0
UA | RU

Окомістин®

(Okomistyn)
Класифікація
Лікарські засоби
Активна речовина

Фармакологічні властивості

фармакодинаміка. Мірамістин — катіонна поверхнево-активна речовина з протимікробною (антисептичною) дією.

В основі дії мірамістину лежить пряма гідрофобна взаємодія молекули з ліпідами мембран мікроорганізмів, що призводить до їх фрагментації та руйнування. При цьому частина молекули мірамістину, занурюючись у гідрофобну ділянку мембрани, руйнує надмембранний шар, розпушує мембрану, підвищує її проникність для високомолекулярних речовин, змінює ензиматичну активність мікробної клітини, інгібує ферментні системи, що спричиняє пригнічення життєдіяльності мікроорганізмів та їхній цитоліз.

На відміну від інших антисептиків, мірамістин має високу вибірковість дії відносно мікроорганізмів, оскільки практично не діє на мембрани клітин людини. Цей ефект пов’язаний з іншою структурою клітинних мембран людини (значно більшою довжиною ліпідних радикалів, що різко обмежують можливість гідрофобної взаємодії мірамістину з клітинами).

Мірамістин має виражену антимікробну дію відносно грампозитивних і грамнегативних, аеробних та анаеробних, спороутворюючих та аспорогенних бактерій у вигляді монокультур і мікробних асоціацій, включаючи госпітальні штами з полірезистентністю до антибіотиків.

Діє згубно на збудників захворювань, що передаються статевим шляхом, — гонококи, бліді трепонеми, трихомонади, хламідії, а також на віруси герпесу, імунодефіциту людини. Чинить протигрибкову дію на аскоміцети роду Aspergillus і роду Penicillium, дріжджові (Rhodotorula rubra, Torulopsis gabrata) і дріжджоподібні (Candida albicans, C. krusei) гриби, дерматофіти (Trichophyton rubrum, T. mentagrophytes, T. verrucosum, T. schoenleinii, T. violaceum, Epidermophyton Kaufman-Wolf, E. floccosum, Microsporum gypseum, M. canis), а також на інші патогенні гриби (наприклад Pityrosporum orbiculare (Malassezia furfur) у вигляді монокультур і мікробних асоціацій, включаючи грибкову мікрофлору з резистентністю до хіміотерапевтичних препаратів. Під дією мірамістину знижується стійкість мікроорганізмів до антибіотиків. Мірамістин має протизапальну та імуноад’ювантну дію, підсилює місцеві захисні реакції, регенераторні процеси, активізує механізми неспецифічного захисту внаслідок модуляції клітинної та місцевої гуморальної імунної відповіді, чим пришвидшує одужання.

Фармакокінетика. Мірамістин проявляє місцеву дію. Дані про можливість проникнення препарату в системний кровотік відсутні.

Показання Окомістин

у комплексному лікуванні в разі інфекційних процесів переднього відділу ока (блефарит, кон’юнктивіт, кератит, кератоувеїт), спричинених грампозитивними і грамнегативними бактеріями, хламідіями, грибами та вірусами, чутливими до мірамістину; травми ока, опіки очей (термічні й хімічні).

Профілактика офтальмії новонароджених, у тому числі гонококової та хламідійної.

Профілактика та лікування гнійно-запальних уражень очей у перед- і післяопераційний період.

У комплексному лікуванні в разі гострого та хронічного зовнішнього отиту, хронічного гнійного мезотимпаніту, отомікозу.

У комплексному лікуванні в разі гострого риніту.

Застосування Окомістин

офтальмологія. Для лікування за наявності інфекційних процесів переднього відділу ока дорослим та дітям віком від 12 років закапувати у кон’юнктивальний мішок по 2 краплі, дітям віком до 12 років — по 1–2 краплі 4–6 разів на добу. Тривалість лікування зазвичай не перевищує 2 тиж. З метою профілактики ускладнень у перед- і післяопераційний період — по 2–3 краплі 3 рази на добу за 2–3 дні до операції. Після операції — протягом 3–5 днів по 1–2 краплі 3 рази на добу.

При лікуванні опіків очей, після промивання ока великою кількістю води проводити часті інстиляції (кожні 5–10 хв) протягом 1–2 год. Для подальшого лікування препарат застосовувати дорослим та дітям віком від 12 років по 2–3 краплі, дітям віком до 12 років — по 1–2 краплі 4–6 разів на добу.

Для профілактики офтальмії в новонароджених одразу після народження дитині закапувати по 1 краплі препарату в кожне око 3 рази з інтервалом 2–3 хв.

Отоларингологія. При лікуванні в разі гострих і хронічних зовнішніх отитів, отомікозів дорослим та дітям віком від 12 років закапувати по 3–5 крапель 4–6 разів на добу; дітям віком до 12 років — по 2–3 краплі 4–6 разів на добу.

У зовнішній слуховий прохід 4–6 разів на добу протягом 10–14 днів можна вводити марлеву турунду, змочену препаратом (замість закапування).

При хронічних мезотимпанітах застосовувати у комплексному лікуванні за допомогою апаратного ультразвукового зрошення чи введення у барабанну порожнину разом з антибіотиками.

При лікуванні гострих ринітів, інфекції слизової оболонки носа закапувати дорослим та дітям віком від 12 років по 2–3 краплі, дітям віком до 12 років — по 1–2 краплі у кожен носовий хід 4–6 разів на добу. Курс лікування — 7–14 діб.

Особливості дозування. Точне дозування досягається шляхом натискання на дно флакона: одне натискання = 1 крапля.

Протипоказання

індивідуальна чутливість до компонентів препарату.

Побічна дія

при застосуванні препарату можливі реакції гіперчутливості. У деяких випадках можливе короткочасне відчуття печіння, що зникає саме по собі через 5–20 с і не потребує припинення лікування.

У разі появи будь-яких небажаних явищ необхідно звернутися до лікаря!

Особливості застосування

застосування у період вагітності чи годування грудьми. Можна застосовувати у період вагітності. Даних про негативну дію препарату в період годування грудьми немає.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні транспортними засобами чи роботі з іншими механізмами. Препарат не впливає на швидкість реакцій при керуванні транспортними засобами чи роботі з іншими механізмами.

Діти. Препарат можна застосовувати у педіатричній практиці.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами

при поєднаному застосуванні Окомістин підвищує ефективність антибіотиків місцевої дії.

При одночасному застосуванні будь-яких інших лікарських засобів слід повідомити лікаря.

Передозування

не спостерігалося.

Умови зберігання

при температурі не вище 35 °С в оригінальній упаковці у недоступному для дітей місці. Тримати флакон щільно закритим у період між застосуваннями.

Дата додавання: 10.01.2022 р.
© Компендіум 2019

Діагнози, при яких застосовують Окомістин

Блефарит МКХ H01.0
Блефарокон'юнктивіт МКХ H10.5
Вірусний кон'юнктивіт неуточнений МКХ B30.9
Глаукома вторинна внаслідок запального захворювання ока МКХ H40.4
Гордеолум (ячмінь) абсцедуючий МКХ H00.0
Гостра респіраторна вірусна інфекція МКХ J06.9
Гострий кон'юнктивіт неуточнений МКХ H10.3
Інтерстиціальний (стромальний) і глибокий кератит МКХ H16.3
Інші гострі кон'юнктивіти МКХ H10.2
Інші кон'юнктивіти МКХ H10.8
Інші поверхневі кератити без кон'юнктивіту МКХ H16.1
Катаральний риніт МКХ J00
Кератокон'юнктивіт МКХ H16.2
Кератокон'юнктивіт, викликаний аденовірусом МКХ B30.0
Кон'юнктивіт МКХ H10.9
Кон'юнктивіт і дакріоцистит у новонародженого МКХ P39.1
Слизисто-гнійний кон'юнктивіт МКХ H10.0
Халазіон МКХ H00.1
Хронічний кон'юнктивіт МКХ H10.4
Чужорідне тіло в рогівці МКХ T15.0
Спеціалізований мобільний додаток
для пошуку інформації про лікарські препарати
Наведіть камеру на QR-код, щоб завантажити
На нашому сайті застосовуються файли cookies для більшої зручності використання та покращенняя роботи сайту. Продовжуючи, ви погоджуєтесь з застосуванням cookies.
Developed by Maxim Levchenko