ТОБРАДЕКС ® краплі очні

Новартіс Фарма

Состав и форма выпуска

краплі очні флакон-крапельниця Дроп-Тейнер® 5 мл, № 1Ціни в аптеках
Тобраміцин
3 мг/мл
Дексаметазон
1 мг/мл
Допоміжні речовини: бензалконію хлорид, динатрію едетат, натрію хлорид, натрію сульфат безводний (е514), тілоксапол, гідроксиетилцелюлоза, кислота сірчана і/або натрию гідроксид (для корекції рн), вода очищена.
№ UA/2448/01/01 від 21.11.2019
A За рецептом
мазь очна туба 3.5 г, № 1Ціни в аптеках
Тобраміцин
3 мг/г
Дексаметазон
1 мг/г
№ UA/2448/02/01 від 21.11.2019
A За рецептом

Актуальна інформація

Тобрадекс належить до комбінованих лікарських засобів. Він містить дві діючі речовини — тобраміцин та дексаметазон, призначається з метою місцевого лікування.

Тобраміцин — антибіотик з групи аміноглікозидів. Уперше його було отримано з ферментативного бульйону при культивуванні бактерій Streptomyces tenebrarius в 60-х роках ХХ століття в лабораторії компанії «Eli Lilly and Company» (Cecil L. et al., 1976). Уже у 1974 р. він був схвалений до застосування в медицині (Fischer et al., 2006).

Тобраміцин має широкий спектр дії, подібний до спектру гентаміцину. Він найбільш ефективний відносно грамнегативної мікрофлори, зокрема Pseudomonas aeruginosa. У якості лікувального засобу для системної терапії цей антибіотик призначається для лікування пневмонії, бронхіту, епідидиміту, ендометриту, простатиту, ендокардиту (за умови чутливості до нього бактерій). З метою місцевого лікування антибіотик призначається при захворюваннях очей.

Дексаметазон — синтетичний препарат із групи глюкокортикоїдних гормонів (підклас кортикостероїдів). Структурно є фторованим похідним гідрокортизону (глюкокортикоїд, що виробляється в людському організмі). Його отримано штучним шляхом у США в 1957 р. (Edward W. Boland, 1962). Чинить протиалергічну, протизапальну, імуносупресивну дію. Дексаметазон призначається як для місцевого, так і для системного застосування.

Дослідження

Комбінація глюкокортикоїду та антибіотика аміноглікозиду для місцевої терапії при захворюваннях очей — на сьогодні найбільш ефективне поєднання. До впровадження в офтальмологічну практику такої комбінації деякий час тобраміцин призначався та інколи призначається зараз як монопрепарат.

Переваги комбінації тобраміцину з дексаметазоном у складі препарату Тобрадекс продемонстровано у подвійному сліпому рандомізованому дослідженні, протягом якого поєднання тобраміцину та дексаметазону порівнювалося з лікарським засобом, що містить тільки тобраміцин. У дослідженні брали участь 417 осіб, що належать до різних вікових категорій і перенесли хірургічне втручання з приводу видалення катаракти з подальшою імплантацією інтраокулярної лінзи. Нульового показника запалення було досягнуто у 51% пацієнтів у групі тих, хто приймав Тобрадекс, і тільки 21% — у пацієнтів, що приймали препарат, який містив тільки тобраміцин. Частка пацієнтів, що не відреагували на терапію, становила для Тобрадексу 4%, а для тобраміцину — 16%.

Таким чином, результати свідчать про явну перевагу Тобрадексу при терапії та профілактиці інфекційних ускладнень після операції з видалення катаракти над препаратом, що містить тільки тобраміцин (Notivol R. et al., 2004).

У 2011 р. було проведено оцінювання ролі toll-подібного рецептора при відторгненні трансплантату, а також оцінка дії Тобрадексу на трансплантат, що відторгається після наскрізної кератопластики. Дослідження проводилися на лабораторних щурах. У результаті було виявлено взаємозв’язок між відторгненням рогівки та експресією toll-рецептора, а також було успішно проведено лікування відторгнення Тобрадексом (Bai L. et al., 2011).

Форми випуску

Виробник випускає Тобрадекс у двох лікарських формах:

• розчин для офтальмологічного застосування 5 мл (dexamethasone 0,1% та tobramycin 0,3%);

• мазь, 5 мг (dexamethasone 0,1% і tobramycin 0,3%).

Фармакокінетика

Дослідження, за даними виробника, проводилися тільки відносно крапель. Для мазі прогнозуються ті ж самі характеристики, що й для крапель, оскільки співвідношення діючих речовин однакове.

Дексаметазон

Практично не чинить системного впливу на організм, якщо застосовувати згідно з інструкціэю. Виробник наводить дані стосовно рівнів пікових концентрацій у сироватці крові після 4-разового застосування протягом доби — 220–888 пг/мл (крапали по 1 краплі в кожне око, тривалість експериментального лікування — 48 год) Екскреція відбувається разом із сечею у вигляді метаболіту. Т½ — 3–4 год.

Тобраміцин

За даними виробника, у 9 з 12 хворих не спостерігалося клінічно значимої кількості ліків у сироватці крові (розчин крапали в праве і ліве око по 1 краплі 4 р/добу, період лікування — 48 год). Найвищий рівень становив 0,25 мг. Т½ — 2 год.

Фармакодинаміка

Дексаметазон

Дексаметазон, як і всі кортикостероїди, активно усуває запалення. Досягається це кількома шляхами.

• Зменшення адгезії молекул до клітин ендотелію кровоносних судин. Чим менше молекул будуть залишатися на стінках судин, тим менше вони будуть пошкоджуватися і, відповідно, не буде прогресували запальний процес.

• Інактивація циклооксигенази I чи II. Циклооксигенази — це ферменти, які беруть участь у синтезі медіаторів (індукторів) запалення.

• Пригнічення синтезу цитокінів (специфічні білки, які беруть участь у запуску запальних процесів).

Як результат — пригнічення синтезу активаторів запальної реакції і потрапляння лейкоцитів всередину оболонок очного яблука.

Тобраміцин

Має антимікробні властивості відносно багатьох бактерій.

Грамнегативні: Escherichia coli, деякі види Proteus, Klebsiella, Serratia, Providencia, Enterobacter, Shigella, Salmonella, Citrobacter, Haemophilus influenzae, Haemophilus aegyptius, Moraxella lacunata, Morganella morganii, Acinetobacter calcoaceticus, представники Neisseria, Pseudomonas aeruginosa.

Грампозитивні: деякі види Staphylococcus, Enterococcus, а також Streptococcus pneumoniae.

Тобраміцин у невеликій кількості діє як бактеріостатик та чинить бактерицидний вплив у великій кількості.

При низьких концентраціях антибіотик блокує одну із субодиниць рибосом бактерій, зупиняючи синтез білків, необхідних для її життєдіяльності та розмноження.

При високих концентраціях перешкоджає здійсненню функцій оболонки бактерій, спричиняючи загибель мікроорганізму.

Показання

Тобрадекс ефективний відносно патологічних процесів, викликаних бактеріями (кератити, кон’юнктивіти, блефарити), пошкоджень травматичного характеру з потенціальним інфікуванням бактеріями, а також для профілактики інфікування після хірургічних процедур (усунення катаракти), вилучення сторонніх тіл.

Бактерицидний блефарит — запалення краю повік. Супроводжується почервонінням та набряком, може з’явитися рідина. Часто виникає у дітей. Частіше збудником є Staphylococcus aureus або Staphylococcus epidermidis. Пацієнта можуть турбувати сухість чи, навпаки, надмірне сльозоутворення, а також відчуття наявності стороннього тіла.

Кератит — запальний процес у рогівці, що спричиняє її помутніння. У людини спостерігаються сльозотеча, непереносимість світла, спазм повік. Рогівка втрачає блиск, прозорість. Найнеприємніші ускладнення — утворення більма, втрата зору.

Кон’юнктивіт — це запалення слизової оболонки ока. Спричиняється бактеріями, що сприяють утворенню гною. Захворювання супроводжується почервонінням очей, появою розширених яскраво-червоних судин. Можуть спостерігатися сльозотеча та сухість. Найчастіший супутник цієї бактеріальної інфекції — білясті й жовтуваті виділення. Після сну повіки можуть злипатися.

Для кон’юнктивіту можливі комбінації з іншими офтальмологічними захворюваннями: кератокон’юнктивіти, блефарокон’юнктивіти. Ці варіанти будуть мати відповідну комбінацію симптомів.

Протипоказання

Тобрадекс протипоказаний у наступних ситуаціях:

• індивідуальна чутливість до компонентів;

• інфекції, обумовлені вірусом звичайного герпесу, інші патологічні процеси в рогівці та слизовій оболонці, спричинені вірусами.

• мікози й змішані гибково-мікробні офтальмологічні захворювання.

Особливі вказівки

У пацієнтів, що довго приймають кортикостероїди, достатньо висока вірогідність підвищення тиску рідни всередині ока. Цей параметр слід контролювати. Особливої уваги потребують особи віком до 18 років та хворі на цукровий діабет при призначенні крапель.

Також при довготривалій терапії тобраміцином може спостерігатися зростання мікрофлори, нечутливої до нього, у тому числі й грибок.

Кортикостероїди можуть уповільнити загоювання ран.

У пацієнтів з патологічними процесами, що стоншують покривні тканини ока, застосування кортикостероїдних гормонів може спричинити перфорацію.

Бензалконію хлорид, що міститься в краплях, може викликати дискомфорт та знебарвлення м’яких контактних лінз. Якщо людина мусить носити лінзи, краплі та мазь потрібно наносити за 15 хв до надягання лінз.

Не слід застосовувати препарат одночасно з НПЗП місцевої дії, оскільки додатковий прийом цих ліків пролонгує період загоєння.

Не застосовувати одночасно з препаратами, що спричиняють потенційну руйнівну дію на слуховий апарат і тими, що викликають потенційні побічні реакції з боку видільної системи і ЦНС.

При місцевому застосуванні ще будь-якого офтальмологічного препарату часовий проміжок між їх прийомом повинен становити не менше ніж 10–15 хв. Мазі наносяться в останню чергу.

Період вагітності і годування груддю

Дослідження впливу тобраміцину й дексаметазону на репродуктивну функцію людей і тварин відсутні. Інформація про вплив на організм вагітних також відсутня. Діти жінок, що отримували високі дози глюкокортикоїдів у період вагітності, знаходяться у групі ризику відносно вірогідності виникнення гіпоадреналізму. При місцевому застосуванні під час проведення досліджень на тваринах (дані виробника) було виявлено токсичну дію дексаметазону і його комбінацій. Прийом Тобрадексу в період вагітності не рекомендується.

При системній терапії тобраміцин може потрапляти в грудне молоко, дані про потрапляння в грудне молоко дексаметазону відсутні.

Можливість негативного впливу Тобрадексу малоймовірна. При необхідності офтальмологічного лікування необхідно порівнювати співвідношення ризик/користь. У більшості випадків рекомендовано тимчасово припинити годування груддю.

Рекомендовані дози

Тобрадекс призначають дорослим і дітям віком старше 12 років.

Стандартна схема лікування, включаючи осіб похилого віку та дітей віком 12–18 років:

• краплі — 1–2 краплі з інтервалом в 4–6 год. При тяжкому перебігу захворювання частоту можна підвищити до 1–2 крапель в кожне око з інтервалом в 2 год. Потім при появі перших ознак покращання дозу можна поступово знизити;

• мазь — невелику кількість (довжиною близько 15 мм) наносять на око, відтягуючи нижню повіку кожні 4–8 год.

Курс лікування становить 5–8 днів.

Кратність дозування, кількість крапель призначає лікар.

Передозування

З урахуванням усіх характеристик препарату при офтальмологічному застосуванні передозування малоймовірне навіть при випадковому проковтуванні. Теоретично можуть спостерігатися фокальне запалення рогівки, надмірна кількість сліз, гіперемія, свербіж. При надмірній кількості мазі або крапель необхідно змити залишки препарату теплою водою.

Побічні реакції

При місцевому призначенні комплексу тобраміцину з дексаметазоном поява побічних реакцій малоймовірна. У рідкісних випадках пацієнти відмічають порушення смаку, біль в очах, сухість, свербіж, набряк, анафілактоїдні реакції негайного типу, висипи, запаморочення й головний біль.

Довготривале застосування глюкокортикоїдів призводить до знищення місцевої мікрофлори. Створюються умови для розмноження грибів. Якщо після курсу Тобрадексу ознаки запалення не зменшуються чи стають більш вираженими, слід розглянути приєднання грибкової інфекції та вибрати відповідний протигрибковий препарат.

Висновки

Поєднання антибіотика з кортикостероїдом дуже ефективне під час терапії офтальмологічних захворювань інфекційного походження. З огляду на достатньо широкий спектр побічних ефектів дексаметазону, у тому числі й місцевої імуносупресивної дії, сучасні дослідження спрямовані на вивчення комбінованих препаратів з його більш низькою концентрацією.

Наприклад, у 2008 р. опублікували дані щодо досліджень порівняння ефективності модифікації Тобрадексу, що містить 0,05% дексаметазону, зі звичайним Тобрадексом при лікуванні катаракти у кролів. Результати свідчать, що препарат з більш низькою концентрацією може бути альтернативою препарату з більш високою концентрацією кортикостероїду (Scoper С.В. et al., 2008).

Інструкція МОЗ

Ÿ  Підвищена чутливість до діючих речовин або до будь-якого компонента лікарського засобу.

Ÿ  Підвищена чутливість до аміноглікозидів.

Ÿ  Кератит, спричинений вірусом herpes simplex.

Ÿ  Коров’яча віспа, вітряна віспа та інші вірусні інфекції рогівки та кон’юнктиви.

Ÿ  Грибкові захворювання структур ока або неліковані паразитарні інфекції ока.

Ÿ  Мікобактеріальні інфекції ока.

Ÿ  Інфекції або травми, обмежені поверхневим епітелієм рогівки.

Ÿ  ТОБРАДЕКС® не слід застосовувати після видалення без ускладнень чужорідного тіла з рогівки ока.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій.

Одночасне призначення стероїдів для місцевого застосування та НПЗП (нестероїдні протизапальні препарати) для місцевого застосування може збільшити ризик виникнення ускладнень при загоєнні ран рогівки.

Супутнє та/або послідовне застосування антибіотиків групи аміноглікозидів (таких як тобраміцин) та інших системних пероральних або лікарських засобів для місцевого застосування, які мають токсичний (шкідливий) вплив на нервову систему, органи слуху або нирки, може призвести до адитивної токсичності, тому, якщо це можливо, слід уникати такого застосування.

У пацієнтів, які отримували ритонавір, концентрація дексаметазону в плазмі може підвищитися (див. розділ «Особливості застосування»).

Якщо місцево застосовується більше одного офтальмологічного засобу, інтервал між їх застосуванням повинен становити не менше 5 хвилин. Очні мазі слід застосовувати в останню чергу.

Інгібітори CYP3A4 (включаючи ритонавір та кобіцістат) можуть зменшити кліренс дексаметазону, що призведе до більш тяжких небажаних явищ та пригнічення функції кори надниркових залоз/ синдрому Кушинга. Такого поєднання слід уникати, якщо користь не перевищує підвищений ризик системних побічних ефектів кортикостероїдів, і в цьому випадку слід контролювати системні небажані ефекти кортикостероїдів у пацієнтів.

Особливості застосування.

Тільки для офтальмологічного застосування.

Після першого відкриття флакона слід зняти захисне кільце, що призначене для контролю першого відкриття.

 • Ÿ  У деяких пацієнтів можлива підвищена чутливість до аміноглікозидів, що застосовуються місцево. Тяжкість реакцій підвищеної чутливості може варіюватися від локальних ефектів до генералізованих реакцій, таких як еритема, свербіж, кропив’янка, шкірні висипи, анафілаксія, анафілактоїдні реакції або бульозні реакції. У разі виникнення реакції підвищеної чутливості слід припинити застосування препарату.
 • Ÿ  Можливе виникнення перехресної підвищеної чутливості до інших аміноглікозидів. Слід розглянути вірогідність того, що пацієнти з підвищеною чутливістю до тобраміцину при місцевому застосуванні можуть також бути чутливими і до інших аміноглікозидів, які призначаються місцево або системно.
 •  Повідомлялося про серйозні побічні реакції, включаючи нейротоксичність, ототоксичність та нефротоксичність, у пацієнтів, які отримували системну терапію аміноглігозидами. При одночасному застосуванні з системними аміноглікозидами слід бути обережним.
 • Ÿ Тривале лікування кортикостероїдами для місцевого офтальмологічного застосування може призвести до очної гіпертензії та/або глаукоми з ушкодженням зорового нерва, погіршенням гостроти зору та поля зору, а також до утворення субкапсулярної катаракти задньої камери ока. У пацієнтів, яким терапію кортикостероїдами застосовують в око тривало, необхідно регулярно та багаторазово контролювати внутрішньоочний тиск. Особливо це є важливим для дітей віком від 6 років, оскільки ризик виникнення підвищеного внутрішньоочного тиску, спричиненого кортикостероїдами, може бути більшим у дітей та з’явитися раніше, ніж у дорослих.
 • Ÿ  Ризик виникнення підвищеного внутрішньоочного тиску, спричиненого кортикостероїдами, та/або ризик утворення катаракти, зумовленої застосуванням кортикостероїдів, збільшується у схильних до цього пацієнтів (наприклад у хворих на цукровий діабет).
 • Ÿ  При системному та місцевому застосуванні кортикостероїдів можливі розлади зору. Якщо пацієнт має такі симптоми, як розмитість зору або інші порушення зору, його слід направити до офтальмолога для оцінки можливих причин, які включають катаракту, глаукому або такі рідкісні хвороби, як центральна серозна хоріоретинопатія, які спостерігались після застосування системних та місцевих кортикостероїдів.
 • Ÿ  Синдром Кушинга та/або пригнічення функції надниркових залоз пов’язані з системною абсорбцією офтальмологічного дексаметазону, можуть з’явитися після інтенсивної або тривалої безперервної терапії у схильних пацієнтів, включаючи дітей та пацієнтів, які отримували інгібітори CYP3A4 (включаючи ритонавір і кобіцістат). У цих випадках лікування слід припиняти поступово.
 • Ÿ  Кортикостероїди можуть зменшувати резистентність до бактеріальної, вірусної, грибкової або паразитарної інфекцій та завадити виявленню таких інфекцій і маскувати клінічні ознаки інфекції.
 • Ÿ  При стійкому утворенні виразок рогівки слід враховувати можливість грибкової інфекції. У разі виникнення грибкової інфекції терапію кортикостероїдами слід припинити.
 • Ÿ  Тривале застосування антибіотиків, таких як тобраміцин, може спричиняти надмірний ріст нечутливих мікроорганізмів, включаючи гриби. При виникненні суперінфекції необхідно розпочати відповідну терапію.
 • Ÿ  Кортикостероїди для офтальмологічного застосування можуть сповільнювати загоєння ран рогівки. Також відомо, що НПЗП для місцевого застосування уповільнюють або затримують загоєння ран. Одночасне призначення НПЗП для місцевого застосування і стероїдів для місцевого застосування може збільшити ризик виникнення ускладнень при загоєнні ран (див. розділ «Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій»).
 • Ÿ  При наявності захворювань, що призводять до потоншання рогівки або склери, місцеве застосування стероїдів може спричинити перфорацію.
 • Ÿ  Не рекомендується носити контактні лінзи під час лікування запалення або інфекції ока.
 •  ТОБРАДЕКС®, очні краплі, містять бензалконію хлорид, що може спричиняти подразнення ока і знебарвлювати м’які контактні лінзи. Слід уникати контакту з м’якими контактними лінзами. У разі, якщо пацієнту дозволено носити контактні лінзи, його слід попередити про те, що необхідно знімати контактні лінзи перед застосуванням очних крапель ТОБРАДЕКС® і зачекати щонайменше 15 хвилин, перш ніж знову одягнути контактні лінзи.
 • Ÿ  Після застосування очних крапель для зменшення системного всмоктування:

— тримайте повіку закритою протягом 2 хвилин;

— закрийте слізну протоку пальцем на 2 хвилини.

 • Ÿ  Лікарський засіб можна застосовувати дітям віком від 2 років.

Застосування у період вагітності або годування груддю.

Репродуктивна функція

Дослідження, метою яких була оцінка впливу тобраміцину та дексаметазону на репродуктивну функцію людини або тварин, не проводилися. Клінічні дані для оцінки впливу дексаметазону на чоловічу або жіночу репродуктивну функцію обмежені. При застосуванні дексаметазону у щурів, сенсибілізованих до хоріонічного гонадотропіну, не було відзначено небажаних явищ з боку репродуктивної системи.

Вагітність

Дані щодо застосування тобраміцину або дексаметазону вагітним жінкам відсутні або їх кількість обмежена. Після внутрішньовенного введення вагітним жінкам тобраміцин проникає через плаценту і впливає на  плід. In utero тобраміцин не спричиняє ототоксичності. Тривале чи повторне застосування кортикостероїдів під час вагітності асоціюється зі збільшеним ризиком затримки внутрішньоутробного розвитку. За немовлятами, матері яких отримували великі дози кортикостероїдів під час вагітності, слід уважно спостерігати щодо появи ознак гіпоадреналізму. Дослідження на тваринах продемонстрували репродуктивну токсичність після місцевого застосування дексаметазону та системного застосування дексаметазону і тобраміцину.

Не рекомендується застосовування препарату ТОБРАДЕКС® під час вагітності.

Годування груддю

Після системного застосування тобраміцин потрапляє у грудне молоко. Дані щодо потрапляння дексаметазону у грудне молоко відсутні. Невідомо, чи потрапляє тобраміцин та дексаметазон у грудне молоко при місцевому офтальмологічному застосуванні. Малоймовірно, що після місцевого застосування препарату тобраміцин і дексаметазон будуть виявлятись в грудному молоці або будуть спричиняти клінічні ефекти у новонароджених. Не можна виключати ризику для дитини, яку годують груддю.

Необхідно прийняти рішення щодо припинення годування груддю або припинення/утримання від лікування з огляду на користь від годування груддю для дитини та користь від терапії для жінки.

Оскільки багато лікарських засобів потрапляють у грудне молоко, слід розглянути можливість тимчасового припинення годування груддю на час застосування ТОБРАДЕКСу®.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або іншими механізмами.

ТОБРАДЕКС®, краплі очні, не має або має незначний вплив на здатність керувати автотранспортом або іншими механізмами. Тимчасове затуманення зору або інші порушення зору можуть впливати на здатність керувати автотранспортом або іншими механізмами. Якщо затуманення зору виникає під час закапування, пацієнту необхідно зачекати, доки зір проясниться, перш ніж керувати автотранспортом або іншими механізмами.

Спосіб застосування та дози.

Для офтальмологічного застосування.

Застосування дорослим, включаючи пацієнтів літнього віку, та дітям віком від 12 до 18 років

По 1 або 2 краплі закапувати у кон’юнктивальний мішок (-ки) кожні 4–6 годин. Під час перших 24–48 годин дозу можна збільшувати до 1 або 2 крапель кожні 2 години. Частоту застосування препарату слід поступово зменшувати при поліпшенні клінічних ознак. Слід бути уважним та не припиняти терапію передчасно.

При тяжких захворюваннях закапувати по 1 або 2 краплі кожну годину, поки запалення не стане контрольованим, та поступово зменшувати частоту застосування до 1 або 2 крапель кожні 2 години протягом 3 днів; після цього закапувати по 1–2 краплі кожні 4 години протягом 5–8 днів та наприкінці – по 1–2 краплі кожного дня протягом 5–8 останніх днів, за необхідності.

Після операції з видалення катаракти доза становить по 1 краплі 4 рази на день, починаючи з дня операції та продовжуючи протягом 24 днів. Лікування можна розпочати за день до операції з 1 краплі 4 рази на день, продовжуючи закапувати по 1 краплі після операції, та потім 4 рази на день протягом 23 днів. Якщо необхідно, частоту застосування препарату можна збільшити до 1 краплі кожні 2 години протягом перших двох днів терапії.

Рекомендується постійно контролювати внутрішньоочний тиск.

Рекомендується натиснути на ділянку нососльозового отвору та обережно закрити повіки після закапування. Це знижує системну абсорбцію препарату, введеного в око, що зменшує вірогідність виникнення системних побічних ефектів.

Застосування дітям

Отримані дані підтверджують безпеку та ефективність застосування лікарського засобу дітям віком від 2 років, яким застосовували препарат протягом 7 днів для лікування поверхневих запалень ока бактеріального походження.

Можливе застосування дітям, яким необхідно провести хірургічне втручання з видалення катаракти.

Застосування при порушеннях функції печінки та нирок

ТОБРАДЕКС® не досліджувався для цієї категорії пацієнтів. Однак через низьку системну абсорбцію тобраміцину та дексаметазону після місцевого застосування препарату немає необхідності в коригуванні дози.

Спосіб застосування

Перед використанням флакон слід добре збовтати.

Для попередження забруднення кінчика крапельниці та вмісту флакона необхідно дотримуватись обережності та не торкатися повік, прилеглих ділянок та інших поверхонь кінчиком флакона-крапельниці.

Зберігати флакон у вертикальному положенні.

Діти

Отримані дані підтверджують безпеку та ефективність застосування лікарського засобу дітям віком від 2 років.

Безпека та ефективність застосування дітям віком до 2 років не встановлені.

ТОБРАДЕКС® можна застосовувати дітям віком від 2 років.

Передозування.

Зважаючи на характеристики даного препарату, призначеного для місцевого застосування, не очікується будь-якого токсичного ефекту як при його застосуванні в офтальмології в рекомендованих дозах, так і при випадковому проковтуванні вмісту флакона. Можливі клінічні ознаки та симптоми передозування препаратом (точковий кератит, еритема, підвищена сльозотеча, набряк та свербіж повік) можуть бути подібними до побічних ефектів, що спостерігалися у деяких пацієнтів.

У разі передозування препаратом ТОБРАДЕКС® при місцевому застосуванні вимити надлишок препарату з ока (очей) теплою водою.

Побічні реакції.

Під час проведення клінічних досліджень найчастішими побічними реакціями були біль в очах, підвищений внутрішньоочний тиск, подразнення очей та свербіж очей, які виникали у менш ніж 1 % пацієнтів.

При проведенні клінічних досліджень очних крапель ТОБРАДЕКС® було отримано повідомлення про нижчезазначені побічні реакції, які оцінювалися за такою частотою: дуже часті (≥ 1/10); часті (≥ 1/100 – < 1/10); нечасті (≥ 1/1000 – < 1/100); поодинокі    (≥ 10 000 – < 1/1 000); одиничні  (< 1/10 000). У межах кожної групи побічні ефекти представлені в порядку зменшення їх ступеня тяжкості.

Класи систем органів

 

Побічні реакції

[відповідний термін MedDRA (v.15.1)]

Порушення з боку органів зору

 

Нечасті: підвищення внутрішньоочного тиску, біль в очах, свербіж очей, дискомфорт в очах, подразнення очей.

Поодинокі: кератит, алергія очей, затуманення зору, сухість очей, гіперемія очей.

Порушення з боку

шлунково-кишкового тракту

Поодинокі: дисгевзія.

За результатами постмаркетингових досліджень були виявлені нижчезазначені побічні реакції.

На підставі представлених даних неможливо розрахувати частоту їх виникнення.

Таблиця 2

Класи систем органів Побічні реакції

[відповідний термін MedDRA (v.15.1)]

Порушення з боку імунної системи Гіперчутливість, анафілактична реакція
Порушення з боку нервової системи Запаморочення, головний біль
Порушення з боку органів зору Набряк повік, еритема повік, мідріаз, підвищена сльозотеча, виразковий кератит, затуманення зору
Порушення з боку шлунково-кишкового тракту Нудота, дискомфорт у шлунку
Порушення з боку шкіри та підшкірної клітковини Висип, набряк обличчя, свербіж, мультиформна еритема
Порушення з боку ендокринної системи Cиндром Кушинга, пригнічення функції надниркових залоз

Опис деяких побічних реакцій

Тривале застосування кортикостероїдів місцево в око може призвести до підвищення внутрішньоочного тиску з подальшим ушкодженням зорового нерва, погіршенням гостроти зору і порушенням поля зору, а також до утворення задньої субкапсулярної катаракти та уповільнення загоєння ран (див. розділ «Особливості застосування»).

Оскільки препарат містить кортикостероїд, то при наявності захворювань, що призводять до потоншання рогівки або склери, підвищується ризик перфорації особливо після довготривалого застосування (див. розділ «Особливості застосування»).

Можливий розвиток вторинних інфекцій після застосування комбінацій, що містять кортикостероїди та антимікробні речовини. Грибкові інфекції рогівки особливо активно розвиваються при тривалому застосуванні стероїдів. (див. розділ «Особливості застосування»).

У пацієнтів, яким здійснювали системну терапію із застосуванням тобраміцину, виникали серйозні побічні реакції, включаючи нейротоксичність, ототоксичність і нефротоксичність (див. розділ «Особливості застосування»).

Деякі побічні реакції, такі як абразія рогівки, погіршення зору, набряк кон’юнктиви, порушення з боку повік, виділення з очей, свербіж повік, кропив’янка, дерматит, мадароз, лейкодерма, сухість шкіри спостерігались під час терапії тобраміцином.

Побічні реакції, такі як кератокон’юнктивіт, забарвлення рогівки, фотофобія, утворення лусочок по краях повік, зниження гостроти зору, ерозія рогівки, птоз повік спостерігались під час терапії дексаметазоном.

У деяких пацієнтів можлива реакція підвищеної чутливості до аміноглікозидів, при місцевому застосуванні (див. розділ «Особливості застосування»).

Термін придатності.

2 роки. Термін зберігання після першого відкриття флакона — 1 місяць.

Умови зберігання.

Зберігати при температурі не вище 25 °C.

Не заморожувати. Зберігати флакон у вертикальному положенні у недоступних для дітей місцях. Тримати флакон щільно закритим.

Упаковка.

По 5 мл у флаконі-крапельниці «Дроп-Тейнер®»; по 1 флакону-крапельниці в коробці з картону.

Категорія відпуску.

За рецептом.

Виробник.

Алкон-Куврьор/Alcon-Couvreur.

Місцезнаходження виробника та адреса місця провадження його діяльності.

Рійксвег 14, B-2870 Пуурс, Бельгія/Rijksweg 14, B-2870 Puurs, Belgium.

ІНСТРУКЦІЯ

для медичного застосування лікарського засобу

ТОБРАДЕКС®

Склад:

діючі речовини: тобраміцин, дексаметазон;

1 г мазі містить тобраміцину 3 мг та дексаметазону 1 мг;

допоміжні речовини: хлорбутанол безводний, олія мінеральна, парафін білий м’який.

Лікарська форма.

Мазь очна.

Основні фізико-хімічні властивості: однорідна мазь від білого до майже білого кольору.

Фармакотерапевтична група.

Протизапальні та протимікробні засоби у комбінації. Кортикостероїди та протимікробні засоби у комбінації. Код АТХ S01C A01.

Фармакологічні властивості.

Фармакодинаміка.

Дексаметазон

Ефективність кортикостероїдів для лікування протизапальних станів ока добре відома. Кортикостероїди досягають своєї протизапальної дії шляхом пригнічення адгезії молекул до ендотеліальних клітин судин, циклооксигенази І або ІІ, та виділення цитокінів. У результаті цього зменшується утворення медіаторів запалення та пригнічується адгезія циркулюючих лейкоцитів до судинного ендотелію, що запобігає їх проникненню у запалені тканини ока. Дексаметазон чинить виражену протизапальну дію зі зменшеною мінералокортикоїдною активністю порівняно з деякими іншими стероїдами та є одним з найбільш сильнодіючих протизапальних засобів.

Тобраміцин

Тобраміцин – високоактивний швидкодіючий бактерицидний антибіотик групи аміноглікозидів, що протидіє як грампозитивним, так і грамнегативним мікроорганізмам. Його механізм дії пов’язаний із пригніченням комплексу поліпептидів та синтезу у рибосомах бактеріальних клітин.

Загалом дія тобраміцину описана in vitro шляхом визначення мінімальної пригнічувальної концентрації (МПК), що визначає активність антибіотика проти кожного виду бактерій. Оскільки МПК тобраміцину дуже низька проти більшості очних патогенних організмів, то він вважається антибіотиком широкого спектра дії. Були визначені критичні значення МПК, що визначають чутливість або резистентність бактеріальної культури до певного антибіотика. Існуюче критичне значення МПК для тобраміцину щодо відповідних видів бактерій враховує властиву чутливість видів, а також максимальну концентрацію та фармакокінетичні значення залежності час/концентрація, виміряні у сироватці крові після перорального застосування. Визначення цих критичних значень, що поділяє мікроорганізми на чутливі та резистентні, використовувались для визначення клінічної ефективності антибіотиків, що застосовувалися системно. Однак при місцевому застосуванні антибіотика у високих концентраціях безпосередньо на місце інфекції визначення критичних значень не проводились. Більшість мікроорганізмів, які можна було б класифікувати як стійкі шляхом визначення критичних значень при системному застосуванні, насправді добре реагують на місцеве лікування. З метою профілактики є можливість призупинити розвиток таких мікроорганізмів, які спричиняють інфекцію.

Під час клінічних досліджень розчин тобраміцину, що застосовувався місцево, виявився ефективним проти багатьох існуючих штамів патогенних для очей мікроорганізмів у пацієнтів, які брали участь у дослідженнях. Вважається, що деякі з цих патогенних для очей мікроорганізмів є стійкими, базуючись на визначенні критичних значень при системному застосуванні. Під час клінічних досліджень було продемонстровано, що тобраміцин є ефективним для лікування поверхневих інфекцій ока, викликаних нижчезазначенимипатогенними мікроорганізмами.

Грампозитивні бактерії:

Staphylococcus aureus (чутливі до метициліну або резистентні*)

Staphylococcus epidermidis (чутливі до метициліну або резистентні*)

Інші коагулазо-негативні види Staphylococcus

Streptococcus pneumoniaе (чутливі до пеніциліну або резистентні*)

Інші види Streptococcus.

* Фенотип резистентності бета-лактамів (тобто метициліну, пеніциліну) не пов’язаний із фенотипом резистентності аміноглікозидів, і обидва не пов’язані з вірулентністю та фенотипами патогенних організмів. Виявлено, що багато стафілококів, стійких до метициліну, є стійкими до тобраміцину (та до інших аміноглікозидних антибіотиків). Однак ці стійкі стафілококові культури (як визначено критичними значеннями МПК) зазвичай добре реагують на лікування тобраміцином, що застосовується місцево. 

Грамнегативні бактерії:

Acinetobacter spp.

Citrobacter spp.

Enterobacter spp.

Escherichia coli

Haemophilus influenzae

Klebsiella pneumoniae

Moraxella spp.

Morganella morganii

Proteus mirabilis

Pseudomonas aeruginosa

Serratia marcescens.

Дослідження чутливості бактерій продемонстрували, що у деяких випадках мікроорганізми, стійкі до гентаміцину, залишаються чутливими до тобраміцину. У значної частини мікрофлори резистентність до тобраміцину ще не розвинулася, однак бактеріальна резистентність може розвинутися під час тривалого застосування.

Можливе виникнення перехресної чутливості до інших антибіотиків групи аміноглікозидів; у разі виникнення підвищеної чутливості при застосуванні препарату слід припинити його застосування та провести відповідне лікування.

Фармакокінетика.

Дексаметазон

Клінічні фармакокінетичні дослідження очної мазі ТОБРАДЕКС® не проводилися. Однак дослідження, проведені з очними краплями ТОБРАДЕКС®, показали, що системний вплив дексаметазону після місцевого офтальмологічного застосування низький. Рівні пікових концентрацій у плазмі крові коливаються від 220 до 888 пг/мл (у середньому 555 ± 217 пг/мл) після закапування однієї краплі препарату ТОБРАДЕКС® у  кожне око 4 рази на добу послідовно протягом двох днів.

Дексаметазон виводиться з організму шляхом метаболізму. Приблизно 60 % дози виділяється у сечу у вигляді 6-β-гідроксидексаметазону. Незмінений дексаметазон у сечі не був виявлений. Період напіввиведення з плазми відносно короткий – 3–4 години. Дексаметазон приблизно на 77–84 % зв’язується з альбуміном сироватки крові. Кліренс коливається від 0,111 до 0,225 л/год/кг та об’єм розподілу коливається від 0,576 до 1,15 л/кг. Біодоступність при пероральному застосуванні становить приблизно 70 %.

Тобраміцин

Клінічні фармакокінетичні дослідження очної мазі ТОБРАДЕКС® не проводилися. Однак дослідження, проведені з очними краплями ТОБРАДЕКС®, показали, що системний вплив тобраміцину після місцевого офтальмологічного застосування низький. Рівні концентрації тобраміцину у плазмі крові не піддавалися кількісному визначенню у 9 з 12 пацієнтів, що застосовували очні краплі ТОБРАДЕКС® по одній краплі у кожне око чотири рази на добу послідовно протягом двох днів. Найбільший вимірюваний рівень становив 0,25 мкг/мл, що у 8 разів нижче, ніж концентрація 2 мкг/мл, яка, як відомо, знаходиться нижче межі ризику виникнення нефротоксичності.

Тобраміцин активно та екстенсивно екскретується у сечу шляхом гломерулярної фільтрації головним чином у незміненому стані. Період напіввиведення з плазми становить приблизно 2 години з кліренсом 0,04 л/год/кг та об’ємом розподілу 0,26 л/кг. Зв’язування білка плазми з тобраміцином є незначним – менше ніж 10 %. Біодоступність при пероральному застосуванні тобраміцину низька (< 1 %).

Доклінічні дані з безпеки

Дані щодо безпеки

Дані з системної токсичності активних речовин є добре вивченими. Системний вплив тобраміцину при токсичних дозах, які набагато перевищують дозу при місцевому застосуванні в око, може бути пов’язаний із нефротоксичністю та ототоксичністю. Системний вплив дексаметазону може бути пов’язаний з ефектами, що мають відношення до глюкокортикостероїдного дисбалансу. Дослідження токсичності повторних доз очних крапель ТОБРАДЕКС® у кролів виявили системні ефекти, пов’язані з кортикостероїдами, але навіть у дозах, що істотно перевищують дозу для людини, цей прояв має незначну клінічну релевантність. При застосуванні ТОБРАДЕКСу® у рекомендованих дозах виникнення цих ефектів малоймовірне.

Мутагенність

Дослідження in vitro та in vivo кожної з діючих речовин мутагенної дії не виявили.

Тератогенність

Тобраміцин проникає крізь плаценту у кровообіг плода та навколоплідні води. Дослідження на тваринах при системному застосуванні вагітним тваринам великих доз тобраміцину під час органогенезу виявили ниркову токсичність та ототоксичність плода. Інші дослідження, які були проведені на щурах та кролях із застосуванням тобраміцину у дозах понад 100 мг/кг/день при парентеральному введенні (>400 разів за максимальну клінічну дозу), не виявили жодних випадків порушення фертильності або шкідливого впливу на плід.

Було встановлено, що під час досліджень на тваринах кортикостероїди мали тератогенний вплив. Застосування в око 0,1 % дексаметазону вагітним кролям призвело до збільшення випадків порушення розвитку плода та затримки внутрішньоутробного розвитку. Затримка розвитку плода та збільшення випадків смертності спостерігалися у щурів при тривалій терапії дексаметазоном.

ТОБРАДЕКС® слід застосовувати під час вагітності тільки тоді, якщо потенційна користь від застосування препарату перевищуватиме потенційний ризик для плода.

Не проводилося будь-яких досліджень для оцінки канцерогенної дії ТОБРАДЕКСу®.

Клінічні характеристики.

Показання.                        

Запалення очей у пацієнтів, чутливих до стероїдів, при яких показане застосування кортикостероїдів та існує поверхнева бактеріальна інфекція або ризик розвитку бактеріальної інфекції ока. Ці запальні процеси можуть виникнути після хірургічного втручання (видалення катаракти) або можуть бути спричинені інфекцією, потраплянням в око стороннього тіла або очною травмою.

Протипоказання.

 • Підвищена чутливість до діючих речовин або до будь-якого компонента лікарського засобу.
 • Підвищена чутливість до аміноглікозидів.
 • Кератит, спричинений вірусом herpes simplex.
 • Коров’яча віспа, вітряна віспа та інші вірусні інфекції рогівки та кон’юнктиви.
 • Грибкові захворювання структур ока або неліковані паразитарні інфекції ока.
 • Мікобактеріальні інфекції ока.
 • Інфекції або травми, обмежені поверхневим епітелієм рогівки.
 • ТОБРАДЕКС® не слід застосовувати після видалення без ускладнень чужорідного тіла з рогівки ока.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій.

Одночасне призначення стероїдів для місцевого застосування та НПЗП (нестероїдні протизапальні препарати) для місцевого застосування може збільшити ризик виникнення ускладнень при загоєнні ран рогівки. Супутнє та/або послідовне застосування антибіотиків групи аміноглікозидів (таких як тобраміцин) та інших системних пероральних або лікарських засобів для місцевого застосування, які мають токсичний (шкідливий) вплив на нервову систему, органи слуху або нирки, може призвести до адитивної токсичності, тому, якщо це можливо, слід уникати такого застосування.

У пацієнтів, які отримували ритонавір, концентрація дексаметазону в плазмі може підвищитися (див. розділ «Особливості застосування»).

Якщо місцево застосовується більше одного офтальмологічного засобу, інтервал між їх застосуванням повинен становити не менше 5 хвилин. Очні мазі слід застосовувати в останню чергу.

Інгібітори CYP3A4 (включаючи ритонавір та кобіцістат) можуть зменшити кліренс дексаметазону, що призведе до більш тяжких небажаних явищ та пригнічення функції кори надниркових залоз синдрому Кушинга. Такого поєднання слід уникати, якщо користь не перевищує підвищений ризик системних побічних ефектів кортикостероїдів, і в цьому випадку слід контролювати системні небажані ефекти кортикостероїдів у пацієнтів.

Особливості застосування.

Тільки для офтальмологічного застосування.

 • У деяких пацієнтів можлива підвищена чутливість до аміноглікозидів, що застосовуються місцево. Тяжкість реакцій підвищеної чутливості може варіюватися від локальних ефектів до генералізованих реакцій, таких як еритема, свербіж, кропив’янка, шкірні висипи, анафілаксія, анафілактоїдні реакції або бульозні реакції. У разі виникнення реакції підвищеної чутливості слід припинити застосування препарату.
 • Можливе виникнення перехресної підвищеної чутливості до інших аміноглікозидів. Слід розглянути вірогідність того, що пацієнти з підвищеною чутливістю до тобраміцину при місцевому застосуванні можуть також бути чутливими і до інших аміноглікозидів, які призначаються місцево або системно.
 • Повідомлялося про серйозні побічні реакції, включаючи нейротоксичність, ототоксичність та нефротоксичність, у пацієнтів, які отримували системну терапію аміноглікозидами. При одночасному застосуванні з системними аміноглікозидами слід бути обережним.
 • Тривале лікування кортикостероїдами для місцевого офтальмологічного застосування може призвести до очної гіпертензії та/або глаукоми з ушкодженням зорового нерва, погіршенням гостроти зору та поля зору, а також до утворення субкапсулярної катаракти задньої камери ока. У пацієнтів, яким терапію кортикостероїдами застосовують в око тривало, необхідно регулярно та багаторазово контролювати внутрішньоочний тиск. Особливо це є важливим для дітей від 6 років, оскільки ризик виникнення підвищеного внутрішньоочного тиску, спричиненого кортикостероїдами, може бути більшим у дітей та з’явитися раніше, ніж у дорослих.
 • Ризик виникнення підвищеного внутрішньоочного тиску, спричиненого кортикостероїдами, та/або ризик утворення катаракти, зумовленої застосуванням кортикостероїдів, збільшується у схильних до цього пацієнтів (наприклад у хворих на цукровий діабет).
 • При системному та місцевому застосуванні кортикостероїдів можливі розлади зору. Якщо пацієнт має такі симптоми, як розмитість зору або інші порушення зору, його слід направити до офтальмолога для оцінки можливих причин, які включають катаракту, глаукому або такі рідкісні хвороби, як центральна серозна хоріоретинопатія, які спостерігались після застосування системних та місцевих кортикостероїдів.
 • Синдром Кушинга та/або пригнічення функції надниркових залоз, пов’язані із системною абсорбцією офтальмологічного дексаметазону, можуть з’явитися після інтенсивної або тривалої безперервної терапії у схильних пацієнтів, включаючи дітей та пацієнтів, які отримували інгібітори CYP3A4 (включаючи ритонавір і кобіцістат). У цих випадках лікування слід припиняти поступово.
 • Кортикостероїди можуть зменшувати резистентність до бактеріальної, вірусної, грибкової або паразитарної інфекцій та завадити виявленню таких інфекцій, маскуючи клінічні ознаки інфекції.
 • При стійкому утворенні виразок рогівки слід враховувати можливість грибкової інфекції. У разі виникнення грибкової інфекції терапію кортикостероїдами слід припинити.
 • Тривале застосування антибіотиків, таких як тобраміцин, може спричинити надмірний ріст нечутливих мікроорганізмів, включаючи гриби. При виникненні суперінфекції необхідно розпочати відповідну терапію.
 • Кортикостероїди для офтальмологічного застосування можуть сповільнювати загоєння ран рогівки. Також відомо, що НПЗП для місцевого застосування уповільнюють або затримують загоєння ран. Одночасне призначення  НПЗП для місцевого застосування і стероїдів для місцевого застосування може збільшити ризик виникнення ускладнень при загоєнні ран (див. розділ «Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій»).

 • При наявності захворювань, що призводять до потоншання рогівки або склери, місцеве застосування стероїдів може спричинити перфорацію.

 • Не рекомендується носити контактні лінзи під час лікування запалення або інфекції ока.

 • Лікарський засіб можна застосовувати дітям віком від 2 років.

Застосування у період вагітності або годування груддю.

Репродуктивна функція

Дослідження, метою яких була оцінка ефекту тобраміцину та дексаметазону на репродуктивну функцію людини або тварин, не проводилися. Клінічні дані для оцінки ефекту дексаметазону на чоловічу або жіночу репродуктивну функцію обмежені. При застосуванні дексаметазону у щурів, сенсибілізованих до хоріонічного гонадотропіну, не було відзначено небажаних явищ з боку репродуктивної системи.

Вагітність

Дані щодо застосування тобраміцину або дексаметазону вагітним жінкам відсутні або їх кількість обмежена. Після внутрішньовенного введення вагітним жінкам тобраміцин проникає через плаценту плода. При впливі in utero тобраміцин не викликає ототоксичність. Тривале чи повторне застосування кортикостероїдів під час вагітності асоціюється зі збільшеним ризиком затримки внутрішньоутробного розвитку. Слід уважно стежити за появою ознак гіпоадреналізму у немовлят, чиї матері отримували великі дози кортикостероїдів під час вагітності. Дослідження на тваринах продемонстрували репродуктивну токсичність після місцевого застосування дексаметазону та системного застосування дексаметазону і тобраміцину.

Не рекомендується застосовування препарату ТОБРАДЕКС® під час вагітності.

Годування груддю

Після системного застосування тобраміцин потрапляє у грудне молоко. Дані щодо потрапляння дексаметазону у грудне молоко відсутні. Невідомо, чи потрапляє тобраміцин та дексаметазон у грудне молоко при місцевому офтальмологічному застосуванні. Малоймовірно, що після місцевого застосування лікарського засобу тобраміцин і дексаметазон будуть виявлятись в грудному молоці або будуть викликати клінічні ефекти у новонароджених. Не можна виключати ризику для дитини, яку годують груддю.

Необхідно прийняти рішення щодо припинення годування груддю або припинення/утримання від лікування з урахуванням користі від годування груддю для дитини та користі від терапії для жінки.

Оскільки багато лікарських засобів потрапляють у грудне молоко, слід розглянути можливість тимчасового припинення годування груддю на час застосування ТОБРАДЕКСу®.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або іншими механізмами.

ТОБРАДЕКС®, мазь очна, не має або має незначний вплив на здатність керувати автотранспортом або іншими механізмами. Тимчасове затуманення зору або інші порушення зору можуть впливати на здатність керувати автотранспортом або іншими механізмами. Якщо затуманення зору виникає під час застосування, пацієнту необхідно зачекати, доки зір проясниться, перш ніж керувати автотранспортом або іншими механізмами.

Спосіб застосування та дози.

Для офтальмологічного застосування.

Застосування дорослим, включаючи пацієнтів літнього віку, та дітям віком від 12 до 18 років.

Невелику кількість мазі (смужка довжиною приблизно 1,5 см) слід вводити у кон’юнктивальний мішок(-ки) ураженого ока (очей) до 3 або 4 разів на добу. Частоту застосування препарату слід поступово зменшувати при поліпшенні клінічних ознак. Слід бути уважним та не припиняти терапію передчасно.

Очну мазь можна використовувати на ніч у поєднанні із застосуванням очних крапель ТОБРАДЕКС® протягом дня.

Після застосування мазі рекомендується обережно закрити повіки. Це знижує системну абсорбцію препарату, введеного в око, що зменшує вірогідність виникнення системних побічних ефектів.

Рекомендується постійно контролювати внутрішньоочний тиск.

Застосування дітям.

Отримані дані підтверджують безпеку та ефективність застосування лікарського засобу дітям віком від 2 років, яким застосовували препарат протягом 7 днів для лікування поверхневих запалень ока бактеріального походження.

Можливе застосування дітям, яким необхідно провести хірургічне втручання з видалення катаракти.

Застосування при порушеннях функції печінки та нирок

ТОБРАДЕКС® не досліджувався для цієї категорії пацієнтів. Однак через низьку системну абсорбцію тобраміцину та дексаметазону після місцевого застосування препарату необхідності у коригуванні дози немає.

Спосіб застосування

Щоб попередити забруднення наконечника та вмісту туби, необхідно дотримуватись обережності і не торкатися повік, прилеглих ділянок або інших поверхонь наконечником туби.

Тримати тубу щільно закритою.

Діти

Безпека та ефективність застосування дітям віком до 2 років не встановлені.

Отримані дані підтверджують безпеку та ефективність застосування лікарського засобу дітям віком від 2 років.

ТОБРАДЕКС® можна застосовувати дітям віком від 2 років.

Передозування.

Зважаючи на характеристики даного препарату, призначеного для місцевого застосування, не очікується будь-якого токсичного ефекту як при його застосуванні в офтальмології в рекомендованих дозах, так і при випадковому проковтуванні вмісту туби. У разі передозування препаратом ТОБРАДЕКС® при місцевому застосуванні вимити надлишок препарату з ока (очей) теплою водою.

Можливі клінічні ознаки та симптоми передозування препаратом (точковий кератит, еритема, підвищена сльозотеча, набряк та свербіж повік) можуть бути подібними до побічних ефектів, що спостерігались у деяких пацієнтів.

Побічні реакції.

Під час проведення клінічних досліджень найчастішими побічними реакціями були біль в очах, підвищений внутрішньоочний тиск, подразнення очей та свербіж очей, які виникали у менш ніж 1 % пацієнтів.

При проведенні клінічних досліджень з очною маззю ТОБРАДЕКС® було отримано повідомлення про нижчезазначені наступні побічні реакції, які оцінювалися за такою частотою: дуже часті (≥ 1/10); часті (≥ 1/100 – < 1/10); нечасті (≥ 1/1000 – < 1/100); поодинокі (≥ 10 000 – < 1/1 000); одиничні (< 1/10 000). У межах кожної групи побічні ефекти представлені в порядку зменшення їх ступеня тяжкості. 

Таблиця 1

Класи систем органів   Побічні реакції [відповідний термін MedDRA (v.15.1)]
Порушення з боку органів зору Нечасті: підвищення внутрішньоочного тиску, біль в очах, свербіж очей, дискомфорт в очах, подразнення очей. Поодинокі: кератит, алергія очей, затуманення зору, сухість очей, гіперемія очей.
Порушення з боку шлунково-кишкового тракту Поодинокі: дисгевзія.

За результатами постмаркетингових досліджень були виявлені нижчезазначені побічні реакції.

На підставі представлених даних неможливо розрахувати частоту їх виникнення.

Таблиця 2

Класи систем органів Побічні реакції [відповідний термін MedDRA (v.15.1)]
Порушення з боку імунної системи Гіперчутливість, анафілактична реакція
Порушення з боку нервової системи Запаморочення, головний біль
Порушення з боку органів зору Набряк повік, еритема повік, мідріаз, підвищена сльозотеча, виразковий кератит, затуманення зору
Порушення з боку шлунково-кишкового тракту Нудота, дискомфорт у шлунку
Порушення з боку шкіри та підшкірної клітковини Висип, набряк обличчя, свербіж, мультиформна еритема
Порушення з боку ендокринної системи Cиндром Кушинга, пригнічення функції надниркових залоз

Опис деяких побічних реакцій

Тривале застосування кортикостероїдів місцево в око може призвести до підвищення внутрішньоочного тиску з подальшим ушкодженням зорового нерва, погіршенням гостроти зору і порушенням поля зору, а також до утворення задньої субкапсулярної катаракти та уповільнення загоєння ран (див. розділ «Особливості застосування»).

Оскільки препарат містить кортикостероїд, то при наявності захворювань, що призводять до потоншання рогівки або склери, підвищується ризик перфорації особливо після довготривалого застосування (див. розділ «Особливості застосування»).

Можливий розвиток вторинних інфекцій після застосування комбінацій, що містять кортикостероїди та антимікробні речовини. Грибкові інфекції рогівки особливо активно розвиваються при тривалому застосуванні стероїдів (див. розділ «Особливості застосування»).

У пацієнтів, яким здійснювали системну терапію із застосуванням тобраміцину, виникали серйозні побічні реакції, включаючи нейротоксичність, ототоксичність і нефротоксичність.

Деякі побічні реакції, такі як абразія рогівки, погіршення зору, набряк кон’юнктиви, порушення з боку повік, виділення з очей, свербіж повік, кропив’янка, дерматит, мадароз, лейкодерма, сухість шкіри спостерігались під час терапії тобраміцином.

Побічні реакції, такі як кератокон’юнктивіт, забарвлення рогівки, фотофобія, утворення лусочок по краях повік, зниження гостроти зору, ерозія рогівки, птоз повік спостерігались під час терапії дексаметазоном.

У деяких пацієнтів можлива реакція підвищеної чутливості до аміноглікозидів при місцевому застосуванні (див. розділ «Особливості застосування»).

Термін придатності

2 роки. Термін зберігання після першого відкриття туби — 1 місяць.

Умови зберігання

Зберігати при температурі не вище 25 °C.

Не заморожувати.

Зберігайте у місцях, недоступних для дітей. Тримайте тубу щільно закритою.

Упаковка

По 3,5 г у тубі; по 1 тубі у коробці з картону.

Категорія відпуску

За рецептом.

Виробник

Алкон-Куврьор/ Alcon-Couvreur.

Місцезнаходження виробника та адреса місця провадження його діяльності

Рійксвег 14, B-2870 Пуурс, Бельгія/ Rijksweg 14, B-2870 Puurs, Belgium.

—>

Діагнози, при яких застосовують ТОБРАДЕКС краплі очні

Дата додавання: 08.07.2020 р.
© Компендиум 2019

Ціни на ТОБРАДЕКС краплі очні в містах України

Вінниця 130.56 грн./уп.

«ПОДОРОЖНИК» Вінниця, вул. Пирогова, 23, тел.: +380981691584117.99 грн./уп.

Дніпро 122.05 грн./уп.

«АПТЕКА НА ТІТОВА» Дніпро, вул. Тітова, 16, тел.: +380986525305115.48 грн./уп.

Житомир 135.49 грн./уп.

«АПТЕКА БАМ» Житомир, вул. Київська, 25, тел.: +380674143543110.50 грн./уп.

Запоріжжя 132.38 грн./уп.

«МЕД-СЕРВІС» Запоріжжя, вул. Толока Професора, 22, тел.: +380612248897117.20 грн./уп.

Івано-Франківск 132.55 грн./уп.

«ПОДОРОЖНИК» Івано-Франківськ, вул. Незалежності, 67, тел.: +380678787151116.50 грн./уп.

Київ 148.84 грн./уп.

«ФАРМАЦІЯ» Київ, вул. Краківська, 13, тел.: +380443328415107.50 грн./уп.

Кропивницький 129.88 грн./уп.

«ПОДОРОЖНИК» Кропивницький, вул. Яновського, 112, тел.: +380676944732116.50 грн./уп.

Луцьк 137.29 грн./уп.

«АПТЕКА БАМ» Луцьк, просп. Відродження, 26А, тел.: +380676532022113.50 грн./уп.

Львів 140.13 грн./уп.

«АПТЕКА БАМ» Львів, вул. Клепаровская, 4, тел.: +380981625360111.50 грн./уп.

Миколаїв 133.92 грн./уп.

«МЕД-СЕРВІС» Миколаїв, вул. Троїцька, 238Г, тел.: +380662851244119.95 грн./уп.

Одеса 140.02 грн./уп.

«МЕД-СЕРВІС» Одеса, вул. Генуезська, 3Б, тел.: +380950669593113.00 грн./уп.

Полтава 129.65 грн./уп.

«АПТЕКА БАМ» Полтава, вул. Алмазна, 6/11, тел.: +380677210370112.50 грн./уп.

Рівне 132.01 грн./уп.

«АПТЕКА БАМ» Рівне, вул. Князя Романа, 9, тел.: +380672133195113.50 грн./уп.

Суми 123.19 грн./уп.

«ПОДОРОЖНИК» Суми, вул. 20 Років Перемоги, 13А, тел.: +380676944794116.50 грн./уп.

Тернопіль 136.2 грн./уп.

«АПТЕКА БАМ» Тернопіль, вул. Київська, 18, тел.: +380674292865113.50 грн./уп.

Ужгород 134.46 грн./уп.

«ПОДОРОЖНИК» Ужгород, вул. Корзо, 25, тел.: +380676713779121.50 грн./уп.

Харків 134.54 грн./уп.

«СІМЕЙНА АПТЕКА» Харків, вул. 23-го Серпня, 58, тел.: +380573434209114.95 грн./уп.

Херсон 131.23 грн./уп.

«ПОДОРОЖНИК» Херсон, вул. Куліка Ілюші, 135, тел.: +380682986822120.99 грн./уп.

Хмельницький 134.86 грн./уп.

«РІВНЕЛІКИ» Хмельницький, вул. Купріна, 59, тел.: +380503787791114.70 грн./уп.

Черкаси 134.95 грн./уп.

«МЕД-СЕРВІС» Черкаси, вул. Добровольского, 15, тел.: +380472730349121.75 грн./уп.

Чернігів 126.56 грн./уп.

«АПТЕКА БАМ» Чернігів, просп. Перемоги, 14, тел.: +380677210430114.50 грн./уп.

Чернівці 132.63 грн./уп.

«АПТЕКА БАМ» Чернівці, просп. Незалежності, 91, тел.: +380676944731113.50 грн./уп.

На нашому сайті застосовуються файли cookies для більшої зручності використання та покращенняя роботи сайту. Продовжуючи, ви погоджуєтесь з застосуванням cookies.
Developed by Maxim Levchenko