0
UA | RU

ІМУНО-ТОН® (IMMUNO-TON)

Виробник:
Галичфарм

Склад і форма випуску

Ціни в аптеках
РечовинаКількість
Екстракт елеутерококу рідкий16,6 г/100 мл
Настоянка звіробою8,3 г/100 мл
Настоянка кореневищ з коренями ехінацеї8 г/100 мл
Допоміжні речовини: сироп цукровий.
№ UA/2179/01/01 від 02.10.2019
Ціни в аптеках
Класифікація
Лікарські засоби

Актуальна інформація

Комплексний медичний підхід передбачає не тільки усунення патологічного процесу — принцип «лікуй не хворобу, а хворого» відомий з давніх часів. Саме тому основою ефективної терапії є підбір не тільки етіотропних та симптоматичних препаратів, але й адекватних загальнозміцнювальних засобів. Особливо це актуально в педіатрії (лікування дітей, які часто та тривало хворіють) та в сімейній медицині (період реконвалесценції після тяжких захворювань або травм). У такому випадку на допомогу приходять адаптогени рослинного походження. Одним із таких препаратів є Імуно-тон.

Як діє Імуно-тон

Препарат являє собою комбінацію 3 спиртових екстрактів — елеутерококу, ехінацеї та звіробою — у цукровому сиропі. Імуно-тон випускається у формі сиропу, його можна приймати у чистому вигляді або розчиняти у воді, чаї, молоці (інструкція МОЗ України).

Елеутерокок колючий (Eleutherococcus senticosus) — широко використовуваний у медицині адаптоген, також відомий як сибірський женьшень. У фармакологічній промисловості використовується екстракт його кореневища із коренями, який багатий на елеутерозиди (рослинні глікозиди елеутерококу колючого), флавоноїди, похідні кумарину та ефірні олії. Найбільше значення мають елеутерозид В (сирингін) та елеутерозид Е (сирингарезинол), а також акантозиди, фітостероли, тритерпенові сапоніни, монопіраноза, ізомери 5-O-кофеоїлхінової (хлорогенової) кислоти та лігнани (LactMed, 2018). Елеутерозиди забезпечують стимулювальну дію препарату у сфері розумової та фізичної активності, резистентності до агресивних зовнішніх факторів, підвищують стресостійкість.

В екстракті елеутерококу колючого міститься така активна речовина, як флоризин. В експерименті доведено (Choi H.R., 2016), що флоризин чинить стимулювальну дію на кератиноцити — клітини, що становлять основну масу епідермісу. У результаті його впливу епідерміс потовщується, у ньому підвищується вміст таких неклітинних компонентів, як інтегрин α6, інтегрин β1 та колаген IV типу. Позитивний вплив екстракту елеутерококу колючого також пов’язаний із його антиацетилхолінестеразними та антигіалуронідазними властивостями (Adamczyk K., 2019).

В експерименті на щурах доведено (Lee D., 2019), що прийом екстракту елеутерококу стимулює регенерацію кісток — прискорює епіхондральне формування кісткової тканини та сприяє гіпертрофії росткової зони.

Екстракт елеутерококу колючого також зарекомендував себе у спортивній медицині — він прискорює регенерацію після фізичних навантажень завдяки посиленню процесів β-окиснення жирних кислот у скелетних м’язах (Sumiyoshi M., 2016).

Ехінацея пурпурова (Echinacea purpurea) давно відома завдяки своїм імуностимулювальним, противірусним та протизапальним ефектам. Ця рослина належить до багаторічних складноцвітних трав. Активність препарату забезпечується ехінацином, ехінолоном та ехінакозидом — специфічними біофлавоноїдами. Окрім того, до числа активних органічних компонентів ехінацеї пурпурової належать органічні кислоти (ферулова, кумарова, кавова), сапоніни, поліаміни, фітостерини. Усі вони забезпечують антиоксидантну, протизапальну, гіпоглікемічну та антипроліферативну активність екстракту рослини (Aarland R.C., 2017).

Екстракт ехінацеї пурпурової чудово зарекомендував себе у традиційній медицині в якості неспецифічного засобу профілактики та терапії гострих респіраторних захворювань — застосування препаратів в осінньо-зимовий період скорочує кількість застудних захворювань (Ross S.M., 2016), а також їх тривалість (Shah S.A., 2007).

Дослідження продемонстрували (Park S., 2018), що екстракт ехінацеї пурпурової здатний перешкоджати розвитку стресової імуносупресії. Препарат впливає переважно на клітинний імунітет: сприяє проліферації та дозріванню імунокомпетентних клітин у селезінці, модулюванню активності NK-клітин, субпопуляцій Т-лімфоцитів, а також рівня цитокінів у крові. Імуномодулювальний ефект посилюється за рахунок стимуляції фагоцитарної активності макрофагів, а також інгібування прозапальної відповіді епітеліальних клітин на контакт з вірусами та бактеріями (Hudson J.B., 2012).

Виражені протизапальні властивості ехінації пурпурової використовуються в дерматології — її активні речовини зарекомендували себе в комплексній терапії атопічного дерматиту (Oláh A., 2017).

Звіробій звичайний (Hypericum perforatum) — це поширена по всій Північній півкулі багаторічна трав’яна рослина, яка широко використовується не тільки у народній, а й у традиційній медицині. Звіробій звичайний є однією з трав, які давно та широко використовуються в медичній практиці (Russo E., 2014). Спектр його терапевтичних ефектів добре вивчений та описаний. Найбільшу цікавість викликають такі діючі речовини, що входять до його складу, — гіперфорин та гіперицин, а також нафтодіантрони, ксантони (Russo E., 2014) та такі флавоноїди, як рутин, кверцитрин, ізокверцитрин, кверцетин, рутин, аментофлавон (Marrelli M., 2016).

Окрім того, добре вивчені такі біоактивні речовини, як гіперскабрин В (hyperscabrin B), гіперскабрин С (hyperscabrin C), ізомери фурогіперфорину (Shi M.J., 2018).

Екстракт звіробою звичайного характеризується протизапальним та антиоксидантним ефектами, які можуть використовуватися у керуванні болем. Вчені (Stojanović N.M., 2016) відмічають, що екстракт звіробою є одним із сильних знеболювальних лікарських засобів, отриманих із рослини. Зокрема, доведений ефект екстракту звіробою звичайного у лікуванні такого різновиду нейропатичного болю, як невралгія трійчастого нерва (Assiri K., 2017). Механізми протизапальної дії звіробою до кінця не вивчені, проте виявлені виражений антипроліферативний та антиміграційний ефекти цієї речовини (Borawska M.H., 2016).

Крім того, в експерименті на кролях доведено позитивний ранозагоювальний ефект екстракту звіробою звичайного при пошкодженнях кісткової тканини — він сприяє підвищенню щільності, ширини та сепарації кісткових трабекул у новоутвореній тканині (Damlar I., 2017).

У дослідженні на щурах також доведено, що екстракт звіробою звичайного виявляє гістопротекторний ефект в умовах ішемізації тканин з подальшою їх реперфузією. Його застосування значно знижує у тканинах рівень малональдегіду та у той же час підвищує активність каталази, глутатіон-пероксидази та супероксиддисмутази (Cakir M., 2017), що сприяє утилізації вільних радикалів у тканинах, які протягом тривалого часу були позбавлені нормальної оксигенації.

Антиоксидантний ефект екстракту звіробою звичайного реалізується через процеси інгібування каспази-N в астроцитах (Cinci L., 2014) та забезпечує властивість препарату гальмувати нейропатію, у тому числі пов’язану з хіміотерапією.

Окрім того, в експериментах на тваринах (Farsak M., 2017) відмічено ранозагоювальний ефект звіробою звичайного. Причому цей ефект відмічають навіть в умовах діабетичної ангіопатії.

У яких випадках показане застосування Імуно-тону

Імуно-тон застосовується з лікувальною та профілактичною метою в таких ситуаціях:

 • препарат може застосовуватися для неспецифічної стимуляції в осінньо-зимовий період, коли відмічаються спалахи або епідемії грипу та інших ГРВІ. Особливо це важливо для підлітків та дорослих, які часто та тривало хворіють, у яких кожне застудне захворювання ускладнюється ангіною, синуситами або бронхолегеневою патологією;
 • для підвищення стійкості до екстремальних зовнішніх впливів (наприклад переохолодження);
 • у разі, коли у людини наступили період психоемоційної або фізичної перевтоми, затяжна стресова ситуація;
 • препарат добре підходить для корекції астенічних станів, які розвиваються після перенесених інфекційно-запальних захворювань (наприклад пневмонія чи ангіна). У такому випадку навіть після проведення повноцінного курсу етіотропної та симптоматичної терапії у людини тривало (до 6 тиж та більше) відмічаються зниження загального тонусу, підвищена сприйнятливість до патогенів;
 • Імуно-тон добре підходить для лікування артеріальної гіпотензії, наприклад у метеозалежних людей;
 • за рахунок адаптогенних властивостей елеутерококу колючого Імуно-тон може застосовуватися у комплексній терапії різних неврозів та при менопаузальному синдромі (Adamczyk K., 2019);
 • якщо у пацієнта після одного чи декількох курсів антибіотикотерапії порушуються механізми імунної відповіді (порушення балансу кишкової та позакишкової мікрофлори, тривалий субфебрилітет);
 • радіопротекторні властивості елеутерококу дозволяють застосовувати препарат для відновлення після курсу променевої терапії (або інших причин гострої чи хронічної променевої хвороби).
 • Кому протипоказаний Імуно-тон:

 • оскільки Імуно-тон є багатокомпонентним рослинним препаратом, то він протипоказаний пацієнтам, у яких відмічається алергія на складноцвіті рослини (арніка, ромашка, календула тощо);
 • через свої стимулювальні властивості препарат є антагоністом усіх імуносупресивних препаратів, тому категорично протипоказаний при аутоімунних захворюваннях (ревматизм, системний червоний вовчак, колагенози), а також після трансплантації;
 • Імуно-тон значно знижує ефекти снодійних, седативних препаратів та антидепресантів, тому його застосування у психіатрії та неврології обмежено;
 • препарат не призначений для застосування у гострий період перебігу інфекційних чи соматичних захворювань, а також при загостреннях хронічної патології;
 • не слід застосовувати Імуно-тон при захворюваннях крові, особливо онкологічних (лейкоз);
 • артеріальна гіпертензія будь-якого генезу також є протипоказанням до застосування Імуно-тону. Окрім того, його не можна застосовувати при порушеннях серцевого ритму, нейроциркуляторній дистонії, а також якщо у пацієнта в анамнезі відмічається інфаркт міокарда;
 • препарат не призначають у період вагітності та годування грудьми, оскільки його стимулювальна дія може викликати небажані ефекти у дитини. З тієї ж причини препарат протипоказаний дітям віком до 12 років.
 • Висновок

  Таким чином, Імуно-тон є комбінованим адаптогенним та імуностимулювальним препаратом, ефекти якого обумовлені поєднанням діючих речовин елеутерококу, ехінацеї та звіробою. Завдяки м’якій стимулювальній дії на нервову систему препарат відмінно підходить для корекції розладів, які виникають внаслідок хронічного стресу чи перевтоми. Однак слід розуміти, що оптимальний ефект від препарату буде отриманий лише при поєднанні його зі зміною способу життя, адекватними фізичними навантаженнями та раціональною організацією режиму праці та відпочинку.

Дата додавання: 12.06.2021 р.
© Компендіум 2019

Інструкція МОЗ

ІМУНО-ТОН® сироп, Галичфарм АТВТ (Україна, Львів)

Склад

діючі речовини:

5 мл сиропу містить елеутерокока екстракт рідкий (extractum eleutherococcii fluidum) (екстрагент — етанол 40% об/об) (1:1) — 0,98 г, ехінацеї пурпурової настойка (echinaceae purpureae tinctura) (екстрагент — етанол 50% об/об) (1:10) — 0,47 г, звіробою настойка (tinctura hyperici) (екстрагент — етанол 40% об/об) (1:5) — 0,49 г;

допоміжна речовина: сироп цукровий.

Лікарська форма

Сироп.

Основні фізико-хімічні властивості: рідина від жовто-коричневого до червоно-коричневого кольору. У процесі зберігання допускається наявність осаду.

Фармакотерапевтична група

Імуностимулятори. Код АТХ L03A X.

Фармакологічні властивості

Фармакодинаміка.

Імуно-тон® виявляє комбіновану адаптогенну та імуностимулюючу дію, яка обумовлена властивостями біологічно активних речовин ехінацеї, елеутерококу та звіробою. Імуно-тон® стимулює імунну систему, виявляє м’який тонізуючий ефект на центральну нервову систему. Імуно-тон® має виражену радіопротекторну, стресопротекторну, антидепресантну, протизапальну, актопротекторну (антиоксидантну та антигіпоксичну) дію.

Імуно-тон® оптимізує енергетичні затрати вуглеводно-фосфорного обміну у тканинах (збільшується синтез вуглеводів, при цьому синтез жирів гальмується і підвищується їх утилізація), збільшує синтез білка. Імуномодулюючий ефект обумовлений стимуляцією переважно клітинного імунітету, збільшенням кількості Т-лімфоцитів, підвищенням фагоцитарної активності лейкоцитів, вивільненням деяких цитокінів.

Клінічні характеристики

Показання.

У складі комплексного лікування:

— астенічний та імунодефіцитний стан при хронічних рецидивуючих запальних захворюваннях, стан після оперативних втручань та антибіотикотерапії, цитостатичної, імунодепресивної, променевої терапії;

— великі фізичні та розумові навантаження; фізична та психоемоційна перевтома;

— підвищення резистентності до екстремальних факторів навколишнього середовища (у тому числі переохолодження), профілактика застудних захворювань та грипу.

Протипоказання.

 • Підвищена чутливість до компонентів лікарського засобу, алергія до рослин родини складноцвітих (ромашка, арніка, календула, деревій).
 • Прогресуючі системні захворювання (туберкульоз; цукровий діабет; саркоїдоз).
 • Захворювання лейкоцитарної системи крові (включаючи лейкоз, агранулоцитоз).
 • Аутоімунні захворювання; колагеноз; ревматизм; системний червоний вовчак; розсіяний склероз.
 • Гострий період інфекційних і соматичних захворювань; хронічні вірусні захворювання; ВІЛ-інфекції, СНІД; первинний імунодефіцит; гарячкові стани.
 • Артеріальна гіпертензія; порушення серцевого ритму; підвищена збудливість; епілепсія; безсоння; інфаркт міокарда; нейроциркуляторна дистонія; онкологічні захворювання.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій.

Імуно-тон® знижує снодійні ефекти і пригнічення центральної нервової системи, що спричиняють хлоралгідрат, барбітурати, аміназин, послаблює деякі ефекти адреналіну, саліцилату натрію.

Препарат може потенціювати ефекти алкоголю, психостимулюючих засобів, аналептиків, стимуляторів центральної нервової системи, гіпоглікемічних засобів та гіпотензивних лікарських засобів центральної дії.

Не рекомендується сумісне застосування з імунодепресантами через зниження їхньої ефективності, а також призначення хворим, яким планується трансплантація органів і показане лікування імунодепресантами.

У випадку сумісного застосування з антидепресантами виникає імовірність розвитку побічних ефектів.

Препарат не слід призначати одночасно з інгібіторами протеаз, нуклеозидними інгібіторами зворотної транскриптази, непрямими антикоагулянтами, циклоспорином, пероральними контрацептивними засобами, серцевими глікозидами (дигоксином), гіпохолестеринемічними препаратами, антибіотиками, сульфаніламідами, теофіліном, протисудомними препаратами, інгібіторами зворотного захоплення серотоніну, суматриптаном, кортикостероїдами.

Лікарський засіб не рекомендується застосовувати одночасно з препаратами з гепатотоксичною дією, такими як аміодарон, метотрексат, кетоконазол, стероїдні препарати.

Особливості застосування.

У період застосування препарату Імуно-тон® пацієнтам слід уникати тривалого перебування на сонячному світлі, відмовитися від відвідування соляріїв у зв’язку з ризиком розвитку шкірних реакцій, пов’язаних із фотосенсибілізацією.

При необхідності хірургічних операцій застосування препарату необхідно відмінити не менш ніж за 5 днів до операції.

Препарат містить цукровий сироп, тому хворі на цукровий діабет перед застосуванням препарату повинні проконсультуватися з лікарем.

У зв’язку з можливістю розвитку алергічних реакцій Імуно-тон® потрібно з обережністю застосовувати хворим на бронхіальну астму, атопічний дерматит, алергічні риніти, а також хворим з дисфункцією печінки.

При застосуванні препарату у другій половині дня можливе безсоння. Тому особам, на яких лікарський засіб діє таким чином, його не слід приймати ввечері.

При застосуванні препарату необхідно контролювати артеріальний тиск.

Застосування у період вагітності або годування груддю.

Застосування лікарського засобу під час вагітності протипоказане. Препарат не призначають у період годування груддю.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або іншими механізмами.

Слід утримуватись від керування транспортними засобами та діяльності, яка потребує підвищеної уваги та швидкості психомоторних реакцій.

Спосіб застосування та дози.

Перед застосуванням збовтати.

Дорослим і дітям віком від 12 років призначають по 2–3 чайні ложки (10–15 мл) 2 рази на день (у першій половині дня, після їди). Можливе застосування сиропу з чаєм, молоком та іншими напоями. Тривалість курсу лікування — 7–10 днів.

Для профілактики застудних захворювань та грипу Імуно-тон® призначають по 1 чайній ложці (5 мл) 2 рази на день (у першій половині дня, після їди), протягом 5–7 днів.

Діти.

Препарат протипоказаний для застосування дітям віком до 12 років.

Передозування

Порушення з боку травного тракту, відчуття гіркоти у роті, неприємні відчуття у ділянці печінки, нудота, блювання, порушення сну, безсоння, гіперглікемія, підвищена збудливість, підвищення артеріального тиску, порушення ритму серця, зниження працездатності, гіперглікемія, алергічні шкірні реакції. При значній вираженості вказаних явищ слід промити шлунок, призначити антигістамінні препарати.

Побічні реакції

Зазвичай Імуно-тон® добре переноситься. Ехінацея пурпурова, яка входить до складу лікарського засобу, може спричиняти реакції гіперчутливості у вигляді тяжкого дихання, бронхоспазму з обструкцією, бронхіальної астми, анафілактичного шоку, синдрому Стівенса –Джонсона, ангіоневротичного набряку, запаморочення або зниження кров’яного тиску, нудоти, блювання, діареї, болю в животі. Були окремі повідомлення про зв’язок з автоімунними захворюваннями. При застосуванні препарату можливі:

 • з боку травного тракту: диспепсичні явища;
 • з боку імунної системи: алергічні реакції (у тому числі шкірний висип, свербіж, набряки, гіперемія, кропив’янка, озноб, шкірні реакції, пов’язані з фотосенсибілізацією);
 • з боку серцево-судинної системи: підвищення артеріального тиску, порушення серцевого ритму, тахікардія;
 • з боку центральної та периферичної нервової системи: головний біль, порушення сну, безсоння, дратівливість, підвищена нервова збудливість, тривожний стан, зниження працездатності;
 • інші: гіперсалівація.

При тривалому застосуванні (понад 8 тижнів) можуть розвиватися явища пригнічення функції імунної системи (лейкопенія), м’язовий спазм, порушення з боку травного тракту.

При виникненні будь-яких побічних реакцій слід припинити застосування препарату та звернутися до лікаря.

Термін придатності.

2 роки.

Умови зберігання

В оригінальній упаковці при температурі не вище 25 °С.

Зберігати у недоступному для дітей місці.

Упаковка

По 100 мл у банці чи флаконі або по 200 мл у флаконі; по 1 банці або флакону у пачці.

Категорія відпуску

Без рецепта.

Виробник

ПАТ «Галичфарм».

Місцезнаходження виробника та адреса місця провадження його діяльності

Україна, 79024, м. Львів, вул. Опришківська, 6/8.

Спеціалізований мобільний додаток
для пошуку інформації про лікарські препарати
Наведіть камеру на QR-код, щоб завантажити
На нашому сайті застосовуються файли cookies для більшої зручності використання та покращенняя роботи сайту. Продовжуючи, ви погоджуєтесь з застосуванням cookies.
Developed by Maxim Levchenko