0
UA | RU

ЛОПЕРАМІД (LOPERAMIDUM)

Виробник:
Київмедпрепарат

Склад і форма випуску

Ціни в аптеках
РечовинаКількість
Лоперамід2 мг
№ UA/7581/01/01 від 08.12.2017
Ціни в аптеках
Класифікація
Лікарські засоби
Активна речовина

Актуальна інформація

Діарея ― одна з провідних проблем охорони здоров’я. Вона не лише суттєво погіршує якість життя, а й у деяких випадках може призводити до фатальних наслідків. Так чи інакше, із проявами гострих кишкових інфекцій час від часу стикається кожен житель Землі. Окрім того, існує маса захворювань та патологічних станів, які також супроводжуються діареєю різного ступеня тяжкості, що не тільки спричиняє дискомфорт, а й може впливати на перебіг основного захворювання.

Лоперамід ― це препарат, який є на слуху як у лікарів, так і в пацієнтів. Він відомий завдяки своїй здатності швидко та ефективно припиняти діарею. І хоча в деяких ситуаціях він є зручним інструментом для контролю пасажу вмісту ШКТ, необхідно враховувати особливості його терапевтичного ефекту та метаболізму, аби під час застосування препарату досягнути максимального ефекту при мінімумі побічних реакцій.

Механізм дії та ефекти Лопераміду

Лоперамід, діюча речовина однойменного препарату ― це синтетична похідна піперидину (LiverTox, 2019). Препарат був схвалений для використання в США у 1976 р. і дотепер вважається популярним лікарським засобом для лікування гострої діареї. Він являє собою аналог опіатів з переважаючим антидіарейним ефектом, що діє як через холінергічну, так і через нехолінергічну системи. Лоперамід пригнічує вивільнення простагландинів (зокрема простагландину Е2) та ацетилхоліну завдяки зв’язуванню з μ-опіатними рецепторами міентеричного сплетення кишкової стінки (Lee K.J., 2015). Внаслідок цього гальмується простагландин Е2-опосередкована секреція води (Huges S., 1984), а також сповільнюються пропульсивні перистальтичні рухи кишечнику, що призводить до сповільнення пасажу кишкового вмісту та підвищення всмоктування води, електролітів та глюкози кишковою стінкою. Аналогічний ефект спостерігається у дослідженнях при стимуляції кишкової стінки холерним токсином (Sandhu B.R., 1981), а також термостабільним та термолабільним токсинами E. coli (Huges S., 1982). На всмоктування води та електролітів у кишечнику здорової людини лопераміду гідрохлорид не впливає (Huges S., 1984). Окрім того, препарат підвищує тонус анального сфінктера, що сприяє зниженню імперативних покликів до дефекації та зменшує вираженість нетримання калових мас (інструкція МОЗ України).

Лоперамід не є структурним аналогом морфіну чи кодеїну та характеризується мінімальною ейфоричною дією, оскільки активно виводиться (LiverTox, 2019), однак його знеболювальний ефект наштовхнув вчених на думку про топічне застосування препарату (у формі крему) для лікування нейропатичного болю (Kopsky D.J., 2019).

Діюча речовина препарату Лоперамід після прийому всередину швидко абсорбується у ШКТ, однак при першому ж проходженні через печінку практично повністю екстрагується з крові та інтенсивно метаболізується, внаслідок чого системна біодоступність препарату не перевищує 0,3% (інструкція МОЗ України). Це важливо враховувати при поєднанні Лопераміду з іншими препаратами, які також метаболізуються в печінці. Наприклад, при прийомі поєднано з ко-тримоксазолом біодоступність лопераміду (концентрація його у плазмі крові) зростає майже в 2 рази (Kamali F., 1996). Подібні ефекти можна спостерігати при поєднаному застосуванні Лопераміду з хінідином, ритонавіром, ітраконазолом та гемфіброзилом (інструкція МОЗ України).

Показання до застосування Лопераміду

Основним показанням до застосування Лопераміду є симптоматичне лікування гострої діареї у дітей віком від 12 років та дорослих. Що стосується дітей молодшого віку, ризик розвитку побічних ефектів у них високий навіть при дозі <0,25 мг/кг/добу, тому його допустимо використовувати лише в тих випадках, коли пов’язане з діареєю зневоднення становить загрозу для життя (Sandhu B.K., 1983). При лікуванні кишкових інфекцій у легкій формі чи середньої тяжкості слід віддавати перевагу адекватному поповненню рідини в організмі за рахунок вживання її всередину чи в/в регідратації (Su-Ting T.L., 2007).

Існує інформація, що лоперамід припустимо поєднувати для лікування діареї мандрівників. Доведено, що поєднання його з антибактеріальними препаратами (наприклад азитроміцином) достовірно зменшує тривалість прояву клінічних симптомів (Ericsson C.D., 2007).

У результаті деяких досліджень була встановлена ефективність застосування лопераміду в комбінації з іншими препаратами для лікування нетримання калу у жінок. Адекватна комбінована терапія дозволяє досягнути покращення консистенції калових мас, зменшення кількості імперативних покликів та підвищення прямокишкової чутливості (Sjödahl J., 2015).

Лоперамід може застосовуватися для терапії синдрому подразненого кишечнику з переважаючим діарейним синдромом — при його курсовому застосуванні достовірно зменшується вираженість абдомінального больового синдрому, знижується частота імперативних покликів (Trinkley K.E., 2014), а також покращується консистенція калових мас (Шептулин А.А., 2014). Однак тривалість його застосування обмежена через антихолінергічні та інші побічні ефекти (Hadley S.K., 2005).

Також існує інформація про те, що лоперамід можна призначати пацієнтам при хронічній діареї. У той час як гостра діарея (триває до 14 діб) зазвичай пов’язана з інфекційними агентами, хронічна (більше 4 тиж) асоційована з такими неінфекційними причинами, як запальні захворювання товстої кишки, гіпертиреоїдизм, недостатність підшлункової залози, тонкокишкова мальабсорбція тощо. Однак у всіх цих випадках розлади випорожнення є лише симптомом захворювання, яке потребує детального обстеження та більш спеціалізованої терапії (Lee K.J., 2015).

Описаний досвід застосування лопераміду для лікування діареї та нетримання калу у пацієнтів із хворобою Помпе (Karabul N., 2014) ― системним захворюванням, в основі якого лежить пошкодження нервових та м’язових клітин усього людського організму, зумовлене депонуванням глікогену в лізосомах.

Можливе застосування лопераміду в хірургічній практиці у період адаптації після складних операцій на ШКТ. Діарея є одним з найпоширеніших ускладнень у гастроентерологічній хірургії (Lobo D.N., 1992). Зокрема, описаний досвід ефективного контролю пасажу кишкового вмісту у хворих із високою кінцевою ілеостомою (Mackowski A., 2015). Також рекомендовано включати лоперамід у схеми терапії при синдромі короткої кишки ― специфічному синдромі, що виникає після поширеної резекції тонкої кишки (Harjai M.M., 2001) чи тонко-товстокишкового сегменту (Mainguet P., 1977).

У літературі є інформація про застосування лопераміду для відновлення контролю за актом дефекації після надрадикальних колопроктологічних операцій (наприклад колопроктектомія при дифузному сімейному поліпозі з подальшим створенням ілеоанального резервуару). У цьому разі здатність до утримання калу та його порційного відходження відновлюється протягом тривалого часу ― 6 міс та більше. При цьому пацієнт приймає лоперамід курсами або епізодично за необхідності (Волков А.В., 2013). Окрім того, існує досвід призначення лопераміду в комплексі передопераційної підготовки та ранньої післяопераційної терапії при поширених хірургічних втручаннях на періанальній ділянці — він дозволяє затримати перше відходження випорожнень після операції на 3–4 дні, чим створює сприятливі умови для загоєння післяопераційної рани (Помазкин В.И., 2011).

При аналізі даних із зарубіжних джерел зафіксовано, що лоперамід популярний в онкології ― застосовується для боротьби з діареєю, що індукована хіміотерапією (Zidan J., 2001) або імунотерапією (Schaefer E.S., 2016), особливо якщо у схему включені флуороурацил або іринотекан, а також курсами опромінення ділянки живота і таза (Muehlbauer P.M., 2009). При цьому діарея має складний патогенез, тривалий перебіг (протягом усього курсу лікування) та може викликати значне зневоднення, втрату електролітів чи виснаження, що суттєво впливає на виживаність хворих.

У пацієнтів із ВІЛ при призначенні високоактивної антиретровірусної терапії (зокрема, інгібітори протеази) часто розвивається діарея як побічний ефект. У такому разі також слід приймати лоперамід (Горяйнов С.В., 2013).

Як і коли застосовувати Лоперамід

Лоперамід призначений для лікування гострої діареї у дітей віком від 12 років та дорослих. Однак слід враховувати, що препарат не призначений для лікування станів, які супроводжується суттєвою втратою води та електролітів. Він може застосовуватися в комплексній терапії тяжких кишкових інфекцій, однак на першому плані має бути адекватна оральна чи парентеральна регідратація.

Загальний принцип застосування Лопераміду зводиться до того, що лікування починають із 2 таблеток (4 мг) та приймають ще одну таблетку (2 мг) після кожного наступного рідкого випорожнення. При цьому відповідно до офіційної інструкції добова доза не має перевищувати 6 таблеток (12 мг) препарату. Таблетки при цьому слід ковтати цілими та запивати достатньою кількістю води. Така схема підходить для терапії як кишкових інфекцій, так і синдрому подразненого кишечнику (інструкція МОЗ України).

Існує також рекомендація (Yates J., 2005) застосовувати лоперамід для комплексного лікування діареї мандрівників за такою схемою: 2 таблетки по 2 мг після першого рідкого випорожнення і 1 таблетка після кожного наступного (не більше 8 мг за 24 год), що дозволяє обмежити тривалість захворювання однією добою. Рекомендовано доповнювати терапію емпіричним призначенням антибактеріальних препаратів з групи фторхінолонів або азитроміцину.

Для посилення ефекту лоперамід припустимо поєднувати з симетиконом — препаратом, який зменшує здуття живота завдяки зниженню поверхневого натягу кишкового вмісту (полегшення відходження газів) (Barr W., 2014).

Лоперамід не рекомендовано тривало застосовувати для самолікування (відпускається без рецепта лікаря) ― якщо протягом 48 год діарея не припинилася, слід відмінити прийом препарату та звернутися за медичною допомогою.

Що важливо знати

Лоперамід не призначений для лікування неспецифічного виразкового коліту чи псевдомембранозного коліту. Оскільки при цих захворюваннях перистальтика посилюється незначно, існує ризик розвитку токсичного мегаколону ― серйозного ускладнення, яке може становити загрозу для життя. Аби уникнути цього, слід припиняти прийом Лопераміду у разі появи ознак здуття живота чи закрепу (інструкція МОЗ України).

Якщо препарат приймати безконтрольно чи в поєднанні з антибактеріальними засобами, можливе підвищення системної біодоступності лопераміду, яке призведе до передозування. До симптомів передозування Лопераміду належать сонливість, пригнічення дихання, порушення координації рухів та м’язовий гіпертонус. Оскільки лоперамід діє на опіатні рецептори, лікування його передозування аналогічне лікуванню передозування опіатів ― у якості антидоту застосовується налоксон. Причому системні ефекти лопераміду за своєю тривалістю перевищують ефекти налоксону, тому пацієнт має знаходитися під спостереженням 48 год та у разі необхідності отримувати повторні дози антидоту (інструкція МОЗ України).

Лоперамід не слід застосовувати для лікування антибіотикоасоційованої діареї, оскільки пригнічення моторики ШКТ погіршить вплив токсинів на слизову оболонку, а бурхливий ріст умовно-патогенної мікрофлори також може супроводжуватися підвищеним газоутворенням, що призведе до розвитку кишкової непрохідності (Лузина Е.В., 2009).

Висновки

Лоперамід є зручним у застосуванні препаратом для симптоматичного лікування гострої діареї. Однак тривале його застосування можливе тільки під контролем лікаря. Не слід займатися самолікуванням (для самолікування його рекомендовано приймати не більше 2 діб), необхідно звернутися до лікаря для встановлення правильного діагнозу. Також не слід забувати про адекватну регідратацію, дієту та вживання пробіотиків.

Дата додавання: 12.06.2021 р.
© Компендіум 2019

Інструкція МОЗ

ЛОПЕРАМІД таблетки 2 мг, Київмедпрепарат ОАО (Україна, Київ)

Склад

діюча речовина: лопераміду гідрохлориду;

1 таблетка містить лопераміду гідрохлориду у перерахуванні на 100% речовину — 2 мг;

допоміжні речовини: лактоза, моногідрат; крохмаль картопляний; кальцію стеарат.

Лікарська форма

Таблетки.

Основні фізико-хімічні властивості: таблетки білого або майже білого кольору, круглої форми, з плоскою поверхнею, з фаскою.

Фармакотерапевтична група

Препарати, що пригнічують перистальтику.

Код АТХ А07D A03.

Фармакологічні властивості

Фармакодинаміка.

Лопераміду гідрохлорид зв’язується з опіатними рецепторами кишкової стінки, внаслідок чого пригнічується вивільнення ацетилхоліну та простагландинів. У такий спосіб лоперамід уповільнює пропульсивну перистальтику кишечнику, а також збільшує час проходження кишкового вмісту через травний тракт та здатність стінки кишечнику до абсорбції рідини.

Лопераміду гідрохлорид підвищує тонус анального сфінктера, знижуючи тим самим нетримання калових мас та позиви до дефекації.

Фармакокінетика.

Абсорбція: більша частина лопераміду, прийнятого внутрішньо, абсорбується з кишечнику, але в результаті інтенсивного метаболізму першого проходження системна біодоступність становить приблизно лише 0,3%.

Розподіл: є дані щодо високої афінності лопераміду відносно стінки кишечнику з переважним зв’язуванням з рецепторами поздовжнього шару м’язової оболонки у щурів. Зв’язування лопераміду з білками становить 95%, головним чином з альбуміном. Є дані, що лоперамід є субстратом Р-глікопротеїну.

Метаболізм: лоперамід майже повністю екстрагується печінкою, де він переважно метаболізується, кон’югується та екскретується з жовчю. Окисне N-деметилування є основним метаболічним шляхом лопераміду, цей процес опосередкований головним чином ізоформами CYP3A4 та CYP2C8. Внаслідок цього дуже інтенсивного ефекту першого проходження через печінку концентрації незміненого лікарського засобу в плазмі крові залишаються дуже низькими.

Елімінація: період напіввиведення лопераміду у людей становить приблизно 11 годин з діапазоном 9–14 годин. Екскреція незміненого лопераміду та його метаболітів відбувається в основному з калом.

Популяція пацієнтів дитячого віку: інформація щодо фармакокінетичних параметрів у пацієнтів дитячого віку відсутня. Очікується, що фармакокінетична поведінка лопераміду та взаємодії лікарських засобів з лоперамідом будуть аналогічні тим, що спостерігаються у дорослих.

Клінічні характеристики

Показання.

Симптоматичне лікування гострої діареї у дорослих та дітей віком від 12 років.

Симптоматичне лікування гострих епізодів діареї, зумовленої синдромом подразненого кишечнику, у дорослих віком від 18 років після встановлення первинного діагнозу лікарем.

Протипоказання.

Лоперамід протипоказаний:

 • пацієнтам з відомою підвищеною чутливістю до лопераміду гідрохлориду або до будь-якого з компонентів препарату;
 • дітям віком до 12 років;
 • пацієнтам з гострою дизентерією, що характеризується наявністю крові у випорожненнях та підвищеною температурою тіла;
 • пацієнтам з гострим виразковим колітом або псевдомембранозним колітом, пов’язаним із застосуванням антибіотиків широкого спектра дії;
 • пацієнтам з бактеріальним ентероколітом, спричиненим мікроорганізмами родин Salmonella, Shigella та Campylobacter.

Лоперамід взагалі не слід застосовувати, якщо треба уникнути пригнічення перистальтики через можливий ризик виникнення значних ускладнень, включаючи кишкову непрохідність, мегаколон та токсичний мегаколон.

Необхідно негайно припинити прийом препарату, якщо розвивається запор, здуття живота або кишкова непрохідність.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій.

Є дані про випадки взаємодії лопераміду з лікарськими препаратами, що мають подібні фармакологічні властивості. Лікарські препарати, що чинять пригнічувальну дію на центральну нервову систему, не слід застосовувати одночасно з прийомом лопераміду дітям.

Є дані, що лоперамід є субстратом Р-глікопротеїну. Одночасне призначення лопераміду (в дозі 16 мг) разом з інгібіторами Р-глікопротеїну (хінідин, ритонавір) призводило до підвищення рівня лопераміду у плазмі крові в 2–3 рази. Клінічна значущість зазначеної фармакокінетичної взаємодії при застосуванні лопераміду в рекомендованих дозах невідома.

Одночасне застосування лопераміду (4 мг одноразово) та ітраконазолу, інгібітору CYP3A4 та Р-глікопротеїну призводило до 3–4-разового збільшення концентрацій лопераміду в плазмі крові. Інгібітор CYP2C8 гемфіброзил підвищує вміст лопераміду приблизно в 2 рази. Комбіноване застосування ітраконазолу та гемфіброзилу призводить до 4-кратного збільшення максимального вмісту лопераміду в плазмі крові та 13-кратного збільшення загальної експозиції у плазмі крові. Це підвищення не було пов’язане з впливом на центральну нервову систему (ЦНС), що визначався за допомогою психомоторних тестів (тобто суб’єктивна сонливість та тест на заміну цифрових символів).

Одночасне застосування лопераміду (16 мг одноразово) та кетоконазолу, інгібітору CYP3A4 і Р-глікопротеїну, призводило до 5-кратного підвищення концентрації лопераміду у плазмі крові. Це підвищення не було пов’язане зі збільшенням фармакодинамічних ефектів, що визначалося за допомогою пупілометрії.

Супутнє лікування десмопресином для перорального застосування призводило до трикратного підвищення концентрації десмопресину в плазмі крові, вірогідно, внаслідок більш повільної моторики шлунково-кишкового тракту.

Очікується, що лікарські засоби з аналогічними фармакологічними властивостями можуть посилювати дію лопераміду, а лікарські засоби, які прискорюють проходження їжі у шлунково-кишковому тракті, можуть знижувати його дію.

Особливості застосування.

Лікування діареї носить симптоматичний характер. Якщо можна визначити етіологію захворювання (або зазначено, що потрібно це зробити), то у разі можливості слід проводити специфічне лікування.

У хворих з діареєю, особливо у дітей, ослаблених пацієнтів, людей літнього віку може виникнути дегідратація та дисбаланс електролітів. У таких випадках найважливішим заходом є застосування замісної терапії для поповнення рідини та електролітів.

Застосування препарату не замінює введення відповідної кількості рідини та відновлення електролітів.

Оскільки стійка діарея може свідчити про потенційно більш серйозні стани, лікарський засіб не слід застосовувати тривалий час, поки причина діареї не буде з’ясована.

При гострій діареї, коли не спостерігається клінічне поліпшення протягом 48 годин, застосування лопераміду гідрохлориду слід припинити і звернутися до лікаря.

Пацієнтам із синдромом набутого імунодефіциту, які приймають лоперамід при діареї, необхідно негайно припинити лікування при появі перших ознак здуття живота. Є дані про випадки кишкової непрохідності з підвищеним ризиком появи токсичного мегаколону у пацієнтів, хворих на СНІД, з інфекційними колітами як вірусного, так і бактеріального походження, при лікуванні лоперамідом.

Зловживання лоперамідом або неправильне його застосування як опіоїдного замінника було описано у осіб із опіоїдною залежністю.

Хоча фармакокінетичні дані для пацієнтів з порушенням функції печінки відсутні, таким пацієнтам лоперамід слід застосовувати з обережністю через уповільнення метаболізму першого проходження. Цей лікарський засіб необхідно з обережністю призначати хворим з порушенням функції печінки, оскільки він може призвести до відносного передозування, що може спричинити токсичне ураження ЦНС.

Лікарські препарати, що подовжують час проходження, можуть призвести до розвитку токсичного мегаколону у пацієнтів цієї групи.

Зважаючи на швидкий метаболізм лопераміду, а також на виведення лопераміду та його метаболітів з фекаліями, зазвичай не потрібно коригувати дозу препарату у пацієнтів з порушенням функції нирок.

Оскільки препарат містить лактозу, його не слід застосовувати пацієнтам із рідкісними спадковими формами непереносимості галактози, недостатністю лактази Лаппа або синдромом мальабсорбції глюкози-галактози.

Для лопераміду не характерні виражені кардіологічні ускладнення в межах діапазону терапевтичних концентрацій. Але при суттєвому перевищенні цих значень (до 47 разів) лоперамід демонструє кардіологічні ускладнення: пригнічення калієвого (hERG) та натрієвого потоків і аритмії на тваринних моделях in vivo та in vitro.

У зв’язку з передозуванням були зареєстровані серцеві порушення, включаючи подовження інтервалу QT та комплексу QRS, піруетна тахикардія (torsade de pointes). Повідомлялося також про летальні випадки (див. розділ «Передозування»). Передозування може проявити наявний синдром Бругада. Пацієнти не повинні перевищувати рекомендовану дозу та/або рекомендовану тривалість лікування.

Якщо препарат приймати для контролю нападів діареї, зумовленої синдромом подразненого кишечнику, що був попередньо діагностований лікарем, і клінічного покращення не спостерігається протягом 48 годин, потрібно припинити застосування лопераміду гідрохлориду і звернутися до лікаря. Також слід звернутися до лікаря, якщо характер симптомів змінився або повторювані напади діареї тривають більше 2 тижнів.

Для лікування гострих нападів діареї, зумовленої синдромом подразненого кишечнику, лоперамід слід приймати, лише якщо лікар попередньо діагностував це захворювання.

У зазначених нижче випадках препарат не слід застосовувати без попередньої консультації з лікарем, навіть якщо відомо, що у пацієнта синдром подразненого кишечнику (СПК):

 • вік пацієнта від 40 років і з моменту останнього нападу СПК минув деякий час;
 • вік пацієнта від 40 років і цього разу симптоми СПК відрізняються;
 • нещодавня кровотеча з кишечнику;
 • тяжкий запор;
 • нудота або блювання;
 • втрата апетиту або зменшення маси тіла;
 • утруднене або болісне сечовипускання;
 • пропасниця;
 • нещодавня подорож за кордон.

У випадку виникнення нових симптомів, погіршення або якщо клінічний стан не покращився протягом двох тижнів, слід звернутися до лікаря.

Застосування у період вагітності або годування груддю.

Не рекомендується приймати цей лікарський засіб у період вагітності. У зв’язку з цим вагітним жінкам і жінкам, які годують дитину груддю, слід порекомендувати звернутися до свого лікаря для одержання відповідного лікування.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або іншими механізмами.

Можливе виникнення підвищення стомлюваності, запаморочення або сонливості при синдромі діареї під час застосування лопераміду гідрохлориду. Тому рекомендується з обережністю приймати цей препарат при керуванні автомобілем або роботі з механізмами.

Спосіб застосування та дози.

Лоперамід не призначений для початкової терапії серйозної діареї, що супроводжується зниженням рівнів рідини та електролітів. Зокрема у дітей цю втрату бажано компенсувати завдяки призначенню замісної терапії парентерально або перорально.

Таблетки слід приймати не розжовуючи, запиваючи водою.

Симптоматичне лікування гострої діареї у дорослих та дітей віком від 12 років

Початкова доза — 2 таблетки (4 мг), у подальшому 1 таблетка (2 мг) після кожного наступного рідкого випорожнення. Звичайна доза становить 3–4 таблетки (6–8 мг) на добу. Максимальна добова доза при гострій діареї не повинна перевищувати 6 таблеток (12 мг).

Симптоматичне лікування гострих нападів діареї, зумовленої синдромом подразненого кишечнику, у дорослих віком від 18 років після встановлення первинного діагнозу лікарем

Початкова доза становить дві таблетки (4 мг); у подальшому приймати по 1 таблетці (2 мг) після кожного випадку рідких випорожнень або згідно з попередніми рекомендаціями лікаря. Максимальна добова доза не повинна перевищувати 6 таблеток (12 мг).

При гострій діареї, якщо протягом 48 годин не спостерігається клінічного поліпшення, прийом лопераміду слід припинити.

Застосування для лікування хворих літнього віку

Не потрібна корекція дози для пацієнтів літнього віку.

При порушеннях функції нирок

Не потрібна корекція дози для пацієнтів з порушенням функції нирок.

При порушеннях функції печінки

Хоча фармакокінетичні дані про дію препарату у пацієнтів з порушенням функції печінки відсутні, таким пацієнтам потрібно призначати лоперамід з обережністю через уповільнення у них метаболізму першого проходження (див. розділ «Особливості застосування»).

Діти.

Препарат застосовувати дітям від 12 років для симптоматичного лікування гострої діареї.

Передозування

Симптоми.

У випадку передозування (включаючи відносне передозування внаслідок порушення функції печінки) може виникати пригнічення центральної нервової системи (ступор, порушення координації, сонливість, міоз, м’язовий гіпертонус, пригнічення дихання), затримка сечі та комплекс симптомів, подібних до кишкової непрохідності.

Діти та пацієнти з порушенням функції печінки можуть бути більш чутливими до впливу на центральну нервову систему.

У осіб, що перевищили дози лопераміду, спостерігалися серцеві порушення, такі як подовження інтервалу QT та комплексу QRS, піруетна тахикардія (torsade de pointes), інші серйозні шлуночкові аритмії, зупинка серця та непритомність.

У осіб, які свідомо вживали вищі дози лопераміду (повідомлялось про дози від 40 до 792 мг на добу), спостерігались зупинка серця, синкопе. Також були зафіксовані летальні випадки. Передозування може проявити наявний синдром Бругада.

Лікування.

У випадку передозування пацієнту слід негайно звернутися до лікаря. У разі передозування слід починати моніторинг ЕКГ. Якщо з’являються симптоми передозування, як антидот можна застосовувати налоксон. Оскільки тривалість дії лопераміду більша, ніж у налоксону (1–3 години), може знадобитися повторне призначення налоксону. Для виявлення можливого пригнічення центральної нервової системи хворий має перебувати під ретельним наглядом не менше 48 годин.

Побічні реакції

Дорослі та діти віком від 12 років

Побічні реакції у пацієнтів з гострою діареєю, що виникали з частотою від 1%, про які повідомлялося у дослідженнях з безпеки лопераміду гідрохлориду

З боку нервової системи: головний біль.

З боку травного тракту: запор, здуття живота, нудота.

Побічні ефекти, що виникали з частотою менше 1% у дослідженнях з безпеки лопераміду гідрохлориду

З боку нервової системи: запаморочення.

З боку травного тракту: сухість у роті, метеоризм, біль та дискомфорт у животі, блювання, біль у верхній частині живота, диспепсія.

З боку шкіри та підшкірної клітковини: висипання.

Постмаркетинговий досвід застосування лопераміду гідрохлориду

Спостерігалися наступні побічні ефекти, які за частотою виникнення поділяються наступним чином:

дуже часто (≥ 1/10);

часто (≥ 1/100, < 1/10);

нечасто (≥ 1/1000, < 1/100);

рідко ( ≥ 1/10000, < 1/1000);

дуже рідко (< 1/10000), включаючи окремі повідомлення.

З боку імунної системи: дуже рідко — реакції підвищеної чутливості, анафілактичні реакції (включаючи анафілактичний шок) та анафілактоїдні реакції.

З боку нервової системи: дуже рідко — порушення координації, втрата свідомості, пригнічення свідомості, гіпертонус, сонливість, ступор.

З боку органів зору: дуже рідко — міоз.

З боку травного тракту: дуже рідко — кишкова непрохідність (включаючи паралітичну кишкову непрохідність), мегаколон (включаючи токсичний мегаколон).

З боку шкіри та її придатків: дуже рідко — ангіоневротичний набряк, бульозні висипання, включаючи синдром Стівенса-Джонсона, мультиформну еритему та токсичний епідермальний некроліз, кропив’янку та свербіж.

З боку нирок та сечовидільної системи: дуже рідко — затримка сечі.

Загальні розлади: дуже рідко — підвищена втомлюваність.

Термін придатності.

4 роки.

Умови зберігання

Зберігати в оригінальній упаковці при температурі не вище 25 ºС.

Зберігати у недоступному для дітей місці.

Упаковка

По 10 таблеток у блістері, по 2 блістери у пачці.

Категорія відпуску

Без рецепта.

Виробник

ПАТ «Київмедпрепарат».

Місцезнаходження виробника та адреса місця провадження його діяльності

Україна, 01032, м. Київ, вул. Саксаганського, 139.

Діагнози, при яких застосовують ЛОПЕРАМІД

Гастроентероколіт МКХ A09.9
Синдром роздратованого кишечнику з діареєю МКХ K58.0

Рекомендовані аналоги ЛОПЕРАМІД:

засоби, що пригнічують перистальтику (антиперистальтичні)
засоби, що пригнічують перистальтику (антиперистальтичні)
засоби, що пригнічують перистальтику (антиперистальтичні)
Спеціалізований мобільний додаток
для пошуку інформації про лікарські препарати
Наведіть камеру на QR-код, щоб завантажити
На нашому сайті застосовуються файли cookies для більшої зручності використання та покращенняя роботи сайту. Продовжуючи, ви погоджуєтесь з застосуванням cookies.
Developed by Maxim Levchenko