Нейрофіброматоз — це нейрошкірне захворювання, для якого характерний розвиток пухлин нервової системи та шкіри. Найбільш поширені нейрофіброматоз 1-го (Neurofibromatosis type 1 — NF1) та 2-го типів (Neurofibromatosis type 2 — NF2).
NF1 (хвороба Реклінгхаузена) — аутосомно-домінантний тип успадкування захворювання, з розвитком нейрофібром, плям кольору кави з молоком, ластовиння і гліом зорового нерва. NF1 становить близько 96% всіх випадків нейрофіброматозу. Поширеність — 1:3000 народжень без расової та статевої приналежності. У 50% хворих діагностують спонтанну мутацію, в інших — спадкову.
NF2 — захворювання, що характеризується двосторонніми вестибулярними шванномами (ВШ) та менінгіомами з аутосомно-домінантним типом успадкування. NF2 становить близько 3% усіх випадків нейрофіброматозу з поширеністю від 1:33 000 народжень до 1:87 410 без расової та статевої приналежності.
Терапія NF1 та NF2 полягає у клінічному спостереженні та за необхідності — лікуванні (Le C. et al., 2023).
NF1 викликаний спадковою або de novo мутацією втрати функції в гені нейрофіброміну 1 (NF1). Він знаходиться на ділянці 17q11.2 та кодує нейрофібромін (супресор пухлини, який діє у шляхах RAS/MAPK та mTOR). Може розвинутися мозаїцизм, що призводить до формування сегментарного, генералізованого або гонадного гена NF1. Сегментарний ген NF1 має пігментні зміни, пухлини, які обмежені одним чи кількома сегментами тіла. Генералізований ген NF1 схожий на класичний NF1, але не має мутації гена NF1. Гонадний ген NF1 формується, коли мутація торкається лише яйцеклітини або сперматозоїда.
NF2 характеризується мутацією та втратою функції гена NF2. Він знаходиться на ділянці 22q12 та кодує мерлін. Мерлін — це білок клітинної мембрани, супресор пухлин і діє в шляхах PI3kinase/Akt, Raf/MEK/ERK і mTOR.
У хворих з NF1 діагностують шкірні та нешкірні прояви. Якщо клінічна картина обмежена однією частиною тіла, це називається «сегментарним NF1» (нейрофіброматоз типу 5) через мозаїчну мутацію гена NF1. Якщо ж патологія охоплює все тіло, то хворобу називають «генералізованим NF1».
У пацієнтів з NF1 можуть бути такі симптоми:
У хворих з NF2 частіше діагностуються шванноми та менінгіоми. ВШ — доброякісні пухлини, що уражують вестибулярну частину присінково-завиткового нерва (VIII нерв). Найбільш поширеною локалізацією є нижній вестибулярний нерв. Це добре окреслені інкапсульовані пухлини, що розвиваються з периневральних елементів шванівських клітин. Зазвичай вони викликають розтягнення і зміщення нервових волокон, а не їх защемлення. При ураженні лицевого нерва ВШ може ускладнюватися проведення хірургічного втручання. Хворі скаржаться на шум у вухах, втрату слуху та труднощі з рівновагою.
Менінгіоми — екстрааксіальні пухлини головного мозку. У хворих з NF2 менінгіоми розвиваються в ранньому віці, і вони часто множинні.
Діагностичні критерії NF1 (необхідна наявність 2 критеріїв).
NF1 характеризується наявністю:
У плексиформних нейрофібром при NF1 існує потенціал злоякісності (ризик — 8–13%).
Для NF2 характерна двостороння ВШ, але не у всіх хворих з NF2 вона проявляється.
Діагностичні критерії NF2:
Генетичне тестування визначення NF1 і NF2 зазвичай не проводиться.
У хворих з NF2 часто діагностують множинні пухлини хребта, зокрема шванноми, менінгіоми та епендимоми. Для їх оцінки рекомендується виконання магнітно-резонансної томографії (МРТ) головного мозку та всього хребта з контрастним посиленням.
ВШ має характерні особливості на МРТ — вона знаходиться у внутрішньому слуховому проході, який часто розширений. Пухлини великих розмірів також поширюються на мостомозочковий кут і викликають типовий вигляд «ріжка морозива». Ці ураження гіпоінтенсивні на Т1-зважених зображеннях та гіперінтенсивні на Т2-зважених зображеннях з інтенсивним посиленням контрасту. Кістозні зміни можна побачити у великих пухлинах великого розміру. Існує погана кореляція між розміром пухлини та ступенем втрати слуху.
Менінгіоми мають характерні особливості на МРТ. Це ураження твердої мозкової оболонки з ізоінтенсивним сигналом на Т1-зважених зображеннях та ізоінтенсивним сигналом на Т2-зважених зображеннях з інтенсивним посиленням і посиленим дуральним хвостом. Менінгіоми посилюють екстрамедулярні ураження, їх діагностують у шийному чи грудному відділі. Епендимоми є інтрамедулярними ураженнями, що викликають збільшення спинного мозку з крововиливами, кістозними змінами і варіабельним посиленням.
Також пацієнтам із NF2 необхідна оцінка слуху (аудіометрія) (Tiwari R. et al., 2022).
Немає остаточного варіанта лікування NF-1, оскільки це генетичне захворювання з множинними проявами. Терапія різних проявів NF1 в основному симптоматична, тоді як для плексиформних нейрофібром єдиним варіантом лікування є хірургічне видалення.
Злоякісні новоутворення оболонок периферичних нервів лікуються широким місцевим висіченням. Згідно з результатами дослідження, застосування іматинібу сприяє зменшенню розміру плексиформної нейрофіброми. Для терапії нейропатичного болю лікар може призначити габапентин.
Для лікування NF1 необхідний моніторинг неврологічних змін та направлення до невролога. Також рекомендується послідовне офтальмологічне обстеження. При гліомах зорового нерва рекомендовано проведення хіміотерапії. Променева терапія при NF1 пов’язана з розвитком вторинних пухлин, тому променеву терапію вибирають лише у необхідних випадках.
У хворих з NF2 потрібне мультидисциплінарне ведення, зокрема лікарів-онкологів, неврологів, нейрорадіологів, офтальмологів, генетиків та нейрохірургів. Для спостереження пухлини рекомендується щорічне проведення МРТ головного мозку. Якщо при початковій візуалізації пухлину головного мозку не виявлено, МРТ можна проводити кожні 2 роки. Якщо пухлина візуалізується, то МРТ слід проводити 2 рази протягом 1-го року з наступним щорічним спостереженням.
Перша лінія лікування пухлин із симптомним перебігом у хворих на NF2 — хірургічне втручання, частота рецидивів становить 44%. Консервативна терапія при NF2 — застосування бевацизумабу, інгібітора VEGF. Згідно з результатами дослідження, застосування бевацизумабу зменшило розміри пухлин у 53% випадків та підвищило слух у 57%. При ВШ терапія проводиться, якщо пухлина здавлює стовбур головного мозку або діагностовано втрату слуху (Le C. et al., 2023).