Порушення внутрішньоутробного формування стулок тристулкового клапана, що призводить до його зміщення нижче фіброзного кільця, формування аномально великого правого передсердя та правого редукованого шлуночка, називається аномалією Ебштейна.
Ця вада часто поєднується з іншою вродженою серцевою патологією, різними аритміями (фібриляцією, тріпотінням передсердь або ектопічною передсердною тахікардією), наявністю додаткових шляхів проведення, часто множинних. За оцінками експертів, синдром Вольфа — Паркінсона — Уайта виявляють у 5–25% випадків цієї вади.
Основні причини летального наслідку при цій ваді — прогресуюча серцева недостатність та серцеві аритмії.
Аномалія Ебштейна — це рідкісна вроджена патологія.
Частота виявлення аномалії Ебштейна — за різними даними, становить 0,5–0,8% усіх вроджених вад серця.
Розвиток цієї патології пов’язують із порушенням внутрішньоутробного процесу розшарування стінки правого шлуночка та утворення стулок тристулкового клапана.
Вважається, що аномалія Ебштейна пов’язана з дуплікацією хромосоми 15q, яка, як вважають, бере участь в ембріологічному розвитку серця внутрішньоутробно.
Деякі експерти припускають зв’язок аномалії Ебштейна з перебудовами хромосоми 11q, мутаціями гена MYH7 та в гені NKX2-5 (також пов’язаний із тетрадою Фалло).
Інша можлива причина розвитку аномалії Ебштейна — тератогенний ефект застосування препаратів літію.
Основою патофізіології аномалії Ебштейна є порушення відшарування стулок тристулкового клапана від міжшлуночкової перегородки внутрішньоутробно. Апікальне зміщення в основному зачіпає задні та перегородкові стулки, що призводить до апікального зміщення кільця трикуспідального клапана та передньоапікального зміщення отвору тристулкового клапана. Можливе формування вітрилоподібної передньої стулки тристулкового клапана, прив’язка передньої стулки, що спричиняє обмеження її рухів або фенестрацію передньої стулки.
Ця аномалія характеризується дисплазією стулок трикуспідального клапана, зміщенням його частини апікально в порожнину правого шлуночка з приляганням перегородкових та задніх стулок до міокарда та атріалізацією верхнього відділу правого шлуночка. При цьому міокард верхнього відділу шлуночка стоншується, товщина стінки стає порівняною з такою передсердя. Нижній відділ правого шлуночка, що функціонує, має нормальну товщину або гіпертрофовану стінку.
В основі гемодинамічних порушень лежить низьке наповнення в діастолу зменшеної порожнини правого шлуночка і, відповідно, зменшений серцевий викид правого шлуночка.
Порушення коаптації стулок трикуспідального клапана внаслідок їх анатомічного зміщення та порушень фіксації призводить до трикуспідальної регургітації. Її ступінь визначається вираженістю апікального зміщення задніх та септальних стулок, аномалією прикріплення передніх стулок та цілісністю самих стулок.
Супутні вади серця зазвичай включають незарощене овальне вікно, вторинну ваду міжпередсердної перегородки й обструкцію виносного тракту правого шлуночка різного ступеня, рідше аномалія Ебштейна протікає одночасно з вадою міжшлуночкової перегородки або аномаліями мітрального клапана. У деяких новонароджених можна встановити функціональну або анатомічну атрезію легень. Менш поширені супутні вади серця включають тетраду Фалло, транспозицію магістральних артерій та вади атріовентрикулярного каналу.
Розвиток емболічних ускладнень зазвичай пов’язаний з наявністю вторинної вади міжпередсердної перегородки чи відкритого овального вікна.
Часто супутня вада міжпередсердної перегородки або розтягнуте відкрите овальне вікно призводять до шунтування справа наліво при тяжкій формі трикуспідальної регургітації, що призводить до гіпоксемії та ціанозу.
Отже, вроджена вада серця при аномалії Ебштейна має наступні характеристики:
Зазвичай аномалія Ебштейна супроводжується трикуспідальною регургітацією, правошлуночковою недостатністю та аритміями. Вираженість клінічних проявів варіює від безсимптомних випадків до тяжких залежно від ступеня дисплазії та зміщення тристулкового клапана й вираженості потоку регургітації, ефективного об’єму правого шлуночка та пов’язаних з ним вад розвитку (наприклад стенозу легеневого клапана, атрезії, вади міжпередсердної перегородки тощо). Аритмії є частим симптомом і зазвичай стійкі через підвищену ймовірність наявності альтернативних шляхів на додаток до дилатації правого передсердя. У пацієнтів із симптомами можна виявити ціаноз, застійну серцеву недостатність та резистентні аритмії, а у осіб похилого віку частим симптомом є виражена задишка при фізичному навантаженні.
Якими симптомами супроводжується вроджена вада серця при аномалії Ебштейна, залежить від ступеня тяжкості цієї вади та наявності супутніх вад серця, а також віку пацієнта на момент звернення.
Більшість випадків виявляють у осіб ще у дитинстві чи ранньому дитинстві.
Аномалія Ебштейна у плода може бути встановлена внутрішньоутробно під час ультразвукового дослідження за апікальним зміщенням тристулкового клапана, трикуспідальної регургітації та іноді — збільшенням кардіоторакального співвідношення.
Найбільш виражені прояви фіксують у дітей віком від 2 до 3 років і старше, у період, коли зростає їхня фізична активність.
При фізичному огляді можуть бути виявлені такі ознаки:
Аускультативні ознаки:
Електрокардіографічні (ЕКГ) ознаки варіабельні.
Рентгенографія грудної клітки: кардіомегалія зі збільшенням правих відділів серця, кулястий силует серця, збільшення кардіоторакального співвідношення.
Ехокардіографія є методом вибору для діагностики аномалії Ебштейна.
Черезстравохідна ехокардіографія дозволяє краще візуалізувати анатомію тристулкового клапана і зазвичай перевершує трансторакальну ехокардіографію у виявленні внутрішньосерцевих шунтів.
Магнітно-резонансна томографія серця є ефективнішою порівняно з ехокардіографією з метою оцінки функції правого шлуночка.
Комп’ютерна томографія серця використовується для оцінки фракції викиду правого шлуночка та анатомії тристулкового клапана, а також перипроцедуральної візуалізації анатомії коронарних артерій перед хірургічним втручанням на тристулковому клапані.
Катетеризація серця може проводитися за неясності діагнозу після проведення неінвазивних методів діагностики.
Хворим з незначною вираженістю пороку та відсутністю клінічних проявів оперативне лікування не показано. У такому разі рекомендується спостереження у кардіолога та періодичний ехокардіографічний контроль.
Чим лікують аномалію Ебштейна консервативно?
У немовлят основним методом терапії є підтримувальне лікування, спрямоване на зниження легеневого судинного опору і гіпоксемії.
У немовлят із симптомами серцевої недостатності або ціанозу вдихання оксиду азоту сприяє зниженню опору легеневих судин.
У немовлят з ціанозом інфузія простагландину Е1 (PGE1) сприяє підтримці відкритої артеріальної протоки та зниженню легеневого судинного опору завдяки збільшенню легеневої вазодилатації.
Новонародженим із серцевою недостатністю та кардіогенним шоком може бути показано лікування інотропними препаратами, з яких препаратом вибору є мілінон, оскільки він сприяє розширенню судин легень. Застосування катехоламінів (епінефрину та норадреналіну) у цих пацієнтів пов’язане з підвищеним ризиком розвитку тахіаритмій.
При симптомах серцевої недостатності рекомендовані петльові діуретики (фуросемід, торасемід).
При надшлуночкових тахіаритміях показані блокатори бета-адренорецепторів (бісопролол, метопролол, карведилол), блокатори кальцієвих каналів (верапаміл, дилтіазем), антиаритмічні препарати класу I або III (прокаїнамід, соталол або аміодарон).
Також для лікування тахіаритмій може бути показана катетерна абляція, може виконуватися хірургічна кріоабляція при тахікардії, опосередкованій додатковими шляхами проведення (наприклад під час відновлення трикуспідального клапана та закриття вади міжпередсердної перегородки).
Показаннями до операції у новонароджених з аномалією Ебштейна є:
Може бути рекомендоване:
У дітей та дорослих з аномалією Ебштейна показання до операції включають:
Хірургічне лікування полягає у відновленні тристулкового клапана та закритті вади міжпередсердної перегородки.
При передсердних аритміях у цих пацієнтів катетерна абляція пов’язана з ризиком парадоксальної емболії, враховуючи високу частоту міжпередсердних шунтів.
Існує безліч варіантів реконструктивних хірургічних втручань при аномалії Ебштейна, наприклад, конусна реконструкція, яку можна проводити у дітей та дорослих.
При вираженій дислокації та дисплазії тристулкового клапана, великій атріалізованій та малій функціонуючій частині правого шлуночка може бути проведено протезування тристулкового клапана.
Катетерні втручання можуть проводитися у пацієнтів з функціонуючим трикуспідальним клапаном та наявною вторинною вадою міжпередсердної перегородки, що піддається закриттю транскатетерним пристроєм та/або надшлуночковими тахіаритміями.
Профілактичне лікування включає:
Ризик летального наслідку при аномалії Ебштейна може бути підрахований на підставі даних ехокардіограми. Індекс Селермайєра — це встановлений показник, за допомогою якого використовуються дані ехокардіографії для прогнозування летального наслідку. Він вимірюється як відношення площі правого передсердя та атріалізованого правого шлуночка до загальної площі функціонального правого шлуночка, лівих передсердя та шлуночка в кінці діастоли. Чим вищий клас, тим більш підвищений ризик смерті (таблиця).
I ступінь (співвідношення <0,5) | Ризик летального наслідку становить близько 0 |
II ступінь (співвідношення від 0,5 до 0,99) | Ризик летального наслідку — близько 10% |
III ступінь (співвідношення від 1,0 до 1,49) | Ризик летального наслідку в ранньому дитячому віці може досягати 40–45% |
IV ступінь (співвідношення >1,5) | Ризик летального наслідку становить 100% |
Аномалія Ебштейна після операції здебільшого має сприятливий прогноз.
До найчастіших ускладнень аномалії Ебштейна належать: