Фатальне сімейне безсоння (ФСБ) — це рідкісне невиліковне спадкове нейродегенеративне захворювання, що належить до групи пріонних хвороб. Успадкування відбувається за аутосомно-домінантним типом і пов’язане з мутацією в гені пріонного білка PRNP, яка призводить до структурних змін таламуса, зокрема атрофії його медіодорсального ядра.
Клінічна картина ФСБ характеризується швидко прогресуючим стійким безсонням, до якої приєднуються розлади вегетативної нервової системи (тахікардія, гіпергідроз, артеріальна гіпертензія), когнітивні порушення (дефіцит короткочасної пам’яті, зниження концентрації уваги), рухові розлади (порушення рівноваги, атаксія), а також ендокринна дисфункція.
Середня тривалість захворювання становить близько 18 міс з моменту розвитку перших симптомів, після чого настає летальний кінець.
Історично перший опис симптоматики, що відповідає ФСБ, належить до 1765 р. Проте захворювання було офіційно ідентифіковано та описано лише у 1986 р. групою експертів під керівництвом Е. Лугаресі (Е. Lugaresi), після чого розпочалися активні дослідження патогенезу, етіології та клінічних проявів захворювання.
Випадки ФСБ були зареєстровані по всьому світу, з найбільшою кількістю випадків у Європі та Азії. Останніми роками відзначається ріст захворюваності, особливо в Китаї. На сьогодні у світовій практиці зареєстровано 131 випадок ФСБ, включно з 57 жінками та 72 чоловіками. Середній вік початку захворювання становить 47,5 року, при цьому діапазон ураження становить 17–76 років.
Згідно з результатами дослідження, середня тривалість захворювання становить 13,2 міс (у діапазоні 2–48 міс). Цей показник підкреслює вкрай агресивний характер захворювання та високу летальність у короткий термін.
Пріонні захворювання, зокрема спадкові форми, діагностують дуже рідко. Згідно зі статистикою, щороку на 1 млн осіб відмічають 1–1,5 нових випадків генетичних та негенетичних пріонних захворювань. Спадкові форми становлять близько 10% усіх випадків пріонних захворювань, що також наголошує на рідкісності подібних видів патології (Khan Z. et al., 2024).
ФСБ належить до групи спадкових пріонних захворювань, яке включає також такі порушення, як сімейна хвороба Крейтцфельдта — Якоба, амілоїдоз пріонних білків, синдром Герстмана — Штраусслера — Шейнкера і хвороба Хантінгтона. Близько 10–15% усіх випадків пріонних захворювань мають спадкову природу та спричинені аутосомно-домінантними мутаціями у гені PRNP.
Причиною ФСБ є аутосомно-домінантна мутація в кодоні гена 178 пріонного білка PRNP, розташованого на короткому плечі хромосоми 20 (20p13). Цей ген кодує пріонний білок PrPC. Ця мутація називається D178N і відіграє центральну роль у патогенезі захворювання.
Мутація D178N є точковою заміною амінокислоти в 178-му положенні гена PRNP. У нормі на цьому місці знаходиться аспарагінова кислота (D), але за наявності мутації вона замінюється на аспартат (N). Ця заміна значно змінює структуру пріонного білка, порушуючи його звичайні біохімічні властивості та стабільність.
При нормальному функціонуванні пріонний білок (PrPC) існує в клітинах у вигляді білка з конформацією, яка є безпечною для організму. Однак у разі мутації D178N відбувається перетворення PrPC в дефектну стійку форму — PrPSc, яка є патологічною і має властивість агрегації. Ці агрегати пріонних білків токсичні для клітин головного мозку, призводячи до нейродегенерації, що викликає симптоми ФСБ, такі як безсоння, когнітивні розлади і рухові порушення.
Іншим важливим фактором, пов’язаним з розвитком ФСБ, є генотип у 129-му (генотип 129) положенні гена PRNP, де можуть знаходитися 2 можливі алелі: метіонін (M) або валін (V).
Наявність метіоніну (M) на 129-й позиції гена сприяє вищій сприйнятливості до патогенних властивостей аномального пріонного білка, особливо поєднано з мутацією D178N. Отже, у осіб з генотипом M129 ФСБ може розвиватися з вищою ймовірністю або в більш ранньому віці порівняно з носіями генотипів, що містять валін (V) на цій позиції.
Молекулярна взаємодія між мутацією D178N та генотипом M129 важлива для формування клінічної картини ФСБ. Згідно з результатами дослідження, наявність мутації D178N поєднано з генотипом M129 підвищує ймовірність проявів тяжких нейродегенеративних симптомів на ранніх стадіях захворювання. Також у пацієнтів з ФСБ можливі агресивне прогресування хвороби та летальний кінець.
Нейропатологічні зміни при ФСБ включають втрату нейронів та гліоз, особливо в таламусі, який відповідає за різні сенсорні та моторні функції та регуляцію сну. Так, ці нейропатологічні зміни зумовлюють клінічні прояви ФСБ, включно із серйозними порушеннями сну та вегетативною дисфункцією. При ФСБ часто уражаються тім’яна, скронева та лобова частки головного мозку.
Виділяють 4 стадії ФСБ:
Основні симптоми ФСБ:
Додаткові ознаки ФСБ:
Діагностика ФСБ базується на ретельному зборі анамнезу (включно із сімейним) та неврологічному обстеженні, оскільки захворювання має клінічний характер. За допомогою генетичного тестування можна підтвердити наявність патогенної мутації PRNP.
Лабораторні методи дослідження:
Інструментальні методи дослідження:
При оцінці пацієнтів з підозрою на ФСБ дуже важливо враховувати пріонні, аутоімунні, метаболічні та нейродегенеративні розлади, які можуть проявлятися схожими симптомами.
Диференційна діагностика з пріонними захворюваннями:
Інші важливі стани для виключення:
При діагностиці ФСБ необхідно виключити потенційно оборотні причини деменції, особливо якщо є нетипові прояви або відхилення у лабораторних та нейровізуалізаційних даних (Khan Z. et al., 2024).
На сьогодні специфічної терапії ФСБ не існує. Лікування має паліативний та симптоматичний характер, спрямоване на зменшення вираженості симптомів захворювання та підтримання якості життя протягом хвороби (Hogue E. et al., 2024).
Важливо припинити прийом препаратів, які можуть призводити до збільшення вираженості сплутаності свідомості, безсоння, погіршення пам’яті. У разі порушення ковтання може знадобитися встановлення зонда для ентерального живлення.
Згідно з результатами дослідження, в одному випадку застосування гамма-гідроксибутирату викликало повільнохвильовий сон у пацієнта з ФСБ.
На сьогодні в Італії проводиться клінічне дослідження з метою профілактики ФСБ у носіїв мутації PRNP D178N/M129. 10 носіїв щодня приймають доксициклін 100 мг протягом 10 років, їх порівнюють із 15 родичами без мутації. Результати досі ще не опубліковано.
Незважаючи на відсутність підтвердженої ефективної терапії при ФСБ, у науковій літературі згадуються кілька підходів, що знаходяться на різних стадіях вивчення:
Перебіг ФСБ варіює протягом 7–36 міс із середньою тривалістю близько 18 міс до летального результату. Генетичний поліморфізм у кодоні 129 гена PRNP впливає на клінічний перебіг. У пацієнтів з гомозиготною Met / Met-аллеллю характерно більш швидке прогресування та знижена виживаність. У той час як у гетерозиготних Met / Val-носіїв відзначають триваліший перебіг хвороби (Khan Z. et al., 2024).