Рубрика за МКХ-10: I10-I15.
Хворі з ГХ I і II стадії підлягають амбулаторному обстеженню та лікуванню за місцем проживання в районних поліклініках дільничними терапевтами або сімейними лікарями. У тяжких випадках для виключення симптоматичної (вторинної) АГ додаткове обстеження та уточнення діагнозу проводиться в міських кардіологічних, нефрологічних, ендокринологічних відділеннях, диспансерах або стаціонарах і діагностичних центрах із залученням відповідних фахівців.
Обов’язкові дослідження:
Додаткові дослідження:
Перелік і обсяг обов’язкових медичних послуг:
Застосування антигіпертензивних препаратів I ряду (блокатори β-адренорецепторів, тіазидні або тіазидоподібні діуретики, інгібітори АПФ, антагоністи кальцію1, антагоністи рецепторів ангіотензину II). Лікування починають з невисоких доз, поступово підвищуючи їх до досягнення цільового рівня АТ. Низькодозова комбінована терапія може бути альтернативою монотерапії. При стійкому рівні АТ ≥160/100 мм рт. ст. рекомендується починати лікування з комбінованої терапії.
При недостатньому ефекті проводять комбіновану терапію 2–3 препаратами I ряду в рекомендованих дозах.
Перелік і обсяг додаткових медичних послуг:
Стійке зниження АТ до цільового — <140/90 мм рт. ст., а для хворих групи високого ризику — <130/80 мм рт. ст. Зменшення вираженості скарг хворого з боку серцево-судинної системи. Корекція факторів серцево-судинного ризику.
Амбулаторне лікування проводиться безперервно протягом життя. Стаціонарне лікування — за наявності показань (ускладнений гіпертензивний криз, необхідність проведення спеціального обстеження, неефективність амбулаторного лікування та ін.).
Стабілізація АТ в межах цільового. Відсутність ускладнень гіпертонічної хвороби.
Можливі побічні ефекти антигіпертензивних препаратів відповідно до їхніх фармакологічних властивостей.
Хворі мають перебувати на диспансерному обліку в терапевта за місцем проживання. Обов’язкове щорічне обстеження в рамках діагностичної програми, за необхідності — обстеження і корекція терапії частіше ніж 1 раз на рік.
Пацієнтам показана дієта з обмеженням харчової солі до 5 г/добу, тваринних жирів та продуктів, що містять ХС. Рекомендується дієта, збагачена омега-3-поліненасиченими жирними кислотами (морська риба). При надлишковій масі тіла — обмеження калорійності їжі.
За наявності шкідливих звичок — відмова від тютюнопаління, обмеження вживання алкоголю.
Відмова від праці в нічний час, нормалізація сну, режиму праці й відпочинку. Рекомендована оптимізація фізичної активності (ходьба 30–45 хв 3–5 разів на тиждень). Не рекомендується перебування під прямими сонячними променями, переохолодження й перегрівання.
1Дигідропиридинові похідні короткої дії можна застосовувати тільки для лікування гіпертонічного кризу.