Вінниця

Проковтування сторонніх предметів

Содержание

Що таке проковтування сторонніх предметів?

Попадання сторонніх предметів — це поширена в клінічній практиці ситуація, коли пацієнт навмисно або випадково ковтає предмети, не призначені для їди. Діти часто випадково ковтають неїстівні сторонні тіла, оскільки вони постійно беруть предмети в рот, тому що досліджують навколишній світ. Це є нормальною стадією розвитку у ранньому дитинстві, але випадкове проковтування стороннього предмета може статися й у дітей старшого віку, і навіть дорослих.

Навмисне проковтування сторонніх тіл найчастіше фіксується у дітей молодшого віку, хворих на психічні захворювання та ув’язнених (зазвичай з метою потрапляння до лікувального закладу та пом’якшення режиму).

Рідко проковтування стороннього тіла може бути пов’язаним із спробою суїциду.

Найчастіше проковтуються такі сторонні тіла, як монети, батарейки, зубні протези, дрібні деталі іграшок (у дітей), різні намистини, ґудзики. З метою суїциду можуть бути проковтнуті швейні голки, шпильки, леза бритви.

Діагноз часто залежить від високого індексу підозри, оскільки симптоми можуть бути мінімальними або відсутніми. Хоча більшість сторонніх тіл виходять спонтанно без ускладнень, деякі потребують їх термінового видалення. Так, сторонні предмети можуть спричинити механічну чи хімічну травму слизової оболонки, обтурувати чи перфорувати стінку шлунково-кишкового тракту. Проковтнуті предмети можуть потрапити в дихальні шляхи.

Лікування залежить від наявності симптомів, типу, розміру та місця розташування проковтнутого предмета, при цьому для предметів високого ризику, таких як таблеткові батарейки, магніти або гострі предмети, показано ендоскопічне видалення. Прогноз, як правило, сприятливий, особливо якщо ковтання розпізнається на ранній стадії та проводиться своєчасне лікування.

Які наслідки ковтання дрібних предметів?

Більшість проковтнутих дрібних предметів, що не мають гострих кінців (крім батарейок), безперешкодно проходять через шлунково-кишковий тракт.

Які предмети найнебезпечніші при ковтанні?

Одні з найнебезпечніших при ковтанні предметів — це голки, шпильки, уламки скла, леза та інші гострі предмети. Не менш небезпечне і проковтування батарейок, оскільки вони можуть призвести до корозійного пошкодження та прободіння стінки стравоходу чи кишечнику. Батарейки-таблетки та дискові батарейки можуть спричинити серйозні травми при попаданні в стравохід, носову порожнину, зовнішній слуховий прохід навіть після короткочасної дії. Найбільш високий ризик пошкодження тканин пов’язаний із ковтанням літієвих батарейок. Також небезпечне проковтування кількох магнітів, тому що вони можуть взаємопритягатися у внутрішніх органах та викликати некроз від здавлювання. При цьому при ковтанні одного невеликого магніту він зазвичай евакуюється мимовільно.

Чим небезпечне ковтання гострих предметів?

При ковтанні гострих предметів (швейних голок, уламків скла) необхідне негайне лікування, оскільки вони можуть спричинити пошкодження та прорив стінки шлунково-кишкового тракту з подальшим розвитком медіастиніту або перитоніту.

Етіологія

Попадання сторонніх предметів у дітей фіксується частіше, ніж у дорослих, і зазвичай відбувається випадково. Малята часто кладуть предмети в рот — це очікувана поведінка розвитку, коли вони досліджують навколишнє середовище. Через відсутність / малу кількість зубів та неусвідомлення небезпеки вони частіше проковтують предмети, ніж діти старшого віку.

Діти старшого віку та дорослі з психологічними або неврологічними розладами наражаються на підвищений ризик через поведінкові моделі, пов’язані з цими станами.

Деякі випадки ковтання сторонніх предметів у дорослих відображають ризиковану поведінку або поведінку для привертання уваги, у той час як інші можуть бути пов’язані з психічним захворюванням. Наприклад, пацієнт з булімією може ненавмисно проковтнути зубну щітку, що використовується для того, щоб викликати блювання. Також може відбутися проковтування упаковок з наркотиками при загрозі обшуку представниками правоохоронних органів.

Великі круглі предмети, наприклад монети, зазвичай застряють у глотці або кардіоезофагеальному переході. При ковтанні дрібних, гострих предметів вони найчастіше залишаються у місцях анатомічних звужень: дванадцятипалій кишці, ілеоцекальному кутку.

Функціональні або структурні аномалії шлунково-кишкового тракту, такі як стриктури, рубці, нориці або дивертикули, грижі, пухлини кишечнику або органів черевної порожнини, підвищують ймовірність ускладнень від ковтання стороннього тіла, оскільки саме в місцях їх локалізацій найчастіше застряють предмети.

Патогенез

Після проковтування предмети можуть частково або повністю перекрити просвіт шлунково-кишкового тракту. Найбільш поширеним ускладненням ковтання стороннього тіла у дітей є непрохідність стравоходу. Стороннє тіло може також застрягти в інших відділах шлунково-кишкового тракту. Деякі предмети можуть спричинити руйнування стінки шлунково-кишкового тракту, викликаючи перфорацію та міграцію за межі просвіту.

Ризик ускладнень підвищений у пацієнтів з анатомічними або функціональними аномаліями шлунково-кишкового тракту, які перенесли операції на верхніх відділах шлунково-кишкового тракту, з гастроезофагеальною рефлюксною хворобою, еозинофільним езофагітом, нервово-м’язовими розладами, а також немовлят і дітей ясельного віку.

При ковтанні батарейок, крім обтурації, можливий розвиток локального контуру з прилеглими тканинами, коагуляційного некрозу та опіку. Ці травми можуть призвести до перфорації шлунково-кишкового тракту, медіастиніту, перитоніту, формування нориці або рубцювання та стриктур. Можливий розвиток рідкісного потенційно фатального ускладнення защемлення таблеткової батарейки в стравоході — виникнення аортостравохідної нориці, при якому некроз тканин між стравоходом і аортою призводить до артеріальної кровотечі в стравохід.

Проковтування невеликих потужних магнітів (які містяться в іграшках та предметах домашнього вжитку) може призвести до шлунково-кишкових травм. Декілька магнітів або магніт і металевий предмет або батарейка можуть притягуватися через шари тканин, викликаючи некроз структур, що потрапляють між ними, і, потенційно, перфорацію кишечнику, перитоніт, формування свищів, механічну обструкцію.

Діагностика ковтання сторонніх предметів

Дихальні шляхи повинні бути негайно обстежені при підозрі на ковтання стороннього тіла. Ротоглотку слід оглянути стосовно наявності сторонніх тіл, і будь-які виявлені тіла слід видалити, якщо це можливо.

Після усунення будь-яких порушень дихальних шляхів або дихання може бути проведений ретельний збір анамнезу та фізикальне обстеження.

У деяких пацієнтів з проковтуванням стороннього тіла можуть бути відсутні симптоми, тоді як у інших можуть фіксуватися легкі, неспецифічні прояви. Так, слід підозрювати ковтання стороннього тіла у всіх дітей з неспецифічними респіраторними або шлунково-кишковими скаргами.

Респіраторні симптоми частіше фіксують у немовлят та дітей молодшого віку. Шлунково-кишкові симптоми частіше виникають у дітей старшого віку та дорослих.

Ступінь тяжкості симптомів та ознак, що виявляються при фізикальному огляді, багато в чому залежать від розвитку та вираженості ускладнень.

Симптоми ковтання сторонніх предметів

Симптоми закупорювання або травми стравоходу, пов’язані з ковтанням стороннього предмета:

Симптоми у дітей можуть включати:

  • слинотечу;
  • блювання;
  • відмову від їжі;
  • дитина може давитися.

Інші ознаки ковтання сторонніх предметів

Значне пошкодження стравоходу може призвести до гематемезису або ознак медіастиніту.

При обтурації просвіту або перфорації стінки шлунково-кишкового тракту можуть фіксуватися:

  • біль у животі;
  • блювання, у тому числі блювання з домішкою крові, блювання «кавовою гущею»;
  • кал із кров’ю.

При тривалому знаходженні чужорідного тіла у шлунково-кишковому тракті можуть відмічатися гарячка та ненавмисне зменшення маси тіла.

При проковтуванні сторонніх тіл, що містять нікель, можуть відзначатися висип та свербіж.

Що робити при ковтанні стороннього предмета?

Важливо! Насамперед має бути проведена оцінка порушення прохідності дихальних шляхів. Повна оклюзія стравоходу може призвести до значної слинотечі, яка може побічно порушити прохідність дихальних шляхів через накопичення секрету. У такому разі відновлення прохідності дихальних шляхів має передувати подальшому обстеженню та збору анамнезу.

Додаткові методи обстеження

Рентгенографія проводиться в разі підозри на сторонні тіла в дихальних шляхах, стравоході або шлунку. Металеві сторонні тіла при цьому добре видно і вони можуть бути грубо локалізовані. Батарейки-пігулки зазвичай мають двошаровий вигляд у бічних проєкціях, характерний рисунок «коло в колі» в передньозадніх проєкціях, тоді як монети виглядають як одношарові диски.

За допомогою контрастної рентгенографії, комп’ютерної або магнітно-резонансної томографії можна забезпечити кращу візуалізацію рентгеннегативних об’єктів (наприклад пластикових).

Лікування ковтання сторонніх предметів

Терапевтична тактика залежить від розташування та складу стороннього тіла.

Насамперед, слід визначити, чи необхідне ендоскопічне чи хірургічне видалення сторонніх предметів. Зазвичай видаленню підлягають магніти та батарейки.

Консервативне лікування із серійною візуалізацією та моніторингом може бути рекомендоване за відсутності симптомів у здорових осіб без аномалій шлунково-кишкового тракту, які проковтнули дрібні інертні предмети.

При цьому в разі розвитку симптомів зазвичай показано негайне втручання — ендоскопічне вилучення сторонніх тіл при їх знаходженні у шлунку або хірургічне видалення при розвитку кишкової непрохідності.

Об’єкти з низьким ризиком у шлунку чи кишечнику часто виходять спонтанно. Видалення зазвичай необхідно при ковтанні предметів з високим ризиком, таких як великі або гострі предмети, батареї або кілька магнітів.

За наявності великих, таких, що обтурують просвіт, сторонніх тіл у стравоході, зазвичай рекомендовано ендоскопічне видалення.

Проковтування батарейок-таблеток є показанням до термінового видалення через ризик некрозу тканин та перфорації.

Винятком є випадки, коли відсутні якісь симптоми, при цьому пацієнт звернувся після понад 12 год після проковтування і у якого батарейка вже потрапила в кишечник. У такому разі можлива тактика спостереження.

Можна дотримуватися вичікувальної тактики із серійною візуалізацією кожні 6–12 год при ковтанні кількох магнітів. Хірургічне втручання зазвичай проводиться за відсутності пасажу магнітів через кишечник або виникненні симптомів.

Медикаментозне лікування блювотними чи проносними засобами не рекомендується.

Диференційна діагностика

Які ускладнення викликає ковтання сторонніх предметів?

Можливі ускладнення включають: