0
UA | RU

Саліцилова кислота (Salicylic acid)

різних виробників

Склад і форма випуску

Кислота саліцилова
Тернофарм
РечовинаКількість
Кислота саліцилова1 %
№ UA/8493/01/01 від 27.04.2018
Тернофарм
РечовинаКількість
Кислота саліцилова1 %
№ UA/8493/01/01 від 27.04.2018
Саліцилова кислота
Віола
РечовинаКількість
Кислота саліцилова1 %
№ UA/6683/02/01 від 29.03.2017
ООО "ДКП "Фармацевтическая фабрика"
РечовинаКількість
Кислота саліцилова1 %
№ UA/3506/01/01 від 02.04.2020
ООО "ДКП "Фармацевтическая фабрика"
РечовинаКількість
Кислота саліцилова1 %
№ UA/3506/01/01 від 02.04.2020
САЛІЦИЛОВОЇ КИСЛОТИ РОЗЧИН СПИРТОВИЙ
Фітофарм
РечовинаКількість
Кислота саліцилова1 %
№ UA/8494/01/01 від 17.01.2018
Класифікація
Лікарські засоби
Активна речовина

Актуальна інформація

Саліцилова кислота згідно з АТС-класифікацією належить до протигрибкових препаратів, що застосовуються для місцевого лікування в дерматології. При місцевому застосуванні чинить протимікробну, подразнювальну, відволікаючу дію. Її застосовують при інфекційних ураженнях шкіри: звичайних вуграх, піодермії (змащуючи або розтираючи уражені ділянки шкіри ватним тампоном, просоченим препаратом, 2–3 рази на добу) (інструкція МОЗ України).

Вульгарні вугри (акне). Актуальність проблеми. Місце саліцилової кислоти в терапії захворювання

Вульгарні вугри — це поширене шкірне захворювання, що характеризується багатофакторним патогенним процесом (Lu J. et al., 2019).

Вульгарні вугри (акне, звичайні вугри) — це хронічне захворювання волосистої частини тіла, викликане аномальною десквамацією фолікулярного епітелію. Це призводить до обструкції пілосебаціального каналу, розвитку запального процесу і, як наслідок, утворення папул, пустул, вузликів, комедонів і рубців. Вульгарні вугри можуть сильно вплинути на якість життя людини, тому необхідно лікувати дане захворювання, щоб запобігти емоційним наслідкам і стійким ускладненням. Вульгарні вугри — найбільш поширене шкірне захворювання серед підлітків у США. Близько 85% населення відзначають наявність у себе вульгарних вугрів, в основному на обличчі, верхній частині спини і грудей. Вульгарні вугри утворюються через надмірну активність сальних залоз і закупорювання проток, що призводить до утворення комедонів (Al-Talib H. et al. 2017). Саліцилова кислота, бета-гідроксикислота, часто застосовується при лікуванні акне. Виявлено, що саліцилова кислота значно знижує утворення комедонів шкіри і має протизапальні властивості (Lu J. et al., 2019).

Саліцилова кислота. Дослідження

Як вже було описано вище, вульгарні вугри — хронічне запальне захворювання волосяних фолікулів і одне з найпоширеніших шкірних захворювань. Зовсім недавно встановлено, що метод пілінгу ефективний при лікуванні акне. А вже сьогодні хімічний пілінг став популярним методом лікування вульгарних вугрів.

Одне з досліджень у цій сфері було спрямоване на порівняння ефективності пілінгу 50% піровиноградною кислотою і 30% саліциловою кислотою при лікуванні акне легкого та середнього ступеня тяжкості.

У проспективному сліпому клінічному дослідженні 86 пацієнтів з акне були випадковим чином розділені на дві групи. В обох групах призначалося стандартне лікування акне (4% р-н еритроміцину для місцевого застосування, трихлоркарбонове мило і сонцезахисний крем) 2 р/добу протягом 8 тиж. Крім цього, застосовували 30% саліцилову кислоту в контрольній групі і 50% піровиноградну кислоту в експериментальній групі. В обох групах індекс тяжкості акне розраховувався до дослідження і на 2-й, 4-й, 6-й і 8-й тиждень терапії. Задоволеність пацієнтів результатом лікування оцінювалася наприкінці терапії. Побічні ефекти реєструвалися за допомогою контрольного списку.

У результаті дослідження дійшли висновків, що ефективність додавання 50% піровиноградної кислоти і 30% саліцилової кислоти до стандартної схеми лікування акне легкого та середнього ступеня тяжкості практично ідентична з точки зору зменшення кількості запальних і незапальних уражень акне. Побічні ефекти обох пілінгів також значною мірою схожі, за винятком лущення шкіри на 5-му сеансі терапії, яке було значно нижче у пацієнтів, що отримували саліцилову кислоту. Рекомендуються подальші клінічні дослідження з меншою кількістю сеансів пілінгу і великою кількістю періодів спостереження для оцінки найкращого ефективного інтервалу між процедурами пілінгу і тривалістю поліпшення стану акне після терапії захворювання (Jaffary F. et al., 2016).

Викликає інтерес ще одне дослідження. У більшості випадків вульгарні вугри мають легкий або середній ступінь тяжкості і добре піддаються терапії безпечними, ефективними та зручними в застосуванні лікарськими засобами, що відпускаються без рецепта. Огляд 4 клінічних досліджень і комедолітичного аналізу підтверджує ефективність і безпеку 0,5% і 2% р-нів саліцилової кислоти для лікування вульгарних вугрів. У трьох плацебо-контрольованих дослідженнях і в комедолітичному тесті було встановлено, що в результаті застосування ватних тампонів, просочених саліциловою кислотою, відзначено зменшення кількості первинних уражень шкіри і, таким чином, кількість і тяжкість всіх уражень, пов’язаних з акне. У результаті порівняльних досліджень саліцилової кислоти з іншими препаратами аналогічної дії було встановлено, що вона перевершує бензоїлпероксид в зменшенні загальної кількості уражень акне. Побічні реакції на саліцилову кислоту зазвичай обмежуються легким місцевим подразненням, що виникає у незначної кількості пацієнтів (Zander E., Weisman S., 1992).

Останнім часом в схемах лікування стали популярні комбінації безрецептурних препаратів для лікування акне.

Однією з таких схем є поєднане застосування трьох препаратів на основі саліцилової кислоти для місцевого лікування акне.

Щоб надати нові докази клінічної ефективності та переносимості трьох препаратів на основі саліцилової кислоти для місцевого лікування акне в повсякденній клінічній практиці, було проведено багатоцентрове проспективне обсерваційне дослідження за участю пацієнтів з діагнозом акне обличчя легкої комедонально-папульозної форми. Клінічна ефективність щодо зменшення вираженості уражень, оцінка особистого дискомфорту, пов’язаного з акне, і оцінка загального клінічного результату були первинними і кінцевими точками дослідження. Також оцінювалися прийнятність і переносимість лікування.

У результаті дослідження було зафіксовано, що лікування трьома препаратами на основі саліцилової кислоти було пов’язане зі значним поліпшенням стану протягом 8 тиж лікування поряд зі зменшенням особистого дискомфорту, пов’язаного із захворюванням, і поліпшенням зовнішнього вигляду уражень. Також була зафіксована хороша переносимість схеми лікування.

Результати цього обсерваційного дослідження підтверджують ефективність і добру переносимість застосування комбінованого лікування з трьома препаратами на основі саліцилової кислоти для місцевого лікування акне (Bettoli V. et al., 2020).

Саліцилова кислота: висновок.

Таким чином, звичайні вугри — хронічне рецидивуюче захворювання. Сьогодні для пацієнтів важливо мати можливість вибору в терапії захворювання серед величезної кількості препаратів і комплексу терапевтичних процедур, особливо для тих, яким може знадобитися більш агресивний варіант лікування, або коли пацієнтам не підходять схеми терапії, що часто призначаються (Al-Talib H. et al., 2017) .

Необхідно пам’ятати, що вульгарні вугри — поширене шкірне захворювання, яке уражує молодих і літніх людей і відрізняється за типами і ступенями тяжкості. Однак акне — це виліковне ураження шкіри (Al-Talib H. et al., 2017). Методи його лікування, що ґрунтуються на ступені тяжкості акне, добре відомі. Усе більше досліджень з’ясовують механізми дії препаратів у патогенезі акне (Araviiskaia E., Dréno B., 2016). Тому сьогодні дуже важливо підібрати відповідну схему лікування і запобігти розвитку рецидиву цього захворювання. І, як свідчать дані наукових досліджень, препарати на основі саліцилової кислоти мають ряд переваг, і, як і раніше, займають свою нішу в комплексних схемах лікування акне.

Інструкція МОЗ

Кислота саліцилова розчин спиртовий для зовнішнього застосування 1 %, Тернофарм ТОВ (Україна, Тернопіль)

Склад

діюча речовина: кислота саліцилова;

100 мл розчину містить саліцилової кислоти 1 г;

допоміжна речовина: етанол 70%.

Лікарська форма

Розчин для зовнішнього застосування, спиртовий.

Основні фізико-хімічні властивості: прозора безбарвна рідина.

Фармакотерапевтична група

Дерматологічні засоби.

Код ATХ D01А Е12.

Фармакологічні властивості

Фармакодинаміка.

Антисептичний засіб. При місцевому застосуванні чинить протимікробну, подразнювальну, відволікаючу дію.

Фармакокінетика.

Не вивчалась.

Клінічні характеристики

Показання

Застосовують при інфекційних ураженнях шкіри: звичайних вуграх, піодермії.

Протипоказання

Підвищена індивідуальна чутливість до препарату.

Особливі заходи безпеки.

Не допускати потрапляння препарату в очі, не наносити на слизові оболонки.

Не слід порушувати правила застосування лікарського засобу, це може зашкодити здоров’ю.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій

Місцеве застосування саліцилової кислоти не слід поєднувати з пероральним застосуванням препаратів, які містять ацетилсаліцилову кислоту та інші нестероїдні протизапальні засоби. Не застосовувати разом з бензоїл-пероксидом і місцевими ретиноїдами.

Саліцилова кислота може підвищити проникність шкіри для інших лікарських засобів для місцевого застосування і тим самим збільшити їх потрапляння в організм. Крім того, саліцилова кислота може посилити небажану дію метотрексату і гіпоглікемічну дію пероральних протидіабетичних препаратів похідних сульфонілсечовини.

Якщо Ви приймаєте будь-які інші лікарські засоби, обов’язково повідомте про це лікарю.

Особливості застосування.

Не слід наносити препарат на великі ділянки шкіри.

Застосування у період вагітності або годування груддю.

У період вагітності і годування груддю застосування препарату можливе лише тоді, коли очікувана користь для матері перевищує потенційний ризик для плода або дитини.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або роботі з іншими механізмами.

Не впливає.

Спосіб застосування та дози

Застосовують зовнішньо, змащуючи або розтираючи уражені ділянки шкіри ватним тампоном, просоченим препаратом, 2 — 3 рази на добу. Курс лікування визначає лікар залежно від перебігу та тяжкості захворювання.

Діти.

Не застосовують дітям віком до 12 років.

Передозування

При застосуванні великих доз препарату може посилитися кератолітична дія та алергічні реакції. У такому разі препарат необхідно змити водою, звернутися за консультацією до лікаря. Терапія симптоматична.

Побічні реакції

Можливі зміни з боку шкіри: сухість, лущення, подразнення, контактний дерматит, прояви алергічних реакцій (кропив’янка, свербіж), що потребують відміни препарату.

При тривалому застосуванні можливе всмоктування препарату в загальний кровообіг і розвиток характерних для саліцилатів побічних ефектів: шум у вухах, запаморочення, біль в епігастрії, нудота, блювання, ацидоз, пришвидшене дихання.

У разі появи будь-яких небажаних явищ необхідно звернутися до лікаря!

Термін придатності

3 роки.

Препарат не можна застосовувати після закінчення терміну придатності, зазначеного на упаковці!

Умови зберігання

Зберігати в захищеному від світла місці при температурі не вище 25 °С.

Зберігати в недоступному для дітей місці.

Упаковка

По 40 мл у флаконах без пачок або у пачках з картону.

Категорія відпуску

Без рецепта.

Виробник/заявник

ТОВ «Тернофарм».

Місцезнаходження виробника та адреса місця провадження його діяльності

ТОВ «Тернофарм».

Україна, 46010, м. Тернопіль, вул. Фабрична, 4.

Саліцилова кислота розчин спиртовий для зовнішнього застосування 1 %, Віола ПрАТ (Україна, Запоріжжя)

Склад

діюча речовина: кислота саліцилова;

100 мл розчину містить кислоти саліцилової 1 г;

допоміжна речовина: етанол 70 %.

Лікарська форма.

Розчин для зовнішнього застосування, спиртовий.

Прозора безбарвна рідина.

Назва і місцезнаходження виробника

ПрАТ Фармацевтична фабрика «Віола».

69063, м. Запоріжжя, вул. Кірова, 75.

Фармакотерапевтична група

Дерматологічні засоби. Код АТС D01А Е12.

Антисептичний засіб. При місцевому застосуванні чинить протимікробну, подразнювальну, відволікаючу дію.

Показання для застосування.

Застосовують при інфекційних ураженнях шкіри: звичайних вуграх, піодермії.

Протипоказання.

Підвищена індивідуальна чутливість до препарату.

Належні заходи безпеки при застосуванні.

Не допускати потрапляння препарату в очі, не наносити на слизові оболонки.

Не слід порушувати правила застосування лікарського засобу, це може зашкодити здоров’ю.

Особливі застереження.

Не слід наносити препарат на великі ділянки шкіри.

Застосування у період вагітності або годування груддю.

У період вагітності і годування груддю застосування препарату можливе лише тоді, коли очікувана користь для матері перевищує потенційний ризик для плода або дитини.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або роботі з іншими механізмами.

Не впливає.

Діти.

Не застосовують дітям віком до 12 років.

Спосіб застосування та дози.

Застосовувати зовнішньо, змащуючи або розтираючи уражені ділянки шкіри ватним тампоном, просоченим препаратом, 2-3 рази на добу. Курс лікування визначає лікар залежно від перебігу та тяжкості захворювання.

Передозування.

При застосуванні великих доз препарату може посилитися кератолітична дія та алергічні реакції. У такому разі препарат необхідно змити водою, звернутися за консультацією до лікаря. Терапія симптоматична.

Побічні ефекти.

Можливі зміни з боку шкіри: сухість, лущення, подразнення, контактний дерматит, прояви алергічних реакцій (кропив’янка, свербіж), що потребують відміни препарату.

При тривалому застосуванні можливе всмоктування препарату в загальний кровообіг і розвиток характерних для саліцилатів побічних ефектів: шум у вухах, запаморочення, біль в епігастрії, нудота, блювання, ацидоз, пришвидшене дихання.

У разі появи будь-яких небажаних явищ необхідно звернутися до лікаря!

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій.

Місцеве застосування саліцилової кислоти не слід поєднувати з пероральним застосуванням препаратів, які містять ацетилсаліцилову кислоту та інші нестероїдні протизапальні засоби. Не застосовувати разом з бензоїл-пероксидом (Окси-5, Окси-10, Оксигель, Угресол) та місцевими ретиноїдами.

Саліцилова кислота може підвищити проникність шкіри для інших лікарських засобів для місцевого застосування і тим самим збільшити їх потрапляння в організм. Крім того, саліцилова кислота може посилити небажану дію метотрексату і гіпоглікемічну дію пероральних протидіабетичних препаратів похідних сульфонілсечовини.

Якщо Ви приймаєте будь-які інші лікарські засоби, обов’язково повідомте про це лікарю.

Термін придатності

3 роки.

Препарат не можна застосовувати після закінчення терміну придатності, зазначеного на упаковці!

Умови зберігання.

Зберігати при температурі не вище 25 градусів у захищеному від світла місці. Зберігати у недоступному для дітей місці.

Упаковка.

По 40 мл у флаконі. По 1 флакону у пачці або без пачки.

Категорія відпуску.

Без рецепта.

Саліцилова кислота розчин спиртовий для зовнішнього застосування 1 %, Житомирська ФФ ТОВ (Україна, Станишівка)

Склад

діюча речовина: саліцилова кислота;

100 мл розчину містять саліцилової кислоти 1 г;

допоміжна речовина: етанол 70%.

Лікарська форма

Розчин для зовнішнього застосування, спиртовий 1%.

Основні фізико-хімічні властивості: прозора безбарвна рідина.

Фармакотерапевтична група

Дерматологічні засоби. Код АТХ D01A E12.

Фармакологічні властивості

Антисептичний засіб. При місцевому застосуванні чинить протимікробну, подразнювальну, відволікаючу дію.

Клінічні характеристики

Показання

Застосовувати при інфекційних ураженнях шкіри: звичайних вуграх, піодермії.

Протипоказання

Підвищена індивідуальна чутливість до препарату.

Особливі заходи безпеки

Не допускати потрапляння препарату в очі, не наносити на слизові оболонки.

Не слід порушувати правила застосування лікарського засобу, це може зашкодити здоров’ю.

Препарат не можна застосовувати після закінчення терміну придатності, зазначеного на упаковці.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій

Місцеве застосування саліцилової кислоти не слід поєднувати з пероральним застосуванням препаратів, які містять ацетилсаліцилову кислоту та інші нестероїдні протизапальні засоби. Не застосовувати разом з бензоїл-пероксидом і місцевими ретиноїдами.

Саліцилова кислота може підвищити проникність шкіри для інших лікарських засобів для місцевого застосування і тим самим збільшити їх потрапляння в організм. Крім того, саліцилова кислота може посилити небажану дію метотрексату і гіпоглікемічну дію пероральних протидіабетичних препаратів похідних сульфонілсечовини.

Якщо Ви приймаєте будь-які інші лікарські засоби, обов’язково повідомте про це лікаря.

Особливі застосування

Не слід наносити препарат на великі ділянки шкіри.

Застосування у період вагітності або годування груддю.

У період вагітності або годування груддю застосування препарату можливе лише тоді, коли очікувана користь для матері перевищує потенційний ризик для плода або дитини.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або іншими механізмами.

Не впливає.

Спосіб застосування та дози

Застосовувати зовнішньо, змащуючи або розтираючи уражені ділянки шкіри ватним тампоном, просоченим препаратом, 2–3 рази на добу.

Курс лікування визначає лікар залежно від перебігу та тяжкості захворювання.

Діти.

Не застосовувати дітям віком до 12 років.

Передозування

При застосуванні великих доз препарату може посилитися кератолітична дія та алергічні реакції. У такому разі препарат необхідно змити водою, звернутися за консультацією до лікаря. Терапія симптоматична.

Побічні реакції

Можливі зміни з боку шкіри: сухість, лущення, подразнення, контактний дерматит, прояви алергічних реакцій (кропив’янка, свербіж), що потребують відміни препарату.

При тривалому застосуванні можливе всмоктування препарату в загальний кровообіг і розвиток характерних для саліцилатів побічних ефектів: шум у вухах, запаморочення, біль в епігастрії, нудота, блювання, ацидоз, пришвидшене дихання.

У разі появи будь-яких небажаних явищ необхідно звернутися до лікаря!

Термін придатності

3 роки.

Умови зберігання

Зберігати при температурі не вище 25 ºС. Зберігати у недоступному для дітей місці.

Упаковка

По 40 мл або 25 мл у флаконах.

Категорія відпуску

Без рецепта.

Виробник

ТОВ «ДКП «Фармацевтична фабрика».

Місцезнаходження виробника та його адреса провадження діяльності

Україна, 12430, Житомирська обл., Житомирський р-н, с. Станишівка, вул. Корольова, б. 4.

САЛІЦИЛОВОЇ КИСЛОТИ РОЗЧИН СПИРТОВИЙ розчин спиртовий для зовнішнього застосування 1 %, Фітофарм ПрАТ (Україна, Бахмут)

Затверджено МОЗ Украiни від 2018-01-17 р. № 83. Р.п. № UA/8494/01/01

Склад лікарського засобу

діюча речовина: саліцилова кислота;

100 мл розчину містять саліцилової кислоти 1 г;

допоміжна речовина: етанол 70%.

Лікарська форма

Розчин для зовнішнього застосування, спиртовий.

Прозора безбарвна рідина із запахом спирту.

Назва і місцезнаходження виробника

ПАТ «Фітофарм».

Україна, 84500, Донецька обл., м. Артемівськ, вул. Сибірцева, 2.

Фармакотерапевтична група

Дерматологічні засоби. Код АТС D01A E12.

Антисептичний засіб. При місцевому застосуванні чинить протимікробну, подразнювальну, відволікаючу дію.

Показання для застосування

Застосовують при інфекційних ураженнях шкіри: звичайних вуграх, піодермії.

Протипоказання

Підвищена індивідуальна чутливість до препарату.

Належні заходи безпеки при застосуванні

Не допускати потрапляння препарату в очі, не наносити на слизові оболонки.

Не слід порушувати правила застосування лікарського засобу, це може зашкодити здоров’ю.

Особливі застереження

Не слід наносити препарат на великі ділянки шкіри.

Застосування у період вагітності або годування груддю.

У період вагітності і годування груддю застосування препарату можливе лише тоді, коли очікувана користь для матері перевищує потенційний ризик для плода або дитини.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або роботі з іншими механізмами.

Не впливає.

Діти.

Не застосовують дітям віком до 12 років.

Спосіб застосування та дози

Застосовують зовнішньо, змащуючи або розтираючи уражені ділянки шкіри ватним тампоном, просоченим препаратом, 2 — 3 рази на добу. Курс лікування визначає лікар залежно від перебігу та тяжкості захворювання.

Передозування

При застосуванні великих доз препарату може посилитися кератолітична дія та алергічні реакції. У такому разі препарат необхідно змити водою, звернутися за консультацію до лікаря. Терапія симптоматична.

Побічні ефекти

Можливі зміни з боку шкіри: сухість, лущення, подразнення, контактний дерматит, прояви алергічних реакцій (кропив’янка, свербіж), що потребують відміни препарату.

При тривалому застосуванні можливе всмоктування препарату в загальний кровообіг і розвиток характерних для саліцилатів побічних ефектів: шум у вухах, запаморочення, біль в епігастрії, нудота, блювання, ацидоз, пришвидшене дихання.

У разі появи будь-яких небажаних явищ необхідно звернутися до лікаря!

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій

Місцеве застосування саліцилової кислоти не слід поєднувати з пероральним застосуванням препаратів, які містять ацетилсаліцилову кислоту та інші нестероїдні протизапальні засоби. Не застосовувати разом з бензоїл-пероксидом і місцевими ретиноїдами.

Саліцилова кислота може підвищити проникність шкіри для інших лікарських засобів для місцевого застосування і тим самим збільшити їх потрапляння в організм. Крім того, саліцилова кислота може посилити небажану дію метотрексату і гіпоглікемічну дію пероральних протидіабетичних препаратів похідних сульфонілсечовини.

Якщо Ви приймаєте будь-які інші лікарські засоби, обов’язково повідомте про це лікарю.

Термін придатності

3 роки.

Препарат не можна застосовувати після закінчення терміну придатності, зазначеного на упаковці.

Умови зберігання

Зберігати в оригінальній упаковці, при температурі не вище 25 °С.

Зберігати у недоступному для дітей місці.

Упаковка

По 40 мл у флаконах.

Категорія відпуску

Без рецепта.

Дата додавання: 15.10.2021 р.
© Компендіум 2019

Діагнози, при яких застосовують Саліцилова кислота

Імпетиго МКХ L01.0
Різнобарвний лишай МКХ B36.0
Фолікуліт МКХ L73.9

Рекомендовані аналоги Саліцилова кислота:

інші дерматологічні препарати
протигрибкові препарати для місцевого застосування
протигрибкові препарати для місцевого застосування
протигрибкові препарати для місцевого застосування
Спеціалізований мобільний додаток
для пошуку інформації про лікарські препарати
Наведіть камеру на QR-код, щоб завантажити
На нашому сайті застосовуються файли cookies для більшої зручності використання та покращенняя роботи сайту. Продовжуючи, ви погоджуєтесь з застосуванням cookies.
Developed by Maxim Levchenko