Пеліоз печінки — це захворювання, що характеризується формуванням множинних, дрібних, наповнених кров’ю кіст. Ця патологія — судинне доброякісне захворювання, при якому розростаються синусоїди печінки, що призводить до закупорки капілярного русла та порожнин усередині печінки. Стан часто залишається недіагностованим і зазвичай його виявляють випадково при дослідженнях черевної порожнини та аутопсії.
Пеліоз печінки гістологічно характеризується наявністю кровонаповнених кістозних порожнин різних розмірів та неправильної форми, які з’єднуються з печінковими синусоїдами та пов’язані з розривом ретикулінового каркасу.
Пеліоз печінки найчастіше буває ідіопатичним, проте зафіксовано зв’язок розвитку пеліозу печінки у хворих, які нещодавно перенесли трансплантацію нирки. Немає документально підтвердженої різниці у захворюваності між чоловіками та жінками. Хоча це захворювання частіше діагностують у дорослих, є діагностовані випадки пеліозу печінки й у дітей (Siddiqi I.A. et al., 2023).
Патогенез пеліозу печінки невідомий, існує безліч гіпотез, які стверджують, що часто існує пускова подія, така як ушкодження епітелію або постсинусоїдальна обструкція, яка може призвести до можливого розширення печінкових синусоїдів та порожнин.
Анатомія синусоїдальних капілярів відрізняється від анатомії інших капілярів в організмі. Фенестрації, що є в печінці, зумовлюють проходження та фільтрацію більших молекул, таких як альбумін.
Куріння може призвести до пошкодження епітелію, порушуючи архітектуру через розвиток вільних радикалів. Це ушкодження, зі свого боку, зменшує вазодилатацію через інгібування утворення оксиду азоту, що забезпечує нормальне фізіологічне розслаблення артерій. Крім того, аутоімунне запалення, пряма травма хірургічними інструментами, лікарська дія або інвазія злоякісними новоутвореннями можуть призвести до подальшого пошкодження епітелію.
Альтернативним механізмом може бути виснаження глутатіону, важливої регуляторної молекули, яка бере участь у багатьох біохімічних реакціях детоксикації, що може порушити цілісність епітеліальної стінки та дозволити накопичуватися токсичним метаболітам.
До причин пеліозу належать:
У багатьох хворих симптоми відсутні, і діагноз може бути включений до диференційної діагностики, якщо у хворого встановлені порушення функціональних проб печінки. Рідше хворий може скаржитися на біль у животі, особливо в правому підребер’ї, та в епігастрії, яка поширюється в ділянку лопаток (Crocetti D. et al., 2015). Лікар може діагностувати ознаки портальної гіпертензії та жовтяниці.
У хворих, які контактують з домашніми тваринами, можуть проявлятися перераховані вище симптоми, а також зменшення маси тіла, лімфаденопатія і рідкі випорожнення, можна припустити бартонельозний пеліоз.
При підозрі на пеліоз печінки лікар може призначити:
Враховуючи, що діагноз «пеліоз печінки» часто встановлюється при аутопсії або є «випадковою знахідкою» з ідіопатичної причини, втручання не завжди потрібне.
Якщо ураження вторинне стосовно медикаментозної терапії, важливо припинити прийом препарату або призначити альтернативне лікування в разі призначення імуносупресивної терапії.
Для людей, у яких виявлено пеліоз печінки, викликаний іншими виліковними захворюваннями, вважається, що лікування цих індивідуальних станів може сприяти регресу захворювання.
При бацилярному пеліозі рекомендовано антибіотикотерапію. Пацієнтам з безсимптомним перебігом пеліозу печінки рекомендоване щорічне проведення УЗД печінки (Siddiqi I.A. et al., 2023).
Провести диференційну діагностику захворювання, особливо на передопераційному етапі, практично неможливо через наявність багатьох інших захворювань зі схожими характеристиками. При помітній васкуляризації, яка є не лише ознакою пеліозу печінки, важлива обережність під час проведення черезшкірної біопсії. При випадковому виявленні ураження, потенційно сумісного з пеліозом печінки, необхідне проведення планового хірургічного втручання з діагностичними та терапевтичними цілями. Основна мета — запобігти ризику розвитку раптової кровотечі, яка за відсутності належним чином оснащених структур може призвести до летального результату (Crocetti D. et al., 2015).
Для діагностики пеліозу печінки рекомендовано провести диференційну діагностику з:
Згідно з результатами дослідження, не відмічають жодних явних закономірностей прогресування захворювання. Однак часто пацієнти з пеліозом печінки мають безсимптомний перебіг патології в період усього життя, тоді як у інших пацієнтів можуть розвинутися ускладнення, пов’язані з портальною гіпертензією. Дуже рідко у пацієнтів може розвинутися небезпечне для життя ускладнення, пов’язане з високим рівнем смертності — внутрішньочеревна кровотеча (Siddiqi I.A. et al., 2023).