Міази — це група паразитарних захворювань, що викликають комахи. Їхніми збудниками є личинки різних видів мух, які здатні проникати в м’які тканини, природні порожнини та органи як людського організму, так і різних видів тварин. Діагностують міази шкіри, підшкірної клітковини, очей, вух, носових пазух, порожнини рота, кишечнику, сечостатевої системи та ін.
Поширеність міазів має чітко виражену залежність від кліматичних умов: найбільша кількість випадків захворювання реєструється в регіонах з тропічним та субтропічним кліматом. До них належать:
У регіонах з помірним кліматом, до яких належить більшість Європи та Північної Америки, випадки захворювання фіксуються значно рідше і зазвичай пов’язані з подорожами до ендемічних районів або контактом з інфікованими тваринами.
Залежно від особливостей життєвого циклу збудників та характеру їхньої взаємодії з організмом хазяїна виділяють кілька варіантів міазу:
Класифікація, заснована на ступені інвазивності паразитів у тканині організму хазяїна та вираженості патологічних змін, які вони викликають у процесі своєї життєдіяльності, розподіляє міаз на такі форми:
При поверхневій формі захворювання на ушкоджених ділянках шкіри, слизових оболонок або порожнин виявляються личинки:
Дорослі особини мух, яких приваблює специфічний запах некротизованих тканин та гнильних процесів, відкладають яйця в ушкоджені ділянки шкіри та слизових оболонок, такі як:
Після вилуплення з яєць численні личинки активно розповзаються по ураженій ділянці, формуючи характерні сірувато-білі скупчення, що візуально нагадують рухомі частинки манної крупи, особливо помітні під краями виразкових уражень, що відшарувалися.
Клінічна картина характеризується відносно легким перебігом, оскільки личинки цих видів мух не мають здатності до перетравлення живих тканин і обмежуються утилізацією некротичних мас і гнійного відокремлюваного. Типові симптоми поверхневого міазу — помірний дискомфорт у вигляді свербежу або відчуття повзання дрібних комах. По завершенні циклу розвитку личинки самостійно залишають організм хазяїна для лялькування в зовнішньому середовищі. При великому ураженні чутливих зон, наприклад, кон’юнктиви очей (очний міаз), і навіть поширеному шкірному міазі перебіг захворювання більш тяжкий.
Личинки мух із пахвинної ділянки можуть проникати в уретру з розвитком сечостатевого міазу. Початкові симптоми часто неспецифічні — пацієнти можуть скаржитися на дискомфорт або свербіж у зоні зовнішніх статевих органів, що є першою ознакою захворювання. Прогресування інвазії супроводжується розвитком:
Системні прояви зазвичай виражені помірно:
При випадковому ковтанні личинок певних видів мух можливе ураження слизової оболонки травного тракту. Для нього характерні:
Перебіг патології переважно гострий, проте при повторному інфікуванні можлива хронізація патологічного процесу. У такому разі відмічаються періодичні загострення.
Захворювання розвивається внаслідок проникнення паразитів у глибокі шари шкіри (дерму, гіподерму), підшкірно-жирову клітковину та нижчі анатомічні структури. Виділяють 3 основні форми глибоких міазів:
Для захворювання характерне значне географічне поширення: випадки інфекції фіксувалися як у тропічних і субтропічних регіонах, так й у країнах з помірним кліматом.
Етіологічно значущими є личинки мух:
Самки комах відкладають яйця на ділянки ушкодженої шкіри (інфіковані садна, відкриті рани, виразкові вади). Личинки, що вилупилися, виявляють агресивну харчову поведінку, вживаючи в їжу не тільки некротизовані, а й життєздатні тканини організму хазяїна. Вони формують колоніальні скупчення, заглиблюючись у рану.
Клінічна картина характеризується формуванням великих та глибоких тканинних вад. Інфестація супроводжується системною запальною реакцією з підвищенням температури тіла, вираженою загальною слабкістю, головним болем та гострим больовим синдромом у ділянці ураження. Особливу небезпеку представляє паразитування личинок у зоні слизових оболонок порожнини рота (оральний міаз), носових ходів (назальний міаз) та кон’юнктиви очей (очний міаз), де вони здатні формувати глибокі інвазивні ходи, що досягають фасціальних структур та періосту. У результаті масштабних деструктивних змін піддаються ураженню не тільки м’які тканини, а й хрящові та кісткові структури гортані, носоглотки, параназальних синусів, орбітальної зони та середнього вуха. У медичній літературі охарактеризовані летальні випадки, пов’язані з тотальною деструкцією очного яблука та подальшим розвитком енцефаліту.
Ключове значення в розвитку захворювання відіграє личинкова стадія мухи Cordylobia anthropophaga. Паразити здатні до активної пенетрації шкірних покривів як людини, так і різних видів ссавців (домашніх собак, гризунів), що значно розширює коло їх потенційних хазяїнів.
Ймовірність зараження підвищується при постійному контакті людини із ґрунтом. Основні групи ризику:
Для кордилобіозу характерна чітка стадійність розвитку клінічних проявів:
При одночасному проникненні кількох паразитів у шкірні покриви формуються множинні інфільтрати. Вони можуть ускладнюватися приєднанням вторинної бактеріальної інфекції та розвитком великих за розміром абсцесів. Часто інфекційні ускладнення є наслідком травматичного ушкодження личинки за непрофесійних спроб її механічного видалення.
Специфічне паразитарне захворювання, ендемічне для субтропічних регіонів Латинської Америки, де створюються оптимальні кліматичні та екологічні умови для існування його збудника — личинкової стадії овода Dermatobia hominis. Біологічний цикл цього паразита характеризується унікальною особливістю розмноження: самка овода фіксує яйця на поверхні тіла різних кровосисних членистоногих (комарів, ґедзів, мух-жигалок, кімнатних мух і певних видів кліщів), які виступають у ролі проміжних переносників, забезпечуючи оптимальні умови для дозрівання личинок.
Механізм інфестації людини здійснюється при безпосередньому контакті із зараженими комахами. Повністю сформовані личинки активно пенетрують шкірні покриви хазяїна під час кровосисання переносника. У місці проникнення збудника американського міазу формується запальний інфільтрат, який надалі проходить кілька послідовних стадій трансформації:
Тривалість повного циклу розвитку личинки овочів досягає 2,5 міс. Весь період вона паразитує у сформованій порожнині, після чого самостійно залишає організм людини через норицевий хід для подальшого розвитку в зовнішньому середовищі.
Клінічна симптоматика мінімальна: основна скарга — помірний больовий синдром, вираженість якого досягає максимуму на останніх стадіях розвитку личинки.
Незважаючи на те, що прогноз патології в більшості випадків сприятливий, у медичній літературі описаний летальний кінець у дитини при масивній інвазії, що підкреслює потенційну небезпеку дерматобіозу.
Перший науковий опис хвороби зроблено на засіданні Лондонського клінічного товариства в 1874 р. лікарем Робертом Лі. Він спостерігав пацієнтів із ураженням шкірних покривів, у якому в нижніх шарах епідермісу формувалися протяжні звивисті ходи. Їх утворювали личинки оводів сімейства Gasterophilidae.
Географічне поширення захворювання охоплює як тропічні регіони, так і території з помірним кліматом, де захворюваність виявляє чітку сезонність з переважанням випадків у літній період.
Механізм інфекції пов’язаний з особливостями життєвого циклу збудника: самки оводу здійснюють яйцекладку на шерсть коней або великої рогатої худоби, де відбувається дозрівання личинок I стадії розвитку. Людина заражається за безпосереднього контакту з такими тваринами. Потрапивши на шкіру, личинка, озброєна потужним хітиновим ротовим апаратом із гачками, проникає до межі епідермісу та дерми. Потім у нічний час доби (особливість біологічної поведінки паразита) вона формує ходи довжиною до 30 см (за ніч).
Захворювання частіше реєструється у дітей та жінок з тонкою шкірою. Клінічна картина характеризується появою на шкірі вузької безперервної лінії блідо-рожевого кольору з незначно вираженим набряком завширшки не більше 0,5 мм. Така лінія відповідає сформованому личинкою ходу. Напрямок руху паразита можна визначити за більш вираженими запальними змінами в ділянці головного кінця ходу. При пальпації лінія нагадує прояви дермографізму. Суб’єктивна симптоматика зазвичай мінімальна і обмежується помірним свербежем і печінням вздовж руху личинки, хоча в деяких випадках можливий розвиток системних проявів у вигляді субфебрильної гарячки та нудоти. У педіатричній практиці відмічалося психомоторне збудження та судомний синдром.
Спроби механічного видалення личинки часто виявляються безрезультатними, що пов’язано зі значним відставанням видимої частини ходу від фактичної локалізації паразита, а наявність розгалуженої системи ходів передбачає можливість реверсивного руху личинки зі зміною напрямку міграції.
Алгоритм діагностики міазу представлений у таблиці.
Таблиця. Діагностичний алгоритм у разі підозри
Напрямок діагностики | Опис |
Збір анамнезу | Важливо уточнити дані про:
Особлива увага приділяється виявленню факторів ризику (наприклад наявності відкритих ран або захворювань шкіри). |
Клінічне обстеження | При огляді шкірних покривів слід звернути увагу на наявність характерних ознак:
У деяких випадках можливе візуальне виявлення руху личинок під шкірою або їхнє часткове виступання з ранок. При підозрі на міаз носа здійснюється риноскопія, вуха — отоскопія, ока — офтальмологічне обстеження з використанням щілинної лампи, рота — ретельний огляд слизової оболонки ротової порожнини. |
Лабораторна діагностика | Основний метод — мікроскопічне дослідження вилучених личинок чи їх фрагментів, що дозволяє як підтвердити діагноз, так і визначити вид паразита. У деяких випадках може знадобитися консультація ентомолога для точної ідентифікації комахи. |
Інструментальна діагностика | Використовується для діагностики глибоких міазів та оцінки ступеня тяжкості тканинного ураження:
|
Біопсія та гістологічне дослідження | При атиповому перебігу захворювання може бути показано біопсію з гістологічним дослідженням біоптату. Метод дозволяє підтвердити наявність личинок, встановити ступінь запальної реакції навколишніх тканин. |
Основний метод терапії міазу полягає в обережному механічному видаленні паразита. Для полегшення процедури видалення в лійкоподібний отвір, що знаходиться в центрі ураженої ділянки, закапують стерильну олію (камфорну, вазелінову, іншу медичну олію). Втративши доступ до кисню, личинка інстинктивно прагне до поверхні шкіри, висуваючи назовні задню частину свого тіла, де знаходиться дихальний апарат. Момент, коли личинка частково з’являється з-під шкіри, є найбільш сприятливим для її вилучення за допомогою стерильного пінцета.
Після успішного видалення проводиться ретельна обробка порожнини, що утворилася:
У випадках, коли видалити личинку механічним шляхом не вдається, застосовують івермектин у дозі 200 мкг/кг маси тіла одноразово або зовнішньо на уражену ділянку.
Важливо, що до повного дозрівання личинки паразита проведення будь-яких лікувальних заходів вважається недоцільним і потенційно небезпечним. Зокрема, спроби механічного видалення незрілої личинки можуть закінчитися серйозними ускладненнями, наприклад, вторинним інфікуванням ураженої ділянки.
Основні ускладнення міазу:
Профілактичні заходи передбачають:
Загалом при своєчасному зверненні по медичну допомогу та правильному лікуванні прогноз для більшості пацієнтів з міазом є сприятливим. Негативно на нього впливають: