Систолічна гіпертензія — це форма артеріальної гіпертензії, при якій фіксується підвищення систолічного артеріального тиску (САТ) >140 мм рт.ст. поєднано з діастолічним артеріальним тиском (ДАТ) <90 мм рт.ст.
Однак, згідно з рекомендаціями щодо артеріального тиску 2017 р. Американського коледжу кардіології / Американської кардіологічної асоціації (American College of Cardiology / American Heart Association Blood Pressure), підвищення САТ до 130 мм рт.ст. оцінюється як артеріальна гіпертензія.
Ізольована систолічна артеріальна гіпертензія часто фіксується у пацієнтів похилого віку. За оцінками експертів, ізольована систолічна артеріальна гіпертензія проявляється у 15% осіб віком 60 років та старше. При цьому ця форма артеріальної гіпертензії рідко діагностується у пацієнтів молодого віку.
Найчастіше систолічна артеріальна гіпертензія є формою артеріальної гіпертензії (есенційна гіпертензія).
Рідше ізольована систолічна артеріальна гіпертензія пояснюється вторинною гіпертензією, наприклад, реноваскулярною або ренопаренхіматозною, або пов’язана з іншими хворобами, зокрема гіпотиреозом / гіпертиреозом, захворюваннями периферичних судин, цукровим діабетом, аортальною недостатністю, анемією, хворобою Педжета.
Розвиток систолічної артеріальної гіпертензії в більшості випадків пов’язаний зі зниженням еластичності артеріальної системи. Підвищене відкладення кальцію та колагену в артеріальній стінці фіксується у осіб похилого віку. Отже, це може призвести до зниження еластичності артеріальних судин, співвідношення просвіту до стінки, потовщення та фіброзного ремоделювання судинної інтими та медіа. Підвищена жорсткість артерій призводить до зростання пульсового тиску та швидкості пульсової хвилі. Так, розвивається підвищення САТ та подальше зниження ДАТ.
Важливі аспекти історії хвороби пацієнта з артеріальною гіпертензією включають:
Точне вимірювання артеріального тиску:
Оцінка загального виду хворого має включати:
Усім пацієнтам із систолічною артеріальною гіпертензією показано консультацію окуліста та огляд очного дна. При цьому можуть бути виявлені:
При аускультації можуть бути зафіксовані:
Додаткові методи обстеження показані для визначення:
Так, пацієнту можуть бути рекомендовані:
Специфічні тести для пошуку вторинних причин артеріальної гіпертензії (рівні вільних метанефринів у плазмі крові, кортизолу в сечі, співвідношення альдостерон-ренін).
Ізольована систолічна артеріальна гіпертензія, як і будь-який інший гіпертензивний розлад, призводить до пошкодження органів-мішеней за відсутності лікування. Отже, рання діагностика, усунення факторів ризику, що модифікуються, і своєчасний початок відповідної терапії сприяють зниженню ризику розвитку ускладнень і летального результату.
Для лікування систолічної артеріальної гіпертензії застосовують:
Залежно від рівня артеріального тиску може бути рекомендована моно- або комбінована антигіпертензивна терапія. Старіння кровоносних судин та жорсткі артерії ускладнюють контроль артеріального тиску. Проте антигіпертензивні препарати сприяють певному зниженню жорсткості артерій.
Так, наприклад, пацієнтам із рівнем САТ у діапазоні 130–139 мм рт.ст. та низьким серцево-судинним ризиком рекомендується розпочати немедикаментозну терапію, модифікувати спосіб життя та провести повторну оцінку через 3–6 міс.
Якщо ризик атеросклеротичного серцево-судинного захворювання перевищує 10%, то рекомендується розпочати немедикаментозну терапію із застосуванням 1 перорального антигіпертензивного препарату.
Особам із САТ >139 мм рт.ст. рекомендується медикаментозна терапія незалежно від рівня серцево-судинного ризику.
При початковому САТ >160 мм рт.ст. рекомендується початковий прийом 2 пероральних антигіпертензивних препаратів.
У рандомізованих контрольованих дослідженнях встановлено, що тіазидоподібні діуретики та блокатори кальцієвих каналів є кращими препаратами першої лінії для зниження ризику інсульту та інших захворювань у пацієнтів з ізольованою систолічною артеріальною гіпертензією.
Дозу 1 перорального антигіпертензивного засобу слід титрувати до максимальної, перш ніж розпочинати прийом 2-го перорального антигіпертензивного засобу.
У осіб, яким необхідні 2 пероральні антигіпертензивні засоби, кращою стратегією є комбінація тіазидоподібного діуретика та блокатора кальцієвих каналів.
іАПФ або БРА показані пацієнтам із серцевою недостатністю, постінфарктним кардіосклерозом, цукровим діабетом або хронічним захворюванням нирок.
Також можна застосовувати комбінації іАПФ або БРА з блокатором кальцієвих каналів або тіазидоподібним діуретиком.
Важливо відзначити, що іАПФ за жодних обставин не слід застосовувати одночасно з БРА!
Пацієнтам із вторинними причинами артеріальної гіпертензії показано одночасне лікування основного захворювання.
Зазвичай рекомендується цільовий артеріальний тиск <130/80 мм рт.ст. У той же час агресивне зниження САТ у осіб похилого віку може викликати несприятливі ефекти, такі як артеріальна гіпотензія, гіпоперфузія кінцевих органів (що викликає гостре пошкодження нирок і внутрішньочерепну гіпоперфузію, яка може бути пов’язана зі зниженням когнітивних функцій) і поліпрагмазія. Так, особам похилого віку рекомендується підтримувати цільовий рівень артеріального тиску <140/90 мм рт.ст.
Слід враховувати, що оскільки перфузія міокарда відбувається здебільшого під час діастоли, надмірне зниження ДАТ може підвищити ризик серцево-судинних захворювань та летального наслідку. Рекомендується підтримувати ДАТ на рівні ≥70 мм рт.ст.
Немедикаментозна терапія рекомендується незалежно від рівня артеріального тиску.
Так, пацієнтам із ізольованою систолічною артеріальною гіпертензією слід:
Неконтрольований підвищений САТ може призвести до таких ускладнень, як: