0
UA | RU

Олія камфорна (Camphoric oil)

різних виробників

Склад і форма випуску

Лікарські засоби
КАМФОРНА ОЛІЯ
Віола
РечовинаКількість
Камфора0,1 г/мл
№ UA/0725/01/01 від 03.01.2018
Фітофарм
РечовинаКількість
Камфора10 %
№ UA/0590/01/01 від 07.11.2018
Косметика
ОЛІЯ НАТУРАЛЬНА РОСЛИННА
Адверсо
Класифікація
Лікарські засоби
Активна речовина
Косметика

Актуальна інформація

Камфора у формі олійного р-ну має довгу історію застосування в практичній та експериментальній медицині. Точки прикладення її клінічних ефектів та способи застосування постійно переглядаються, однак ця речовина все ще затребувана.

Камфора: історія застосування

Уже в другій половині XVIII ст. лікарі застосовували суміш, до складу якої входила камфора, для викликання судом. У 1764 р. Леопольд Ауенбруггер (Leopold von Auenbrugger) намагався застосовувати камфору для лікування маячної манії, а у 1782 р. Вільям Олівер (William Oliver) зафіксував досвід успішного припинення манії шляхом індукованого судомного нападу. У 1934 р. Ласло Медуна (László Meduna) обрав камфорну олію для експериментальної індукції судом завдяки її невисокій (порівняно з іншими судомними отрутами) токсичності, передбачуваності на керованості судомами, а також меншій летальності після введення судомної дози. Після низки експериментів на тваринах розроблено метод судомної терапії кататонічної форми шизофренії. У 1935 р. опубліковані результати терапії. Однак у подальшому в міру накопичення клінічного досвіду встановлено, що хімічна судомна терапія не лікує власне шизофренію, однак сприяє ремісії у гострих випадках (Быков Ю.В., 2018).

Також на початку ХХ ст. камфора входила в рекомендації з лікування інфаркту міокарда (Крючкова О.Н., 2009).

Камфорна олія: механізм дії

Камфора — це смола природного походження, хоча в сучасній медицині частіше використовується камфора напівсинтетичного походження. Вона чинить аналептичну дію відносно дихальної та серцево-судинної системи (кардіотонічний, вазоконстрикторний ефект), а також здатна стимулювати ЦНС (зокрема дихальний та судиноруховий центр), покращує обмінні процеси в міокарді, збільшує коронарний кровотік, стимулює кровопостачання головного мозку та легень. Камфора позитивно впливає на альвеолярну вентиляцію та стимулює відкашлювання мокротиння. При місцевому застосуванні чинить місцево-подразнювальну, знеболювальну, антисептичну на протизапальну дію (Фармацевтична енциклопедія).

Камфора не розчиняється у воді, так що в медицині застосовується у формі олійного р-ну (Быков Ю.В., 2018). Окрім того, камфора входить до складу багатьох препаратів з НПЗП (крем, мазь) для місцевого застосування (Иванова М.Ф., 2012).

Одним з найбільш важливих компонентів камфори є терпен камфен, який виявляє противірусну, антибактеріальну та протигрибкову активність (Голубова Т.Ф., 2018).

Камфора у формі олійного р-ну чи у складі мазей для зовнішнього застосування є токсикологічно безпечним засобом подразнювальної дії. При нанесенні на шкіру в концентрації більше 3% (Кашеварова Н.Г., 2006) вона стимулює чутливі рецептори, за рахунок чого покращується трофіка підлеглих тканин та виявляється знеболювальний ефект (Громова М.А., 2020). Місцева дія р-ну камфори полягає у подразнювальному ефекті, який супроводжується розширенням судин, інтенсивним відчуттям тепла (аж до легкого печіння), ослабленням больових відчуттів за відволікаючим принципом та протисвербіжною дією (Конова О.М., 2016).

Камфорна олія вважається флогогеном хімічного походження. Флогоген — це агент, що викликає альтерацію, стимулятор запального процесу. Зазвичай флогогени застосовуються для корекції запального процесу, зокрема для інгібування стадії вторинної аутоальтерації та ексудації, пролонгування проліферативного запалення. Застосування флогогенів у клінічній практиці обґрунтовується тим, що при блокуванні проліферативних процесів репарація завершується за типом субституції: на місці пошкодження формується сполучна тканина, яка не виконує функціонального навантаження пошкодженого органа (Сергиенко А.В., 2005).

Олія камфорна: застосування в експериментальній медицині

Камфорна олія застосовується в оригінальній моделі гострого панкреатиту. Для моделювання захворювання у шлунок тварини через зонд вводиться суміш 70% етилового спирту та 10% камфорної олії. Ця модель відтворює токсико-алергічну етіологію гострого панкреатиту (Гайворонский И.В., 2006).

Олійний р-н камфори (у персиковій олії) застосовується для моделювання судом. Р-н вводиться внутрішньоочеревинно та дає можливість оцінити дію протисудомних препаратів, що впливають на ГАМК-, гліцин- та катехоламінергічні процеси головного мозку (Рыбальченко Т.Л., 2014).

Олія камфорна: практичне застосування

Камфорна олія застосовується в якості протикашльового засобу рефлекторної дії. Для досягнення лікувального ефекту слід поєднувати розтирання теплою камфорною олією зі створенням оптимального мікроклімату (зокрема, адекватне зволоження повітря) (Бармагамбетова А.Т., 2013).

При проведенні подвійного сліпого дослідження встановлено, що місцеве застосування крему, що містить комбінацію камфори, хондроїтину сульфату та глюкозаміну сульфату (порівняно з плацебо) сприятливо впливає на перебіг гонартрозу, знижує больові відчуття у суглобах та покращує функціональний статус пацієнта (Кудрявцева И.В., 2003).

Камфора (олійний чи спиртовий р-н) також може застосовуватися для оцінки нюхової функції при хворобі Паркінсона. При цьому оцінюють загальне сприйняття запаху р-ну та сприйняття кожним носовим ходом окремо (Таряник К.А., 2011).

Препарати на основі камфори рекомендовані для симптоматичного полегшення шкірного свербежу у хворих із онкологічними захворюваннями (зокрема з нирково-клітинним раком) під час проведення таргетної терапії (Bhojani N., 2009).

Описаний досвід застосування камфорної олії для лікування дерматоміазу. Дерматоміаз — це паразитарне захворювання, що викликається паразитуванням личинок мухи Dermatobia hominis. При цьому в місці укусу комахи формується запальний інфільтрат із прогресуванням у фурункулоїдне утворення, в якому розвиваються личинки. Лікування дерматоміазу передбачає хірургічне видалення личинок або стимуляцію природного виходу личинки нанесенням на паразитарний вузол стерильної камфорної олії (Бронштейн А.М., 2014).

Камфорна олія застосовується у стоматологічній практиці в якості допоміжного засобу при лікуванні пульпіту. Девіталізація пульпи проводиться з нанесенням паст на основі ангідриду миш’яковистої кислоти. До неї може бути додана камфорна олія, яка сповільнює дифузію миш’яку в тканину пульпи, за рахунок чого послаблюється його токсична дія (Костина И.Н., 2010).

Камфору (у формі спиртового р-ну) рекомендовано наносити у вигляді аплікації на уражену ділянку при лікуванні хронічного простого герпесу, особливо в катаральній стадії (Іщейкін К.Є., 2012). Камфорний спирт в цілому широко застосовується в дерматологічній практиці, наприклад для лікування поверхневих форм піодермії (Пашинян А.Г., 2007).

Пов’язки з камфорною олією застосовують на етапі реабілітації у пацієнтів з опіками кисті. Цей період триває 3 міс — 1 рік після опікової травми та спрямований на усунення деформації пальців та кисті, контрактур суглобів, косметичних та функціональних порушень кисті. Зазвичай у цей період проводять фізіотерапевтичні процедури (Умешов А.У., 2017).

Камфорна олія: застереження та обмеження

Хоча при місцевому застосуванні камфорна олія є токсично безпечною, необхідно враховувати, що випадкове чи навмисне вживання всередину може призвести до отруєння. Симптомами отруєння є галюцинації, артеріальна гіпертензія (Serikov K.V., 2012), лихоманка, судоми, гастроінтестинальні симптоми та характерний запах (Баранов А.А., 2015). У якості допоміжного засобу при лікування камфорної інтоксикації можуть застосовуватися діалізні технології (Шейман Б.С., 2014).

Камфора злегка подразнює слизову оболонку бронхів та стимулює бронхіальну секрецію. Цей ефект може застосовуватися при гострих запальних процесах у дихальних шляхах, однак камфора малоефективна при хронічних процесах. Окрім того, слід бути обережними при застосування камфори у дітей з алергією (Волко И.К., 2011).

Камфорну олію не слід застосовувати у дітей для лікування пелюшкового дерматиту через її подразнювальну дію (Саверская Е.Н., 2019).

Запах камфори є стимулюючим, тому слід уникати її застосування у хворих на епілепсію, оскільки це може викликати погіршення стану та почастішання нападів (Звонкова Н.Г., 2005).

Олія камфорна: висновки

Системне застосування камфори як стимулюючого засобу має свої обмеження. Однак олійний р-н камфори (так само як і камфора у складі крему та мазі) застосовується місцево й сьогодні. Легка знеболювальна та подразнювальна дія камфори як допоміжного засобу (у поєднанні із заходами та препаратами етіотропної та патогенетичної дії) затребувана в багатьох клінічних ситуаціях.

Інструкція МОЗ

КАМФОРНА ОЛІЯ олія для зовнішнього застосування 10 %, Віола ПрАТ (Україна, Запоріжжя)

Склад

діюча речовина: 1 мл рідини містить 0,1 г камфори рацемічної;

допоміжна речовина: олія соняшникова.

Лікарська форма

Олія для зовнішнього застосування.

Прозора рідина жовтого кольору із характерним запахом камфори.

Назва і місцезнаходження виробника

ЗАТ Фармацевтична фабрика «Віола».

Україна, 69063, м. Запоріжжя, вул. Кірова, 75.

Фармакотерапевтична група

Засоби, що застосовують місцево при суглобовому та м’язовому болю. Код АТС М02А Х10.

Камфорна олія при місцевому застосуванні чинить протимікробну, протизапальну, відволікаючу, знеболювальну дію та усуває свербіж шкіри. Ці властивості зумовлені наявністю в молекулі камфори функціонально активної молекули кисню, яка має високий окиснювальний потенціал, порушує клітинні мембрани мікроорганізмів, руйнує багато активних сполук, що спричинюють запалення, біль і подразнення чутливих рецепторів шкіри.

Показання для застосування

Призначають при ревматизмі, артритах, артралгії, міозитах, міалгії, ішіасі, шкірному свербежі.

Протипоказання

Захворювання шкіри різного характеру в місці застосування препарату. Підвищена індивідуальна чутливість до компонентів.

Особливі застереження

Застосування в період вагітності або годування груддю.

Застосовується з урахуванням співвідношення користь для жінки/ризик для плода (дитини), яке визначає лікар.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або роботі з іншими механізмами.

Не досліджувалася.

Діти.

Не застосовують дітям через відсутність клінічного досвіду.

Спосіб застосування та дози

Камфорну олію застосовують зовнішньо дорослим як самостійно, так і в комбінації з метилсаліцилатом, скипидаром та іншими лікарськими засобами для місцевого застосування.

Застосовують зовнішньо для розтирання і компресів при зазначених патологічних процесах.

Спосіб застосування, кількість аплікацій, тривалість однієї аплікації зумовлені характером захворювання, його вираженістю, характером супутньої терапії.

Передозування

Не можливе.

Побічні ефекти

В окремих випадках може спричинювати алергічні прояви у вигляді кропив’янки та подразнення шкіри.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій

Взаємодія поки що не відома.

Термін придатності

2 роки.

Умови зберігання

Зберігати у захищеному від світла місці при кімнатній температурі 15 -25 градусів.

Зберігати в недоступному для дітей місці.

Упаковка

По 30 мл у флаконах.

Категорія відпуску

Без рецепта.

КАМФОРНА ОЛІЯ розчин олійний для зовнішнього застосування 10 %, Фітофарм ПрАТ (Україна, Бахмут)

Склад лікарського засобу

діюча речовина:

1 мл розчину містить камфори рацемічної 0,1 г;

допоміжна речовина: олія соняшникова.

Лікарська форма

Розчин олійний 10%, нашкірний.

Основні фізико-хімічні властивості: прозора масляниста рідина жовтого кольору із запахом камфори.

Фармакотерапевтична група

Засоби, що застосовують місцево при суглобовому та м’язовому болю. Код АТХ М02А Х10.

Фармакологічні властивості

Фармакодинаміка.

Камфорна олія при місцевому застосуванні чинить протимікробну, протизапальну, відволікаючу, знеболювальну дію та усуває свербіж шкіри. Ці властивості зумовлені наявністю у молекулі камфори функціонально активної молекули кисню, яка має високий окиснювальний потенціал, порушує клітинні мембрани мікроорганізмів, руйнує багато активних сполук, що спричиняють запалення, біль і подразнення чутливих рецепторів шкіри.

Фармакокінетика.

Не вивчалася.

Клінічні характеристики

Показання

Призначати при ревматизмі, артритах, артралгії, міозитах, міалгії, ішіасі, шкірному свербежі.

Протипоказання

Бронхіальна астма, пошкодження шкіри при опіках, порушення цілісності шкіри, гнійничкові захворювання шкіри в місці застосування препарату. Підвищена індивідуальна чутливість до компонентів препарату.

Особливі заходи безпеки.

Тільки для зовнішнього застосування. Уникати контакту препарату з очима, слизовими оболонками та відкритими ранами. Не втирати у ніздрі. У поодиноких випадках можливі алергічні реакції. У разі появи таких реакцій слід припинити застосування препарату і змити його залишки з місць нанесення теплою водою з милом.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій

Взаємодія поки що невідома.

Особливості застосування.

Застосування у період вагітності або годування груддю.

Застосовувати з урахуванням співвідношення користь для жінки/ризик для плода (дитини), яке визначає лікар.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або роботі з іншими механізмами.

Не досліджувалася.

Спосіб застосування та дози

Камфорну олію застосовувати зовнішньо дорослим як самостійно, так і в комбінації з метилсаліцилатом, скипидаром та іншими лікарськими засобами для місцевого застосування. Застосовувати зовнішньо для розтирання і компресів при зазначених патологічних процесах. Спосіб застосування, кількість аплікацій, тривалість однієї аплікації зумовлені характером захворювання, його вираженістю, характером супутньої терапії.

Діти.

Не застосовувати дітям через відсутність клінічного досвіду.

Передозування

Можливе посилення проявів побічних реакцій, відчуття сильного тепла та печіння.

При випадковому потраплянні внутрішньо можливі біль у животі, нудота, блювання, діарея, симптоми пригнічення центральної нервової системи, запаморочення, атаксія, судоми, припливи, сонливість, утруднення дихання.

Побічні реакції

З боку шкіри: алергічні реакції, включаючи шкірні висипання, кропив’янку, свербіж, подразнення шкіри, почервоніння, дерматит, включаючи контактний дерматит.

З боку нервової системи: судоми.

З боку системи дихання: бронхоспазм.

Термін придатності

2 роки.

Умови зберігання

Зберігати в оригінальній упаковці, при температурі не вище 25 оС.

Зберігати у недоступному для дітей місці.

Упаковка

По 30 мл у флаконах.

Категорія відпуску

Без рецепта.

Виробник

ПРАТ «ФІТОФАРМ».

Місцезнаходження виробника та його адреса місця провадження діяльності

Україна, 84500, Донецька обл., м. Бахмут, вул. Сибірцева, 2.

Заявник

ПРАТ «ФІТОФАРМ».

Місцезнаходження заявника

Україна, 02152, м. Київ, проспект Павла Тичини, будинок 1В, офіс А 504.

Дата додавання: 14.09.2021 р.
© Компендіум 2019
Спеціалізований мобільний додаток
для пошуку інформації про лікарські препарати
Наведіть камеру на QR-код, щоб завантажити
На нашому сайті застосовуються файли cookies для більшої зручності використання та покращенняя роботи сайту. Продовжуючи, ви погоджуєтесь з застосуванням cookies.
Developed by Maxim Levchenko