ТОС-МАЙ (TOS-MAI)

Склад і форма випуску

таблетки блістер, № 16Ціни в аптеках
Декстрометорфану гідробромід
2 мг
Бензокаїн
0,2 мг
Натрію бензоат
15 мг
Гуайяколсульфонат калію
35 мг
Допоміжні речовини: маніт (e421), повідон, тальк, магнію стеарат, есенція анісова, ментол, сахарин натрію.
№ UA/2104/01/01 від 17.07.2019
C

Фармакологічні властивості

фармакодинаміка. Комбінований лікарський засіб, що має протикашльову, муколітичну, відхаркувальну, місцевоанестезувальну дію, завдяки чому зменшує кашель, болісні відчуття та відчуття подразнення у горлі. Дія препарату зумовлена фармакологічними властивостями компонентів, що входять до його складу.

Декстрометорфан — протикашльовий засіб, є D-стереоізомером леворфанолу. За механізмом дії декстрометорфан — антагоніст NMDA-рецепторів довгастого мозку, впливає на центральну ланку кашльового рефлексу, внаслідок чого зменшується сухий непродуктивний кашель, пов’язаний із подразненням слизової оболонки дихальних шляхів при застудних захворюваннях. Відзначено також вплив декстрометорфану на периферичну ланку кашльового рефлексу шляхом пригнічення імпульсів, що надходять зі слизової оболонки верхніх дихальних шляхів. За вираженістю протикашльової дії декстрометорфан близький до кодеїну, але, на відміну від нього, не спричиняє залежності, не пригнічує дихальний центр та активність війчастого епітелію дихальних шляхів, позбавлений аналгетичної дії.

Бензокаїн — високоактивний поверхневий місцевоанестезуючий засіб, похідний параамінобензойної кислоти. Не чинить резорбтивної дії. Механізм дії пов’язаний зі зниженням іонної проникності нервових закінчень. У складі комбінованих протикашльових препаратів зменшує болісні відчуття та відчуття подразнення у горлі.

Гуайяколсульфонат калію належить до відхаркувальних засобів. Сприяє зменшенню в’язкості бронхіального слизу, деполімеризує мукополісахариди та підвищує активність вій миготливого епітелію дихальних шляхів. Зменшує поверхневий натяг і адгезивні властивості мокротиння, знижує його в’язкість і полегшує евакуацію з дихальних шляхів, трансформуючи непродуктивний кашель у продуктивний. Має слабку антисептичну та анестезуючу дію.

Бензоат натрію належить до відхаркувальних засобів прямої дії. При прийомі внутрішньо збільшує секрецію бронхіальних залоз, розріджує мокротиння та полегшує його евакуацію з дихальних шляхів. Має слабковиражені антибактеріальні та протигрибкові властивості.

Фармакокінетика. Після застосування всередину декстрометорфан швидко всмоктується у ШКТ, має високу біодоступність. Протикашльовий ефект розвивається через 15–30 хв після його прийому і триває 5–6 год. Cmax у плазмі крові досягається через 2 год. Активно метаболізується у печінці шляхом N- і О-деметилювання. Т½ становить 6,5 год. Екскретується переважно нирками у вигляді метаболітів, і лише незначна кількість виводиться в незміненому вигляді.

Гуайяколсульфонат калію швидко абсорбується з ШКТ. Cmax у крові досягається через 1–2 год. Терапевтична концентрація зберігається протягом 6 год. Т½ — 1–2 год. Екскретується з мокротинням і виділяється нирками у вигляді метаболітів і в незміненому вигляді.

Показання ТОС-МАЙ

симптоматичне лікування сухого подразнюючого кашлю при гострих респіраторних вірусних інфекціях та інфекційно-запальних захворюваннях верхніх і нижніх дихальних шляхів. При підготовці пацієнтів до проведення бронхоскопії.

Застосування ТОС-МАЙ

дітям віком від 12 років та дорослим зазвичай застосовують по 1–2 таблетки 4–6 разів на добу (максимальна добова доза становить 16 таблеток), дітям 6–12 років — по 1 таблетці 4 рази на добу (максимальна добова доза для цієї вікової категорії становить 8 таблеток).

Тривалість лікування залежить від тяжкості та перебігу захворювання і визначається лікарем індивідуально. Не слід застосовувати цей лікарський засіб без консультації лікаря довше 7 днів.

З метою досягнення швидшої дії препарату таблетки слід повільно розсмоктувати у порожнині рота.

Протипоказання

підвищена чутливість до декстрометорфану, амідних анестетиків та інших компонентів лікарського засобу. Дихальна недостатність, БА, емфізема легень.

Не можна застосовувати разом із інгібіторами МАО та антидепресантами групи селективних інгібіторів зворотного захоплення серотоніну (флуоксетин, пароксетин), а також протягом 2 тиж після припинення їх застосування.

Побічна дія

з боку органів ШКТ: нудота, блювання, біль у животі, діарея, запор, шлунково-кишкові розлади.

З боку ЦНС: загальна слабкість, сонливість, головний біль, пригнічення свідомості.

З боку імунної системи: алергічні реакції, в тому числі висип, свербіж, гіперемія шкіри обличчя, ангіоневротичний набряк, анафілактичні реакції.

З боку системи крові та лімфатичної системи: метгемоглобінемія.

Особливості застосування

не слід перевищувати максимальні добові дози препарату, поєднувати застосування препарату з вживанням алкогольних напоїв, а також не слід застосовувати препарат при хронічному кашлі, пов’язаному з БА та емфіземою легень. З обережністю призначати препарат особам із захворюванням печінки, оскільки метаболізм декстрометорфану може бути змінений, що слід враховувати при встановленні дози препарату.

Пацієнтам із хронічним кашлем, спричиненим палінням, або який супроводжується надмірним виділенням мокротиння, перед застосуванням препарату слід проконсультуватися з лікарем.

Якщо кашель триває більше 7 днів або супроводжується лихоманкою, висипом або головним болем, необхідно обстежити пацієнта для виявлення причини захворювання.

Є повідомлення про випадки зловживання декстрометорфаном. І хоча доза декстрометорфану у цьому лікарському засобі є низькою, це необхідно враховувати при призначенні препарату підліткам, особам молодого віку, а також пацієнтам із обтяженим анамнезом щодо вживання наркотичних та психотропних речовин.

Застосування декстрометорфану може призводити до вивільнення гістаміну, тому його слід з обережністю застосовувати пацієнтам із атопічним дерматитом.

Декстрометорфан метаболізується у печінці ізоферментами цитохрому Р450 CYP 2D6, активність якого обумовлена генетично. У близько 10% населення планети активність цього ферменту є низькою («повільні метаболізатори»). У таких осіб, а також пацієнтів, які застосовують лікарські засоби, які блокують CYP 2D6 (див. ВЗАЄМОДІЯ З ІНШИМИ ЛІКАРСЬКИМИ ЗАСОБАМИ), можуть виникати ознаки передозування та/або тривалого впливу декстрометорфану.

Існує ризик розвитку метгемоглобінемії при застосуванні лікарських засобів, які містять бензокаїн, в основному у пацієнтів із такими вродженими вадами, як дефіцит глюкозо-6-фосфатдегідрогенази, дефіцит NADH-гемоглобінредуктази, дефіцит піруваткінази, наявність гемоглобіну-М. Поява ціанозу шкіри, губ та нігтьового ложа, головного болю, запаморочення, утрудненого дихання, слабкості, тахікардії може вказувати на метгемоглобінемію, що потенційно загрожує життю та потребує негайного медичного втручання.

При застосуванні місцевих анестетиків, у тому числі бензокаїну, існує підвищений ризик виникнення системної токсичності при гострих захворюваннях. У пацієнтів із підвищеною чутливістю до системних анестетиків ефірного типу, особливо похідних параамінобензойної кислоти, парабенів чи парафенілдіаміну (фарба для волосся), може також спостерігатися підвищена чутливість до бензокаїну.

Застосування бензокаїну може спричинити позитивний результат допінг-тесту у спортсменів.

Застосування у період вагітності або годування грудьми. Тератогенного та ембріотоксичного впливу лікарського засобу не зареєстровано, але, враховуючи відсутність адекватних клінічних досліджень, застосовувати Тос-Май у період вагітності можна тільки за призначенням лікаря у випадку, коли очікувана користь для матері перевищує потенційний ризик для плода.

Через відсутність інформації щодо застосування препарату під час годування грудьми його не слід застосовувати жінкам у цей період.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні транспортними засобами або іншими механізмами. У деяких пацієнтів після застосування препарату можуть виникати сонливість, зниження реакції, що слід мати на увазі при керуванні транспортними засобами.

Діти. Тос-Май призначають дітям віком від 6 років.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами

слід уникати одночасного застосування препарату з антидепресантами — інгібіторами МАО, фуразолідоном, прокарбазином, селегіліном, лінезолідом через підвищення ризику збудження ЦНС, розвитку АГ та гіпертермії (серотоніновий синдром). Засоби, що пригнічують ЦНС, включаючи психотропні, антигістамінні та протипаркінсонічні препарати, а також алкоголь при одночасному застосуванні посилюють седативний ефект лікарського засобу. Декстрометорфан метаболізується за участю ізоферментів цитохрому Р450 CYP 2D6 і має виражений пресистемний метаболізм. Одночасне застосування з інгібіторами ферментів CYP 2D6 може підвищити концентрацію декстрометорфану в організмі до рівня, що значно перевищує терапевтичні концентрації. Це підвищує ризик токсичного впливу декстрометорфану на пацієнта та може викликати збудження, сплутаність свідомості, тремор, безсоння, діарею та дихальну недостатність, а також ризик розвитку серотонінового синдрому. Потужними інгібіторами ферментів CYP 2D6 є флуоксетин, пароксетин, хінідин та тербінафін. При одночасному застосуванні з хінідином концентрація декстрометорфану підвищується у плазмі крові в 20 разів. Аміодарон, флекаїнід, пропафенон, сертралін, бупропіон, метадон, цинакальцет, галоперидол, перфеназин і тіоридазин також мають подібний вплив на метаболізм декстрометорфану. При необхідності одночасного застосування інгібіторів CYP 2D6 та декстрометорфану слід ретельно стежити за станом пацієнта і своєчасно коригувати дозу у разі необхідності. Застосування декстрометорфану з інгібіторами МАО, препаратами для лікування хвороби Паркінсона, селективними інгібіторами зворотного захоплення серотоніну та іншими антидепресантами призводить до значного посилення їх дії, тому таких комбінацій необхідно уникати. НПЗП групи інгібіторів ЦОГ-2 коксиби, а саме целекоксиб, парекоксиб та вальдекоксиб, можуть підвищувати концентрацію декстрометорфану у крові через інгібування його печінкового метаболізму. Не слід приймати цей лікарський засіб із грейпфрутами та грейпфрутовим соком через пригнічення ферментів CYP 2D6 та CYP 3А4 і підвищення рівнів декстрометорфану у крові.

Бензокаїн, який входить до складу цього лікарського засобу, взаємодіє з інгібіторами холінестерази, які пригнічують метаболізм місцевих анестетиків, тому існує ризик системної токсичності. Бензокаїн знижує антибактеріальну дію сульфаніламідних препаратів. Може виникати взаємодія з діагностичними тестами для визначення функції підшлункової залози, при проведенні яких використовується бентиромід. Рекомендовано припинити лікування щонайменше за 3 дні до проведення такого тесту.

Передозування

при значному передозуванні можуть спостерігатися симптоми, зумовлені:

декстрометорфаном — сонливість, запаморочення, атаксія, дратівливість, гіперактивність, сплутаність свідомості, нечіткість зору, ністагм, пригнічення дихання, нудота, блювання, пригнічення ЦНС, збудження, психотичні розлади (психоз), дизартрія, міоклонус, тремор;

гуайяколсульфонатом калію — сонливість, нудота, блювання; нефролітіаз;

бензокаїном — запаморочення, двоїння в очах, збудження, судоми, пригніченість; метгемоглобінемія з розвитком ціанозу шкіри, губ та нігтьового ложа, головного болю, запаморочення, утрудненого дихання, слабкості, тахікардії.

Лікування. При передозуванні слід негайно звернутися за медичною допомогою. Лікування симптоматичне. При розвитку судом слід застосовувати бензодіазепіни, у разі пригнічення дихання — респіраторна підтримка та налоксон. У разі розвитку метгемоглобінемії слід застосувати метиленовий синій.

Умови зберігання

при температурі не вище 25 °С. Зберігати в недоступному для дітей місці.

Діагнози, при яких застосовують ТОС-МАЙ

Дата додавання: 05.08.2020 р.
© Компендиум 2019

Інструкція

Ціни на ТОС-МАЙ в містах України

Вінниця 127.59 грн./уп.

«АПТЕКА БАМ» Вінниця, шосе Хмельницьке, 108А, тел.: +380981858361109.50 грн./уп.

Дніпро 119.92 грн./уп.

«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Дніпро, вул. Артековська, 19, тел.: +380673347350110.95 грн./уп.

Житомир 122.18 грн./уп.

«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Житомир, вул. Велика Бердичівська, 95, тел.: +380412430045109.90 грн./уп.

Запоріжжя 118.42 грн./уп.

«МЕД-СЕРВІС» Запоріжжя, просп. Металургів, 14, тел.: +380612133937103.95 грн./уп.

Івано-Франківск 122.85 грн./уп.

«МЕД-СЕРВІС» Івано-Франківськ, вул. Хоткевича, 65, тел.: +380676407547107.05 грн./уп.

Київ 124.18 грн./уп.

«АПТЕКА БАМ» Київ, вул. Героїв Дніпра, 35, тел.: +380677078245111.50 грн./уп.

Кропивницький 123.46 грн./уп.

«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Кропивницький, вул. Добровольского, 22А, тел.: +380522596998112.90 грн./уп.

Луцьк 124.66 грн./уп.

«АПТЕКА БАМ» Луцьк, просп. Відродження, 26А, тел.: +380676532022111.99 грн./уп.

Львів 126.79 грн./уп.

«АПТЕКА БАМ» Львів, вул. Городоцька, 82, тел.: +380981625305106.50 грн./уп.

Миколаїв 127.21 грн./уп.

«РЕЦЕПТІКА» Миколаїв, просп. Центральний, 154, тел.: +380675233077111.10 грн./уп.

Одеса 128.21 грн./уп.

«АПТЕКА АКС СОЦІАЛЬНА» Одеса, вул. Малиновського Маршала, 55, тел.: +380504681956107.95 грн./уп.

Полтава 122.28 грн./уп.

«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Полтава, вул. Великотирнівська, 39А, тел.: +380631867581113.90 грн./уп.

Рівне 125.5 грн./уп.

«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Рівне, вул. Соборна, 135, тел.: +380445486670112.90 грн./уп.

Суми 120.55 грн./уп.

«АПТЕКА БАМ» Суми, просп. Курський, 115, тел.: +380682986891110.99 грн./уп.

Тернопіль 125.02 грн./уп.

«АПТЕКА БАМ» Тернопіль, просп. Бандери, 96, тел.: +380672133178111.99 грн./уп.

Ужгород 124.32 грн./уп.

«D.S.» Ужгород, вул. Легоцького, 52, тел.: +380800302060111.00 грн./уп.

Харків 125.2 грн./уп.

«МЕД-СЕРВІС» Харків, просп. Тракторобудівників, 160, тел.: +380573641361103.95 грн./уп.

Херсон 127.49 грн./уп.

«МЕД-СЕРВІС» Херсон, вул. Мира, 14114.95 грн./уп.

Хмельницький 124.39 грн./уп.

«АПТЕКА БАМ» Хмельницький, вул. Свободи, 1А, тел.: +380682961252113.99 грн./уп.

Черкаси 124.19 грн./уп.

«ПОДОРОЖНИК» Черкаси, бульв. Шевченка Тараса, 345/10, тел.: +380676574229116.50 грн./уп.

Чернігів 121.01 грн./уп.

«БАЖАЄМО ЗДОРОВ'Я» Чернігів, просп. Мира, 193, тел.: +380462253352110.90 грн./уп.

Чернівці 124.9 грн./уп.

«ПОДОРОЖНИК» Чернівці, просп. Незалежності, 91, тел.: +380676944731112.50 грн./уп.

geoapteka.ua
На нашому сайті застосовуються файли cookies для більшої зручності використання та покращенняя роботи сайту. Продовжуючи, ви погоджуєтесь з застосуванням cookies.
Developed by Maxim Levchenko