ПРОКТОЗАН® НЕО (PROCTOSAN® NEO)

Хемофарм

СКЛАД І ФОРМА ВИПУСКУ

супозиторії ректальні контурна чарункова упаковка, № 10Ціни в аптеках
Гепарин
120 МО
Преднізолон
1,675 мг
Полідоканол
30 мг
Допоміжні речовини: мігліол 812, кремнію діоксид, новата в, гліцеролтристеарат.
№ UA/4645/02/01 від 15.08.2016 до 15.08.2021
C
мазь ректальна туба 20 г, № 1Ціни в аптеках
Гепарин
65 МО/г
Преднізолон
2,233 мг/г
Полідоканол
30 мг/г
Допоміжні речовини: парафін, парафін рідкий, ланолін безводний, кремнію діоксид.
№ UA/4645/01/01 від 15.08.2016 до 15.08.2021
C

ДІАГНОЗИ

АКТУАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ

Проктозан нео — комбінований препарат для лікування геморою, що випускається у формі ректальних суппозиторіїв та мазі. До його складу входять детергент полідоканол, прямий антикоагулянт гепарин та синтетичний глюкокортикоїд преднізолон. Гепарин у складі даного препарату покращує місцевий кровообіг, має протинабрякові та розсмоктувальні властивості та попереджає розвиток тромбофлебіту гемороїдальних вузлів. Полідоканол виявляє склерозуючий, протисвербіжний та знеболювальний ефекти. Преднізолон має виражені протизапальні властивості, сприяє усуненню свербежу та набряку. Таким чином, Проктозан нео зумовлює полегшення основних симптомів геморою, а також застосовується при таких проктологічних захворюваннях, як анальна тріщина, екзема та тромбофлебіт вен перианальної ділянки. Препарат може застосовуватися як у гострий період, так і для профілактики загострень геморою, для підготовки до оперативного лікування геморою та після проведення оперативних втручань.

Актуальність проблеми

Геморой визнано одним з найбільш розповсюджених захворювань серед населення в цілому (Lohsiriwat V., 2015).

Істинна поширеність геморою невідома. Проте останні дані свідчать про підвищення розповсюдженості цього захворювання з плином часу. В 1990 р. епідеміологічні дослідження геморою у США виявили, що його поширеність становила 4,4%, тоді як у XXI ст. дослідження, проведені в Південній Кореї та Австрії, продемонстрували розповсюдженість даного захворювання на рівні 14,4% (Lee J.H. еt al., 2014) та 38,9% (Riss S. еt al., 2012) відповідно. Було встановлено, що у 25% британців та у 75% американців відмічають геморой хоча б раз у житті (Baker H., 2006; Tucker H. еt al., 2008), особливо високий ризик розвитку даного захворювання у вагітних та осіб похилого віку.

У літературі геморой описується як збільшення та/або дистальне зміщення кавернозних судинних сплетінь прямої кишки, а також м’яких частин анальної слизової оболонки, пухкої сполучної тканини та гладких м’язів стінки прямої кишки, що вкривають ці сплетіння (Thomson W.H., 1975; Lohsiriwat V., 2012; Lohsiriwat V., 2013).

Клінічно характеризується безболісною ректальною кровотечею при дефекації з випадінням анальної тканини або без нього. Як правило, геморой можна розділити на 2 типи: внутрішній та зовнішній. Зовнішній геморой зазвичай не потребує спеціального лікування, крім випадків, коли він завдає дискомфорту хворому або викликає розвиток гострого тромбозу. Лікувальна тактика у випадку геморою може включати терапевтичний підхід: місцеву терапію та/або прийом внутрішньо препаратів, що впливають на венозну стінку, а також зміни способу життя та раціону харчування хворого. При неефективності цих заходів або при геморої тяжкого ступеня показані склеротерапія, перев’язка гемороїдальних вузлів або хірургічні втручання. Хірургічне лікування показане при внутрішньому геморої III–IV стадії або у випадках, у яких неоперативні терапевтичні підходи не дали результатів чи призвели до ускладнень (Lohsiriwat V., 2015). У дослідженнях відмічено, що існує тенденція до самолікування, а не звернення за належною медичною допомогою, серед осіб з гемороєм та таких, що помилково вважали, що у них геморой (Rohde H., Christ H., 2004). Відповідно до даних щорічного огляду Google у 2012 г. (Google Zeitgeist) геморой був найрозповсюдженішою проблемою охорони здоров’я у США, випереджаючи гастроезофагеальну рефлюксну хворобу та захворювання, що передаються статевим шляхом. Небезпека самолікування у даному випадку пов’язана ще й з низькою якістю інформації, яку хворі можуть знайти в інтернеті з приводу даної проблеми (Yeung T.M., D’Souza N.D., 2013). Тому клініцисти повинні консультувати та лікувати хворих з гемороєм з позицій доказової медицини та за допомогою стандартів медичної допомоги.

Практично більшість пацієнтів із зовнішнім гемороєм можуть бути ефективно вилікувані за допомогою неоперативних заходів лікарем загальної практики, гестроентерологом або загальним хірургом в амбулаторних умовах. Хірургічне втручання показане при геморої тяжкого ступеня або при неефективності інших методів лікування (Lohsiriwat V., 2012).

Діагностика геморою

Безболісна ректальна кровотеча — найбільш поширений прояв геморою. Вона може супроводжуватися випадінням анальної тканини, гемороїдальних вузлів. Кров зазвичай не змішується з калом, а спостерігається чітко на поверхні та має яскраво-червоне забарвлення, оскільки гемороїдальне сплетення має велику кількість артеріовенозних шунтів (Aigner F. et al., 2009). Пацієнти з гемороєм можуть відчувати біль у ділянці ануса. Проте фактично сильний біль у пацієнта з гемороєм більш вірогідний через анальну тріщину або аноректальний абсцес.

Точний анамнез та доскональне фізикальне обстеження, ректороманоскопія та аноскопія необхідні для діагностики геморою. Для диференційної діагностики може бути необхідним проведення сигмоїдоскопії чи колоноскопії, особливо у пацієнтів, які мають підвищений ризик розвитку колоректального раку (Lohsiriwat V., 2012; Lohsiriwat V., 2013).

Діючі речовини препарату Проктозан Нео

Гепарин — сульфатований полісахарид, що попереджує згортання крові (Onishi A. et al., 2016). Більш ніж 100-річна історія вивчення та клінічного застосування гепарину почалася в 1916 р., коли 26-річний студент-медик на ім’я Джей Маклін (Jay McLean) вразив свого наставника Вільяма Хауела (William Howell), професора фізіології в Університеті Джона Хопкінса, заявивши, що він відкрив «антитромбін» (Messmore H.L. еt al., 2004). Ще однією важливою датою в історії вивчення гепарину став 1918 р. (Rák K., 1998) — рік, коли Еметт Холт та Вільям Хауелл (Emmett Holt and William Howell) дали даній речовині назву «гепарин» (Ong C.S. et al., 2019). Комерційне виробництво почалося через короткий після його відкриття термін, у 1920-ті роки, а вдосконалення методів очищення призвело до досліджень на тваринах та перших клінічних досліджень у 1930-ті роки (Barrowcliffe T.W. 2012). У 1928 р. Чарльз Бест (Charles Best), доктор медичних наук, у Торонто, Канада, організував групу хіміків, фізіологів та хірургів, щоб зосередитися на розробці гепарину. Ця група визначила, які тканини тварин були найкращим джерелом, провели очищення та ідентифікацію та визначили фармакологічні властивості in vitro. До 1935 р. вони були готові до проведення досліджень на людях. У 1941 р. вчені повідомили про групу з 700 хворих, що отримували лікування глікозаміногліканом під назвою «гепарин» (Messmore H.L. еt al., 2004). Дослідження хімічної структури гепарину виявилося складним завданням, проте структура основної дисахаридної ланки була встановлена до 1960-х років, але знання щодо гетерогенності та структури ланцюгів гепарину продовжували накопичуватися протягом наступних 20 років (Barrowcliffe T.W., 2012). Запровадження нових тестів для лабораторного моніторингу дозволило уточнити дозу гепарину для клінічного застосування у 1960-ті та 1970-ті роки. Застосування гепарину дало можливість розвивати гемодіаліз та шунтування легень, а також проводити профілактику тромбозу глибоких вен у пацієнтів хірургічного профілю (Messmore H.L. еt al., 2004). У 1976 р. було встановлено, що лише одна третина гепаринових ланцюгів має спорідненість з антитромбіном, та в подальших дослідженнях була виявлена унікальна послідовність, яка є необхідною для зв’язування антитромбіну та антикоагулянтної активності. Цей пентасахарид був синтезований у 1983 р. Клінічне застосування гепарину продовжувало поширюватися, та двома основними розробками стали застосування низьких доз гепарину для профілактики тромбозу глибоких вен та тромбоемболії легеневої артерії, а також розробка низькомолекулярного гепарину у якості окремого препарату (Barrowcliffe T.W., 2012). Уже у 1960-ті роки вивчалася можливість місцевого застосування гепарину в проктології для лікування геморою (Ogawa P., de Figueiredo J.C., 1966), а також його застосування для терапії захворювань аноректальної ділянки в комбінації з глюкокортикоїдами (Forni G., Nanni Costa P., 1962).

Преднізолон

Преднізолон — синтетичний глюкокортикоїд, що широко застосовується в медицині. Фармакокінетика преднізолону є дозозалежною (Frey B.M., Frey F.J., 1990).

Клінічна відповідь на введення преднізолону обумовлена його спорідненістю із специфічними рецепторами у тканинах (Frey F.J., 1987). Преднізолон має різнобічні властивості. Серед них зменшення міграції протизапальних клітин до вогнища запалення, пригнічення функції цих клітин. Також преднізолон зменшує набряк тканин за рахунок зниження вивільнення гістаміну та проникності капілярів. Також пригнічує синтез колагену, впливає на вуглеводний обмін, зменшує утворення антитіл, спричиняє катаболічний ефект у тканинах. Вплив преднізолону на водно-сольовий обмін полягає в тому, що він сприяє виведенню іонів К+ та Ca2+, та у той же час затримує іони Na+, що призводить до затримки рідини в організмі. До клінічних ефектів преднізолону належать протизапальний, протинабряковий, протиалергічний (ці ефекти преднізолону виявляються у препараті Проктозан нео), а в високих дозах — імуносупресивний та антипроліферативний. У 1960-ті роки ХХ ст. ректальне введення преднізолону навіть пропонувалося використовувати для терапії бронхоспастичного синдрому (Adelmann G., 1967).

Полідоканол

Полідоканол — найбільш часто використовуваний склерозант для склеротерапії у всьому світі (Doganci S. et al., 2016). Він є детергентом, тобто викликає денатурацію білка при контакті, також полідоканол спричиняє протисвербіжний та знеболювальний ефект, оскільки знижує чутливість за рахунок переривання передачі імпульсу. Полідоканол в останні роки широко застосовується для лікування геморою (Fernandes V., Fonseca J., 2019; Rosa B., 2019), ускладнень геморою та його терапії (Santos-Antunes J. et al., 2016), а також для склеротерапії варикозного розширення вен та судинних зірочок. На даний момент досліджуються ефективність та безпека застосування цього препарату у якості альтернативного лікування варикозного розширення вен стравоходу та шлунка, тендинопатії та епікондиліту, вад розвитку судин, варикоцеле, гідроцеле та сперматоцеле, аневризматичних кіст кісток, свербежу, шлунково-кишкових кровотеч, простих ниркових кіст, зниження частоти та тяжкості радіоіндукованого дерматиту (Ebrahimi S.R.S. еt al., 2017). У нещодавньому дослідженні in vivo на моделі хоріон-аллантоїдної мембрани курчат вивчали здатність полідоканолу інгібувати ріст судин. Виявлено, що полідоканол виявляє антиангіогенний ефект (р<0,05). Цей ефект полідоканолу є особливо цікавим у світлі даних щодо вірогідності внеску новоутворення мікросудин у патофізіологію геморою (Chung Y.C. еt al., 2004).

Висновки

Проктозан Нео є ефективним місцевим засобом для терапії геморою, анальних тріщин, свербежу та екземи анальної ділянки. Його ефект зумовлений взаємодоповнюючими ефектами компонентів, що входять до складу даного препарату. Враховуючи системну абсорбцію його складових, слід взяти до уваги можливість передозування (незважаючи на те, що воно є маловірогідним), а також те, що препарат протипоказаний у I триместр вагітності. Для уникнення розвитку системних побічних ефектів преднізолону Проктозан нео не слід застосовувати більше ніж 2 тиж поспіль. Препарат відпускається без рецепта, однак не рекомендується застосовувати його у якості самолікування. У разі відсутності регресу симптомів після декількох днів прийому слід повторно звернутися до лікаря.

ІНСТРУКЦІЯ МОЗ

Дата додавання: 13.03.2020 р.

© Компендиум 2019

Ціни на ПРОКТОЗАН® НЕО в містах України

Вінниця 203.56 грн./уп.

ПРОКТОЗАН® НЕО суп. ректал. контурн. чарунк. уп. № 10, Hemofarm ..... 181.95 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Вінниця, перехр. Коцюбинського Михайла / Замостянська, 37/28, тел.: +380432267144

Дніпро 198.4 грн./уп.

ПРОКТОЗАН® НЕО суп. ректал. контурн. чарунк. уп. № 10, Hemofarm ..... 178.95 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Дніпро, шосе Донецьке, 124, тел.: +380634570584

Житомир 198.14 грн./уп.

ПРОКТОЗАН® НЕО суп. ректал. контурн. чарунк. уп. № 10, Hemofarm ..... 180.95 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Житомир, просп. Мира, 8, тел.: +380412555102

Запоріжжя 199.86 грн./уп.

ПРОКТОЗАН® НЕО суп. ректал. контурн. чарунк. уп. № 10, Hemofarm ..... 185.5 грн./уп.
«1 СОЦІАЛЬНА АПТЕКА» Запоріжжя, вул. Героїв 93-ї Бригади, 5

Івано-Франківск 208.05 грн./уп.

ПРОКТОЗАН® НЕО суп. ректал. контурн. чарунк. уп. № 10, Hemofarm ..... 183.95 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Івано-Франківськ, вул. Тичини Павла, 1, тел.: +380342730623

Київ 218.52 грн./уп.

ПРОКТОЗАН® НЕО суп. ректал. контурн. чарунк. уп. № 10, Hemofarm ..... 175.95 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Київ, вул. Драгоманова, 2, тел.: +380442239551

Кропивницький 198.54 грн./уп.

ПРОКТОЗАН® НЕО суп. ректал. контурн. чарунк. уп. № 10, Hemofarm ..... 175.95 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Кропивницький, вул. Тельнова Євгена, 2, тел.: +380522371019

Луцьк 204.96 грн./уп.

ПРОКТОЗАН® НЕО суп. ректал. контурн. чарунк. уп. № 10, Hemofarm ..... 181.95 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Луцьк, вул. Львівська, 63, тел.: +380332767481

Львів 216.99 грн./уп.

ПРОКТОЗАН® НЕО суп. ректал. контурн. чарунк. уп. № 10, Hemofarm ..... 177.95 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Львів, вул. Чернігівська, 6, тел.: +380322600953

Миколаїв 205.96 грн./уп.

ПРОКТОЗАН® НЕО суп. ректал. контурн. чарунк. уп. № 10, Hemofarm ..... 176.95 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Миколаїв, вул. Космонавтів, 62, тел.: +380630231669

Одеса 210.33 грн./уп.

ПРОКТОЗАН® НЕО суп. ректал. контурн. чарунк. уп. № 10, Hemofarm ..... 177.65 грн./уп.
«АПТЕКА ВІД СКЛАДУ» Одеса, вул. Пантелеймонівська, 56, тел.: +380487530973

Полтава 201.29 грн./уп.

ПРОКТОЗАН® НЕО суп. ректал. контурн. чарунк. уп. № 10, Hemofarm ..... 175.95 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Полтава, вул. Великотирнівська, 39А, тел.: +380631867581

Рівне 205.64 грн./уп.

ПРОКТОЗАН® НЕО суп. ректал. контурн. чарунк. уп. № 10, Hemofarm ..... 153.35 грн./уп.
«РІВНЕЛІКИ» Рівне, вул. Замковая, 14А, тел.: +380503755874

Суми 197.62 грн./уп.

ПРОКТОЗАН® НЕО суп. ректал. контурн. чарунк. уп. № 10, Hemofarm ..... 173.95 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Суми, вул. Іллїнська, 49, тел.: +380636104320

Тернопіль 210.03 грн./уп.

ПРОКТОЗАН® НЕО суп. ректал. контурн. чарунк. уп. № 10, Hemofarm ..... 178.95 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Тернопіль, вул. Мира, 11, тел.: +380634851370

Ужгород 211.23 грн./уп.

ПРОКТОЗАН® НЕО суп. ректал. контурн. чарунк. уп. № 10, Hemofarm ..... 170.95 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Ужгород, вул. Линтура, 15

Харків 201.58 грн./уп.

ПРОКТОЗАН® НЕО суп. ректал. контурн. чарунк. уп. № 10, Hemofarm ..... 176.16 грн./уп.
«СІМЕЙНА АПТЕКА» Харків, проїзд Стадіонний, 17А, тел.: +380577656573

Херсон 204.54 грн./уп.

ПРОКТОЗАН® НЕО суп. ректал. контурн. чарунк. уп. № 10, Hemofarm ..... 178.95 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Херсон, вул. Грецька, 40, тел.: +380552495106

Хмельницький 211.18 грн./уп.

ПРОКТОЗАН® НЕО суп. ректал. контурн. чарунк. уп. № 10, Hemofarm ..... 180.95 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Хмельницький, вул. Проскурівського Підпілля, 71, тел.: +380382650845

Черкаси 194.32 грн./уп.

ПРОКТОЗАН® НЕО суп. ректал. контурн. чарунк. уп. № 10, Hemofarm ..... 177.95 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Черкаси, вул. Нижня Горова, 2, тел.: +380633493270

Чернігів 198.06 грн./уп.

ПРОКТОЗАН® НЕО суп. ректал. контурн. чарунк. уп. № 10, Hemofarm ..... 181.95 грн./уп.
«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Чернігів, вул. Доценка, 17, тел.: +380462606340

Чернівці 209.45 грн./уп.

ПРОКТОЗАН® НЕО суп. ректал. контурн. чарунк. уп. № 10, Hemofarm ..... 185.5 грн./уп.
«1 СОЦІАЛЬНА АПТЕКА» Чернівці, вул. Ентузіастів, 2А, тел.: +380372907068

Developed by Maxim Levchenko