Лейкоцитокластичний васкуліт шкіри (ізольований васкуліт шкіри), що також відомий як «васкуліт дрібних судин шкіри», є захворюванням, при якому запалення розвивається виключно в судинах шкіри, не поширюючись на внутрішні органи. Раніше цей стан називали гіперсенситивним васкулітом. Цей тип васкуліту характеризується запальним процесом у стінках дрібних судин шкіри, що може виявлятися у вигляді почервоніння, висипу чи болісних вузликів на шкірі. Важливою особливістю ізольованого васкуліту шкіри є відсутність ураження внутрішніх органів, це його основна відмінність від ширших форм васкуліту.
Захворювання зазвичай починається з гарячки, болю в суглобах та м’язах, а також загальним погіршенням самопочуття. Шкірні ураження часто усуваються без значних суб’єктивних симптомів, проте іноді можуть розвиватися печіння та свербіж, особливо на нижніх кінцівках та сідницях, у ділянках травм або під вузьким одягом. На шкірі може виникати плямисто-папульозний висип, припіднята еритема, бульбашки, кропив’янка або папули, що може призвести до формування значних уражень шкіри.
Первинна форма захворювання зазвичай зникає самостійно протягом кількох тижнів чи місяців. У близько 10% пацієнтів можливий рецидив через кілька місяців чи навіть років. Перебіг вторинної форми патології залежить від основного патологічного процесу (хвороби), та часто вираженість симптомів зменшується після терапії основного захворювання.
До діагностики хвороб, пов’язаних із васкулітами, часто належить гістологічне дослідження біоптату шкіри, який слід взяти протягом перших 48 год після виникнення змін на шкірі. За допомогою такого аналізу можна точно оцінити характер уражень. Крім того, важливо провести ретельне дослідження для унеможливлення ураження внутрішніх органів, що допомагає визначити загальний обсяг ураження.
При проведенні диференційної діагностики необхідно виключити стани, такі як тромботичні або емболічні зміни, наприклад, сепсис або дисеміноване внутрішньосудинне згортання (ДВС-синдром), геморагічний діатез при тромбоцитопенії. Крім того, необхідно диференціювати захворювання від інших форм васкулітів, що уражують дрібні судини, а також від первинних або вторинних висипів, які не асоційовані з васкулітом. Це дозволяє точно визначити природу шкірних проявів та вибрати адекватну терапію.
Для управління первинною формою патології зазвичай використовують такі методи лікування:
Необхідність лікування вторинної форми захворювання полягає в корекції основного прояву захворювання або припинення прийому препарату, що спричинив васкуліт. У випадках, які загрожують життю, можуть знадобитися додаткові методи терапії, аналогічні тим, що використовуються при первинній формі патології.