0
UA | RU

Чистотілу трава (Celandine herb)

різних виробників

Склад і форма випуску

Віола
№ UA/12678/01/01 від 09.08.2017
Лубнифарм
№ UA/8293/01/01 від 27.04.2018
ЗАТ "Ліктрави"
РечовинаКількість
Трава чистотілу50 г
№ UA/5701/01/01 від 12.05.2016
Класифікація
Лікарські засоби
Активна речовина

Актуальна інформація

Чистотілу трава згідно з АТС-класифікацією належить до інших засобів, що впливають на травну систему та метаболізм. Сьогодні чистотілу трава застосовується у традиційній медицині в гастроентерології (у лікуванні патології гепатобіліарної системи) та дерматології (у лікуванні імпетиго, дерматиту, екземи та псоріазу) (інструкція МОЗ України).

Чистотілу трава: загальна інформація про рослину

Чистотіл звичайний (лат. Chelidonium majus) — багаторічна трав’яниста рослина, належить до родини макових (лат. Papaveraceae). У літературі зустрічаються такі назви рослини, як гладушник, ластовине зілля, жовтий чистик. Це отруйна рослина (Губергриц А.Я., Соломченко Н.И., 1992). C. majus росте в Європі, західній та центральній частині Азії, у Північній Африці. Росте в Португалії (західна частина), Центральній, Східній та Північній Європі, Туреччині, Ірані, Казахстані, Монголії, на Кавказі та в Сибіру. У Північній Америці це інтродукована рослина (Zielińska S. et al., 2018). C. majus досягає у висоту 1 м. Стебло гіллясте, рідко опушене. Листя рослини розташоване по черзі, світло-блакитне знизу та зелене згори. Прикореневі листки довгочерешкові, перисторозсічені з 5–7 округлими лопатевими сегментами. Верхівкове листя короткочерешкове, трилопатеве. З квітня до жовтня рослина цвіте, зонтичні суцвіття з 2–6 квітками, квітка складається з 4 яскраво-жовтих пелюсток і двох практично білих; чашолисток рано опадає. Плід — видовжена (3 см) стручкоподібна багатонасінна коробочка. Насіння блискуче яйцеподібне темно-коричневе або чорне з елайосомами. Підземна частина являє собою короткий стрижневий корінь з численним подовженим бічним корінням. C. majus зростає в тінистих місцях, по берегах річок і струмків, у низинах і передгір’ях, у листяних лісах, парках, садах, на узбіччях доріг, навколо будівель, у заростях чагарників. Рослина росте на вологих ґрунтах, багатих азотом і органічними речовинами (Zielińska S. et al., 2018). При пошкодженні всіх частин рослини виділяється помаранчевий молочний сік, що має специфічний аромат і пекучий смак (Губергриц А.Я., Соломченко Н.І., 1992).

Чистотілу трава: характеристики лікарської сировини

Різноманітний склад чистотілу пояснює його різнобічну дію. Так, чистотіл чинить жовчогінну, седативну, спазмолітичну, протизапальну, знеболювальну, відхаркувальну, сечогінну, проносну, протипухлинну, ранозагоювальну, бактеріостатичну та протигрибкову дію. Має кератолітичні властивості, сприяє підвищенню гемоглобіну, регулює еритро- і лейкопоез. При передозуванні трави чистотілу розвивається пригнічення ЦНС, знижується АТ, сповільнюється серцебиття, підвищується секреція залоз (у тому числі слинних) і тонус м’язів ШКТ та матки (Губергриц А.Я., Соломченко Н.І., 1992).

У складі C. majus встановлено 5 груп алкалоїдів. Це похідні фенантридину (3,4-бензоізохінолін), протоберберину, протопіну, хінолізидину, апорфіну. З трави C. majus виділено та ідентифіковано більше 40 алкалоїдів (Zielińska S. et al., 2018). Основними фармакологічно активними речовинами чистотілу великого є ізохінолінові алкалоїди. Основними похідними фенантридину, виявленими в надземній та підземній частинах рослини, є хелідонін, хелеритрин (Zhou Q. et al., 2012). Похідні протоберберину (також вважаються біологічно активними сполуками) містяться в чистотілі в значній кількості: коптизин, берберин, стилопін. Також C. majus містить апорфінові алкалоїди (коридин). У траві чистотілу великого виявили два протопінових алкалоїди: алокриптопін та протопін; у невеликій кількості декілька флавоноїдів (Zielińska S. et al., 2018). Так, у траві чистотілу містяться похідні кемпферолу, кверцетин та ізорамнетин (кемпферол-3-O-рутинозид, кверцетин-3-O-рутинозид, ізорамнетин-3-O-глюкозид) (Grosso C. et al., 2014). У стеблах, листі і квітках виявлено 5′-метоксифлавонол та 6′-метоксифлавонол, каротиноїди і гідроксикоричні кислоти (кавова, пара-кумарова, ферулова) (Zielińska S. et al., 2018).

Чистотілу трава: історія застосування

C. majus відомий як лікарська рослинна сировина вже багато років. Терапевтичні властивості трави чистотілу звичайного були описані Діоскоридом (давньогрецький військовий лікар, фармаколог і натураліст) і Плінієм Старшим (давньоримський письменник-ерудит). У Середньовіччя чистотіл звичайний застосовувався в лікуванні очних хвороб, хвороб горла, екземи, корости, бородавок і трофічних виразок, жовтяниці, лихоманки, подагри, раку, а також для купірування кишкових кольок; при гірсутизмі, гіпертрихозі. Описано, що застосування чистотілу в високих дозах призводить до безпліддя у жінок. Чистотіл застосовувався при набряковому синдромі (протинабрякова дія чистотілу не підтверджена в сучасних дослідженнях). Окрім того, чистотіл рекомендували застосовувати для фарбування волосся в жовтий колір, освітлення веснянок і гіперпігментації на обличчі (Zielińska S. et al., 2018). І сьогодні трава чистотілу — один з популярних засобів народної медицини. Його застосовують при виразковій хворобі шлунка, туберкульозі, емфіземі легень, бронхіальній астмі, кашлюку, грипі, ГРЗ, цирозі печінки в термінальних стадіях (що супроводжується асцитом), жовтяниці, коліті, антацидному гастриті. Зовнішньо відвар чистотілу трави використовується у вигляді ванн, примочок, компресів у лікуванні корости, екземи, вульгарних вугрів, фурункульозу, сверблячих дерматозів, кропив’янки, геморою, відкритих ран і трофічних виразок, для спринцювання при ерозії шийки матки і мікроклізм при проктосигмоїдиті та коліті. Також відвар чистотілу трави рекомендується для миття голови при лупі і для зміцнення волосся.

Існує успішний досвід лікування псоріазу відваром трави чистотілу (Губергриц А.Я., Соломченко Н.І., 1992). У кожній країні існують свої особливості застосування чистотілу трави. Так, у Польщі трава чистотілу традиційно застосовується в лікуванні глистних інвазій. Жителі Південно-Західної Румунії і Загори (Греція) застосовували чистотіл як сечогінний засіб (Zielińska S. et al., 2018). У центральній Сербії та на Поділлі (Україна) чистотіл вважався засобом від подагри. Іноді його застосовували як тонізуючий засіб і стимулятор серцевої діяльності, а також для підвищення АТ (Vokou D. et al., 1993). У буковинських гуцулів чай з надземних частин чистотілу застосовувався для лікування раку (Sŏukand R., Pieroni A., 2016). У Боснії і Герцеговині рослину застосовували для лікування раку легень (Redžič S.S., 2007).

Чистотілу трава: підтвердження властивостей у сучасних дослідженнях

Протиракові властивості чистотілу відомі здавна. У даний час вони є об’єктом досліджень. Так, антипроліферативна, проапоптотична дія чистотілу продемонстровані на лініях ракових клітин in vitro. Вважається, що протипухлинна дія пояснюється вмістом алкалоїдів берберину, хелеритріну, сангвінарину і деяких інших. Так, наприклад, хелідонін взаємодіє з мікротрубочками (білкові внутрішньоклітинні структури) і тим самим викликає зупинку клітинного циклу й подальшу загибель ракової клітини (Zielińska S. et al., 2018). Трава чистотілу застосовується при запальних захворюваннях гепатобіліарної системи, наприклад, гепатиті, холециститі, дискінезії жовчовивідних шляхів за гіпертонічним типом, жовчнокам’яній хворобі. Настій і відвар чистотілу трави рекомендується всередину (наприклад як жовчогінний засіб) і для приготування ванн (у народній медицині рекомендується для купання дітей з жовтяницею). У сучасних дослідженнях підтверджено жовчогінну, протизапальну та гепатопротекторну дію чистотілу великого. Причому встановлено, що жовчогінна дія не пов’язана зі збільшенням продукції жовчі, чистотіл покращує пасаж жовчі. Холецистокінетичний механізм дії пояснюється стимуляцією гладких м’язів ШКТ берберином. Кавова кислота, що міститься в чистотілі, чинить гепатопротекторну й жовчогінну дію. Окрім того, окремі алкалоїди, наприклад хелідонін, стілопін та коптизин, чинять релаксантну дію на гладкі м’язи кишечнику. При цьому хелідонін та стіорпін чинять папавериноподібну міотропну дію (Zielińska S. et al., 2018).

Антимікробна активність C. majus в основному пояснюється виявленими в його складі алкалоїдами і флавоноїдами (Zuo G.Y. et al., 2008). Так, доведені бактерицидні властивості цієї рослини проти грампозитивних бактерій (Staphylococcus aureus і Bacillus anthracis) (Zielińska S. et al., 2018).

Цитопротекторна дія чистотілу пояснюється його антиоксидантними властивостями. Чистотілу трава зменшує вираженість перекисного окиснення ліпідів, сприяє відновленню нормального рівня глутатіону (знижується в умовах оксидативного стресу), знижує активність каспази 3 (гіперактивація цього ферменту веде до апоптозу). Окрім того, у дослідженнях на тваринах продемонстрували, що на тлі прийому препаратів чистотілу знижується активність АлАТ і АсАТ, а також різних маркерів апоптозу та запалення (зниження рівня фактора некрозу пухлин-α, IL-6, ядерного фактора Nf-κB) (Paul A. et al., 2013).

Чистотілу трава: висновки

Чистотілу трава містить такі алкалоїди, як хелідонін, хелеритрин, протопін; ефірну олію, сапоніни, каротин, вітамін С, органічні кислоти, флавоноїди. Основними фармакологічно значущими діючими речовинами чистотілу трави є ізохінолінові алкалоїди. Чистотіл багато років застосовувався в народній медицині як у Європі, так і в традиційній китайській медицині. У сучасних дослідженнях підтверджені протимікробні, протигрибкові, спазмолітичні, протипухлинні та гепатопротекторні властивості чистотілу. У той же час сьогодні немає достовірного підтвердження сечогінного й протинабрякового ефекту рослини (Zielińska S. et al., 2018).

Інструкція МОЗ

ЧИСТОТІЛУ ТРАВА трава 50 г, Віола ПрАТ (Україна, Запоріжжя)

Склад

діюча речовина: чистотілу трава;

1 пачка або 1 фільтр-пакет містять чистотілу трави 50 г або 1,5 г відповідно. 

Лікарська форма.

Трава. 

Фармакотерапевтична група

Засоби, що впливають на систему травлення та метаболізм. Код АТС А16А Х. 

Клінічні характеристики

Показання. 

У комплексному лікуванні захворювань печінки та жовчного міхура (гепатит, холангіт, холецистит), захворювань шкіри (імпетиго, псоріаз, дерматит, екзема). 

Протипоказання

Індивідуальна гіперчутливість до біологічно активних речовин препарату. Епілепсія, бронхіальна астма, стенокардія, органічні зміни печінки або нирок, неврологічні синдроми. 

Спосіб застосування та дози.

1 чайну ложку трави помістити в емальований посуд, залити 200 мл гарячої кип’яченої води, закрити кришкою і настоювати на киплячій водяній бані 15 хв. Охолодити при кімнатній температурі 45 хв, процідити, залишок віджати до процідженого настою. Об’єм настою довести кип’яченою водою до 200 мл. Приймати у теплому вигляді по 1/4 склянки 2 рази на добу за 15 хв до їди. Курс лікування — 2-3 тижні.

1 фільтр-пакет помістити у скляний або емальований посуд, залити 200 мл окропу, закрити і настоювати 15-20 хв. Приймати настій у теплому вигляді по 1/4 склянки 2 рази на добу за 15 хв до їди. Курс лікування- 2-3 тижні. 

При захворюваннях шкіри застосування настою внутрішньо поєднують із зовнішнім у вигляді примочок. 

Приготовлений настій зберігати при температурі 8-15 градусів не більше 2 діб. 

Побічні реакції

При гіперчутливості можливі алергічні реакції (у тому числі гіперемія, свербіж та висипання на шкірі), нудота, блювання, у тяжких випадках — параліч дихального центру. 

Передозування. 

Унаслідок тривалого внутрішнього застосування препарату або в разі перевищення рекомендованих доз можливе запаморочення, нудота та блювання, біль у шлунку; у тяжких випадках може розвинутися параліч дихального центру. При виникненні подібних симптомів слід припинити прийом препарату, терапія симптоматична. 

Застосування у період вагітності або годування груддю.

Протипоказано. 

Діти.

Протипоказано. 

Особливості застосування. 

Прийом препаратів чистотілу допустимий тільки за призначенням лікаря та під його наглядом. 

Перед застосуванням приготований настій рекомендовано збовтувати. 

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або роботі з іншими механізмами. 

Може впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або роботі з іншими механізмами, враховуючи здатність препаратів чистотілу пригнічувати центральну нервову систему. 

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій.

Невідома. 

Фармакологічні властивості

Фармакодинаміка. 

Біологічно активні речовини трави чинять жовчогінну, спазмолітичну, болезаспокійливу, седативну, бактерицидну, сечогінну дію. 

Фармацевтичні характеристики

Основні фізико-хімічні властивості: шматочки подрібненої рослинної сировини. 

Термін придатності.

3 роки. 

Умови зберігання

Зберігати в оригінальній упаковці при температурі не вище 25 градусів у недоступному для дітей місці. 

Упаковка.

По 50 г у пакеті, вкладеному в пачку; по 15 г у фільтр-пакеті, по 20 фільтр-пакетів у пачці. 

Категорія відпуску.

За рецептом. 

Виробник

ПрАТ Фармацевтична фабрика «Віола». 

Місцезнаходження

Україна, 69050, м. Запоріжжя, вул. Складська, 4. 

ЧИСТОТІЛУ ТРАВА трава 50 г, Лубнифарм АТ (Україна, Лубни)

Склад

діюча речовина: 1 пачка містить чистотілу трави (сhelidonii herba) 50 г;

1 фільтр-пакет містить чистотілу трави (сhelidonii herba) 1,5 г.

Лікарська форма

Трава.

Основні фізико-хімічні властивості: шматочки листя, стебел, квіток і насіння різної форми, що проходять крізь сито з отворами діаметром 7 мм. Колір сірувато-зелений із жовто-коричневими вкрапленнями. Запах своєрідний. Смак не визначається (для пачок).

Порошкоподібна маса сірувато-зеленого кольору із жовто-коричневими вкрапленнями. Запах своєрідний. Смак не визначається (для фільтр-пакетів).

Фармакотерапевтична група

Засоби, що впливають на систему травлення та метаболізм. Код ATХ A16A X.

Фармакологічні властивості

Біологічно активні речовини трави чистотілу чинять жовчогінну, спазмолітичну, болезаспокійливу, седативну, протизапальну, бактерицидну, сечогінну дію.

Клінічні характеристики

Показання

У складі комплексної терапії при захворюваннях печінки та жовчного міхура (гепатити, холангіти, холецистити); при захворюваннях шкіри (імпетиго, псоріаз, дерматити, екземи).

Протипоказання

Індивідуальна підвищена чутливість до компонентів препарату; неврологічні синдроми, епілепсія, бронхіальна астма, стенокардія, органічні зміни печінки та нирок.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій

Невідома.

Особливості застосування.

Прийом препаратів чистотілу допустимий лише за призначенням лікаря та під його наглядом.

Перед застосуванням приготований настій рекомендовано збовтати.

Застосування у період вагітності або годування груддю.

Протипоказано.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або іншими механізмами.

Препарат може впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або роботі з іншими механізмами, враховуючи здатність препаратів чистотілу пригнічувати центральну нервову систему.

Спосіб застосування та дози

1 чайну ложку трави помістити в емальований посуд, залити 200 мл гарячої кип’яченої води, закрити кришкою і настоювати на киплячій водяній бані 15 хв. Охолодити при кімнатній температурі 45 хв, процідити, залишок віджати до процідженого настою. Об’єм настою довести кип’яченою водою до 200 мл. Приймати у теплому вигляді по ¼ склянки 2 рази на добу за 15 хв до їди. Курс лікування — 2–3 тижні.

1 фільтр-пакет помістити у скляний або емальований посуд, залити 200 мл окропу, закрити кришкою і настоювати 15–20 хв. Приймати настій у теплому вигляді по ¼ склянки 2 рази на добу за 15 хв до їди. Курс лікування — 2–3 тижні.

При захворюваннях шкіри застосування настою внутрішньо поєднують із зовнішнім у вигляді примочок.

Приготовлений настій зберігати при температурі 8–15 оС не більше 2 діб.

Діти.

Протипоказано.

Передозування

Симптоми: нудота, блювання, біль у шлунку, параліч дихального центру, запаморочення.

Лікування: припинити застосування препарату; терапія симптоматична.

Побічні реакції

При гіперчутливості можливі алергічні реакції (у тому числі гіперемія, свербіж та висипання на шкірі), нудота, блювання, у тяжких випадках — параліч дихального центру.

У разі виникнення будь-яких небажаних реакцій слід припинити застосування препарату і негайно звернутися до лікаря.

Термін придатності

3 роки.

Умови зберігання

Зберігати в оригінальній упаковці при температурі не вище 25 °С.

Приготовлений настій зберігати при температурі від 8 ºС до 15 °С не більше 2 діб.

Зберігати у недоступному для дітей місці.

Упаковка

По 50 г у пачках з внутрішнім пакетом;

по 1,5 г у фільтр-пакеті, по 20 фільтр-пакетів у пачці.

Категорія відпуску

За рецептом.

Виробник

АТ «Лубнифарм».

Місцезнаходження виробника та адреса місця провадження його діяльності

Україна, 37500, Полтавська обл., м. Лубни, вул. Барвінкова, 16.

ЧИСТОТІЛУ ТРАВА трава 50 г, Ліктрави ПрАТ (Україна, Житомир)

Склад

діюча речовина: чистотілу трава.

Лікарська форма

Трава.

Фармакотерапевтична група

Засоби, що впливають на систему травлення та метаболізм.

Код АТС

А16А Х.

Клінічні характеристики

Показання

У комплексному лікуванні захворювань печінки та жовчного міхура (гепатитів, холангітів, холециститів) та захворювань шкіри (імпетиго, псоріазу, дерматитів, екзем).

Протипоказання

Індивідуальна гіперчутливість до біологічно активних речовин препарату. Епілепсія, бронхіальна астма, стенокардія, органічні зміни печінки або нирок, неврологічні синдроми.

Спосіб застосування та дози

1 чайну ложку трави помістити в емальований посуд, залити 200 мл гарячої кип’яченої води, закрити кришкою і настоювати на киплячій водяній бані 15 хв. Охолодити при кімнатній температурі 45 хв, процідити, залишок віджати до процідженого настою. Об’єм настою довести кип’яченою водою до 200 мл. Приймати у теплому вигляді по ¼ склянки 2 рази на добу за 15 хв до їди. Курс лікування — 2–3 тижні.

1 фільтр-пакет помістити у скляний або емальований посуд, залити 200 мл окропу, закрити і настоювати 15–20 хв. Приймають настій у теплому вигляді по ¼ склянки 2 рази на добу за 15 хв до їди. Курс лікування — 2–3 тижні.

При захворюваннях шкіри застосування настою внутрішньо поєднують із зовнішнім у вигляді примочок.

Побічні реакції

При гіперчутливості можливі алергічні реакції (у тому числі гіперемія, свербіж та висипання на шкірі), нудота, блювання, у тяжких випадках — параліч дихального центру.

Передозування

Унаслідок тривалого внутрішнього застосування препарату та в разі перевищення рекомендованих доз можливе запаморочення, отруєння з нудотою та блюванням, болем у шлунку; у тяжких випадках може розвинутися параліч дихального центру. При виникненні подібних симптомів слід припинити прийом препарату, терапія симптоматична.

Особливості застосування 

Застосування у період вагітності або годування груддю. Протипоказано.

Діти. Протипоказано. 

Прийом препаратів чистотілу допустимий тільки за призначенням лікаря та під його наглядом.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або роботі з іншими механізмами.

Може впливати на швидкість реакції при керуванні механізмами, враховуючи здатність препаратів чистотілу пригнічувати центральну нервову систему.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій

Невідома.

Фармакологічні властивості

Фармакодинаміка.

Біологічно активні речовини трави чинять жовчогінну, спазмолітичну, болезаспокійливу, седативну, бактерицидну, сечогінну дію.

Фармацевтичні характеристики

Основні фізико-хімічні властивості: шматочки подрібненої рослинної сировини.

Термін придатності

3 роки.

Умови зберігання

В оригінальній упаковці у недоступному для дітей місці при температурі не вище 30 ºС. Приготовлений настій — при температурі 8–15 °С не більше 2 діб.

Упаковка

По 50 г у пачках із внутрішнім пакетом; по 1,5 г у фільтр-пакетах в упаковці № 20.

Категорія відпуску

За рецептом.

Виробник

ПрАТ «Ліктрави».

Місцезнаходження

Україна, 10001, Житомирська обл., м. Житомир, шосе Київське, будинок 21.

Дата додавання: 15.10.2021 р.
© Компендіум 2019
Спеціалізований мобільний додаток
для пошуку інформації про лікарські препарати
Наведіть камеру на QR-код, щоб завантажити
На нашому сайті застосовуються файли cookies для більшої зручності використання та покращенняя роботи сайту. Продовжуючи, ви погоджуєтесь з застосуванням cookies.
Developed by Maxim Levchenko