Київ

Клінічний протокол надання медичної допомоги хворим з хронічною ревматичною хворобою серця (вадами серця)

Содержание

Рубрика за МКХ-10: I05-I09.

Умови надання медичної допомоги

Усі хворі з вадами серця підлягають направленню на хірургічне лікування у відповідні спеціалізовані установи. У разі неможливості або відстрочки хірургічного лікування такі хворі підлягають амбулаторному обстеженню і лікуванню за місцем проживання. Обстеження може проводитися в районних поліклініках, а за необхідності додаткових обстежень — у міських кардіологічних диспансерах і діагностичних центрах. При прогресуванні СН хворих направляють у кардіологічні стаціонари за місцем проживання. Амбулаторний контроль і стаціонарне лікування проводять до проведення хірургічного втручання або за неможливості останнього.

Програма діагностики

Обов’язкові дослідження:

  1. Визначення скарг та анамнезу;
  2. Клінічний огляд;
  3. Вимірювання АТ;
  4. Дослідження лабораторних показників (загальні аналізи крові і сечі, АлАТ, АсАТ, білірубін, креатинін, ХС, глюкоза крові, калій, натрій, СРБ; титри антистрептолізину-О, антигенів, ревматоїдного фактора);
  5. ЕКГ в 12 відведеннях;
  6. ЕхоКГ, допплєрівське дослідження;
  7. Рентгенографія органів грудної клітки.

Додаткові дослідження:

  1. Катетеризація серця й/або коронаровентрикулографія;
  2. Добовий моніторинг ЕКГ.

Програма лікування

Перелік і обсяг обов’язкових медичних послуг:

  1. Оперативне лікування вади серця;
  2. Пеніцилінопрофілактика протягом року;
  3. Лікування СН залежно від типу (систолічна або діастолічна);
  4. Антикоагулянти — у пацієнтів з постійною формою фібриляції передсердь, тромбоемболічними ускладненнями в анамнезі, з мітральним стенозом і протезованими клапанами серця. Обов’язковий контроль МНВ. За неможливості встановлення МНВ — визначення протромбінового індексу.

Характеристика очікуваного кінцевого результату лікування

Поліпшення клінічного стану, підвищення толерантності до фізичного навантаження.

Тривалість лікування

Термін стаціонарного лікування при проведенні хірургічного втручання визначають індивідуально. При лікуванні СН у кардіологічному стаціонарі термін лікування встановлюють залежно від стадії СН і ефективності терапії.

Критерії якості лікування

Видужання або поліпшення клінічного стану хворих після хірургічного лікування. При консервативній терапії — відсутність прогресування СН, підвищення толерантності до фізичного навантаження, зниження частоти госпіталізацій.

Можливі побічні дії та ускладнення

Можливі побічні дії препаратів відповідно до їхніх фармакологічних властивостей. Найбільш характерними ускладненнями є прогресування СН, легенево-судинна тромбоемболія, раптова серцева смерть.

Рекомендації щодо амбулаторного спостереження

Хворі потребують постійного диспансерного спостереження з обстеженням не менше ніж 1–2 рази на рік. За наявності СН підлягають диспансерному огляду не менше 1 разу на 2 міс або частіше (при певній клінічній ситуації).

Вимоги до дієтичних призначень і обмежень

При надлишковій масі тіла обмежується енергетична цінність їжі.

Відмова від тютюнопаління, обмеження вживання алкоголю.

За наявності СН — обмеження добового споживання хлориду натрію.

Вимоги до режиму праці, відпочинку, реабілітації

За наявності СН рекомендоване обмеження фізичних навантажень відповідно до стадії СН. Регулярна фізична активність (повільна ходьба, фізичні вправи невисокої інтенсивності) відповідно до функціональних можливостей пацієнта (комфортний, але регулярний руховий режим).

Не рекомендуються переохолодження й робота вночі.

Індивідуальне вирішення питання залишкової працездатності відповідно до стану пацієнта.