Хронічний холецистит — це поширене хронічне запальне захворювання жовчного міхура, зумовлене механічною або функціональною дисфункцією випорожнення жовчного міхура або наявністю жовчного каменю.
Перебіг захворювання характеризується періодами зменшення вираженості симптомів та розвитком загострень, які можуть виявлятися збільшенням вираженості болю, гострою жовчною колікою або прогресувати до тяжчої форми холециститу, що потребує термінового оперативного втручання (гострого холециститу). Розвиток загострень може бути пов’язаний з порушеннями харчування, вживанням алкогольних напоїв, приєднанням гострих кишкових інфекцій, тяжкою фізичною роботою.
Розрізняють дві форми хронічного холециститу: калькульозну (що розвивається на тлі жовчнокам’яної хвороби) та безкалькульозну (без каменів у жовчному міхурі).
Таким чином, хронічний калькульозний холецистит — це хронічне запалення жовчного міхура, пов’язане з жовчнокам’яною хворобою та наявністю в порожнині жовчного міхура каменів та біліарного сладжу.
Пацієнти найчастіше запитують лікаря про причину розвитку хронічного холециститу.
Більшість випадків цієї патології зазвичай пов’язані з жовчнокам’яною хворобою. У той самий час розвиток хронічного холециститу може бути пов’язаний з багатьма чинниками.
Фактори ризику розвитку цієї патології та жовчнокам’яної хвороби включають:
За оцінками експертів, некалькульозний холецистит діагностують у 6–7 осіб на 1000 населення, а у близько 10–15% дорослого населення та 25% жінок віком від 60 років відзначають жовчнокам’яну хворобу.
Хронічний холецистит виявляють у жінок у 3–4 рази частіше, ніж у чоловіків.
Оклюзія протоки міхура, дисхолія і порушення механіки випорожнення жовчного міхура є основними причинами розвитку захворювання.
Більше 90% випадків хронічного холециститу пов’язані з наявністю каменів у жовчному міхурі. Жовчні камені, викликаючи періодичну обструкцію відтоку жовчі, найчастіше блокуючи міхурову протоку, призводять до розвитку запалення, перерозтягування, ішемії та набряку стінки жовчного міхура.
Оклюзія загальної жовчної протоки, наприклад, при новоутвореннях або стриктурах, може призвести до стазу відтоку жовчі, викликаючи формування жовчного каменю з наступним хронічним холециститом. При калькульозному холециститі жовч зазвичай стерильна на ранніх стадіях захворювання, згодом приєднується вторинна бактеріальна інфекція.
Літогенна жовч призводить до збільшення обсягу пошкодження, опосередкованого вільними радикалами, гідрофобних жовчних солей. У поєднанні зі зниженням захисту слизової оболонки внаслідок низького рівня простагландину Е2 це зумовлює розвиток хронічного запального процесу.
Порушення скоротливості жовчного міхура призводить до стазу жовчі та запалення.
Бактеріальна інфекція — один із найважливіших етіологічних факторів при хронічному безкам’яному холециститі. При цьому інфекція в жовчний міхур може проникати гематогенним, висхідним (з кишечнику) або лімфогенним шляхом. Найбільш частими збудниками при цьому є кишкова паличка, ентерокок, стафілококи та стрептококи, а також деякі інші мікроорганізми. Бактеріальне запалення жовчного міхура розвивається у разі, коли проникнення інфекції поєднується із застоєм жовчі, змінами її властивостей (дисхолією), порушеннями імунного захисту.
Також важливим фактором у патогенезі хронічного холециститу є дискінезія жовчовивідних шляхів.
Для хронічного холециститу характерні:
У пацієнтів похилого віку із хронічним холециститом клінічна картина може бути невираженою, нечіткою.
При пальпації живота зазвичай визначається болючість у ділянці проєкції жовчного міхура на передню черевну стінку. Може фіксуватися напруга м’язів черевної стінки у цій ділянці. Також може відзначатися збільшення розміру печінки та болючість її краю.
Лабораторні дослідження не є специфічними і чутливими під час встановлення діагнозу хронічного холециститу. На відміну від гострого захворювання, у цих пацієнтів можуть не фіксувати наявності лейкоцитозу та відхилень від норми показників функції печінки.
Програма обстеження включає:
Переважним методом лікування хронічного холециститу є планова лапароскопічна холецистектомія.
Відкрита холецистектомія пов’язана з більш тривалим періодом відновлення. Проводиться за наявності протипоказань або технічної неможливості виконання лапароскопічної холецистектомії, наприклад, у пацієнтів з великими попередніми операціями та спайками.
Ендоскопічна ретроградна холангіопанкреатографія (ЕРХПГ) зазвичай проводиться при підозрі на холедохолітіаз. Цим пацієнтам зазвичай проводять ЕРХПГ перед плановою операцією.
Хронічний холецистит: медикаментозна терапія включає насамперед застосування урсодезоксихолевої кислоти. Вона знижує насиченість жовчі холестерином, сприяє розчиненню жовчного каменю, підвищує секреторну здатність гепатоцитів, має імуномодулюючі властивості. Урсодезоксихолева кислота сприяє зниженню частоти розвитку жовчних кольок і гострого холециститу.
При внутрішньопечінковому холестазі в комплексній терапії хронічного холециститу застосовують також адеметіонін. Можуть також застосовуватися протимікробні препарати та антибіотики (наприклад метронідазол, ампіцилін).
При розвитку жовчної коліки, вираженому больовому синдромі, пов’язаному з дискінезією жовчовивідних шляхів, можна приймати спазмолітики (мебеверин, дротаверин, папаверин).
Для збільшення жовчовідтоку можуть бути рекомендовані препарати квіток піщаного цмину, кукурудзяних рилець, артишоку, жовчогінні збори.
Пацієнтам із хронічним холециститом рекомендується обмежити вміст жирів у їжі. Так, показано зменшення споживання жирних, смажених, гострих страв, копченостей, шоколаду, оцту, кави та алкоголю.
Овочеві та молочні супи, страви з нежирних сортів м’яса та риби у відвареному, запеченому вигляді та приготовані на пару, овочі та фрукти некислих сортів. Слід надавати перевагу вчорашньому чорному та білому хлібу, а вживання здоби обмежити. Мармелад, зефір можна в обмеженій кількості. Яйця обмежують до 1 шт./добу. З напоїв рекомендуються неміцний чай, відвар шипшини, узвари із сухофруктів, киселі, нежирне молоко та йогурти.
Профілактика хронічного холециститу включає модифікацію способу життя (раціональне харчування, регулярну фізичну активність), санацію вогнищ хронічної інфекції, підтримання здорової маси тіла.