Синдром зап’ясткового каналу (СЗК) — це поширена осередкова мононейропатія, що становить 90% усіх випадків нейропатій. СЗК розвивається, коли серединний нерв (СН) стискається при проходженні через зап’ястковий канал (ЗК). Основним фактором, що призводить до розвитку CЗК, є підвищений тиск у ЗК.
ЗК — це вузький прохід у зап’ястя, утворений поперечною зв’язкою зап’ястя на верхньому краю і кістками зап’ястя на нижньому краю. У ЗК знаходяться 9 сухожиль згиначів і СН, що проходить через нього. СЗК розвивається внаслідок механічної травми, підвищеного тиску та ішемічного ушкодження, що уражує СН.
Нормальний артеріальний тиск у ЗК коливається в діапазоні 2–10 мм рт.ст. Однак розгинання або згинання зап’ястя призводить до підвищення тиску у 8–10 разів порівняно з нормальним рівнем. Якщо нерв стискається неодноразово, це може зумовити демієлінізацію в місці здавлення. Ендоневральний набряк розвивається внаслідок порушення припливу крові до ендоневральної капілярної системи. Сенсорні волокна серединного нерва часто уражаються раніше рухових волокон, також можуть уражатися вегетативні нервові волокна.
Захворюваність на СЗК серед населення становить 1–5%. CЗК більш поширений серед жінок, ніж серед чоловіків, із співвідношенням жінок та чоловіків 3:1. Ризик розвитку CЗК підвищується вдвічі у людей з ожирінням. CЗК рідко діагностують у дітей і він проявляється у осіб віком 40–60 років (Sevy J.O. et al., 2023).
CЗК поділяють на 3 ступеня тяжкості: легкий, середній та тяжкий. При легкому ступені CЗК у хворих діагностують лише сенсорні порушення при електрофізіологічному тестуванні, тоді як при помірному CЗК у пацієнтів відмічають як сенсорні, так і рухові порушення. При тяжкому ступені СЗК — незворотну втрату чутливості.
Точну етіологію підвищення тиску в ЗК не визначено. Ризик розвитку CЗК вірогідніший, коли змінено ЗК, порушено баланс рідини в організмі або є прямі нейропатичні фактори.
Чинники ризику розвитку СЗК:
Типові початкові ознаки CЗК включають біль, оніміння та парестезії, які уражують перші 3 пальці та латеральну половину 4-го пальця. Симптоми CЗК можуть варіювати: біль розвивається в зап’ясті, охоплює всю кисть і потенційно іррадіює вгору передпліччям або виходить за межі ліктя. Біль, пов’язаний із CЗК, зазвичай не поширюється на шию. У міру прогресування захворювання у людей можна виявляти слабкість рук, погіршення дрібної рухової координації, незграбність та можливу атрофію м’язів тенара.
Спочатку симптоми, пов’язані з CЗК, часто проявляються вночі в положенні лежачи та мають тенденцію до зменшення вираженості в денний час. Згодом у більшості пацієнтів симптоми починають проявлятися протягом дня, особливо при виконанні повторюваних дій, таких як малювання, керування автомобілем, набір тексту або гра у відеоігри. Хворий може відчувати зменшення вираженості симптомів від струшування руки або зап’ястя.
У тяжких випадках ці симптоми можуть стати стійкими чи постійними. На пізніх стадіях захворювання відмічається прогресування до незворотної втрати чутливості, м’язової слабкості, незграбності та утруднень при виконанні таких завдань, як відкриття дверних ручок та застібання одягу.
Спочатку уражається домінуюча рука, надалі ураження може бути двостороннім.
Під час фізичного огляду пацієнта лікар діагностує втрату чутливості чи слабкість СН. Втрата чутливості зазвичай не впливає на підвищення тенара, оскільки долонний сенсорний шкірний нерв обходить ЗК, а не проходить через нього. Також знижується сила при відведенні та протиставленні великого пальця, а також діагностують атрофію підвищення тенара.
Тести на виявлення СЗК:
Пацієнтам з клінічним діагнозом легкого ступеня СЗК немає потреби в додаткових діагностичних дослідженнях. Хворим, у яких відмічають атипові симптоми, такі як біль, що порушує сон, стійке оніміння або слабкість рук або порушення функції рук, рекомендовано пройти електродіагностичне тестування (золотий стандарт діагностики), зокрема дослідження нервової провідності. Для проведення диференційної діагностики необхідно провести електроміографію (ЕМГ). За допомогою ЕМГ можна діагностувати наявність залишкової цілісності аксонів навіть у випадках, коли сенсорні чи моторні компоненти не виявлено.
Електродіагностичне тестування може допомогти в оцінці тяжкості ушкодження нерва та дати уявлення про прогноз, оскільки клінічні симптоми не завжди точно відображають фактичний ступінь ушкодження СН.
Електрофізіологічна класифікація СЗК відповідно до рекомендацій Американської академії невідкладної медицини (American Academy of Emergency Medicine — AAEM):
Візуалізація необхідна лише у випадках підозри на структурну аномалію (пухлини або кісти ганглія), рекомендовано проведення ультразвукової діагностики (УЗД) або магнітно-резонансної томографії (МРТ).
МРТ відмінно підходить для виявлення поодиноких патологічних причин CЗК, таких як ганглій, гемангіома або кісткова деформація, наявність яких може змінити хірургічне втручання. Крім того, для точного відображення місця ураження потрібна наявність сагітальних зображень, які дозволяють визначити тяжкість компресії нерва. Чутливість МРТ — 96%, специфічність становить 33—38%.
При діагностиці СЗК на МРТ слід звернути увагу на набухання СН та підвищення інтенсивності сигналу на Т2-зважених зображеннях, що вказує на накопичення аксонального транспорту, дегенерацію мієлінової оболонки або набряк СН (Ibrahim I. et al., 2012).
Консервативна терапія, зокрема нічне накладання шин на зап’ястя, щоб підтримувати його нейтральне положення протягом 1–2 міс, або ін’єкції глюкокортикоїдів. Якщо вираженість симптомів зменшується, бажано продовжити накладання шин; проте, якщо поліпшення відсутнє, слід розглянути варіант іншого терапевтичного підходу.
Застосування глюкокортикоїдів: під контролем УЗД або за анатомічним орієнтиром вводять у ЗК метилпреднізолон у дозі 20–40 мг, змішавши в шприці з 1% лідокаїном. Зменшення вираженості симптомів триває близько 3 міс. Ін’єкції глюкокортикоїдів можна вводити 1 раз на 6 міс. Якщо немає відповіді на 1 або 2 ін’єкції, рекомендовано хірургічне втручання.
Техніка ін’єкцій кортикостероїдів для лікування СЗК:
Потенційні побічні ефекти ін’єкцій глюкокортикоїдів включають посилення компресії СН, випадкову ін’єкцію в СН або ліктьовий нерв та ризик розриву сухожилля згинача пальців.
Якщо хворий відмовляється від ін’єкцій у ЗК, лікар може призначити преднізолон у дозі 20 мг перорально щодня протягом 10–14 днів.
Направлення до спеціалізованого мануального терапевта може бути також необхідним, оскільки він може організувати проведення таких методів, як мобілізація кісток зап’ястя, вправи для ковзання нервів і сухожиль, а також ультразвукову терапію.
Хірургічне втручання може виконуватися з використанням відкритого або ендоскопічного доступу. Ця мінімально-інвазивна процедура знімає тиск на СН завдяки невеликому розрізу поперечної зв’язки зап’ястя. Пацієнтів часто можна виписати того ж дня без потреби залишатися на ніч у лікарні.
Фізіотерапевт може порекомендувати проведення масажу щодня протягом 3–4 тиж як частину плану лікування СЗК. Міофасціальний реліз — розслаблює сухожилля зап’ястя та знижує тиск на СН. У такий спосіб зменшується вираженість болю та покращується сила захоплення, діапазон рухів та функціональне використання рук.
Міофасціальний реліз включає в себе розминання тканин для руйнування спайок (злиплих тканин) в зап’ястях і передпліччях і включає низку різних рухів:
Кожен сеанс міофасціального релізингу займає близько 15 хв, важливо повторювати рухи в наступному порядку в 5 підходах:
Також фізіотерапевт може проводити терапію тригерних точок при СЗК.
Тригерні точки є надчутливими смугами напружених м’язів, які можуть передавати біль в інші частини тіла (так званий «відбитий» біль).
Тригерні точки, пов’язані з СЗК, знаходяться на 3 частинах руки:
Терапія тригерних точок займає близько 15 хв і може проводитися з міофасціальним релізингом як частина плану лікування.
Терапія тригерних точок включає наступні етапи:
Запобігти СЗК можна такими способами:
CЗК з часом прогресує і може призвести до незворотного пошкодження СН. СЗК іноді рецидивує навіть після хірургічного втручання у 1/3 пацієнтів через 5 років. У близько 70–90% випадків консервативне лікування зменшує вираженість симптомів CЗК. У пацієнтів із СЗК, що розвинувся на тлі цукрового діабету або перелому зап’ястя, менш сприятливий прогноз порівняно з особами без видимої основної причини.
Пацієнти з нормальними електрофізіологічними дослідженнями мають набагато менш сприятливі результати операцій, ніж особи з відхиленнями по цих тестах. Наявність втрати аксонів, виявлена під час електрофізіологічного тестування, свідчить про несприятливий прогноз.
Хірургічне втручання дає більш сприятливі довгострокові результати порівняно з консервативною терапією.