Вступ (5000164530)
Всеукраїнська асоціація кардіологів
СЕРЦЕВО-СУДИННІ ЗАХВОРЮВАННЯ
Класифікація, стандарти діагностики та лікування
За редакцією академіка В.М. Коваленка,
професора М.І. Лутая,
професора Ю.М. Сіренка,
професора О.С. Сичова
4-те видання, перероблене і доповнене
2020
УДК 616.1(477)(083.74)
С 33
Зібрання рекомендоване Всеукраїнською асоціацією кардіологів, затверджене ХVIII Національним конгресом кардіологів України та вченою радою ДУ «ННЦ «Інститут кардіології імені академіка М.Д. Стражеска» НАМН України» для широкого кола фахівців: кардіологів, кардіохірургів, реаніматологів, терапевтів, сімейних лікарів, наукових співробітників, викладачів вищих медичних навчальних закладів та закладів післядипломної освіти лікарів
Протокол № 4 від 27.03.2020 р.
Серцево-судинні захворювання. Класифікація, стандарти діагностики та лікування / За ред. В.М. Коваленка, М.І. Лутая, Ю.М. Сіренка, О.С. Сичова, 4-те вид., переробл. і доповн. — К.: МОРІОН, 2020. — 240 с.
ISBN 78-966-2066-77-7
Cтандарти Всеукраїнської асоціації кардіологів створені з метою вдосконалення діагностики та лікування хворих на серцево-судинні хвороби і відповідають вимогам Міжнародних рекомендацій щодо розробки настанов і протоколів діагностики та лікування на основі доказової медицини.
У стандарти включено сучасні положення, які довели свою ефективність протягом тривалого періоду їх застосування у світовій клінічній практиці.
Видання включає міжнародну термінологію та класифікації хвороб органів кровообігу, приклади формулювання діагнозу та спадкоємність діагностики і лікування поміж первинною ланкою та спеціалізованими технологіями надання медичної допомоги.
Стандарти призначені для широкого кола фахівців: кардіологів, кардіохірургів, реаніматологів, терапевтів, сімейних лікарів, наукових співробітників, викладачів вищих медичних навчальних закладів та закладів післядипломної освіти лікарів.
© ДУ «ННЦ «Інститут кардіології імені академіка М.Д. Стражеска» НАМН України», 2020
© МОРІОН, 2020
Вельмишановний колего!
Найбільш важливим завдання Всеукраїнської асоціації кардіологів протягом десятиліть існування було поширення новітньої науково-практичної інформації серед лікарського середовища. Власне тому в 2006 р. за її ініціативою було підготовлено та видано перше зібрання класифікацій і стандартів щодо діагностики та лікування основних серцево-судинних захворювань. Зараз Ви тримаєте в руках його нову редакцію, перероблену й доповнену найбільш актуальними науковими даними на поточний момент.
Відомо, що без чіткого визначення термінів не існує розуміння проблеми. Щоб уникнути непорозумінь, ми наводимо глосарій для визначення основних медико-технологічних документів, які використовуються в Україні відповідно до наказів МОЗ України від 27.09.2010 р. № 819, від 28.09.2012 р. № 751 та від 29.12.2016 р. № 1422. Згідно з ними система стандартизації представлена трьома типами документів: клінічні настанови, медичні стандарти та клінічні протоколи.
Сучасні клінічні настанови (рекомендації) відстежують, узагальнюють і оцінюють існуючі докази та інші дані про профілактику, діагностику, прогноз, терапію, включаючи дозування ліків, ризик/користь та ефективність витрат. Уже на основі таких настанов розробляються клінічні протоколи медичної допомоги та стандарти. Протокол (із давньогрецької — перший, передній; правила оформлення документів) — сукупність правил, яких необхідно дотримуватися в певних ситуаціях. Клінічний протокол — це основний медико-технологічний документ, яким мають керуватися медичні фахівці в кожній конкретній клінічній ситуації, уникаючи неефективних та помилкових рішень, обираючи найефективніше втручання щодо пацієнта.
Стандарт (з англійської — норма, зразок) — нормативно-технічний документ зі стандартизації, що встановлює комплекс норм, правил, вимог до об’єкту стандартизації і затверджений компетентним органом. Для відбору найбільш ефективних і відтворюваних в існуючих умовах методів лікування й контролю застосування таких методів у цивілізованих країнах прийняті стандарти надання медичної допомоги, що враховують міжнародний досвід, рекомендації експертів та національні особливості. Призначення стандарту — визначити «типовий» випадок, галузь та умови застосування стандарту (діагнози, амбулаторні або стаціонарні умови, тривалість лікування і т.д.), спосіб лікування із зазначенням конкретних рекомендацій із використання технічних і медикаментозних засобів.
Класифікації і стандарти, включені в дане зібрання, узагальнюють передовий світовий досвід, міжнародні рекомендації та консенсуси, розроблені на підставі настанов та протоколів, затверджених МОЗ України, за участю авторів та укладачів цього зібрання: «Артеріальна гіпертензія», «Гострий коронарний синдром з елевацією сегмента ST», «Гострий коронарний синдром без елевації сегмента ST», «Стабільна ішемічна хвороба серця», «Фібриляція передсердь», «Легенева гіпертензія», «Профілактика серцево-судинних захворювань», «Настанова з кардіології» ННЦ «Інститут кардіології імені академіка М.Д. Стражеска НАМН України» та іншої нормативної документації МОЗ України.
Це зібрання — офіційний документ Всеукраїнської асоціації кардіологів, метою якого є широке впровадження в нашій країні сучасних підходів до ведення пацієнтів з патологією серця та судин. Вони призначені для кардіологів, терапевтів, кардіохірургів, сімейних лікарів, організаторів охорони здоров’я, а також викладачів вищих медичних навчальних закладів та установ післядипломної освіти лікарів.