0
UA | RU

ГРИППОСТАД® С БЛІЦ –

препарат при застуді із симптомами кашлю у формі стіків

ГРИППОСТАД® С БЛІЦ (GRIPPOSTAD® C BLITZ)

Склад і форма випуску

РечовинаКількість
Парацетамол400 мг
Кислота аскорбінова300 мг
Кофеїн50 мг
Хлорфенаміну малеат5 мг
Допоміжні речовини: кислота лимонна безводна, натрію гідрокарбонат, натрію цикламат, сахарин натрію, повідон, рибофлавін натрію фосфат, тальк, лимонний ароматизатор «Evogran»..
№ UA/17148/01/01 від 02.01.2019 до 02.01.2024
Класифікація
Лікарські засоби

Фармакологічні властивості

фармакодинаміка

Парацетамол. Парацетамол чинить анальгезивну, жарознижувальну і дуже слабку протизапальну дію. Механізм дії парацетамолу достеменно не встановлений. Було підтверджено значну інгібіцію синтезу церебральних простагландинів, тоді як синтез периферичних простагландинів інгібується слабше. Крім того, парацетамол інгібує вплив ендогенних пірогенів на центр регулювання температури гіпоталамуса.

Хлорфенаміну малеат. Хлорфенамін є класичним Н1-антигістаміном, який пригнічує ефекти гістаміну, що виникають під час імунних реакцій. При грипозних інфекціях вони включають підвищену проникність капілярів поблизу венул і скорочувальні ефекти на гладкі м’язи, зокрема на бронхіальний м’яз. Хлорфенамін гальмує ці залежні від гістаміну процеси. У результаті зменшення набряку слизової оболонки носа і зниження утворення слизу відновлюється здатність дихати через ніс.

Кофеїн. Кофеїн є похідною речовиною ксантину і підсилює анальгезивні властивості парацетамолу.

Аскорбінова кислота. Аскорбінова кислота є однією з важливих речовин для людини. Аскорбінова кислота і дегідроаскорбінова кислота (яка утворюється в організмі) є складовими окисно-відновної системи, що відіграє значну фізіологічну роль.

Завдяки окиснювально-відновному потенціалу аскорбінова кислота діє як кофактор для багатьох ферментних систем (утворення колагену, синтез катехоламінів, гідроксилювання стероїдів, тирозину й екзогенних речовин, біосинтез карнітину, регенерація тетрагідрофолієвої кислоти і α-амідування пептидів, таких як АКТГ і гастрин).

Крім того, дефіцит вітаміну С впливає на реакцію системи імунного захисту, зокрема хемотаксис, активацію комплемента і продукування інтерферону. Молекулярні біологічні функції вітаміну С ще до кінця не визначені.

Аскорбінова кислота — завдяки відновленню іонів заліза та утворенню хелатів заліза — покращує ресорбцію солей заліза. Вона блокує спричинені радикалами кисню ланцюгові реакції у водних середовищах організму. Антиоксидантні функції перебувають у стані тісної біохімічної взаємодії з функціями вітаміну Е, вітаміну А та каротиноїдів. Зменшення кількості потенційно канцерогенних речовин у ШКТ під дією аскорбінової кислоти ще не достатньо підтверджене.

Оскільки комбінація активних компонентів лікарського засобу Гриппостад С Бліц фіксована, неможливо підібрати дози таким чином, щоб дія була спрямована в основному на один із симптомів. У такій ситуації перевагу слід віддавати монокомпонентним лікарським засобам.

Фармакокінетика

Парацетамол

Абсорбція. Після перорального введення парацетамол швидко і майже повністю всмоктується, досягаючи Cmax у плазмі крові в межах 30–60 хв після їди.

Розподіл. Парацетамол швидко розподіляється у всіх тканинах. Концентрація у крові, плазмі та слині приблизно однакова. Зв’язування з білками плазми крові слабке.

Біотрансформація. Парацетамол переважно метаболізується в печінці. Основним шляхом метаболізму є кон’югація з утворенням глюкуронової та сульфатної кислоти. Цей шлях є швидконасичуваним при прийомі в дозах, що перевищують терапевтичні межі. Другорядний метаболічний шлях, який каталізується цитохромом Р450, приводить до утворення проміжної речовини N-ацетилбензохіноніміну, який за нормальних умов застосування швидко детоксикується відновленим глутатіоном та виводиться із сечею після кон’югації до цистеїну та меркаптурової кислоти, хоча при тяжкому отруєнні кількість цього токсичного метаболіту зростає.

Елімінація (виведення). Препарат переважно виводиться із сечею. 90% прийнятої дози виділяється нирками протягом 24 год, переважно у формі глюкуронідних кон’югатів (60–80%) та сульфатних кон’югатів (20–30%). Менше 5% виводиться в незміненому стані. T½ становить близько 2 год. Період напіврозпаду подовжується у хворих із порушеннями функції печінки і нирок, після передозування і у новонароджених. Максимальний ефект і середня тривалість дії (4–6 год) співвідносяться приблизно з концентрацією в плазмі крові.

Пацієнти з порушенням функції нирок. У хворих з тяжкою нирковою недостатністю (кліренс креатиніну <10 мл/хв), виведення парацетамолу та його метаболітів затримується.

Особи літнього віку. Кон’югація не змінюється в цій групі пацієнтів.

Хлорфенамін малеат. Cmax хлорфенаміну у плазмі крові досягається приблизно через 1–2 год після застосування. Дія препарату триває 3–6 год. Метаболізм відбувається головним чином у печінці шляхом гідроксилювання і кон’югації, а також через деметилювання і утворення N- і S-оксидів.

Хлорфенамін піддається метаболізму при першому проходженні у печінці, який зменшується у хворих з печінковою недостатністю, біодоступність після перорального введення досягає 25–50%. Зв’язування з білками плазми крові становить близько 69–72%. Уявний об’єм розподілу є відносно високим і становить 3–7 л/кг маси тіла. У дорослих період напіврозпаду хлорфенаміну у плазмі крові досягає 15–36 год і близько 10–13 год у дітей. У разі ниркової недостатності слід очікувати, що T½ метаболітів буде подовжений. Залежно від рівня реакції рН (від лужної до кислої) 0–34% дози буде виводитися з сечею у вигляді незміненого хлорфенаміну. Накопичення може виникнути при тривалому введенні.

Кофеїн. Після перорального прийому кофеїн швидко і майже повністю всмоктується (tЅ = 2—13 хв) і є практично повністю біодоступним. При прийомі 5 мг/кг маси тіла Cmax було досягнуто протягом 30–40 хв. Зв’язування з білками плазми крові коливається в межах 30–40%; об’єм розподілу доходить до 0,52–1,06 л/кг. Кофеїн розповсюджується в усіх тканинах і рідинах організму, швидко перетинає гематоенцефалічний бар’єр і плацентарний бар’єр, а також потрапляє в грудне молоко.

Період напіврозпаду у плазмі крові в основному становить близько 4,1–5,7 год; однак у деяких пацієнтів може становити 9 або 10 год.

Кофеїн і його метаболіти виділяються головним чином нирками. У сечі, зібраній протягом понад 48 год, знаходилося до 86% застосованої дози, причому з цієї кількості тільки максимум 1,8% становив незмінений кофеїн. 1-метил-сечова кислота (12—38%), 1-метил-ксантин (8—19%) та 5-ацетиламіно-6-аміно-3-метил-урацил (15%) є головними метаболітами. Екскременти містили тільки 2–5% загальної дози. Було ідентифіковано головний метаболіт 1,7-диметил-сечову кислоту, яка становила 44% загальної кількості.

Аскорбінова кислота. Аскорбінова кислота всмоктується в проксимальному відділі тонкої кишки. З підвищенням разових доз біологічна доступність знижується до 60–75% після прийому 1 г, приблизно до 40% після прийому 3 г, і становить менше 16% після прийому 12 г. Частина, яка не абсорбується, розкладатиметься в першу чергу на СО2 й органічні кислоти за допомогою флори товстої кишки.

У здорових дорослих максимальна швидкість метаболізму 40–50 мг/добу буде досягнута при концентрації в плазмі крові 0,8–1,0 мг/дл. Щоденний загальний обіг досягає близько 1 мг/кг маси тіла. Після введення дуже високих пероральних доз концентрацію в плазмі крові до 4,2 мг/дл може бути досягнуто приблизно через 3 год.

У цих умовах більше 80% аскорбінової кислоти буде виводитися з організму без змін із сечею. Середній T½ досягає 2,9 год. Екскреція нирками відбувається шляхом клубочкової фільтрації і подальшої реабсорбції в проксимальних канальцях. У здорових дорослих чоловіків верхня межа концентрації аскорбінової кислоти у плазмі крові доходить до 1,34±0,21 мг/дл, у жінок — до 1,46±0,22 мг/дл.

Після прийому у високих дозах, близько 180 мг/добу, загальний вміст аскорбінової кислоти буде не менше ніж 1,5 г. Аскорбінова кислота накопичується в гіпофізі, надниркових залозах, кришталику ока і білих кров’яних клітинах.

Показання ГРИППОСТАД С БЛІЦ

для полегшення симптомів застуди, таких як головний біль та біль у тілі, нежить і подразливий кашель, підвищення температури тіла.

Застосування ГРИППОСТАД С БЛІЦ

дорослим слід приймати по 1 пакетику 3 рази на добу.

Хворі з порушенням функції печінки та/або нирок. При лікуванні пацієнтів із порушеннями функції печінки та/або нирок, синдромом Жильбера слід знизити добову дозу або збільшити інтервал між прийомами доз.

У випадку тяжкої печінкової та/або ниркової недостатності застосування лікарського засобу Гриппостад С Бліц протипоказане.

Вміст 1 пакетика всипати у склянку питної води — порошок розчиниться протягом 1 хв, навіть без перемішування. Після чого випити вміст склянки.

Тривалість лікування визначається після консультації з лікарем.

Діти. Не застосовується у дітей (до 18 років).

Протипоказання

— гіперчутливість до парацетамолу або будь-якого з інших компонентів лікарського засобу;

— тяжка ниркова недостатність;

— дитячий вік (до 18 років);

— вагітність;

— грудне вигодовування;

— печінкова недостатність;

— синдром Жильбера (хвороба Мойленграхта);

— вроджена гіпербілірубінемія;

— синдром Дубіна — Джонсона;

— сечокам’яна хвороба, спричинена оксалатами;

— захворювання, пов’язані з накопиченням заліза (таласемія, гемохроматоз, сидеробластна анемія);

— хронічне зловживання алкоголем;

— пілородуоденальна обструкція та обструкція шийки сечового міхура;

— закритокутова глаукома;

— виразкова хвороба шлунка або дванадцятипалої кишки;

— гіпертиреоз;

— аритмія (ризик підвищення частоти пульсу при тахікардії та екстрасистоли);

— тривожні розлади.

Побічна дія

класифікація небажаних ефектів за частотою — дуже часто (≥1/10), часто (≥1/100 до <1/10), нечасто (≥1/1000 до <1/100), рідко (≥1/10 000 до <1/1000), дуже рідко (<1/10 000), невідомо (частоту неможливо оцінити за наявними даними).

З боку системи крові та лімфатичної системи: дуже рідко — зміни в гемограмі, такі як лейкопенія, нейтропенія, агранулоцитоз, тромбоцитопенія, тромбоцитопенічна пурпура, панцитопенія, апластична анемія; у разі застосування у високих дозах — незначне утворення метгемоглобіну.

З боку імунної системи: дуже рідко — під час застосування парацетамолу повідомляли про тяжкі реакції гіперчутливості (набряк Квінке, респіраторний дистрес, підвищене потовиділення, нудота, зниження АТ, які іноді призводять до недостатності кровообігу, а також анафілактичний шок); невідомо — в окремих випадках відмічали бульозні шкірні реакції, такі як синдром Стівенса — Джонсона і токсичний епідермальний некроліз (синдром Лайєлла).

З боку метаболізму: дуже рідко — підвищений апетит.

З боку психіки: дуже рідко — психотичні реакції; невідомо — занепокоєння, безсоння.

З боку нервової системи: дуже рідко — дискінезія; невідомо — заспокоєння, сонливість.

З боку органа зору: дуже рідко — глаукома (закритокутова глаукома), порушення зору.

З боку серцево-судинної системи: невідомо — аритмія, наприклад тахікардія.

З боку органів дихання, грудної клітки та середостіння: дуже рідко — респіраторні реакції гіперчутливості; у чутливих осіб парацетамол може викликати бронхоспазм.

З боку травної системи: часто — сухість у роті; дуже рідко — шлунково-кишковий дискомфорт.

З боку гепатобіліарної системи: рідко — підвищення рівня печінкових трансаміназ (АсАТ, АлАТ); дуже рідко — тривале застосування у високих дозах або передозування може викликати пошкодження печінки.

З боку шкіри та підшкірної клітковини: нечасто — алергічні шкірні реакції (еритематозні реакції або кропив’янка), які іноді супроводжуються підвищеною температурою тіла (медикаментозна лихоманка) і ураженням слизової оболонки; дуже рідко — серйозні шкірні реакції.

З боку сечовидільної системи: дуже рідко — розлади сечовипускання. При тривалому прийомі у високих дозах може розвинутися ураження нирок.

Лабораторні показники: невідомо — застосування парацетамолу може впливати на результат аналізу сечової кислоти, що виконується фосфато-вольфрамовим методом, а також на результат визначення глюкози в крові, що виконується методом глюкозооксидази-пероксидази. Застосування високих доз аскорбінової кислоти може впливати на результати деяких лабораторних досліджень — визначення у сечі кількості глюкози, сечової кислоти, креатиніну, неорганічного фосфату. Крім того, при застосуванні високих доз можливий негативний тест на наявність прихованої крові в калі. У цілому хімічні методи дослідження, що базуються на кольорових реакціях, можуть давати хибні результати.

Хлорфенаміну малеат може зменшити вираженість реакції шкіри під час тестів на алергію.

Особливості застосування

лікарський засіб Гриппостад С Бліц слід застосовувати тільки з крайньою обережністю після консультації з лікарем.

Слід проконсультуватися з лікарем у разі появи високої температури тіла, симптомів вторинної інфекції або інших ускладнень.

Тривале застосування знеболювальних лікарських засобів у високих дозах може викликати головний біль, який не слід лікувати ще більш високими дозами препаратів.

Парацетамол. Препарат містить парацетамол, тому не слід застосовувати його з іншими препаратами, що містять парацетамол, та застосовуються, наприклад, для зниження температури тіла, усунення болю, симптомів грипу та застуди або безсоння. Одночасне застосування разом з іншими препаратами, що містять парацетамол, може призвести до передозування. Передозування парацетамолу може спричинити печінкову недостатність, що може зумовити необхідність пересадки печінки або летальний кінець.

При захворюваннях печінки або нирок перед застосуванням препарату необхідно порадитися з лікарем.

Слід враховувати, що у пацієнтів із захворюваннями печінки підвищується ризик гепатотоксичної дії парацетамолу; препарат може впливати на результати лабораторних досліджень щодо вмісту в крові глюкози та сечової кислоти. Пацієнтам, які приймають анальгетики щодня при артритах легкої форми, перед застосуванням необхідно проконсультуватися з лікарем.

Зафіксовано випадки порушення функції печінки, печінкової недостатності у пацієнтів, що мали знижений рівень глутатіону, наприклад, при серйозному виснаженні організму, анорексії, низькому індексі маси тіла або хронічному алкоголізмі.

У пацієнтів зі зниженням рівня глутатіону, наприклад при тяжких інфекціях, таких як сепсис, при прийомі парацетамолу підвищується ризик виникнення метаболічного ацидозу. Симптомами метаболічного ацидозу є глибоке, прискорене чи утруднене дихання, нудота, блювання, втрата апетиту. Слід негайно звернутися до лікаря у разі появи цих симптомів.

Для того щоб уникнути передозування, слід переконатися, що максимальну добову дозу парацетамолу (4000 мг парацетамолу при масі тіла >43 кг) не буде перевищено, навіть якщо застосовуються інші ліки, що містять парацетамол.

Аскорбінова кислота. При застосуванні високих доз або при тривалому застосуванні лікарського засобу необхідно контролювати функції нирок та рівень АТ, а також функції підшлункової залози. Слід з обережністю застосовувати лікарський засіб у пацієнтів із захворюваннями нирок в анамнезі.

При сечокам’яній хворобі добова доза аскорбінової кислоти не повинна перевищувати 1 г.

Не слід призначати високі дози лікарського засобу пацієнтам із підвищеним згортанням крові.

Оскільки аскорбінова кислота підвищує абсорбцію заліза, її застосування у високих дозах може бути небезпечним для пацієнтів із гемохроматозом, таласемією, поліцитемією, лейкемією і сидеробластною анемією. Пацієнтам із високим вмістом заліза в організмі слід застосовувати лікарський засіб у мінімальних дозах.

Одночасне застосування лікарського засобу з лужним питтям зменшує всмоктування аскорбінової кислоти, тому не слід запивати його лужною мінеральною водою. Також всмоктування аскорбінової кислоти може порушуватися при кишкових дискінезіях, ентеритах та ахілії.

З обережністю застосовувати для лікування пацієнтів із дефіцитом глюкозо-6-фосфатдегідрогенази.

У зв’язку зі стимулювальним впливом кислоти аскорбінової на утворення кортикостероїдних гормонів при застосуванні лікарського засобу у високих дозах необхідний контроль функцій нирок та АТ.

Кофеїн. Під час лікування препаратом не рекомендується вживати надмірну кількість напоїв, що містять кофеїн (таких як кава, чай та деякі інші напої). Це може спричинити проблеми зі сном, тремор, неприємне відчуття за грудниною через серцебиття.

Якщо симптоми не зникають, необхідно звернутися до лікаря.

Застосування у період вагітності або годування грудьми

Вагітність. Застосування лікарського засобу протипоказане у період вагітності, оскільки епідеміологічні дослідження показали підвищений ризик порушень розвитку ЦНС, черепно-мозкових порушень і пухлин у дитячому віці, пов’язаних із хлорфенаміном. Крім того, одне з досліджень звітує про підвищений ризик ретролентальної фіброплазії у недоношених дітей, які зазнали впливу антигістамінних препаратів протягом останніх 2 тиж вагітності.

Грудне вигодовування. Оскільки невідомо, чи виділяється хлорфенаміну малеат з грудним молоком, матері не повинні годувати груддю при лікуванні лікарським засобом.

Репродуктивність. Дані про репродуктивність відсутні.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні транспортними засобами або іншими механізмами. Під час лікування не слід займатися діяльністю, що потребує підвищеної уваги, швидких психічних і рухових реакцій, особливо після вживання алкоголю.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами

відомо про такі взаємодії окремих компонентів лікарського засобу Гриппостад С Бліц з іншими лікарськими засобами:

парацетамол. Швидкість всмоктування парацетамолу може збільшуватися при застосуванні метоклопраміду та домперидону і зменшуватися при застосуванні холестираміну. Антикоагулянтний ефект варфарину та інших кумаринів із підвищенням ризику кровотечі може посилитися внаслідок тривалого регулярного застосування парацетамолу. Прийом разових доз не виявляє значного ефекту.

Барбітурати знижують жарознижувальний ефект парацетамолу.

Антисудомні препарати (включаючи фенітоїн, барбітурати, карбамазепін), які стимулюють активність мікросомальних ферментів печінки, можуть посилювати токсичний вплив парацетамолу на печінку внаслідок підвищення ступеня перетворення препарату на гепатотоксичні метаболіти.

При одночасному застосуванні парацетамолу із гепатотоксичними засобами збільшується вираженість токсичного впливу препаратів на печінку. Одночасне застосування високих доз парацетамолу з ізоніазидом підвищує ризик розвитку гепатотоксичного синдрому.

Парацетамол знижує ефективність діуретиків.

Одночасне застосування лікарських препаратів, які сповільнюють спорожнення шлунка, наприклад пропантелін (propantheline), може затримати всмоктування і початок дії парацетамолу.

Одночасне застосування парацетамолу і зидовудину підвищує ризик розвитку нейтропенії. Таким чином, лікарський засіб Гриппостад С Бліц та зидовудин можна застосовувати одночасно лише за рекомендацією лікаря.

Застосування пробенециду пригнічує зв’язування парацетамолу глюкуроновою кислотою і, таким чином, призводить до зниження кліренсу парацетамолу приблизно в 2 рази. При одночасному застосуванні з пробенецидом дозу парацетамолу слід знизити.

Саліциламід може призвести до подовження Т½ парацетамолу.

Необхідна особлива обережність при одночасному застосуванні з індукторами ферментів.

Не застосовувати одночасно з алкоголем.

Хлорфенаміну малеат. Одночасне застосування хлорфенаміну малеату з препаратами, що пригнічують діяльність ЦНС, або з алкоголем підсилює седативний (заспокійливий) ефект.

Кофеїн. Одночасне застосування кофеїну з інгібіторами МАО може спричинити небезпечне підвищення АТ. Кофеїн посилює ефект (покращує біодоступність) анальгетиків-антипіретиків, потенціює ефекти похідних ксантину, α- та β-адреноміметиків, психостимулювальних засобів.

Циметидин, гормональні контрацептиви, ізоніазид посилюють дію кофеїну.

Кофеїн знижує ефект опіоїдних анальгетиків, анксіолітиків, снодійних і седативних засобів, антигістамінних препаратів, він є антагоністом засобів для наркозу та інших препаратів, що пригнічують ЦНС, конкурентним антагоністом препаратів аденозину, АТФ. При одночасному застосуванні кофеїну з ерготаміном покращується всмоктування ерготаміну зі ШКТ, з тиреотропними засобами — підвищується тиреоїдний ефект. Кофеїн знижує концентрацію літію в крові.

При одночасному прийомі теофіліну може знижуватися виведення теофіліну.

Кофеїн підвищує потенціал залежності від речовин типу ефедрину.

У випадку комбінації кофеїну та речовин із широким спектром дії (наприклад бензодіазепіну) в окремих випадках можуть виникати різноманітні й непередбачувані види взаємодії.

Одночасне застосування інгібіторів гірази типу хінолонкарбонової кислоти може уповільнювати виведення кофеїну та продукту його розпаду параксантину.

Аскорбінова кислота. Аскорбінова кислота при пероральному застосуванні підвищує абсорбцію пеніциліну, тетрацикліну, заліза; сприяє всмоктуванню алюмінію в кишечнику, що слід враховувати при одночасному лікуванні антацидами, що містять алюміній.

Одночасне застосування вітаміну С і дефероксаміну підвищує тканинну токсичність заліза, особливо в серцевому м’язі, що може призвести до декомпенсації системи кровообігу. Вітамін С можна застосовувати лише через 2 год після ін’єкції дефероксаміну.

Тривале застосування високих доз особами, які лікуються дисульфіраміном, гальмує дисульфірам-алкогольну реакцію.

Високі дози лікарського засобу знижують ефективність трициклічних антидепресантів, нейролептиків — похідних фенотіазину, канальцеву реабсорбцію амфетаміну, порушують виділення мексилетину нирками, впливають на резорбцію вітаміну В12.

Аскорбінова кислота підвищує загальний кліренс етилового спирту.

Лікарський засіб знижує токсичність сульфаніламідних лікарських засобів, ефективність гепарину та непрямих антикоагулянтів.

Вітамін С підсилює виділення оксалатів із сечею, таким чином підвищуючи ризик формування у сечі оксалатних каменів, підвищує ризик розвитку кристалурії при лікуванні саліцилатами.

Лікарські засоби хінолінового ряду, кальцію хлорид, саліцилати, кортикостероїди при тривалому застосуванні зменшують запаси аскорбінової кислоти в організмі.

Абсорбція аскорбінової кислоти знижується при одночасному застосуванні пероральних контрацептивних засобів, вживанні фруктових або овочевих соків, лужного пиття.

У зв’язку зі стимулювальним впливом кислоти аскорбінової на утворення кортикостероїдних гормонів при застосуванні лікарського засобу у високих дозах необхідний контроль функцій нирок та АТ.

Передозування

симптоми передозування препарату відповідають симптомам інтоксикації його окремими компонентами.

Парацетамол. У пацієнтів з факторами ризику [тривале лікування карбамазепіном, фенобарбітоном, фенітоїном, примідоном, рифампіцином, звіробоєм чи іншими лікарськими засобами, що індукують ферменти печінки; регулярний прийом надмірної кількості етанолу; глутатіонова кахексія (розлади травлення), муковісцидоз, ВІЛ-інфекція, голод, кахексія] прийом 5 г або більше парацетамолу може призвести до ураження печінки.

При передозуванні необхідна швидка медична допомога. Лікування потрібно розпочати негайно. Слід доставити пацієнта у лікарню, навіть якщо відсутні ранні симптоми передозування.

Симптоми передозування у перші 24 год: блідість, нудота, блювання, втрата апетиту та абдомінальний біль. Ураження печінки може стати явним через 12–48 год після передозування. Можуть виникати порушення метаболізму глюкози та метаболічний ацидоз. При тяжкому отруєнні печінкова недостатність може прогресувати до енцефалопатії, крововиливів, гіпоглікемії, коми та мати летальний наслідок. Гостра ниркова недостатність з гострим некрозом канальців може проявлятися сильним поперековим болем, гематурією, протеїнурією і розвинутися навіть за відсутності тяжкого ураження печінки. Відзначалися також серцева аритмія та панкреатит.

При тривалому застосуванні препарату у високих дозах з боку органів кровотворення можуть розвинутися апластична анемія, панцитопенія, агранулоцитоз, нейтропенія, лейкопенія, тромбоцитопенія. При прийомі високих доз з боку ЦНС можливі запаморочення, психомоторне збудження і порушення орієнтації; з боку сечовидільної системи — нефротоксичність (ниркова коліка, інтерстиціальний нефрит, капілярний некроз).

Симптоми можуть бути обмежені нудотою та блюванням або можуть не відображати тяжкості передозування чи ризику ураження органів. Слід розглянути доцільність лікування активованим вугіллям, якщо надмірну дозу парацетамолу було прийнято у межах 1 год. Концентрація парацетамолу в плазмі крові повинна вимірюватися через 4 год або пізніше після прийому (більш ранні концентрації є недостовірними). Лікування N-ацетилцистеїном може бути застосовано протягом 24 год після прийому парацетамолу, але максимальний захисний ефект настає при його застосуванні протягом 8 год після прийому. Ефективність антидоту різко знижується після цього часу. При необхідності пацієнту в/в вводять N-ацетилцистеїн згідно з рекомендованим дозуванням. За відсутності блювання можна застосувати метіонін перорально як відповідну альтернативу у віддалених районах поза лікарнею.

Ризик інтоксикації особливо високий для пацієнтів літнього віку.

Хлорфенаміну малеат. У разі передозування можливе виникнення антихолінергічного синдрому із почервонінням обличчя, атаксії, збудження, галюцинації, тремору м’язів, конвульсії, застиглого розширення зіниці, сухості у роті, запорів і аномально високої температури тіла. Крім того, симптоми інтоксикації пов’язані з ЦНС (галюцинації, порушення координації і конвульсії). Прикінцеві симптоми включають кому, зупинку дихання і кардіоваскулярний колапс.

Кофеїн. Високі дози кофеїну можуть спричинити біль в епігастральній ділянці, блювання, діурез, прискорене дихання, тахікардію чи серцеву аритмію, впливати на ЦНС (безсоння, неспокій, нервове збудження, тривожність, запаморочення, дратівливість, стан афекту, тремор, судоми). Клінічно важливі симптоми передозування кофеїном пов’язані також із ураженням печінки парацетамолом. Специфічного антидоту немає, але підтримувальні заходи, такі як застосування антагоністів β-адренорецепторів, можуть зменшити вираженість кардіотоксичного ефекту. Необхідно промити шлунок, рекомендована оксигенотерапія, при судомах — діазепам. Симптоматична терапія.

Аскорбінова кислота. Кислота аскорбінова добре переноситься. Вона є водорозчинним вітаміном, її надмірна кількість виводиться із сечею.

Симптоми. При тривалому застосуванні вітаміну С у високих дозах можливе пригнічення функції інсулярного апарату підшлункової залози, що потребує контролю за станом останньої.

Передозування може призвести до змін ниркової екскреції аскорбінової та сечової кислот під час ацетилювання сечі з ризиком випадіння в осад оксалатних конкрементів.

Застосування високих доз лікарського засобу може призвести до блювання, нудоти або діареї, які зникають після його відміни.

При прийомі високих доз аскорбінової кислоти (4 г/добу) у пацієнтів з дефіцитом глюкозо-6-фосфатдегідрогенази були зареєстровані поодинокі випадки гемолізу еритроцитів.

Лікування. Симптоматична терапія.

Умови зберігання

не потребує особливих умов зберігання. Зберігати в оригінальній упаковці у недоступному для дітей місці.

Інструкція МОЗ
Дата додавання: 12.06.2021 р.
© Компендіум 2020
Спеціалізований мобільний додаток
для пошуку інформації про лікарські препарати
Наведіть камеру на QR-код, щоб завантажити
На нашому сайті застосовуються файли cookies для більшої зручності використання та покращенняя роботи сайту. Продовжуючи, ви погоджуєтесь з застосуванням cookies.
Developed by Maxim Levchenko