтів відзначають біль у животі, нудоту, блювання, діарею. Можливе кровохаркання та носові кровотечі.
При огляді на цьому етапі можна виявити гіперемію обличчя, зіва, ін’єкцію склер. Майже у всіх хворих на шкірі розвивається первинний афект, що вказує на місце проникнення збудника. До початку захворювання він являє собою ділянку запалення шкіри діаметром близько 10 мм, у центрі якого знаходиться некротичне вогнище діаметром близько 3 мм. Це вогнище покрите темною скоринкою, яка відпадає лише до 5–7 днів за нормальної температури тіла. Після відпадання скоринки відмічають невелику виразку, яка поступово епітелізується протягом 8–12 днів. Потім на цьому місці залишається пігментована пляма. |
Розпал | Ключовий індикатор переходу захворювання від початкової стадії до стадії розпалу — розвиток висипу. Він формується на піку лихоманки на 2–6 день хвороби. Елементи висипу представлені плямами та папулами, розмір яких не перевищує 5 мм. Екзантема рясна, швидко поширюється від кінцівок до тулуба. Локалізується переважно на розгинальних поверхнях, передпліччях та гомілках.
Подальша трансформація висипу носить геморагічний характер: на місці плям розвиваються крововиливи і геморагії, частина папул заміщуються везикулами. |
Одужання | При сприятливому перебігу інфекцій, спричинених Rickettsia conorii, настає період одужання, для якого характерні такі особливості:
Повне одужання настає протягом 2–4 тиж. |
Rickettsia sibirica є збудником кліщового висипного тифу Північної Азії, поширеного в Росії та деяких країнах Азії. Основні переносники рикетсій — іксодові кліщі, зараженість яких в ендемічних районах досягає 20% і вище. Останніми роками діагностують спорадичні випадки інфекції, переважно у весняно-літній період року.
Клінічні прояви схожі на інші рикетсіози:
Кліщовий висипний тиф Північної Азії рикетсіоза має переважно доброякісний перебіг, ускладнення розвиваються досить рідко. Після того, як температура тіла нормалізується, стан хворих швидко покращується і настає одужання. Частота летальних випадків становить 0,5%.
Австралійський кліщовий рикетсіоз поширений на північному сході материкової частини Австралії. Захворювання розвивається після укусів заражених кліщів Ixodes holocyclus, протікає у легкій та середньотяжкій формах. У пацієнта діагностують екзантему, пропасницю, інтоксикаційний синдром.
Характерний клінічний перебіг та анамнестичні дані (відвідування ендемічних територій, укуси кліщів за 5–14 днів до початку захворювання) спрощують встановлення попереднього діагнозу. Він часто може бути встановлений до отримання результатів лабораторного підтвердження, що ґрунтується на серологічних методах тестування:
Етіотропна терапія плямистих лихоманок спрямована на елімінацію збудника. Для цього застосовують антибактеріальні препарати тетрациклінового ряду. Їх механізм дії полягає у зв’язуванні з рибосомами бактерій та блокуванні синтезу білка на рівні трансляції. Тетрацикліни мають спорідненість до 30S субодиниці рибосом, що перешкоджає кріпленню амінокислотної транспортної рибонуклеїнової кислоти (РНК). Пригнічення синтезу білка збудника порушує метаболічні процеси в мікробній клітині. У схемах терапії кліщових плямистих лихоманок застосовують:
Інфекції супроводжуються тромбогеморагічним синдромом різного ступеня тяжкості, що проявляється тромбозом судин мікроциркуляторного русла. Це пов’язано із системним ушкодженням ендотелію і порушенням усіх ланок гемостазу. У таких випадках поряд з етіотропною терапією антибіотиками показано призначення антикоагулянтів прямої дії. Препарат вибору — нефракціонований гепарин у дозі 40 000 — 60 000 ОД на добу. Його вводять внутрішньовенно крапельно на фізіологічному розчині чи 5% розчині глюкози. Своєчасне призначення антикоагулянтів при вираженому геморагічному синдромі сприяє стабілізації стану хворого та зниженню смертності від плямистих лихоманок.
Ускладнення при кліщових плямистих лихоманках зумовлені як дією ендотоксину збудників, так і приєднанням вторинної інфекції, генералізацією процесу, а також циркуляційними розладами. Найбільш небезпечні ураження ЦНС, серця, розвиток сепсису. Летальний кінець при ускладненому перебігу фіксують у 10–15% пацієнтів.
З найчастіших ускладнень можна назвати:
Після хвороби може розвинутися облітеруючий ендартеріїт — виражене розростання внутрішньої оболонки артерій (інтими) різної локалізації, що призводить до порушення кровотоку у цих судинах та недостатнього кровопостачання органів та тканин.
Профілактичні заходи кліщових інфекцій:
Прогноз при своєчасній терапії, зазвичай, сприятливий. Рівень летальності варіює залежно від нозології та становить 3–5% за неускладненої інфекції і до 10–15% — за наявності ускладнень.
Чинники, які роблять прогноз більш непередбачуваним: