0
UA | RU

Скипидарна мазь

(Terebinthinae unguentum)
різних виробників

Склад і форма випуску

Тернофарм
РечовинаКількість
Олія терпентинова очищена (скипидар очищений)20 %
Допоміжні речовини: емульсія консистентна вода/вазелин.
№ UA/8606/01/01 від 13.07.2018
Фітофарм
РечовинаКількість
Олія терпентинова очищена (скипидар очищений)20 %
№ UA/8177/01/01 від 06.03.2018
Класифікація
Лікарські засоби
Активна речовина

Актуальна інформація

Скипидарна мазь згідно з АТС-класифікацією належить до препаратів, що застосовуються місцево при м’язовому та суглобовому болю. При місцевому нанесенні скипидарної мазі відмічаються локальний набряк та гіперемія, які є дозозалежними. Гістологічно визначаються розширення капілярів, збільшення кількості діючих анастомозів, підвищення проникності капілярів, інтерстиціальний набряк (Ковалева Д.Д., 2020).

Скипидарна мазь: історія застосування сосни звичайної в народній та традиційній медицині

Діючою речовиною скипидарної мазі є олія терпентинова очищена (скипидар очищений). Його отримують із сосни звичайної. Сосна звичайна вже багато років служить джерелом лікарської сировини. Її надземні частини — бруньки, хвоя, смола, шишки, кора та деревина протягом багатьох років застосовувалися в народній медицині (Кароматов И.Дж., Кодирова Д.У., 2018).

Терпентинова олія, або скипидар — це дистилят деревини сосни, який за хімічною структурою належить до окремого класу летючих вуглеводнів, що називаються терпенами. Терпени поділяються на монотерпени, сесквітерпени та дитерпени залежно від кількості атомів вуглецю у їх хімічній структурі. Основними компонентами скипидару є монотерпени (C10H16), димери ізопрену, наприклад, α-, β-пінен або 3-карен (Umekage Y. et al., 2020). Саме монотерпени зумовлюють специфічний запах хвойних рослин (Шадеркина В.А., Шадеркин И.А., 2019). Скипидар широко застосовується не лише в народній, а й у традиційній медицині. Скипидар очищений застосовується топічно у якості місцево-подразнювального, відволікаючого та знеболювального засобу при м’язово-суглобовому болю різного генезу. Так, він показаний при суглобовій патології (артрит, артроз, ревматизм), радикуліті, що супроводжуються больовим синдромом. Окрім того, скипидар входить до складу багатокомпонентних місцево-подразнювальних лікарських засобів (Кароматов И.Дж., Кодирова Д.У., 2018). Останніми роками у дослідженнях продемонстровані також геропротекторні та протиракові властивості терпенів, а також досліджуються потенційні можливості їх застосування в клінічній медицині (Шадеркина В.А., Шадеркин И.А., 2019).

Скипидарна мазь: особливості застосування

Скипидар очищений виявляє різноманітні біологічні ефекти, які знайшли своє застосування в медицині. У той же час при застосуванні скипидарної мазі слід пам’ятати, що скипидар — токсична речовина (Güzel А., Açıkgöz М., 2015). Терпени, що становлять основу даної лікарської речовини, погано проникають через непошкоджену шкіру (Шадеркина В.А., Шадеркин И.А., 2019). Скипидарну мазь категорично не можна проковтувати, застосовувати для інгаляцій або наносити на пошкоджені ділянки шкіри. Симптоми отруєння скипидаром включають гематурію, ниркову недостатність, втрату зору, біль у грудях, блювання, сильний кашель, шлунково-кишкові кровотечі, брадикардію, гіпотензію, набряк гортані та навіть летальний наслідок (Güzel А., Açıkgöz М., 2015). При вдиханні можливий розвиток еозинофільної пневмонії (Umekage Y. et al., 2020). Зазвичай лікування отруєнь скипидаром симптоматичне та включає внутрішньовенні інфузії колоїдних та кристалоїдних розчинів та допаміну за наявності показань (виражене погіршення гемодинаміки) (Güzel А., Açıkgöz М., 2015).

Скипидарна мазь: висновки

М’язово-скелетний біль — одна з провідних причин інвалідності та тривалої непрацездатності хворих у всьому світі. Такі захворювання, як остеоартроз, артрити, ревматоїдний артрит, остеохондроз та травми м’язів, кісток та суглобів, супроводжуються больовим синдромом (Пфлегер Б., 2001). Діюча речовина скипидарної мазі — олія терпентинова очищена, або скипидар очищений — являє собою суміш терпенових вуглеводнів, переважно α- та β-пінени. Терпени мають протизапальні та анальгезивні властивості. У дослідженнях продемонстровано, що застосування терпенів у якості ад’ювантного засобу протизапальної терапії дозволяє підвищити ефективність лікування та зменшити потребу в застосуванні НПЗП (Шадеркина В.А., Шадеркин И.А., 2019). Завдяки своїм протизапальним, знеболювальним та відволікаючим властивостям, а також доступній ціні скипидарна мазь і сьогодні залишається актуальним топічним засобом при м’язово-суглобовому болю.

Інструкція МОЗ

Скипидарна мазь мазь, Тернофарм ТОВ (Україна, Тернопіль)

Склад

діюча речовина: олія терпентинова очищена;

1 г мазі містить олії терпентинової очищеної 0,2 г;

допоміжні речовини: парафін білий м’який, вода очищена, емульгатор Т-2.

Лікарська форма

Мазь.

Основні фізико-хімічні властивості: мазь білого кольору з жовтуватим відтінком із запахом скипидару. За зовнішнім виглядом мазь повинна бути однорідною.

Фармакотерапевтична група

Засоби, що застосовуються місцево при суглобовому та м’язовому болю.

Код АТХ М02А Х10.

Фармакологічні властивості

Фармакодинаміка.

«Скипидарна мазь» має відволікаючу, слабку протизапальну, антисептичну та знеболювальну дію. Відволікаюча дія пов’язана зі здатністю проникати через епідерміс і спричиняти рефлекторні зміни внаслідок подразнення рецепторів шкіри. Певну роль відіграє також звільнення зі шкіри біологічно активних речовин, зокрема гістаміну.

Фармакокінетика.

Не вивчалась.

Клінічні характеристики

Показання

Невралгії, міозити, артрити.

Протипоказання

Тяжкі захворювання нирок і печінки, захворювання шкіри різного генезу, підвищена чутливість до лікарського засобу.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій

«Скипидарна мазь» хімічно несумісна з розчином йоду.

Особливості застосування.

Не допускати потрапляння мазі на слизові оболонки та в очі! Якщо мазь випадково потрапила в очі, слід ретельно промити їх великою кількістю проточної води.

Не наносити на ушкоджені ділянки шкіри.

Застосування у період вагітності або годування груддю.

У період вагітності або годування груддю застосування препарату протипоказане.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або іншими механізмами.

Слід дотримуватись обережності під час керування автотранспортом або роботи з іншими механізмами, зважаючи на можливість виникнення побічних реакцій генералізованого характеру (див. розділ «Побічні реакції»).

Спосіб застосування та дози

«Скипидарну мазь» застосовувати дорослим зовнішньо для розтирання болючих ділянок 2–3 рази на день.

Тривалість застосування обумовлена перебігом захворювання.

Необхідно проконсультуватися з лікарем, якщо симптоми захворювання не зникли під час застосування лікарського засобу або у разі виникнення будь-яких побічних реакцій.

Діти.

Досвід застосування лікарського засобу дітям відсутній, тому мазь не рекомендується для застосування цій категорії пацієнтів.

Передозування

Можливий розвиток підвищеної чутливості до препарату, посилення побічних явищ.

Побічні реакції

При підвищеній чутливості до препарату можуть з’явитися алергічні реакції місцевого характеру (включаючи свербіж, набряк, почервоніння шкіри, печіння, висип). В окремих випадках можуть з’явитися алергічні реакції генералізованого характеру (ядуха, прискорене серцебиття, зниження артеріального тиску, запаморочення, судоми, втрата свідомості).

Термін придатності

2 роки.

Умови зберігання

Зберігати в оригінальній упаковці при температурі не вище 25 ºС.

Зберігати у недоступному для дітей місці.

Упаковка

По 25 г у тубах в пачках з картону або без пачки.

Категорія відпуску

Без рецепта.

Виробник/заявник

ТОВ «Тернофарм».

Місцезнаходження виробника та адреса місця провадження його діяльності/місцезнаходження заявника

Україна, 46010, м. Тернопіль, вул. Фабрична, 4.

Скипидарна мазь мазь, Фітофарм ПрАТ (Україна, Бахмут)

Склад

діюча речовина: скипидар живичний;

1 г мазі містить: скипидару живичного 200 мг;

допоміжні речовини: парафін білий м’який, емульгатор Т-2, вода очищена.

Лікарська форма.

Мазь.

Основні фізико-хімічні властивості: мазь білого або білого з жовтуватим відтінком кольору із запахом скипидару. За зовнішнім виглядом мазь має бути однорідною.

Фармакотерапевтична група

Засоби, що застосовуються місцево при суглобовому та м’язовому болю.

Код АТХ M02A X10.

Фармакологічні властивості

Скипидарна мазь чинить відволікаючу, протизапальну, антисептичну та знеболювальну дію. Відволікаюча дія пов’язана зі здатністю проникати через епідерміс і спричиняти рефлекторні зміни внаслідок подразнення рецепторів шкіри.

Клінічні характеристики

Показання

У комплексному лікуванні невралгій, міозитів, артритів.

Протипоказання

Тяжкі захворювання нирок і печінки, захворювання шкіри різного характеру, підвищена чутли­вість до препарату.

Особливі заходи безпеки.

Не допускати потрапляння мазі на слизові оболонки та в очі! Якщо мазь випадково потрапила в очі, слід ретельно промити їх великою кількістю проточної води.

Не наносити на ушкоджені ділянки шкіри.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій

Скипидарна мазь хімічно несумісна з розчином йоду.

Особливості застосування.

Застосування у період вагітності або годування груддю.

Невідомо, чи проникає препарат у грудне молоко та чи проходить через плацентарний бар’єр при вагітності, тому застосування препарату в період вагітності та годування груддю протипоказане.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або іншими механізмами.

Слід дотримуватися обережності під час керування автотранспортом або роботи з іншими меха­нізмами, зважаючи на виникнення можливих побічних реакцій генералізованого характеру

(див. “Побічні реакції”).

Спосіб застосування та дози

Скипидарну мазь застосовують дорослим зовнішньо для розтирання болючих ділянок 23 рази на день. Тривалість застосування обумовлена перебігом захворювання та досягнутим ефектом.

Користувач повинен проконсультуватися з лікарем, якщо симптоми захворювання не зникли під час застосування лікарського засобу або спостерігаються побічні реакції, не зазначені в інструкції для медичного застосування лікарського засобу.

Діти.

Досвід застосування препарату дітям відсутній, тому мазь не рекомендується для застосування дітям.

Передозування

Можливий розвиток підвищеної чутливості до препарату, посилення побічних явищ.

Побічні реакції

Реакції з боку імунної системи: при підвищеній чутливості до препарату можуть з’явитися алергічні реакції місцевого характеру, в тому числі, свербіж, набряк, почервоніння шкіри, печіння, висип. В окремих випадках можуть з’явитися алергічні реакції генералізованого характеру, в тому числі ядуха прискорене серцебиття, зниження артеріального тиску, запаморочення, судоми, втрата свідомості.

Термін придатності

3 роки.

Умови зберігання

Зберігати в оригінальній упаковці при температурі не вище 25 °С.

Зберігати в недоступному для дітей місці.

Упаковка.

По 30 г у тубах.

Категорія відпуску.

Без рецепта.

Виробник.

ПРАТ «ФІТОФАРМ».

Місцезнаходження виробника та адреса місця провадження його діяльності.

Україна, 84500, Донецька обл., м. Бахмут, вул. Сибірцева, 2.

Заявник

ПРАТ «ФІТОФАРМ».

Місцезнаходження заявника.

Україна, 02152, м. Київ, проспект Павла Тичини, будинок 1В, офіс А 504.

Дата додавання: 22.10.2021 р.
© Компендіум 2019
Спеціалізований мобільний додаток
для пошуку інформації про лікарські препарати
Наведіть камеру на QR-код, щоб завантажити
На нашому сайті застосовуються файли cookies для більшої зручності використання та покращенняя роботи сайту. Продовжуючи, ви погоджуєтесь з застосуванням cookies.
Developed by Maxim Levchenko