Сімейна дизавтономія (синдром Райлі — Дея) — це рідкісне генетичне захворювання, яке характеризується значною дисфункцією вегетативної нервової системи (контролює мимовільні функції, такі як дихання та травлення) та сенсорною нейропатією.
Сімейна дизавтономія є частиною ширшої групи розладів, відомих як спадкові сенсорні та автономні нейропатії (hereditary sensory and autonomic neuropathies — HER), що можуть порушувати як сенсорні, так і автономні функції нервової системи.
Симптоми сімейної дизавтономії проявляються у дітей від народження та характеризуються утрудненим ковтанням, а також недостатньою автономною регуляцією артеріального тиску, температури тіла та дихання. Серед інших симптомів можливі такі: нездатність плакати чи відчувати біль, епізоди блювання, часті пневмонії та труднощі під час ходьби. Згодом симптоми сімейної дизавтономії прогресують, призводячи до летального наслідку (Bar-Aluma B.-E., 2003).
Сімейну дизавтономію часто діагностують у осіб ашкеназького єврейського походження. Поширеність становить 1:3600 осіб ашкеназького єврейського походження.
Сімейна дизавтономія викликана генетичними варіаціями в гені ELP1 та успадковується за аутосомно-рецесивним типом. Якщо обидва батьки є носіями патологічного гена, то при кожній вагітності існує 25% ймовірність того, що у них народиться хвора дитина.
Причинний ген розташований на хромосомі 9q31 та кодує вкорочену форму білка, асоційованого з комплексом кінази I каппа-бі (IKBKAP). Цей білок необхідний для розвитку та функціонування нервових клітин, особливо в автономній нервовій системі (Eichler F.S. et al., 2025).
Симптоми сімейної дизавтономії зазвичай проявляються в дитинстві, а саме такі, як утруднене ковтання, недостатній ріст та відсутність сліз (алакрима) під час емоційного плачу, що стає помітним після 7 міс життя дитини.
У немовлят часто діагностують гіпотонію (зниження м’язового тонусу), холодні кінцівки та часті респіраторні інфекції внаслідок порушеної автономної регуляції вегетативної нервової системи. Крім того, у них можна діагностувати епізоди блювання та нестабільну регуляцію температури тіла з вазоконстрикцією.
У дітей шкільного віку до додаткових ускладнень належать епізоди блювання, що повторюються, часто викликані стресом, які можуть проявлятися у вигляді автономних кризів, що характеризуються значною артеріальною гіпертензією, тахікардією і підвищеним потовиділенням. Також характерна нечутливість до болю та температури, що означає нездатність організму адекватно сприймати болісні або термічні подразники. Це призводить до потенційного самокаліцтва або травм, таких як опіки, оскільки людина може не усвідомлювати пошкодження.
Клінічні ознаки сімейної дизавтономії:
При сімейній дизавтономії діагностують зміни у нервовій провідності:
Захворювання стосується як центрального, так і периферичного мієліну. З віком у пацієнтів діагностують аномалії задніх стовпів спинного мозку. При біопсії литкового нерва можна виявити значну втрату як мієлінізованих, так і немієлінізованих волокон діаметром <12 мкм. При гістологічному дослідженні сенсорного дорсального ганглія можна діагностувати зменшення числа нейронів на 50%. Також відбувається атрофія як прегангліонарних, так і постгангліонарних симпатичних волокон, але парасимпатичні ганглії залишаються збереженими.
Генетичне тестування — найбільш точний та надійний спосіб діагностики сімейної дизавтономії. Специфічних лабораторних тестів немає, але існує кілька непрямих методів діагностики:
Специфічного лікування осіб із сімейною дизавтономією не існує. Основою терапії є підтримувальне лікування та симптоматична терапія:
Пацієнтам із сімейною дизавтономією рекомендовано фізичну активність. Вправи можуть запобігти або виправити контрактури суглобів, зберігаючи рухливість та знижуючи ризик деформацій (Eichler F.S. et al., 2025).
Прогноз для осіб із сімейною дизавтономією значно поліпшився завдяки розвитку медицини та новим методам лікування. Раніше це захворювання часто призводило до ранньої смерті, особливо внаслідок раптової зупинки дихання уві сні або частих пневмоній. Проте сьогодні близько 50% пацієнтів доживають до 30 років, а деякі навіть до 70 років.
Незважаючи на ці поліпшення, сімейна дизавтономія, як і раніше, залишається невиліковною патологією. Хворим необхідне постійне медичне спостереження.