ЕХІНАЦЕЯ-ТЕВА (ECHINACEA-TEVA)

Тева Україна

СКЛАД І ФОРМА ВИПУСКУ

таблетки 100 мг, № 20
Сухий пресований сік, вичавлений з трави ехінацеї пурпурної
100 мг
Допоміжні речовини: сорбітол, натрію цикламат, магнію стеарат, кремнію діоксид колоїдний безводний.
№ UA/3712/01/01 від 02.10.2019
C

АКТУАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ

Імунна система людини являє собою ефективну інтегровану мережу клітинних елементів і хімічних речовин, розроблених для збереження цілісності організму від зовнішніх впливів, а його правильне функціонування і баланс необхідні для запобігання виникненню найрізноманітніших захворювань. На сьогодні літературні дані вказують на підвищення захворюваності імунологічною патологією, і велика увага була приділена розробці молекул, здатних модулювати імунну відповідь. Існує величезний світовий попит на нові ефективні методи лікування, і вчені досліджують для цього нові сфери. Однією з багатообіцяючих стратегій є застосування лікарських засобів рослинного походження як комплексної, додаткової та профілактичної терапії. Активні компоненти в лікарських рослинах завжди були важливим джерелом активних діючих речовин для клінічної терапії, проте вивчення їх молекулярної фармакології є величезною проблемою, оскільки вони різноманітні за своїм хімічним складом і часто виявляють мультифармакологічну активність.

Імунна система та імуномодулятори

У повсякденному житті люди піддаються впливу шкідливих патогенних мікроорганізмів і забруднення навколишнього середовища, які впливають на стан здоров’я і гомеостаз організму. Імунна система (ІС) захищає організм від будь-якого стороннього впливу, який загрожує його цілісності. Однією з ключових особливостей ІС є її здатність розрізняти свої власні клітини і тканини і чужорідні молекули й мікроорганізми довкілля.

ІС включає безліч типів клітин, тканин і органів. У первинних лімфоїдних органах, кістковому мозку і тимусі імунні клітини продукуються і дозрівають, у той час як у вторинних лімфоїдних органах, лімфатичних вузлах, селезінці, мигдалинах, плямах Пейєра, у тонкому кишечнику імунні клітини циркулюють і знаходяться протягом свого життя. Фагоцитарні клітини, які включають моноцити, макрофаги і нейтрофіли, є найбільш поширеними клітинами ІС. Ці клітини здатні поглинати і перетравлювати хвороботворні мікроби та чужорідні молекули. Лімфоцити, другі за чисельністю клітини ІС, відіграють важливу роль у нормальній імунній відповіді на інфекцію і пухлини, а також в опосередкуванні відторгнення трансплантата й аутоімунітету. Їх можна розбити на 2 різних типи, Т- і В-клітини (Т- і В-лімфоцити). Усі імунні клітини утворюються із загальних гемопоетичних стовбурових клітин кісткового мозку в результаті гемопоезу (кровотворення). Під час активації імунної відповіді лімфоцити експоненціально проліферують і диференціюються: B-клітини перетворюються в плазматичні клітини, свого роду фабрики антитіл, які випускають тисячі антитіл у кровотік, тоді як T-клітини диференціюються в різні групи з різною спеціалізацією.

Імунна відповідь традиційно класифікується на вроджений та адаптивний імунітет. Вроджена імунна система забезпечує неминучий, але неповний захист від стороннього впливу, але не має довготривалої пам’яті. Ця система включає фагоцитарні клітини, систему комплементу і різні класи рецепторів, які використовуються вродженими клітинами, такі як toll-подібні рецептори (TLR). Ці рецептори входять у групу рецепторів розпізнавання патернів (PPP) і здатні виявляти патогенні молекулярні структури (PAMPs), такі як компоненти клітинної стінки бактерій і грибів (тобто ліпополісахариди, бактеріальні ліпопептиди і β-глюкан). Хоча і за деякими винятками, TLR і PPP дозволяють клітинам вродженого імунітету відрізняти свої клітини від чужорідних, але їм не вистачає здатності розрізняти мікроорганізми, які потрапили в організм людини з навколишнього середовища. Одним винятком є TLR5, який, мабуть, здатний по-різному реагувати на джгутики патогенних і непатогенних бактерій. Адаптивна імунна відповідь являє собою антигенспецифічну систему, яка включає довгоживучі лімфоцити (клітини пам’яті) і їх вузькоспеціалізовані рецептори.

Вроджені й адаптивні системи імунітету не строго розділені, а працюють у тісній взаємодії. Вроджена імунна система розпізнає інфекцію і «попереджає» адаптивну систему через презентацію антигену, яка відбувається завдяки білкам головного комплексу гістосумісності (ГКГС). Вроджені клітини також виділяють хімічні речовини, такі як цитокіни і хемокіни, щоб повністю активувати адаптивну систему. Важливо зазначити, що спеціалізовані В- і Т-лімфоцити, відомі як регуляторні клітини, керують імунною відповіддю, тим самим уникаючи надмірної відповіді ІС.

Незважаючи на високу ефективність і специфічність імунної відповіді, дисбаланс в імунні реакції можуть внести такі захворювання, як алергія, аутоімунні захворювання, імуносупресія і СНІД. У даний час епідеміологічні дані свідчать про підвищення захворюваності імунологічною патологією. Ця проблема привела до розробки певного класу молекул, які називаються в цілому імуномодуляторами, здатними посилювати або пригнічувати імунну відповідь при ІС-опосередкованих захворюваннях. Беручи до уваги, що імуностимулювальні лікарські засоби були розроблені для їх потенційного застосування під час інфекційних захворювань, імунодефіциту і раку; імуносупресивні лікарські засоби застосовуються для пригнічення імунної відповіді при багатьох імуноопосередкованих захворюваннях (тобто при трансплантації органів і аутоімунних захворюваннях). У цьому контексті необхідні нові та інноваційні підходи для розробки більш ефективних методів лікування, і природні компоненти можуть бути джерелом їх отримання.

Фітохімічні дослідження

Наукові дослідження фітохімічних речовин, активних компонентів лікарських рослин, завжди були важливим напрямком клінічної терапії. З давніх часів рослини, що містять активні речовини, застосовувалися в народній медицині. Багато з них мали фармакологічну або біологічну активність, яка може бути використана при розробці нових лікарських засобів. Наприклад, поліфеноли, що виробляються рослинами в якості вторинних метаболітів, є найбільш поширеними антиоксидантами в раціоні людини. Було доведено, що деякі рослинні екстракти модулюють реакцію ІС, і тому велика кількість фітохімічних речовин, що включають не тільки поліфеноли, але і полісахариди, флавоноїди і алкалоїди, були вивчені на предмет їх імуномодулювальної активності.

Ехінацея

Ехінацея — це рід 9 багаторічних трав’янистих квіткових рослин родини айстрових (Asteraceae/Compositae), які ростуть у східній та центральній частині Північної Америки. Три види ехінацеї, а саме E. purpurea, E. angustifolia і E. pallida, багато століть використовувалися в медицині корінних американців (різні племена індіанців) для лікування інфекцій дихальних шляхів і запальних станів, включаючи застуду, кашель, бронхіт і запалення слизової оболонки рота і глотки. Препарат Ехінацея належить до рослинних препаратів, що найбільше продаються в США і Європі.

Недорогі й ефективні природні імуномодулятори широко застосовуються в медицині. Однак відсутність стандартизації діючих речовин, якісні та кількісні відмінності в препаратах ехінацеї, відсутність строгого тесту на ефективність — усе це призводить до невідповідності опублікованих результатів, що стосуються імуномодулювальної дії рослинних лікарських засобів. Було проведено кілька клінічних досліджень препаратів ехінацеї, та за наявності доказів як терапевтичної неефективності, так і ефективності, залежно від препарату і його лікарської форми й алгоритму проведення самого дослідження. Препарат Ехінацея може зумовлювати позитивний терапевтичний ефект при застосуванні для зменшення тривалості і вираженості симптомів застуди, але цей ефект відзначається тільки при застосуванні деяких препаратів ехінацеї, головним чином E. purpurea. У цьому відношенні особливий інтерес викликає дослідження, у якому порівнюються три різні препарати на основі E. purpurea, які є у продажу, а саме 2 види крапель і таблетки. Були встановлені важливі відмінності імуномодулювальних ефектів, що викликаються препаратами у самок мишей. Залежно від препарату були зафіксовані стимуляція імунної відповіді, інгібування і відсутність реакції на вироблення антитіл. Різні препарати, що містять у своєму складі ехінацею, можуть викликати різний терапевтичний ефект.

Ехінацея найбільш відома як імуностимулятор, існує ряд досліджень, які підтверджують її імуномодулювальні ефекти як з підвищенням вродженого, так і специфічного імунітету. Також повідомлялося про протизапальну активність, противірусні та антимікробні ефекти цієї рослини. Цей широкий спектр терапевтичної дії вказує на те, що в різних частинах рослини (листя, квіти, коріння) містяться різні активні речовини, і залежно від лікарської форми препарату (таблетки, розчин, настоянка) отримують різні комплекси діючих речовин, які й пояснюють відмінності терапевтичних ефектів. Тому для препаратів з рослинними компонентами вкрай важливі стандартизація і тестування для подальшого його застосування з метою усунення різних порушень роботи імунної системи. Процедуру стандартизації необхідно проводити у зв’язку з тим, що фітохімічні профілі окремих препаратів ехінацеї значно варіюють залежно від характеристик лікарської рослинної сировини, виду рослини, яка використовується, і процесу екстракції.

У народній медицині дуже часто цю рослину використовували для скорочення тривалості і зменшення вираженості симптомів хвороби. Було запропоновано профілактичне застосування високостандартизованих екстрактів ехінацеї зі специфічним фітохімічним профілем в якості лікарського засобу безрецептурного відпуску для профілактики застуди (ГРВІ) та формування імунної відповіді на вакцинацію. Було запропоновано лікування протягом 4 міс, починаючи з дози 2400 мг/добу для профілактичного застосування і 4000 мг/добу під час гострих стадій застудних захворювань.

У результаті дослідження на тваринах було встановлено, що ехінацея стимулює імунні реакції як у здорових, так і у тварин з порушеннями імунної системи. Після введення екстрактів ехінацеї підвищуються фагоцитоз, бактерицидна активність макрофагів і нейтрофілів, що призводить до елімінації патогена.

У цій рослині були ідентифіковані різні біоактивні речовини широкого спектру дії, які, з одного боку, вказують на те, що екстракти ехінацеї мають терапевтичний потенціал для ефективного лікування і профілактики застудних і інших інфекцій верхніх дихальних шляхів і, можливо, інших захворювань. Тоді як, з іншого боку, опубліковані суперечливі результати демонструють, що ефективність дози препарату повинна бути чітко визначена і стандартизована для належного терапевтичного або профілактичного застосування. Тому необхідні подальші дослідження для визначення імунологічного і фармакологічного потенціалу препарату Ехінацея.

Питання про період, протягом якого слід застосовувати препарати ехінацеї, досі залишається відкритим. Терапевтичне застосування розглядається в розрізі лікування, однак деякі вчені пропонують препарати ехінацеї для профілактичного застосування взимку. Наслідки впливу ехінацеї на організм людини при тривалому застосуванні (роки) невідомі. Не були зафіксовані токсичні ефекти, пов’язані з постійним прийомом різних препаратів ехінацеї протягом до 6 міс. Обережність при застосуванні імуностимуляторів також виправдана, адже їх застосування було пов’язане з розвитком або загостренням аутоімунітету у генетично схильних людей.

Висновок

Активні компоненти рослин, які застосовуються в медичних цілях, завжди являли собою важливе джерело активних хімічних речовин, що застосовуються в клінічній терапії, оскільки вони хімічно різноманітні і їх дія часто пов’язано з мультифармакологічною активністю. Їх використання в народній медицині добре відоме з давніх часів. Багато із цих рослин, такі як ехінацея, мають важливу біологічну активність, яка може бути застосована при розробці нових препаратів. Однак були виявлені невідповідності в опублікованих результатах, що стосуються імуномодулювальної дії рослинних лікарських засобів, головним чином через відсутність стандартизації активних компонентів, відмінностей характеристик якісного і кількісного складу препаратів і суворого тесту-контролю їх ефективності. Існують докази як терапевтичної неефективності, так і ефективності ехінацеї. Слід зазначити, що препарати, що містять рослинні компоненти, можуть також містити пребіотичні інгредієнти, взаємодія яких з мікробіомом людини може значно вплинути на підтримку імунітету і регрес хвороби останнього. Це нова галузь досліджень, яка в подальшому допоможе оптимізувати вибір рослин для підтримки імунітету і лікування аутоімунних захворювань, таких як артрит, системний червоний вовчак та інші захворювання, і визначити механізми їх дії. Такі підходи до проблеми можуть бути багатообіцяючими, дозволяючи розробляти нові препарати. Однак попередньо повинні бути проведені доклінічні і клінічні дослідження (Catanzaro M. et al., 2018).

ІНСТРУКЦІЯ МОЗ

Дата додавання: 18.10.2019 р. Версія для друку

Ціни на ЕХІНАЦЕЯ-ТЕВА в містах України

Вінниця 149.78 грн./уп.

ЕХІНАЦЕЯ-ТЕВА табл. 100 мг № 20, Тева Украина ..... 126.95 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Вінниця, вул. Київська, 51, тел.: +380432550303

Дніпро 150.11 грн./уп.

ЕХІНАЦЕЯ-ТЕВА табл. 100 мг № 20, Тева Украина ..... 133.4 грн./уп.
«АПТЕКИ МЕДИЧНОЇ АКАДЕМІЇ» Дніпропетровськ, вул. Калинова, 3, тел.: +380563775570

Житомир 163.72 грн./уп.

ЕХІНАЦЕЯ-ТЕВА табл. 100 мг № 20, Тева Украина ..... 160.4 грн./уп.
«МЕД-СЕРВІС» Житомир, вул. Небесної Сотні, 16, тел.: +380412421636

Запоріжжя 154.81 грн./уп.

ЕХІНАЦЕЯ-ТЕВА табл. 100 мг № 20, Тева Украина ..... 135.95 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Запоріжжя, вул. Ентузіастів, 3, тел.: +380612772929

Івано-Франківск 160.32 грн./уп.

ЕХІНАЦЕЯ-ТЕВА табл. 100 мг № 20, Тева Украина ..... 145.59 грн./уп.
«АПТЕКА 24» Івано-Франківськ, вул. Гаркуши Іллі, 24, тел.: +380675604635

Київ 165.25 грн./уп.

ЕХІНАЦЕЯ-ТЕВА табл. 100 мг № 20, Тева Украина ..... 130.9 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Київ, вул. Мукачівська, 5А, тел.: +380444851267

Кропивницький 147.1 грн./уп.

ЕХІНАЦЕЯ-ТЕВА табл. 100 мг № 20, Тева Украина ..... 132.95 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Кіровоград, перехр. Героїв України / Жадова Генерала, 24/27

Луцьк 153.65 грн./уп.

ЕХІНАЦЕЯ-ТЕВА табл. 100 мг № 20, Тева Украина ..... 147.3 грн./уп.
«ВОЛИНЬФАРМ» Луцьк, просп. Грушевського, 16, тел.: +380503754998

Львів 157.33 грн./уп.

ЕХІНАЦЕЯ-ТЕВА табл. 100 мг № 20, Тева Украина ..... 145.59 грн./уп.
«АПТЕКА 24» Львів, вул. Удатного, 5, тел.: +380675680684

Миколаїв 158.58 грн./уп.

ЕХІНАЦЕЯ-ТЕВА табл. 100 мг № 20, Тева Украина ..... 135.9 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Миколаїв, вул. Курортна, 8, тел.: +380512404423

Одеса 151.52 грн./уп.

ЕХІНАЦЕЯ-ТЕВА табл. 100 мг № 20, Тева Украина ..... 137.95 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Одеса, вул. Ніжинська, 25, тел.: +380487282530

Полтава 143.48 грн./уп.

ЕХІНАЦЕЯ-ТЕВА табл. 100 мг № 20, Тева Украина ..... 126.89 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Полтава, вул. Великотирнівська, 39А, тел.: +380631867581

Рівне 151.33 грн./уп.

ЕХІНАЦЕЯ-ТЕВА табл. 100 мг № 20, Тева Украина ..... 140.95 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Рівне, вул. Ювілейна, 11, тел.: +380362622017

Суми 154.6 грн./уп.

ЕХІНАЦЕЯ-ТЕВА табл. 100 мг № 20, Тева Украина ..... 134.95 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Суми, вул. Іллїнська, 49, тел.: +380636104320

Тернопіль 158.13 грн./уп.

ЕХІНАЦЕЯ-ТЕВА табл. 100 мг № 20, Тева Украина ..... 145.2 грн./уп.
«ЗДОРОВЕНЬКІ БУЛИ» Тернопіль, вул. Руська, 21, тел.: +380800505911

Ужгород 161.95 грн./уп.

ЕХІНАЦЕЯ-ТЕВА табл. 100 мг № 20, Тева Украина ..... 149.95 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Ужгород, вул. 8-го Березня, 30, тел.: +380312662062

Харків 152.71 грн./уп.

ЕХІНАЦЕЯ-ТЕВА табл. 100 мг № 20, Тева Украина ..... 130.95 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Харків, перехр. Альошина Архітектора / Олександрівський, 21/138

Херсон 154.43 грн./уп.

ЕХІНАЦЕЯ-ТЕВА табл. 100 мг № 20, Тева Украина ..... 140.95 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Херсон, просп. Святих Кирила і Мефодія, 19, тел.: +380552380948

Хмельницький 154.33 грн./уп.

ЕХІНАЦЕЯ-ТЕВА табл. 100 мг № 20, Тева Украина ..... 145.2 грн./уп.
«АПТЕКА ОПТОВИХ ЦІН» Хмельницький, вул. Пілотська, 1, тел.: +380800505911

Черкаси 143.08 грн./уп.

ЕХІНАЦЕЯ-ТЕВА табл. 100 мг № 20, Тева Украина ..... 133.95 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Черкаси, вул. Сумгаїтська, 24, тел.: +380472663513

Чернігів 157.08 грн./уп.

ЕХІНАЦЕЯ-ТЕВА табл. 100 мг № 20, Тева Украина ..... 136.95 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Чернігів, вул. Мстиславська, 20, тел.: +380462778705

Чернівці 153.56 грн./уп.

ЕХІНАЦЕЯ-ТЕВА табл. 100 мг № 20, Тева Украина ..... 136.95 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Чернівці, вул. Головна, 11

Developed by Maxim Levchenko