ТАКС-О-БІД® (TAX-O-BID)
1 флакон містить цефотаксиму натрію стерильного в перерахунку на цефотаксим 250 мг або 500 мг, або 1000 мг.
Порошок для розчину для ін'єкцій.
Протимікробні засоби для системного застосування. Цефалоспорини та споріднені речовини.
Напівсинтетичний антибіотик широкого спектра дії відноситься до групи цефалоспоринів III генерації для парентерального застосування. За хімічною природою близький до цефалоспоринових антибіотиків першого та другого покоління, однак особливості структури забезпечують високу активність його щодо грамнегативних бактерій, стійкість до дії продукованих ними бета-лактамаз.
Фармакодинаміка. Препарат має бактерицидну дію за рахунок пригнічення синтезу клітинної стінки бактерій. Механізм дії обумовлений ацетилюванням мембранозв'язаних транспептидаз і порушенням перехресної зшивки пептидогліканів, необхідної для забезпечення міцності та ригідності клітинної стінки. Має широкий спектр протимікробної дії. Високоактивний щодо грамнегативних мікроорганізмів, стійких до інших антибіотиків:
чутливі (аеробні грамнегативні бактерії) Acinetobacter spp., Citrobacter spp.,
Enterobacter spp., Escherichia coli, Haemophilus influenzae (включаючи ампіцилінстійкі штами), Haemophilus parainfluenzae, Klebsiella spp.(включаючи Klebsiella pneumoniae), Morganella morganii, Neisseria gonorrhoeae (включаючи і до бета-лактамази позитивні і негативні штами),. Neisseria meningitidis, Proteus mirabilis, Proteus vulgaris, Providencia stuartii, Providencia rettgeri, Proteus inconstant (група В), Salmonella spp. (включаючи Salmonella typhi), Serratia species, Serratia marcescens;
Примітка : багато штамів вищезгаданих організмів, які у своєму роді є стійкими до інших антибіотиків, наприклад, до пеніцилінів, цефалоспоринів і аміноглікозидів, чутливі до цефотаксиму натрію. Цефотаксим натрію активний щодо деяких штамів Pseudomonas aerugіnosa;
чутливі (аеробні грампозитивні бактерії) Enterococcus spp., Staphylococcus aureus
(включаючи бета-лактамази позитивні і негативні штами; стафілококи, стійкі до метициліну/оксациліну також будуть стійкі до цефотаксиму натрію); Streptococcus agalactiae (стрептококи группы В), Staphylococcus epidermids, Streptococcus pneumoniae, Streptococcus pyogenes (бета-гемолітичних стрептококів групи A), Streptococcus spp., Bifidobacterium spp.; Corynebacterium spp., Propionibacterium spp.;
чутливі (анаеробні грампозитивні бактерії) Bacteroides spp.(включаючи Bacteroides
fragilis), Clostridium spp. (виключення стійкі штами Clostridium difficile),
Fusobacterium spp. (включаючи Fusobacterium nucleatum), Peptococcus spp., Peptostreptococcus spp., Bifidobacterium spp., Veillonella spp., Eubacterium spp.;
стійкі (аеробні грампозитивні бактерії) Listeria monocytogenes, Staphylococcus spp. (стафілококи, які стійкі до метициліну/оксациліну також будуть стійкими цефотаксиму натрію);
стійкі (аеробні грамнегативні бактерії) Pseudomonas aeruginosa, Pseudomonas cepacia; Stenotrophomonas maltophilia, Acinetobacter baumannii;
стійкі (анаеробні грампозитивні бактерії) Clostridium difficile.
Препарат неактивний відносно Chlamydia, грибів і вірусів.
При ацетилуванні в організмі цефотаксим утворює головний метаболіт — дезацетилцефотаксим, який є більш мікробіологічно активним щодо аеробних грампозитивних бактерії, ніж цефазолін або цефокситин. Попередні результати вказують, що антибактеріальна активність цефотаксиму і дезацетилцефотаксиму в умовах in vitro діє синергістично відносно цефотаксим чутливого Staphylococcus aureus і Enterobacterіaceae
Фармакокінетика.
Абсорбція.Після одноразового внутрішньом'язового введення 500 мг або 1 г цефотаксиму у здорових добровольців зумовлює пікову концентрацію у плазмі, яка виявляється через 30 хв і дорівнює приблизно 11,7 мкг/мл для дози 500 мг і 20,5 мкг/мл для дози 1 г. Період напіввиведення цефотаксиму становить 1 год. Після внутрішньовенного введення 500 мг, 1 г і 2 г доз цефотаксиму пікова концентрація в плазмі становить відповідно 38,9; 101,7 і 214,4 мкг/мл період напіввиведення цефотаксиму не змінний.
При внутрішньовенному введенні багаторазових 1 г доз з інтервалом 6 год протягом
14 днів у пацієнтів з нормальною функцією нирок кумуляція цефотаксиму у плазмі крові та сечі не відбувається. Приблизно 60% внутрішньовенної дози виводться із сечею в незміненому вигляді протягом 6 год, після чого подальша екскрекція з сечею не значна.
Всмоктування. Максимальна концентрація в плазмі (С max) досягається відразу ж після внурішньовенной ін'єкції.
Розподілення. У дорослих після одноразового внутрішньовенного введення 1 г дози
Цефотаксиму максимальна концентрація в плазмі виявляється через 0,5 год і становить від 0,22 до 0,29 л/кг. Зв'язування з білками плазми крові становить 13 до 38%.
Цефотаксим легко проникає в рідини і тканини організму, але в центральну нервову систему, при відсутності запального процесу, проникає слабко. Досягає терапевтичних концентрацій у спинномозковій рідині, особливо при менінгіті. Високі концентрації цефотаксиму виявляються у мокротинні, бронхіальному секреті, перитонеальній, асцитичній рідині, нирках, жовчі, серці, кістках, слизовій оболонці, синусах.
Цефотаксим легко проникає через плацентарний бар'єр, потрапляє у грудне молоко в незначній кількості. У проведених дослідженнях через 2–3 год після одноразового внутрішньовенного введення 1 г дози цефотаксиму мікробіологічна активність у молоці дорівнює 0,25 — 0,52 мкг/мл.
Цефотаксим ацетилюється в організмі і утворює два неактивних метаболіта — дезацетилцефотаксимлактони (M2 і M3) і один активний — дезацетилцефотаксим.
Метаболізм. Цефотаксим частково піддається метаболізму в печінці, причому один із метаболітів — дезацетилцефотаксим — має власну бактерицидну активність.
Виведення. Період напіввиведення цефотаксиму у здорових добровольців становить
1–1,2 год. Близько 90% введеної дози препарату виводиться сечою: 40 — 60% у незмінному вигляді: 20% — у вигляді активних метаболітів. Частково виводиться з жовчю.
У літніх пацієнтів. Період напіввиведення цефотаксиму збільшується до 2,5 год у пацієнтів старше 80 років.
У дорослих із порушенням функції нирок. Об'єм розподілення не змінюється, а період напіввиведення не перевищує 2,5 год, навіть на останніх стадіях ниркової недостатності.
У дітей, немовлят і недоношених. У дітей рівень цефотаксиму в плазмі і об'єм розподілення такіж які у дорослих, які застосовують таку ж дозу препарату в мг/кг. Період напіввиведення цефотаксиму становить від 0,75 до 1,5 год. У доношених і недоношених немовлят рівень цефотаксиму в плазмі і об'єм розподілення такий, які у дітей. Середній період напіввиведення цефотаксиму становить від 1,4 до 6,4 год.
ТАКС-О-БІД вводять внутрішньом'язово або внутрішньовенно. Максимальна добова доза складає 12 г.
Тип інфекції та спосіб введення для дорослих, дітей (вага яких перевищує 50 кг) і дітей старше 12 років з нормальною функцією нирок наведені в таблиці 1.
Таблиця 1
З метою профілактики інфекцій перед хірургічною операцією звичайно вводять 1 г внутрішньом'язово або внутрішньовенно з початком операції, потім через 6 — 12 год після операції. При виконанні кесеревого розтину в момент накладання затисків на пуповину вводять 1 г внутрішньовенно, потім через 6 -12 год повторно вводять 1 г внутрішньом'язово або внутрішньовенно.
Спосіб введення та інтервал для новонароджених, немовлят і дітей до 12 років
наведені в таблиці 2.
Таблиця 2
*Дітям віком до 2,5 років препарат внутрішньо'мязово не вводять.
У випадках, коли інфекція викликана недостатньо чутливими штамами, тест на визначення чутливості до антибіотика — єдиний спосіб підтвердження ефективності цефотаксиму.
Дозування для дорослих із порушеною функцією нирок. У випадках, коли рівень креатиніну менше 10 мл/хв, застосовується половина разової дози. Інтервал між введеннями залишається незмінним, відповідно добова доза буде також зменшена у два рази (див. табл..2).
У випадках, коли кліренс креатиніну неможливо визначти, його можна розрахувати за рівнем креатиніну сироватки, використовуючи формулу Кокрофта для дорослих:
Для чоловіків:
ClCr (мл/хв) = вага (кг) х (140 — вік) /72 х креатинін (мг%) або
ClCr (мл/хв) = вага (кг) х (140 — вік) /0,814 х креатинін (ммоль/л).
Для жінок:
ClCr (мл/хв) = 0,85 х показник у чоловіків
Для пацієнтів, які перебувають на гемодіалізі: 1- 2 г на добу, залежно від тяжкості інфекції. У день діалізу цефотаксим вводиться після закінчення діалізу.
Приготування розчину наведено в таблиці 3.
Таблиця 3
Речовина розчиняється повністю без будь-якого нерозподіленого залишку.
При внутрішньом'язовому введені розчин вводять глибоко у сідничний м'яз.
Ін'єкція розчину при введенні цефотаксиму через центральний венозний катетер
повинна проводитися повільно протягом 3–5 хв через можливий розвиток
загрозливих для життя аритмій.
Спосіб та дозу визначають індивідуально в кожному конкретному випадку залежно від перебігу та локалізації інфекції.
Підвищена чутливість до препаратів групи цефалоспоринів та інших бета-лактамних антибіотиків.
При застосуванні препарату у високих дозах існує ризик появи енцефалопатії. Специфічного антидоту не існує. Лікування симптоматичне.
Вагітність і лактація. Застосування ТАКС-О-БІД у період вагітності можливе лише в тих випадках, коли передбачувана користь для матері перевищує потенційний ризик для плода. У разі необхідності застосування в період лактації слід вирішити питання про припинення годування груддю.
У пацієнтів з порушенням функції нирок, вказівками на коліт в анамнезі, а також у немовлят ТАКС-О-БІД застосовують під наглядом лікаря.
У пацієнтів із підвищеною чутливістю до пеніцилінів можливі алергічні реакції на антибіотики групи цефалоспоринів.
У період застосування препарату можлива позитивна пряма реакція Кумбса та псевдопозитивна реакція сечі на глюкозу.
Варто бути уважним при одночасному застосуванні "петльових" діуретинів.
Дітям віком до 2,5 років введення цефотаксиму внутрішньом'язово не показане.
2 роки.
Після розчинення препарату у стерильній воді для внутрішньом'язових ін'єкцій розчин зберігає свою активність до 12 год при температурі не вище 25 0 С або до 7 діб при температурі не вище 5 0 С; розчин для внутрішньовених ін'єкцій зберігає свою активність до 24 год при температурі не вище 25 0 С або 7 діб при температурі не вище 5 0 С;
По 250 мг, 500 мг, 1000 мг препарату у флаконі на 10 мл із прозорого скла. По 1 флакону в картонній коробці.
Орхід Хелтхкер (відділення Орхід Кемікалз Хелтхкер енд Фармасютикалз Лімітед).
Адреса. 911, GIDS, Makarpura, Vadodara 390010, GUJARAT, Індія.