Ціаноз — це синюшне забарвлення шкіри і слизових оболонок, пов’язане зі станом судинної мережі, що прилягає, або недостатньою оксигенацією.
Це патологічна ознака, а не хвороба. Ціаноз розвивається при захворюваннях, у разі наявності яких рівень дезоксигенованого гемоглобіну підвищується до 5,0 г/дл.
Ціаноз зазвичай найбільш виражений в ділянках з багатою поверхневою судинною мережею та тонкою шкірою, включно з губами, носом, мочками вух, порожниною рота, кінцівками та кінчиками пальців рук та ніг. Ціаноз зазвичай стає очевидним при гіпоксемії, тобто при аномально низькій оксигенації (<80–85%) артеріальної крові. Однак він не є чутливим чи специфічним індикатором гіпоксемії. Також ціаноз може розвиватися за наявності аномальних форм гемоглобіну (наприклад мет-, сульфгемоглобіну) при нормальному рівні рО2.
Залежно від поширеності та етіології виділяють різні види ціанозу.
Ціаноз класифікується як центральний, периферичний та диференційний.
Центральний ціаноз — це генералізована синюшна зміна кольору тіла і видимих слизових оболонок. Він виникає через недостатню оксигенацію, вторинну відносно станів, які підвищують рівень дезоксигенованого гемоглобіну або аномального гемоглобіну. У науковій літературі також трапляється назва «теплий ціаноз».
Периферичний ціаноз — це синюшне забарвлення дистальних частин кінцівок (рук, кінчиків пальців, пальців ніг), що іноді поширюється на навколоротові та періорбітальні ділянки. Слизові оболонки, як правило, не залучаються. Причина периферичного ціанозу — порушення периферичного кровотоку та підвищена екстракція кисню тканинами.
Центральний ціаноз — це дифузний ціаноз шкірних покривів, тоді як периферичний вид торкається окремих дистальних частин тіла. Ціаноз губ та носогубного трикутника також є прикладом периферичного ціанозу.
Диференційний ціаноз — це синюшна зміна кольору, асиметрична між верхніми та нижніми кінцівками. Наприклад, ціаноз нижніх кінцівок більш виражений, ніж ціаноз верхніх кінцівок при коарктації аорти, що поєднується з іншими вадами серця та легеневою гіпертензією. Диференційний ціаноз також може виявлятися при відкритій артеріальній протоці з легеневою гіпертензією. Зазвичай відмічається при серйозних серцево-легеневих захворюваннях.
Також виділяють токсичний ціаноз, який розвивається внаслідок отруєння токсинами, що порушують насичення крові киснем, наприклад, речовинами, що викликають формування мет- або сульфгемоглобіну.
Також виділяють істинний ціаноз (пов’язаний із гіпоксемією або аномальними формами гемоглобіну) та псевдоацидоз. Псевдоацидоз може фіксуватися, незважаючи на адекватну оксигенацію після прийому наркотиків або при різних інтоксикаціях (наприклад важкими металами — інтоксикації свинцем).
Чому розвивається центральний ціаноз? Причини його виникнення включають:
Причини периферичного ціанозу:
Ціаноз розвивається внаслідок недостатньої оксигенації крові при рівні дезоксигемоглобіну, що перевищує 5,0 г/дл. Цікаво, що ціаноз більш виражений за високого рівня гемоглобіну.
Периферичний ціаноз розвивається внаслідок порушення доставки збагаченої киснем крові до периферичних тканин. Застійний периферичний ціаноз може бути викликаний сповільненням кровотоку. Ішемічний периферичний ціаноз виникає, коли вазоконстрикція призводить до зменшення периферичного кровотоку. При периферичному ціанозі відмічається нормальне насичення артеріальної крові киснем, але підвищене вилучення кисню периферичною тканиною в капілярному руслі за умов периферичної вазоконстрикції та зменшення периферичного кровотоку.
Доброякісні вазомоторні зміни можуть спричинити акроціаноз, форму периферичного ціанозу. Він може бути нормальним явищем у немовлят і усувається протягом перших днів життя. Крім того, ціаноз у новонароджених може фіксуватися при плачі, блюванні, кашлі.
На вираженість ціанозу впливають різні фактори, зокрема:
Зазвичай виявити ціаноз складніше при вираженій засмазі, жовтяниці та в осіб монголоїдної та негроїдної раси. Крім того, ціаноз складніше виявити у пацієнтів із тяжкою формою анемії.
Ціаноз виявляється при первинному огляді хворого.
Зазвичай наявність ціанозу супроводжується симптомами, пов’язаними з основним захворюванням, такими як:
Детальний анамнез та фізикальне обстеження мають вирішальне значення для визначення основної причини ціанозу.
Слід з’ясувати, коли вперше виявлено ціаноз, його тривалість, чи проявляється він постійно або розвивається за певних умов. Слід зібрати анамнез впливу токсичних речовин та холоду.
Якщо ціаноз фіксується від народження, причина є вродженою. Водночас ціаноз при вроджених вадах серця не обов’язково може виявлятися від народження.
Ціаноз, що розвивається в 1-й тиждень після народження, може відмічатися при:
Ціаноз після 1-го тижня після народження може розвиватися при:
Потрібно з’ясувати, які ще симптоми фіксують у пацієнта.
Гарячка може розвиватися при інфекційних захворюваннях (стенозувальний ларинготрахеїт, пневмонія, септичний шок тощо).
Гострий ціаноз, поєднаний із задишкою, болем у грудній клітці та кровохарканням, може встановлюватися при інфаркті легень.
Ціаноз поєднано із задишкою, кашлем, дискомфортом при диханні, болем у грудній клітці характерний при захворюваннях органів дихання (хронічному обструктивному захворюванні легень, ідіопатичному фіброзі легень та ін.).
Пальці у формі барабанних паличок найчастіше відмічаються при вроджених вадах серця та хронічних захворюваннях легень.
Ціаноз при серцевій недостатності зазвичай пов’язаний із задишкою, наявністю периферичних набряків, у тяжких випадках генералізованих. За наявності ціанотичного пороку серця (наприклад тетради Фалло) можуть бути вказівки про те, що хворий з дитинства часто приймає позу сидячи навпочіпки або зігнувшись з підтисненими до живота ногами.
При мет- або сульфгемоглобінемії вираженість центрального ціанозу не зменшується при кисневотерапії.
У хворих з ціанозом, пов’язаним з пневмотораксом, фіксують симптоми респіраторного дистресу, що гостро розвиваються.
Ціаноз, що гостро виник, може бути пов’язаний з раптовим розвитком обструкції дихальних шляхів. Хворі при цьому зазвичай не можуть розмовляти, їхній стан погіршується критично швидко.
При огляді пацієнта з ціанозом можна виявити:
При аускультації можна виявити хрипи під час дихання, патологічні серцеві шуми. Також показано визначення рівня артеріального тиску на обох руках, а за підозри на коарктацію аорти — і на ногах.
Ознаки периферичного ціанозу:
Лікування ціанозу залежить від основної патології.
Початкова стабілізація з кисневою підтримкою через звичайну / високопотокову носову канюлю показана при порушенні дифузії кисню в легенях. У деяких випадках може бути потрібна допоміжна вентиляція легень. Швидке зменшення вираженості чи усунення ціанозу під час проведення кисневої терапії — диференційно-діагностична ознака ціанозу, пов’язаного із захворюваннями легень.
Консультація кардіолога показана при ціанотичних вроджених захворюваннях серця, таких як атрезія тристулкового клапана, тетрада Фалло тощо. Для корекції вроджених патологічних станів серця рекомендовано хірургічне втручання.
При виявленні відкритої артеріальної протоки може бути рекомендована інфузія простагландину E1.
При серцевій недостатності слід застосовувати діуретики, інгібітори ангіотензинперетворювального ферменту (АПФ), інотропні препарати. При серцевій недостатності зі зниженою фракцією викиду показані сакубітрил / валсартан, інгібітори натрійзалежного котранспортера глюкози 2-го типу (НЗКТГ-2) (дапагліфлозин).
Пацієнтам з ціанотичними вадами серця рекомендовано антибіотикопрофілактику інфекційного ендокардиту.
Метиленовий синій застосовується для лікування ціанозу, спричиненого метгемоглобінемією.
Мета лікування периферичного ціанозу — виявити та лікувати основну причину вазоконстрикції та обмеження припливу багатої киснем крові до кінцівок.
М’яке зігрівання та масаж уражених частин забезпечують симптоматичне зменшення вираженості та усунення периферичного ціанозу, викликаного впливом холоду та феноменом Рейно.
Крім того, при деяких станах, таких як феномен Рейно, можуть знадобитися довгострокові зміни способу життя: обмеження споживання кофеїну та нікотину / куріння, які можуть спричинити звуження кровоносних судин. Також особам з феноменом Рейно слід уникати прийому низки препаратів, включно з блокаторами бета-адренорецепторів, ліків, що містять псевдоефедрин, пероральних протизаплідних та антимігренозних засобів.
Ціаноз слід диференціювати з іншими причинами забарвлення шкірних покривів, зокрема такими, як:
Ціаноз — це клінічна ознака, а не хвороба. Ускладнення залежить від його етіології.