У числі десяти видатних відкриттів кардіології минулого сторіччя —
опис В. Образцовим і М. Стражеском прижиттєвої діагностики інфаркту міокарда.
Є. Браунвальд
Виступ В.П. Образцова й М.Д. Стражеска на Першому російському з’їзді терапевтів у 1909 р. «До симптоматології й діагностики тромбозу вінцевих артерій серця» ознаменував відкриття світового значення й став поворотним пунктом у вченні про інфаркт міокарда. Доповідь грунтувалася на прижиттєвій діагностиці випадків інфаркту міокарда, згодом підтверджених паталогоанатомічно.
В.П. Образцов і М.Д. Стражеско описали 3 форми інфаркту міокарда — status anginosus, status gastralgicus, status asthmaticus.
Настанова, яку ви тримаєте в руках, підготовлена колективом співробітників Національного наукового центру «Інститут кардіології імені академіка М.Д. Стражеска» АМН України. Це перший україномовний проект подібного масштабу, що охоплює широке коло найактуальніших питань кардіології. Настанова базується на сучасній медичній інформації, отриманій на основі принципів доказової медицини, і охоплює весь спектр проблем сучасної кардіології, починаючи з профілактики хвороб органів кровообігу й закінчуючи валідизованими підходами до терапії серцево-судинних захворювань.
У цій настанові виклад фундаментальних поглядів медичної науки поєднується з докладним висвітленням прикладних питань клінічної кардіології. Враховуючи значне поширення серцево-судинних захворювань у розвинених країнах та їх суттєвий внесок у структуру смертності й інвалідності соціально активних груп населення, велику увагу в настанові приділено профілактичним аспектам кардіології. Оскільки успіх лікування будь-якого захворювання прямо залежить від своєчасної й точної його діагностики, особливий акцент у виданні зроблено на застосуванні сучасних клініко-інструментальних методів дослідження, у тому числі високоефективних візуалізуючих методик.
Безсумнівний інтерес для практичних лікарів становить інформація про безпеку клінічного застосування ліків, що міститься в спеціальному розділі настанови. Враховуючи зростаючу роль інтервенційних процедур у загальній структурі надання допомоги хворим кардіологічного профілю, дані про нові малоінвазивні хірургічні втручання також виділено в самостійний розділ.
Обґрунтованість рекомендованих діагностичних або лікувальних втручань спирається на результати останніх багатоцентрових міжнародних досліджень і рекомендації авторитетних міжнародних експертних груп. Настанова також містить вітчизняні методичні рекомендації щодо профілактики, діагностики й лікування хвороб органів кровообігу, впроваджені в практику охорони здоров’я від повідним наказом МОЗ України.
Висловлюю щиру подяку всім колегам, які взяли участь у підготовці цього видання.
В.М. Коваленко
Директор ННЦ «Інститут кардіології імені академіка М.Д. Стражеска» АМН України,
член-кореспондент АМН України, доктор медичних наук, професор