Порушення обміну калію — це стан, при якому фіксується відхилення концентрації калію в людському організмі (у плазмі крові) від фізіологічних норм, що призводить до гіпокаліємії (зниженого рівня калію) або гіперкаліємії (підвищеного рівня калію).
Гіпокаліємія є станом, що характеризується зниженням рівня калію в плазмі крові <3,5 ммоль/л.
Причини порушення обміну калію:
Псевдогіпокаліємія — стан, при якому відмічається хибне зниження концентрації калію в плазмі крові. Розвивається у випадках тривалого зберігання невідцентрифугованої крові, взятої у пацієнтів із вираженим лейкоцитозом (>100 000 клітин/мкл), унаслідок поглинання калію молодими гранулоцитами. Також псевдогіпокаліємія відзначається при взятті крові через 20–30 хв після введення інсуліну або при тривалому зберіганні зразка крові з нормальним рівнем лейкоцитів за низької температури (близько 2 °C).
Клінічні прояви гіпокаліємії залежать від ступеня тяжкості зменшення надходження калію та швидкості розвитку цього стану. Навіть помірна, але стрімко прогресуюча гіпокаліємія може мати тяжкий перебіг і проявлятися такими симптомами, як:
При гіпокаліємії найчастіше розвивається нереспіраторний алкалоз; винятки становлять пацієнти з гіпокаліємічними варіантами ниркового тубулярного ацидозу та особи з рабдоміолізом, у яких може виявлятися нереспіраторний ацидоз. У хворих на рабдоміоліз (лабораторний аналіз плазми крові) відзначається підвищення активності креатинкінази (КК) та аспартатамінотрансферази (АсАТ), а також підвищення рівня міоглобіну. Крім того, гіпокаліємія часто супроводжується поліурією, що пов’язано з порушенням концентраційної функції нирок, яке відповідає клінічній картині вторинного ниркового нецукрового діабету.
Однак слід зазначити, що електрокардіографічні зміни на тлі гіпокаліємії не є надійними прогностичними ознаками розвитку серцевих аритмій.
Діагностика гіпокаліємії ґрунтується на виявленні зниженої концентрації калію в плазмі крові та аналізі анамнестичних даних, що вказують на можливу причину його втрат (наприклад через шлунково-кишковий тракт чи нирки).
За допомогою розрахунку транстубулярного калієвого градієнта (ТТКГ) можна встановити, чи пов’язана гіпокаліємія з надмірним виведенням калію нирками. Крім оцінки рівня калію та інших електролітів в плазмі крові, вивчення кислотно-лужного балансу, необхідно також вимірювати активність реніну, рівні альдостерону і кортизолу, враховувати прийом лікарських засобів, які спричиняють втрату калію (наприклад петлевих діуретиків), і визначати екскрецію калію із сечею.
Особливі складності можуть фіксуватися при діагностиці рідкісних спадкових форм гіпокаліємії, які супроводжуються артеріальною гіпертензією (синдром Ліддла, дефіцит ферменту 11-β-гідроксистероїддегідрогенази або активація мінералокортикоїдного рецептора) або протікають з нормальним рівнем артеріального тиску (наприклад синдром Гітельмана).
Будь-який вид гіпокаліємії є загрозою життю, оскільки тривалий час вона може не мати виражених клінічних симптомів і раптово призвести до тяжких порушень серцевого ритму (фібриляції передсердь або шлуночків).
Терапія гіпокаліємії:
Загальний дефіцит калію можна розрахувати наступним чином: при зниженні концентрації калію з 4 до 3 ммоль/л втрата становить близько 150 ммоль, з 3 до 2 ммоль/л — близько 300 ммоль, а при зниженні рівня калію до 1,5 ммоль/л дефіцит сягає близько 600 ммоль (150 + 300 + 150 ммоль). До отриманого розрахункового дефіциту необхідно додатково враховувати втрати калію, що тривають, і одночасно коригувати супутні порушення водно-електролітного балансу.
Метод корекції дефіциту калію залежить від рівня його концентрації у плазмі крові та клінічних проявів гіпокаліємії.
У разі задовільної переносимості пероральних препаратів доцільним є одночасне призначення антагоністів альдостеронових рецепторів (наприклад спіронолактону, еплеренону) або діуретиків, що затримують калій (тріамтерен, амілорид).
Якщо гіпокаліємія поєднується з гіпофосфатемією, необхідно вводити фосфат калію та регулярно контролювати рівень кальцію у плазмі крові (проведення лабораторних аналізів). Якщо ж у пацієнта фіксується супутній дефіцит магнію, то при терапії гіпокаліємії може розвинутися резистентність до стандартного лікування.