Недостатність мітрального клапана (мітральна недостатність) характеризується реверсуванням кровотоку з лівого шлуночка (ЛШ) у ліве передсердя (ЛП), як правило, у фазу систоли серцевого циклу. Зворотний потік крові з ЛШ у ЛП також називається мітральною регургітацією. Мітральна недостатність, як і раніше, є серйозною проблемою охорони здоров’я в усьому світі. Мітральна недостатність — це одна з найбільш часто діагностованих клапанних вад серця в усьому світі. За оцінками експертів, мітральна недостатність діагностується у 175 млн осіб у всьому світі і близько 5 млн осіб у США. Поширеність цієї патології пов’язана з віком: діагностується у менш ніж 1% осіб віком до 45 років і у понад 11% осіб віком від 75 років.
Апарат мітрального клапана є складною, але динамічною структурою і складається з мітрального кільця, двох стулок, хорд і папілярних м’язів ЛШ. Порушення структурної цілісності чи функціонального механізму цього апарату із залученням чи без залучення оточуючих структур призводить до розвитку мітральної недостатності.
Залежно від гостроти прояву мітральна недостатність може бути гострою чи хронічною.
При хронічній мітральній недостатності причинні механізми можуть бути пов’язані з самим клапанним апаратом, викликаючи первинну (дегенеративну/органічну) мітральну регургітацію. Також причиною розвитку мітральної недостатності можуть бути структурні зміни геометрії ЛШ, що призводять до несмикання стулок та вторинної (функціональної) мітральної регургітації. Хронічна ішемічна мітральна регургітація зазвичай розвивається через ремоделювання ЛШ внаслідок латерального або нижнього інфаркту міокарда зі зміщенням папілярних м’язів при неушкоджених стулках клапана та хордах. Це призводить до загального апікального зміщення апарату мітрального клапана та дилатації мітрального кільця з подальшим розвитком мітральної недостатності.
Причинами первинної мітральної недостатності можуть бути такі патологічні процеси:
Міксоматозна дегенерація веде до надмірного потовщення та подовження стулок, внаслідок цього розвивається пролапс мітрального клапана у молодих пацієнтів. При ревматичній хворобі серця, токсичних, медикаментозних, радіаційних ураженнях розвивається прогресуюче потовщення стулок мітрального клапана з обмеженням їх рухливості та порушенням центральної коаптації (змикання), що призводить до розвитку первинної мітральної регургітації. Гостра мітральна недостатність може розвиватися внаслідок гострого інфаркту міокарда, що викликає порушення підклапанного апарату, такі як розрив хорди або папілярного м’яза.
Ішемічна хвороба серця є однією з найчастіших причин вторинної недостатності мітрального клапана. Ішемічна хвороба серця зумовлює розвиток структурного ремоделювання внаслідок ішемії. Недостатність мітрального клапана помірного чи тяжкого ступеня виявляють у понад 10% пацієнтів з ішемічною хворобою серця. Крім того, фібриляція передсердь та діастолічна застійна серцева недостатність призводять до прогресуючого збільшення ЛП та ЛШ та подальшого розширення мітрального кільця, викликаючи функціональну мітральну недостатність.
Гіпертрофічна кардіоміопатія також викликає специфічні структурні зміни у ЛШ та ЛП з розвитком мітральної недостатності.
Таким чином, розвиток мітральної недостатності може бути пов’язаний із:
Прояви гострої мітральної недостатності пов’язані з порушеннями гемодинаміки, що раптово розвиваються:
Також можливе випадкове виявлення систолічного шуму при аускультації на огляді лікаря, наприклад, після травми грудної клітки.
При хронічній мітральній недостатності часто тривалий час не виявляють специфічних симптомів, оскільки порушення гемодинаміки розвиваються повільно. Пацієнти зазвичай довго не помічають зниження толерантності до фізичного навантаження, наростання задишки при фізичному навантаженні та модифікують свій спосіб життя відповідно до симптомів аж до декомпенсації та розвитку застійної серцевої недостатності.
Для діагностики ступеня мітральної недостатності, вираженості гемодинамічних порушень і причини патологічних змін, що розвинулися, слід:
Тяжкість хронічної мітральної недостатності визначається як етіологічними, так і гемодинамічними чинниками (таблиця).
Ступінь | Зміни структури серця/гемодинаміки |
Ризик розвитку мітральної недостатності/1-й ступінь (незначний) | Легкий пролапс мітрального клапана, легке потовщення стулок, нормальна коаптація — немає мітральної регургітації або невеликий центральний потік (20%) регургітації, вена контракта (vena cоntracta) менше 0,3 см |
2-й ступінь (помірна)/прогресуюча мітральна недостатність | Тяжкий пролапс мітрального клапана, ревматичні зміни у вигляді потовщення стулок та втрати центральної коаптації, центральний струмінь мітральної регургітації (20–40%), легке збільшення ЛП, нормальний розмір і функція ЛШ, нормальний легеневий тиск |
3-й ступінь (виражена)/безсимптомна тяжка мітральна регургітація | Тяжка форма пролапсу мітрального клапана, патологічні зміни стулок, ревматичні зміни у вигляді потовщення стулки та втрати центральної коаптації потовщення стулки, помірне/тяжке збільшення ЛП, дилатація ЛШ, легенева гіпертензія (систолічний тиск у легеневій артерії понад 50 мм рт. ст.), центральний струмінь мітральної регургітації (понад 40%), голосистолічний ексцентричний струмінь мітральної регургітації, вена контракта (vena cоntracta) ≥0,7 см, об’єм регургітації ≥60 мл, фракція регургітації ≥50%, ефективна площа регургітантного отвору ≥40 см |
4-й ступінь/тяжка симптоматична мітральна регургітація | Тяжкий пролапс стулок, патологічні зміни стулок, ревматичні зміни з потовщенням стулки та втратою центральної коаптації, інфекційний ендокардит в анамнезі, радіаційно-індуковане потовщення стулки; помірне/тяжке збільшення лівого передсердя, дилатація ЛШ, легенева гіпертензія, центральний струмінь регургітації (великий, більше 40% ЛП), ексцентричний голосистолічний потік мітральної регургітації, вена контракту (vena cоntracta) ≥0,7 см, об’єм регургітації ≥60 мл, фракція регургітації ≥50%, ефективна площа регургітантного отвору ≥0,40 см. Симптоми — порушення толерантності до фізичного навантаження, задишка при фізичному навантаженні. |
Також виділяють типи мітральної недостатності.
Класифікація мітральної недостатності А. Карпентьє (A. Carpentier), що базується на характеристиці руху стулок клапана.
Мітральна недостатність: діагноз формулюється з урахуванням ступеня регургітації, вказівкою основного/супутнього захворювань, стану систолічної функції ЛШ, серцевої недостатності.
Мітральну недостатність слід диференціювати з такими захворюваннями:
Мітральна недостатність: рекомендації визначаються етіологією, термінами розвитку та тяжкістю мітральної регургітації.
При гострій мітральній недостатності необхідно надати хворому невідкладну допомогу, яка включає інтенсивну підтримувальну медикаментозну терапію та ургентне хірургічне або черезшкірне серцево-судинне втручання.
Медикаментозна терапія включає застосування інотропних та вазопресорних лікарських препаратів. Також можуть бути рекомендовані діуретики, нітрати.
При гострій ішемії міокарда, що призводить до дисфункції чи розриву папілярних м’язів, ургентна реваскуляризація є методом вибору.
Інтраопераційна черезстравохідна ЕхоКС проводиться для анатомічної оцінки та контролю процесу хірургічного втручання. При хронічній недостатності мітрального клапана показано медикаментозне та хірургічне лікування.
Медикаментозна терапія включає застосування діуретиків, нітратів, інгібіторів ангіотензинперетворювального ферменту, блокаторів бета-адренорецепторів, антагоністів альдостерону. При цьому за відсутності серцевої недостатності у хворих із мітральною недостатністю ефективність медикаментозної терапії не доведена.
Хірургічне лікування включає:
Американський коледж кардіологів (American College of Cardiology — ACC)/Американська асоціація серця (American Heart Association — AHA) рекомендують хірургічне втручання при безсимптомній мітральній регургітації, якщо є ознаки дисфункції ЛШ (при фракції викиду ЛШ 30–60). Також хірургічне лікування показане за наявності у пацієнта симптомів та фракції викиду ЛШ понад 30%.
Безсимптомним пацієнтам зі збереженою систолічною функцією ЛШ оперативне лікування мітральної недостатності показане при розвитку вперше епізоду фібриляції передсердь.
Усі пацієнти з мітральною недостатністю тяжкого ступеня вираженості незалежно від наявності симптомів повинні бути спрямовані на консультацію кардіохірурга для оцінки показань до оперативного лікування, протипоказань та ризику післяопераційних ускладнень.
Мітральна недостатність 1–2-го ступеня (легка та помірна) не є показанням до оперативного втручання.
Ранні ускладнення оперативного лікування мітральної недостатності або черезшкірного втручання включають:
До пізніх ускладнень після операції належать повторний розвиток мітральної регургітації, що потребує повторної операції, серцева застійна недостатність, дисфункція ЛП/ЛШ, аритмії.
Рутинний післяопераційний догляд включає моніторинг вітальних показників та інтенсивну терапію.
Показано раннє запровадження реабілітаційних програм, що включають фізичні тренування.
Медикаментозна терапія мітральної недостатності у післяопераційний період включає застосування антикоагулянтів та антибактеріальну профілактику інфекційного ендокардиту.
Перед випискою пацієнта з кардіохірургічного стаціонару показано ЕхоКС.