Хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ) на сьогодні є однією з трьох основних причин летальних наслідків у всьому світі. За оцінками експертів, у 2017 р. ХОЗЛ стало причиною 3,2 млн випадків смерті у всьому світі. ХОЗЛ виявляють у 10% дорослого населення загалом (Halpin D.M.G. et al., 2019). ХОЗЛ однаково часто відзначається у чоловіків та жінок (Agusti A. et al., 2023). При цьому найбільша кількість хворих на ХОЗЛ проживає у країнах з низьким та середнім економічним розвитком (Halpin D.M.G. et al., 2019). На сьогодні досить часто ХОЗЛ не діагностується і, відповідно, пацієнти не лікуються. Задишка та інші ознаки ХОЗЛ розцінюються як симптоми інших захворювань, наприклад серцевої недостатності. При цьому виявлення та лікування ХОЗЛ у пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями має важливе значення, оскільки оптимальне лікування цієї патології дає важливі переваги щодо серцево-судинних наслідків (Agusti A. et al., 2023).
ХОЗЛ — це гетерогенне захворювання легень, що характеризується хронічними респіраторними симптомами (задишка, кашель, виділення мокротиння) з розвитком періодичних загострень, пов’язаних з аномаліями дихальних шляхів (бронхіт, бронхіоліт) та/або альвеол (емфізема), що веде до стійкої, часто прогресуючої обструкції дихальних шляхів (Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease — GOLD 2023).
Найбільш важливим генетичним фактором ризику розвитку ХОЗЛ, виявленим на сьогодні, є мутації в гені SERPINA1, які призводять до дефіциту α1-антитрипсину.
У відповідному клінічному контексті (за наявності клінічних симптомів та факторів ризику в анамнезі) наявність не повністю зворотного обмеження повітряного потоку (тобто об’єм форсованого видиху (ОФВ1)/функція життєвої ємності легень (ФЖЄЛ) <0,7 після бронходилатації), виміряного за допомогою спірометрії, що підтверджує діагноз ХОЗЛ.
Важливо! У деяких пацієнтів можуть відмічати респіраторні симптоми та/або структурні ураження легень (наприклад емфізему) та/або фізіологічні аномалії (включаючи низький нормальний ОФВ1, газові пастки, гіперінфляцію, зниження дифузійної здатності легень та/або швидке зниження ОФВ1) без обструкції повітря /ФЖЄЛ ≥0,7 після бронходилатації). У документі GOLD 2023 ця категорія пацієнтів оцінена як перед-ХОЗЛ. У пацієнтів з перед-ХОЗЛ відзначають підвищений ризик розвитку бронхообструкції.
Фізикальне обстеження рідко є діагностично значущим при ХОЗЛ. У той самий час при аускультації можна виявити хрипи. Крім того, при прогресуючій емфіземі гіперінфляція грудної клітки та ослаблення дихальних шумів з гіперрезонансом можуть свідчити про наявність захворювання.
Рентгенологічне дослідження грудної клітки неінформативне для діагностики ХОЗЛ. При рентгенографії грудної клітки можуть бути виявлені ознаки гіперінфляції легень (сплощення діафрагми та збільшення об’єму загруднинного повітряного простору), підвищена прозорість легеневої тканини. Проте це може допомогти виключити альтернативні діагнози та вказати на наявність значних респіраторних (легеневий фіброз, бронхоектази та захворювання плеври), скелетних (наприклад кіфосколіоз) та серцевих (наприклад кардіомегалія) супутніх захворювань.
Навпаки, комп’ютерна томографія (КТ) грудної клітки стає дедалі більш актуальною через підвищення доступності, зниження доз опромінення та зменшення економічних витрат. За допомогою КТ можна охарактеризувати зміни в легенях (такі як товщина стінки дихальних шляхів, наявність слизових пробок, бронхоектази та їх тип, просторовий розподіл та ступінь емфіземи, інтерстиціальні аномалії, вузлики та лімфатичні вузли, розмір легеневих артерій). Крім того, за допомогою КТ також можуть бути виявлені кальциноз коронарних артерій, який може мати прогностичне значення у хворих на ХОЗЛ, остеопороз (зниження мінеральної щільності кісткової тканини у хребцях), кахексія (зменшення площі грудного м’яза) та пухлини легень (Agusti A. et al., 2023).
Інші функціональні вимірювання, такі як дифузійна здатність легень для чадного газу (Dlco), пульсоксиметрія та дослідження газового складу артеріальної крові можуть допомогти краще охарактеризувати тип і порушення дихальної функції та терапевтичні потреби (наприклад у проведенні оксигенотерапії) деяких пацієнтів з ХОЗЛ. Нарешті, об’єктивно виміряне погіршення толерантності до фізичного навантаження, що оцінюється за допомогою 6-хвилинного тесту ходьби або інших тестів, є індикатором погіршення стану здоров’я та прогностичним критерієм у пацієнтів з ХОЗЛ, у тому числі у пацієнтів з ХОЗЛ та супутніми серцево-судинними захворюваннями (Agusti A. et al., 2023).
Пацієнти з ХОЗЛ зазвичай відзначають:
За оцінками експертів, діагноз ХОЗЛ слід припускати у будь-якого пацієнта із задишкою, хронічним кашлем або виділенням мокротиння, за наявності в анамнезі рецидивуючих інфекцій нижніх дихальних шляхів та/або впливу факторів ризику захворювання. При цьому зниження показника ОФВ1/ФЖЄЛ <0,7 під час проведення спірометрії є обов’язковим критерієм для встановлення діагнозу ХОЗЛ. Цікаво, що обструкція повітряного потоку за даними спірометрії може виявлятися у пацієнтів без задишки та кашлю.
У хворих із тяжким перебігом ХОЗЛ можуть розвиватися непритомність (втрата свідомості) під час кашлю через швидке підвищення внутрішньогрудного тиску при тривалих нападах. При нападах кашлю в деяких випадках можуть розвиватися переломи ребер, зокрема безсимптомно.
Характерним симптомом ХОЗЛ є кашель, причому може бути як продуктивним, так і непродуктивним. У той же час ХОЗЛ — не єдина можлива причина хронічного кашлю. Так, можливі такі причини розвитку хронічного кашлю, як легеневі і позалегеневі:
У більшості пацієнтів з ХОЗЛ виявляють супутні хронічні коморбідні захворювання, пов’язані з одними і тими самими факторами ризику: курінням, старінням та гіподинамією, а також зумовлені підвищеним рівнем медіаторів запалення в крові: атрофія скелетних м’язів та кахексія, ішемічна хвороба серця, серцева недостатність, остеопороз, нормоцитарна анемія, цукровий діабет, метаболічний синдром та ін. У хворих з ХОЗЛ часто відмічають депресію, тривожний розлад та рак легені. Ці супутні захворювання слід активно виявляти та лікувати.
Загострення ХОЗЛ визначаються як гострі явища, що характеризуються погіршенням респіраторних симптомів пацієнта, зокрема задишки поза денними коливаннями їх інтенсивності. При загостреннях ХОЗЛ необхідна корекція терапії та/або госпіталізація. При загостреннях ХОЗЛ суттєво знижується якість життя пацієнтів, а також підвищується ризик летального наслідку (Beghé B. et al., 2013). Основними причинами загострень ХОЗЛ вважаються респіраторні вірусні або бактеріальні інфекції та забруднення повітря, водночас етіологія значної частини загострень залишається нез’ясованою (Bafadhel M. et al., 2011).
У пацієнтів із ХОЗЛ часто виявляють супутні захворювання. Деякі з них можуть викликати гострі явища, що клінічно подібні до загострення ХОЗЛ: гострий інфаркт міокарда, застійна серцева недостатність, цереброваскулярні захворювання, серцеві аритмії та порушення легеневого кровообігу (Beghé B. et al., 2013).
У період загострення у дихальних шляхах підвищуються кількість нейтрофілів та/або еозинофілів та рівень медіаторів запалення. Локальний запальний процес пов’язаний із системним запаленням, про що свідчить збільшення циркулюючих запальних клітин та прозапальних цитокінів. Ці системні ефекти є важливим патогенетичним зв’язком між ХОЗЛ і супутніми захворюваннями, зокрема серцево-судинними (Bafadhel M. et al., 2011).
У пацієнтів з мультиморбідністю особливо важко диференціювати загострення респіраторних симптомів та розвиток задишки, кашлю та підвищеної стомлюваності внаслідок інших причин. Крім того, загострення ХОЗЛ може зумовлювати декомпенсацію супутніх захворювань, включаючи серцево-судинні або метаболічні захворювання. У той же час загострення респіраторних симптомів у пацієнтів з ХОЗЛ також може бути викликане загостренням супутніх захворювань (наприклад декомпенсованою серцевою недостатністю, аритміями та тромбоемболією легеневих артерій) без залучення дихальних шляхів та легень.
Так, при декомпенсованій серцевій недостатності, аритміях та ішемічній хворобі серця у пацієнтів можуть розвиватися задишка та/або ортопное, кашель або хрипи.
Для диференціації загострення ХОЗЛ та декомпенсації серцево-судинної патології слід провести:
Легенева емболія може виявлятися задишкою, кашлем та підвищеним утворенням мокротиння. Для диференційної діагностики загострення ХОЗЛ та тромбоемболії легеневої артерії проводять визначення рівня D-димеру в крові та КТ легень із внутрішньовенним контрастуванням.
Цікаво, що у пацієнтів із загостренням ХОЗЛ та супутньою депресією/тривожним розладом виявляють більшу вираженість респіраторних симптомів, ніж у пацієнтів без цих супутніх захворювань (Beghé B. et al., 2013).
Пацієнтів відносять до однієї з 3 груп — А, В або Е залежно від оцінки за модифікованою шкалою задишки Ради медичних досліджень (Modified Medical Research Council — mMRC), оціночного тесту ХОЗЛ (COPD Assessment Test — CAT) та кількості й тяжкості загострень за останній рік.
Бронходилататори короткої дії як «швидка допомога» для негайного зменшення вираженості респіраторних симптомів рекомендуються всім пацієнтам з ХОЗЛ. Бронходилататори короткої дії, такі як сальбутамол (альбутерол) або іпратропій, слід застосовувати лише як невідкладну допомогу. Агоністи β2-адренорецепторів короткої дії не рекомендуються для регулярного тривалого застосування у пацієнтів з артеріальною гіпертензією або серцевою недостатністю. Наріжним каменем фармакологічного лікування ХОЗЛ є (у поєднанні з відмовою від куріння) терапія інгаляційними бронхолітиками тривалої дії (БТД).
Основа терапії ХОЗЛ у пацієнтів групи А — застосування бронхолітиків, оскільки препарати цієї групи зменшують вираженість задишки. Перевагу слід віддавати БТД, за винятком пацієнтів, у яких задишка розвивається рідко, їм слід рекомендувати симптоматичну терапію бронхолітиками короткої дії.
Як стартова терапія рекомендується комбінація мускаринового антагоніста тривалої дії (МАТД) та бета-агоніста тривалої дії (БАТД). У дослідженнях показано, що комбінована терапія МАТД+БАТД ефективніше зменшує вираженість задишки, ніж монотерапія МАТД. При виборі препарату для монотерапії слід враховувати супутні захворювання та обмеження щодо безпеки застосування препаратів різних класів у пацієнтів із супутніми захворюваннями. Наприклад, слід ретельно оцінити безпеку застосування тривалої дії β2-агоністів при миготливій аритмії в анамнезі або тривало діючих антихолінергічних засобів при тяжкій глаукомі (Agusti A. et al., 2023). Бронходилататори були раніше описані як проаритмогенні засоби, в той же час на сьогодні вважається, що застосування МАТД та БАТД є досить безпечним у пацієнтів з фібриляцією передсердь. Теофіліни ж рекомендується обмежити, оскільки, за оцінками експертів, вони не сприяють вираженому зниженню інтенсивності симптомів та частоти розвитку загострень (Jenkins C.R. et al., 2021).
Комбінована терапія МАТД + БАТД є кращим вибором та сприяє зниженню ризику загострень у пацієнтів групи Е. При цьому застосування комбінації БАТД та інгаляційних кортикостероїдів (ІКС) при ХОЗЛ не рекомендується. Якщо є показання до застосування ІКС, то рекомендується потрійна комбінація БАТД + ТДАХ (тривалої дії антихолінергічні препарати) + ІКС. Так, застосування комбінації БАТД + ТДАХ + ІКС в одному (переважно) або кількох доставочних пристроях у пацієнтів групи E рекомендується при підвищенні рівня еозинофілів у крові ≥300 клітин/мкл. У той же час у ряді випадків додавання ІКС до комбінованої терапії бронхолітиками тривалої дії може бути ефективним і у пацієнтів з кількістю еозинофілів у периферичній крові ≥100 клітин/мкл (Agusti A. et al., 2023).
Якщо у пацієнтів з ХОЗЛ діагностовано супутню бронхіальну астму, їх слід лікувати так само, як пацієнтів з бронхіальною астмою, тобто застосування ІКС у такому разі є обов’язковим.
Важливо! Слід оцінювати техніку виконання інгаляцій у пацієнтів. Неправильне застосування пристрою може бути причиною неефективності лікування.
Які існують додаткові можливості терапії, крім ескалації інгаляційної терапії бронхолітиками тривалої дії та додавання ІКС?
Немедикаментозне лікування доповнює медикаментозне лікування ХОЗЛ і включає відмову від куріння, створення середовища, вільного від тютюнового диму, навчання правильної техніки інгаляцій, фізичну активність, вакцинацію та легеневу реабілітацію. Легенева реабілітація включає фізичні вправи, навчання використанню доставочних пристроїв, самоконтроль та зміну поведінки, спрямовану на покращення фізичного та психологічного стану осіб з ХОЗЛ та формування довгострокової прихильності до здорового способу життя.
Хірургічне лікування ХОЗЛ може включати різні види оперативних втручань, наприклад булектомію при великих емфізематозних булах, операцію зі зменшення об’єму легень, бронхоскопічні втручання.
Не всі інгалятори/доставні пристрої однакові.
Існують два основних типи портативних інгаляторів: інгалятори з відміреною дозою під тиском (pMDI) та інгалятори сухого порошку (DPI). Інгалятори з відміряною дозою під тиском можуть доставляти певні дози препаратів безпосередньо або через додаткові утримувальні камери (у пацієнтів, які не можуть синхронізувати вивільнення дози, вдих і затримку дихання). Інгалятори сухого порошку доставляють лікарський засіб у легені у вигляді сухого порошку. У таких інгаляторах речовина, що діє, може міститися або в капсулі для ручного завантаження або в запатентованій формі всередині інгалятора. Пацієнти з тяжким обмеженням швидкості повітряного потоку можуть бути неспроможні створити достатній потік вдиху для ефективного використання сухопорошкового інгалятора. Таким пацієнтам слід використовувати інгалятори з відміреною дозою під тиском (часто із додатковими пластиковими камерами — спейсерами). Деяким пацієнтам також може бути рекомендованим застосування лікарських засобів за допомогою небулайзера. Правильна техніка інгаляції повинна періодично перевірятися лікарем або кваліфікованою медсестрою (Agusti A. et al., 2023).
Наступні заходи повинні бути розглянуті для первинної (профілактика розвитку захворювання) та/або вторинної (профілактика прогресування захворювання) профілактики: