Непрохідність стравоходу — поліетіологічний патологічний стан, зумовлений звуженням, стриктурою чи стенозом просвіту органу, зовнішньою компресією. Незважаючи на відносно невисоку поширеність езофагеальної патології в загальній структурі захворюваності травного тракту, її медико-соціальна значущість залишається високою через виражений негативний вплив на якість життя пацієнтів:
У Міжнародній класифікації хвороб 10-го перегляду патологію виділено в окрему нозологічну форму з кодом K22.2.
Утруднення проходження їжі через стравохід розвивається і на тлі значного звуження його просвіту. Непрохідність може бути:
Доброякісне порушення прохідності, як правило, є наслідком глибокого ушкодження стінки і подальшого звуження просвіту органу за рахунок формування рубця з грубої сполучної тканини. Причинами ушкоджень можуть бути:
Кардіоспазм також входить до переліку причин розвитку доброякісної непрохідності стравоходу. Він є хронічною патологією органу, що характеризується порушенням процесу розслаблення нижнього стравохідного сфінктера (кардії) під час ковтання. Етіологія розвитку кардіоспазму до кінця не встановлена, проте ключову роль у патогенезі цього захворювання відводять порушенням у роботі парасимпатичної нервової системи, зокрема дисфункції блукаючого нерва, який за допомогою своїх ядер у довгастому мозку та інтрамуральних нервових сплетінь у стінці органу регулює процеси перистальтичної моторики та забезпечує рефлекторний механізм розслаблення нижнього стравохідного сфінктера під час ковтання.
Порушення прохідності злоякісного характеру пов’язане з пухлинними новоутвореннями цього органу. Найбільш поширене з них — рак стравоходу, що займає близько 4%, або 6-те місце в структурі загальної онкологічної захворюваності.
Пухлинна обструкція викликана:
Ступінь вираженості непрохідності залежить від локалізації та поширеності пухлинного процесу. Найбільш швидкий розвиток симптомів дисфагії притаманний пухлинам верхньо- і середньогрудного відділів органу, при цьому обструкція проксимальних відділів загрожує розвитком ускладнень (аспіраційної пневмонії та ін.).
До найпоширеніших причин зовнішньої компресії належать:
Ключовою причиною непрохідності стравоходу у новонароджених є вроджені анатомічні аномалії розвитку органу (стеноз, атрезія), які формуються в процесі ембріогенезу. Залежно від патогістологічної структури виділяють 3 основних типи стенозу:
Атрезія стравоходу є однією з найбільш тяжчих форм вроджених аномалій розвитку, що викликає повну непрохідність. Вона розвивається на ранніх етапах ембріогенезу внаслідок порушення процесів формування, елонгації та реканалізації первинної закладки органів. Часто атрезія поєднується з трахеостравохідною норицею — патологічним сполученням між стравоходом і трахеєю або одним з головних бронхів. У цьому випадку проксимальний та дистальний відділи стравоходу не сполучаються між собою. Клінічні прояви маніфестують відразу після народження у вигляді рясної регургітації із задухою при першій спробі годування дитини. Надалі діагноз підтверджується при рентгенологічному обстеженні — контрастна речовина не проходить нижче ділянки атрезії, виявляється скупчення контрасту в сліпому верхньому відділі органу та заповнення газом шлунка через норицевий хід.
Вираженість клінічної симптоматики залежить від ступеня стенозу. На ранніх етапах життя діти грудного віку, як правило, не мають виражених проблем з ковтанням при вигодовуванні материнським молоком або штучними сумішами. Клінічні симптоми (регургітація їжі та блювання) зазвичай маніфестують у дітей віком 4–10 міс після введення прикорму до раціону. У частини дітей з компенсованими формами вродженого стенозу перші прояви патології розвиваються лише в осіб підліткового чи навіть дорослого віку.
До непрямих ознак порушення прохідності стравоходу в педіатричній практиці належать:
Основним клінічним симптомом непрохідності стравоходу є порушення процесу ковтання — дисфагія, ступінь вираженості якої безпосередньо залежить:
При незначних звуженнях просвіту пацієнти можуть не відчувати будь-яких труднощів при ковтанні рідкої їжі та води. Вони безперешкодно надходять у шлунок, викликаючи лише помірні відчуття дискомфорту в ділянці за грудиною. Однак прийом твердої, щільної їжі пов’язаний зі значними труднощами ковтання, інтенсивним загрудинним болем і частими регургітаціями або блюванням. У міру прогресування звуження просвіту у хворого формується вимушена дієта з переважанням рідкої їжі та повною відмовою від твердих продуктів, що супроводжується вираженою втратою маси тіла та розвитком мальнутриції.
Супутні симптоми:
У осіб похилого віку непрохідність стравоходу може протікати атипово та з меншою вираженістю симптомів, тому важливо виявляти настороженість при скаргах на складність ковтання та своєчасно обстежити хворих для виключення цієї патології.
Верифікація рубцевих змін здійснюється за допомогою рентгеноконтрастних методів дослідження та ендоскопічної візуалізації.
При проведенні рентгенологічного дослідження з використанням барієвої суспензії ключовими ознаками, що вказують на звуження просвіту органу, є:
Ендоскопічне дослідження — езофагоскопія — є невід’ємним етапом діагностичного алгоритму при виявленні непрохідності стравоходу. Під час процедури:
За наявності ознак пухлинної інфільтрації стінки стравоходу обов’язковим етапом обстеження є виконання ендоскопічної біопсії з подальшим дослідженням гістологічного операційного матеріалу для верифікації морфологічного діагнозу і уточнення ступеня злоякісності.
При підозрі на компресійну непрохідність стравоходу виконують комп’ютерну томографію (КТ) органів грудної порожнини із внутрішньовенним контрастуванням. Застосування контрастного посилення сигналу забезпечує можливість диференціювати судинні новоутворення (аневризми аорти або її великі гілки) від об’ємних новоутворень середостіння, які здатні надавати компресійне порушення прохідності стравоходу. Важливою перевагою КТ є можливість оцінити ступінь інвазії пухлинного процесу у стінку стравоходу та навколишні тканини, а також виявити ознаки регіонарного та віддаленого метастазування.
При терапії пацієнтів з непрохідністю стравоходу використовують консервативні (бужування, балонну дилатацію, електророзсічення, тимчасове ендопротезування), хірургічні (пластичні операції) та медикаментозні методи.
Бужування є основним методом консервативного відновлення прохідності стравоходу за наявності рубцевого звуження його просвіту. Процедуру рекомендують починати не раніше ніж через 7 тиж від моменту розвитку стриктури. Використовують спеціальний набір бужів циліндричної форми, що розрізняються за діаметром — це дозволяє підібрати оптимальний розмір відповідно до ступеня звуження. Вибір адекватного розміру бужа проводиться на підставі даних езофагоскопії та рентгенологічного дослідження з контрастуванням для точної оцінки ступеня тяжкості та протяжності стриктури. Час знаходження бужа в просвіті органа становить 15–30 хв для поступового розтягування рубцевої тканини та формування ширшого каналу. За 1 сеанс рекомендується використовувати не більше 2 розмірів бужів, поступово збільшуючи їх діаметр, щоб уникнути травматизації та розривів слизової оболонки.
Балонна дилатація є методом розтягування патологічно вузького відділу стравоходу за допомогою спеціальних циліндричних балонних дилататорів, здатних розширюватися до потрібного діаметра. Довжина балонів, що застосовуються для дилатації, варіює в межах 4–10 см, що дозволяє підібрати оптимальний розмір для конкретної локалізації і протяжності стриктури. Діаметр частини балонного дилататора, що розширюється, становить 0,6–3 см для поетапного і контрольованого розтягування стінок вузької ділянки органу. Вона вводиться через встановлену струну-провідника або під візуальним контролем за допомогою рентгенівського екрану. Тривалість процедури становить 3–5 хв з інтервалом між ними протягом 2–3 днів. Після досягнення задовільної прохідності стравоходу рекомендується проведення профілактичних сеансів балонної дилатації 1 раз на 10–14 днів протягом кількох місяців.
Метод передбачає нанесення радіальних надрізів рубцевого кільця стриктури за допомогою спеціальних інструментів, що передають високочастотний електричний струм. Під час процедури виконується 3–4 таких надрізи рівномірно по колу стінки стравоходу. Їх глибина та протяжність регулюється лікарем залежно від ступеня ригідності та довжини стриктури. Після електророзсічення рубцевих ділянок часто проводиться балонна дилатація додаткового розтягування стінок органа.
Тимчасова імплантація внутрішньопросвітних ендопротезів у стравохід є додатковим методом, що дозволяє закріпити та пролонгувати ефект балонної дилатації та електрохірургічного розтину рубцевих звужень. Суть методу — введення в просвіт під ендоскопічним контролем спеціальних внутрішніх стентів-ендопротезів для підтримки діаметра, досягнутого після дилатації органу. Для ендопротезування використовуються різні види внутрішніх стентів, зокрема трубчасті силіконові імпрегновані конструкції або металеві сітчасті стенти, що саморозправляються.
Показання до проведення реконструктивно-пластичних операцій:
Єдиним відносним протипоказанням до реконструктивних операцій є крайній ступінь виснаження та зневоднення, що потребує попередньої корекції та стабілізації стану пацієнта.
Для створення штучного трансплантата, що заміщає уражену ділянку стравоходу, використовуються різні тканини власного організму хворого — шлунка, ділянки тонкої або товстої кишки, а також клапті шкіри. Вибір оптимального пластичного матеріалу визначається індивідуальними анатомічними особливостями, довжиною вади та іншими факторами. Найбільш поширеним методом езофагопластики є використання трансплантату з великої кривизни шлунка. Успіх реконструктивно-пластичної операції оцінюється за здатністю відновленого стравоходу забезпечувати безболісне та ефективне проходження їжі.
Фармакотерапія при непрохідності стравоходу належить до додаткових методів лікування, вона не дозволяє усунути причину обструкції. Застосування лікарських засобів виправдане на передопераційному етапі для оптимізації загального стану хворого та створення найбільш сприятливих місцевих умов для подальшого виконання радикального хірургічного чи ендоскопічного втручання щодо відновлення прохідності органу. Рекомендована фармакотерапія може включати:
Медикаментозна терапія спрямована на зменшення вираженості проявів езофагіту та гастроезофагеальної рефлюксної хвороби, зниження агресивних властивостей застійного стравохідного вмісту, запобігання подальшому прогресу ерозивно-виразкових вад слизової оболонки, зниження активності запального процесу, купірування больового синдрому та ін.
Непрохідність стравоходу може ускладнюватися:
Крім фізичних ускладнень, пацієнти з непрохідністю найчастіше відчувають сильний психологічний дистрес, депресію та тривогу через неможливість нормально харчуватися.
Ускладнення в післяопераційний період:
Наразі немає спеціальної профілактики непрохідності стравоходу. Раннє виявлення та лікування хвороб травного тракту, а також усунення факторів ризику є основними профілактичними заходами цієї патології.
В осіб із доброякісною непрохідністю стравоходу прогностичні перспективи відносно сприятливі. При злоякісній патології, що розвинулася внаслідок локального поширення чи прогресування онкологічного процесу, результат менш сприятливий через агресивний характер пухлини. Вкрай несприятливий прогноз має поширений метастатичний рак стравоходу з розвитком повної непрохідності, резистентної до доступних методів лікування.
Один із ключових факторів, що впливають на прогноз, — можливість забезпечити пацієнтові альтернативні шляхи харчування та поповнення нутрієнтів, якщо прийом їжі через рот утруднений або неможливий.