Недостатність тристулкового клапана є порівняно поширеною аномалією. Структурні зміни будь-якого компонента апарату трикуспідального клапана можуть спричинити неповне закриття тристулкового клапана та виникнення зворотного потоку крові під час систоли з правого шлуночка у праве передсердя.
Що може статися у разі порушення роботи тристулкового клапана? Гемодинамічно значуща трикуспідальна регургітація може призвести до дисфункції правого шлуночка, правошлуночкової серцевої недостатності, розвитку тромбоемболічних ускладнень та летального наслідку.
Тристулковий клапан знаходиться між правим передсердям і правим шлуночком. Правий атріовентрикулярний клапанний апарат або тристулковий клапанний комплекс складається з наступних 4 компонентів:
Провідна система та підтримувальна структура фіброеластичного скелета серця координують дії тристулкового клапана. Тристулковий клапан знаходиться між правим передсердям і правим шлуночком і в нормі має площу 4–6 см2.
Виділяють первинну недостатність внаслідок порушення трикуспідального клапана та його апарату та вторинну, коли дилатація правого передсердя або шлуночка викликає трикуспідальну регургітацію. Найбільш поширеною причиною трикуспідальної регургітації є вторинна, чи функціональна регургітація.
Вторинна трикуспідальна регургітація найчастіше виявляється у дорослих із нормальними анатомічними стулками та хордами. Дилатація правого передсердя та правого шлуночка, а також дилатація трикуспідального кільця є однією з причин вторинної трикуспідальної регургітації. Це може бути результатом різних захворювань, що уражують правий шлуночок, підвищення систолічного тиску в правому шлуночку, часто з легеневою гіпертензією. Клапан при цьому анатомічно нормальний, але через збільшену порожнину правого шлуночка та дилатацію кільця стулки не можуть змикатися належним чином.
Стани, що уражують правий шлуночок, які зрештою викликають трикуспідальну регургітацію, включають кардіоміопатію та ішемічну хворобу серця, що залучають міокард правого шлуночка та тристулкові сосочкові м’язи.
До станів, які викликають легеневу гіпертензію та вторинну дилатацію правого шлуночка, належать:
Недостатність тристулкового клапана у дітей, підлітків та осіб молодого віку найчастіше є вродженою, стани, які безпосередньо впливають на тристулковий клапанний апарат у дорослих, відмічають рідко.
Причини первинної недостатності трикуспідального клапана включають:
Недостатність трикуспідального клапана відзначається у 0,9% населення загалом.
Первинні структурні аномалії тристулкового клапанного апарату або вторинні аномалії внаслідок дисфункції або дилатації міокарда призводять до структурної неспроможності тристулкового клапана. Виникає зворотний потік крові з правого шлуночка в праве передсердя під час систоли. У легких та середньої тяжкості випадках трикуспідальної регургітації серйозних гемодинамічних наслідків не відзначається. Однак у тяжких випадках розвивається об’ємне навантаження правого шлуночка, що зрештою призводить до правошлуночкової застійної серцевої недостатності, яка проявляється периферичними набряками, асцитом та застоєм у печінці.
Кільце трикуспідального клапана динамічне та змінюється при зміні умов навантаження. Фактори, що впливають на ступінь трикуспідальної регургітації, включають переднавантаження правого шлуночка, постнавантаження та систолічну функцію правого шлуночка. Під час вдиху вираженість трикуспідальної регургітації зростає. Правий шлуночок розширюється під час вдиху, ще більше збільшуючи кільце тристулкового клапана та ефективну площу регургітаційного отвору.
У пацієнтів фіксуються клінічні ознаки правошлуночкової серцевої недостатності:
Симптоми:
Аускультація: ослаблення 1-го тону на верхівці, 3-й патологічний тон та ритм галопу. Пансистолічний шум: високий і найінтенсивніший у 4-му міжребер’ї в парастернальній ділянці. Інтенсивність шуму підвищується при вдиху, фізичному навантаженні та підніманні ноги (за рахунок збільшення венозного повернення) і знижується в положенні стоячи при пробі Вальсальви. Можлива миготлива аритмія.
При огляді та пальпації ділянки серця визначається розлита пульсація, виражена в епігастрії та пов’язана з гіпертрофією та дилатацією правого шлуночка.
Іноді може бути визначено систолічне «котяче муркотіння» праворуч груднини в 4–5-му міжребер’ї — пальпаторний еквівалент систолічного шуму.
Також може фіксуватися систолічне втягування та діастолічне випинання прекардіальної зони.
При огляді живота можна виявити пульсацію печінки, несинхронну з пульсацією правого шлуночка (для цього одну руку необхідно покласти на печінку, а другу — в ділянку серця).
У тяжких випадках можливе зниження артеріального тиску (артеріальна гіпотензія) через зниження серцевого викиду.
I ступінь | Мінімальна регургітація. Ширина потоку близько 3 мм |
II ступінь | Струмінь регургітації реєструється на відстані до 2 см від трикуспідального клапана (до середини правого передсердя).
Ширина струменя регургітації становить 3–5 мм. |
III ступінь | Струмінь регургітації реєструється на відстані >2 см від трикуспідального клапана до склепіння правого передсердя. Ширина потоку регургітації в межах 5–8 мм. |
IV ступінь | Струмінь регургітації реєструється на великій протяжності в порожнині правого передсердя аж до гирла нижньої порожнистої вени. Ширина потоку регургітації при цьому >8 мм. |
Вибір терапії залежить від тяжкості трикуспідальної регургітації, етіології, а також наявності та ступеня супутніх порушень, включаючи легеневу гіпертензію, серцеву недостатність та інші стани клапанів. Так, при недостатності тристулкового клапана І ступеня рекомендуються спостереження та періодичне ЕхоКГ-обстеження.
Лікування тяжкої трикуспідальної регургітації включає медикаментозну терапію, консультування з питань вагітності та фізичної активності, розгляд можливості хірургічного втручання на трикуспідальному клапані, а також оцінку та лікування основного захворювання, що призвело до розвитку недостатності клапана.
Медикаментозна терапія включає:
Пацієнтам рекомендується обмежити споживання солі.
При нічній задишці рекомендується піднімати узголів’я ліжка.
Згідно з рекомендаціями Американської кардіологічної асоціації/Американського коледжу кардіологів (American Heart Association/American College of Cardiology — AHA/ACC) 2014 р. та Європейського товариства кардіологів (European Society of Cardiology — ESC) щодо захворювань клапанів 2012 р., операція на тристулковому клапані рекомендується пацієнтам з тяжкою формою трикуспідальної регургітації.
Пацієнтам, які перенесли операцію на лівобічному клапані та мають легку, помірну або тяжку форму трикуспідальної регургітації, супутня пластика трикуспідального клапана рекомендується в таких випадках:
Пацієнтам з тяжким перебігом трикуспідальної недостатності (недостатність тристулкового клапана III і IV ступенів), рефрактерної до медикаментозного лікування, може бути рекомендована операція на трикуспідальному клапані (слабка рекомендація). Переважний час — до появи значної дисфункції правого шлуночка для контролю або запобігання симптомам відповідно до рекомендацій AHA/ACC щодо захворювань клапанів 2014 р.
Операція на трикуспідальному клапані настійно рекомендується при симптоматичній та тяжкій ізольованій трикуспідальній регургітації без дисфункції правого шлуночка відповідно до рекомендацій ESC щодо терапії клапанів 2012 р.
Рекомендації ESC включають можливе хірургічне втручання на трикуспідальному клапані у пацієнтів без наявності симптомів або з їх мінімальною вираженістю, а також з тяжкою первинною трикуспідальною регургітацією та прогресуючою дилатацією правого шлуночка та/або погіршенням його функції.
При ендокардиті рекомендується висікати трикуспідальний клапан без його негайної заміни під час терапії антибіотиками. Надалі можна встановити штучний клапан.
Безсимптомна трикуспідальна регургітація при аномалії Ебштейна не потребує хірургічного втручання, проте пацієнтам за наявності симптомів може знадобитися лікування шляхом відновлення або заміни тристулкового клапана.
Пацієнтам із вираженою трикуспідальною недостатністю показана консультація кардіохірурга.
Пацієнтам, у яких клапан був видалений, показана повторна ЕхоКГ з інтервалом 6 міс. Особам, у яких клапан було замінено, рекомендується щорічна ЕхоКГ.
Диференційний діагноз трикуспідальної регургітації включає такі захворювання:
Ускладнення трикуспідальної регургітації:
Ускладнення оперативних втручань: