НАТРІЮ ТЕТРАБОРАТУ РОЗЧИН 20% У ГЛІЦЕРИНІ (SOLUTIO NATRII TETRABORATIS 20% IN GLYCERINO)

Склад і форма випуску

розчин нашкірний 20 % флакон 30 г, № 1
Натрію тетраборат
20 %

Актуальна інформація

Натрію тетраборату розчин 20% в гліцерині (бура) згідно з АТС-класифікацією належить до антисептичних і дезінфікуючих засобів. До складу препарату входять бура і гліцерол (гліцерин).

Характеристика діючої речовини

Бура — натрієва сіль борної кислоти — кристалічний порошок, безбарвний або білого кольору. Утворює кілька кристалогідратів. Добре розчинна в гарячій воді, гліцерині; нерозчинна в спирті.

Назва «бура» походить від перського слова борак, що означає білий. Люди використовували її століттями. Бура, ймовірно, була вперше імпортована в Європу Марко Поло. Однак її не використовували широко до тих пір, поки в 1860-ті роки в Каліфорнії були виявлені її родовища (Boron James E. House, Kathleen A. House, in Descriptive Inorganic Chemistry (Second Edition), 2010).

Характеристика бору, що входить до складу бури. Чистий бор залежно від алотропної модифікації — майже безбарвний (у вигляді кристалів) або червонуватого кольору й аж до темного кольору порошок (аморфний бор). Кристалічний бор настільки твердий, що поступається в цьому тільки алмазу, є напівпровідником, плавиться при температурі 2075 °С (Хусаинова Т., 2013).

Бор у вигляді боратів і боросилікату міститься в більш ніж 100 мінералах і рудах. Найбільш відомий — це бура, Na2B4O7 · 10 Н2О. Речовина існує у вигляді кристалогідрату в такому співвідношенні: 16% натрію, 37% борної кислоти і 47% води (Кравець М., 2017).

Людство знає про буру давно. Борна кислота була отримана ще в XVIII ст., а сам бор було виявлено французькими вченими Луї Тенаром і Жозефом Гей-Люссаком в 1808 р. Минуло кілька місяців, це ж відкриття зробив інший учений Гемфрі Деві, який отримав бор за допомогою електролізу з борного ангідриду, а французькі вчені отримали бор інакше — з кислоти. Бору властива кристалічна або аморфна модифікація. Вона залежить від температурного режиму, за якого його було отримано (Васюковіч А., Васюковіч Е., 2016).

Особливості хімічної взаємодії бору. Бор за своїми властивостями схожий на кремній. При звичайній температурі і тиску це малоактивна сполука, здатна вступати в реакцію тільки із фтором. А при нагріванні він реагує з багатьма речовинами, зокрема з хлором і бромом, а також із фосфором. Триосновну борну кислоту отримують у результаті розчинення бору в суміші азотної і соляної кислот, так званій царській горілці.

Бор бере участь у регуляції діяльності ЦНС, покращує мозкову діяльність, бере участь у регуляції функцій залоз, впливає на гормони естроген і тестостерон. Бор необхідний для підтримки нормального рівня цих гормонів в організмі (Кравець М., 2017). А також він сприяє зменшенню вираженості запальних процесів в організмі і розвитку пухлини; нормалізує метаболізм жирів; покращує структуру тканин кісток. Впливає на метаболізм і на деякі необхідні нашому організму елементи — магній, цинк і фосфор. Також бор впливає на паратгормон, що виробляється паращитовидною залозою. Цей гормон підтримує потрібний рівень кальцію і фосфору в організмі. Бор також впливає на засвоєння вітаміну D, при його дефіциті відбувається і дефіцит вітаміну D. Бор має властивість зменшувати кількість солей, а саме оксалатів, що надходять в організм з їжею. При надлишку оксалатів утворюються камені в нирках.

Необхідну кількість бору на добу для людини точно не встановлено. У середньому необхідно 0,3–2 мг, причому для чоловіків — 0,6–1,5 мг; для жінок — 1–2 мг. Максимальна безпечна доза — 13 мг (Коновалова Є., 2005–2019). При дефіциті бору у людини розкришуються зуби і січеться волосся. А також розшаровуються нігті, болять кістки, суглоби. Може розвинутися остеопороз і відбуватися гальмування кісткової резорбції. Крім того, можливі зниження імунітету, затримка росту, дисбаланс гормонів, цукровий діабет, а також порушення обміну речовин.

Бор міститься в плодах бобових культур, листових овочах і фруктах. Найбільш багатий на бор абрикос. Із сухофруктів — родзинки (Коновалова Є., 2005–2019).

Токсичність бури

Токсичні ефекти з’являються при прийомі близько 100 мг речовини. ВООЗ заборонила використання бору (у формі борної кислоти) в якості харчової добавки і консерванта. Токсичні ефекти включають червоний висип, блювання, діарею, що характеризується синьо-зеленим кольором, порушення мозкового кровообігу, судоми і кому. Летальна доза для дорослих становить 15–20 г, а для дітей — 3–6 г. Ландауер встановив, що при терапії рибофлавіном відбувається блокування тератогенних ефектів бору, які запускаються його надлишком в організмі (Blaurock-Busch E., 1993). Ступінь отруєння бором буде залежати від стану нирок в організмі. Якщо функція нирок не порушена, то відновитися після отруєння буде набагато легше (Прозоровський В., 1983).

Інтоксикація бором буває як гострою, так і хронічною. При першій спостерігаються нудота, висип, лущення шкіри, запор. При хронічній інтоксикації до цих симптомів додаються порушення функції нирок, печінки, втрата апетиту, порушення психічного стану.

Надлишок бору в організмі може виникати з кількох причин. Найчастіше при прийомі ліків. Причиною надлишку бору в організмі можуть бути техногенні катастрофи, внаслідок яких може виділятися вільний бор. При вдиханні такого повітря відразу ж відбувається подразнення всіх слизових оболонок. Якщо ж повітря насичене бором у великій кількості, то після вдихання такого повітря у людини відмічають ураження тканин легень. Однією з причин є вміст бору у воді. Причому вплив бору, що міститься у воді, потенційно небезпечний, тому що сполуки, у яких він знаходиться в рідині, є токсичними. При вживанні такої води подразнюється шлунок, а при тривалому вживанні можливі сильне отруєння і борний ентерит. Але при потраплянні бору на шкіру практично жодних наслідків не виявлено. Однак при потраплянні на шкіру бору у високій концентрації можливе подразнення шкіри, яке відразу ж зникає при припиненні контакту з цією речовиною. Бор — не канцероген (Васюковіч Е., Васюковіч А., 2016).

Гліцерол (гліцерин) у нерозведеному вигляді виявляє подразнювальний ефект. Але при розведенні водою, ланоліном або вазеліном втрачає цю властивість. Застосовується зовнішньо, чинить дерматопротекторну дію на шкіру, пом’якшує і відновлює її. Гліцерин має також властивості антисептика, і за рахунок цього застосовується в медицині. Завдяки своїм фізико-хімічним властивостям він використовується з метою підвищення в’язкості розчинів і для розчинення інших речовин. Його додають у різні косметичні та лікарські мазі, а також креми і пасти. Крім того, як допоміжний компонент його додають у таблетки. Існує думка, що ця речовина при використанні в косметології не тільки не викликає позитивного ефекту, а навпаки, — діє негативно. Але це відповідає дійсності лише частково. Виявляється, справа у вологості повітря. Гліцерин завдяки своїм гігроскопічним властивостям поглинає вологу з того середовища, що його оточує, і потім утримує її в місці застосування. Внаслідок цього на шкірі утворюється тоненька плівка, за допомогою якої і проявляється ефект зволоження. Тому косметичні засоби, до складу яких входить гліцерин, рекомендується використовувати при відносній вологості повітря 44% (Красней Е., 2014). Однак необхідно пам’ятати, що гліцерол при застосуванні його у великій кількості здатний викликати зневоднення шкіри. Крім того, гліцерол у розчині може викликати алергічні реакції, які виявляються у вигляді подразнення шкіри і слизових оболонок, можливо, печіння (Степанюк М., 2015).

Натрію тетраборату розчин 20% в гліцерині

Бура має виражений антисептичний ефект. Гліцерин зменшує вираженість місцевоподразнювальної дії натрію тетраборату, а також сприяє більш швидкому проникненню препарату через шкіру і слизові оболонки. Препарат чинить бактерицидну дію відносно окремих видів коків і бактерій, трихомонад, а також фунгіцидну дію відносно дріжджових грибів роду Candida.

Всмоктування препарату відбувається через пошкоджені покриви шкіри. Депо лікарського засобу створюється в тканинах кісток і печінки. Виділення здійснюється без зміни нирками і через кишечник протягом 7 днів.

Препарат досить ефективний у боротьбі з кандидозом. Засіб здатний також попереджати рецидиви цього захворювання. Найбільш висока ефективність відзначається в терапії захворювань, викликаних грибами роду Candida. Причому результат лікування клінічно підтверджується. Натрію тетраборат порушує процес прикріплення міцелію гриба до слизової оболонки, завдяки цьому і не відбувається його подальше розмноження (Степанюк М., 2015).

Особливості застосування бури

Натрію тетраборату розчин 20% в гліцерині застосовується при кандидозі слизової оболонки порожнини рота, верхніх дихальних шляхів, сечовивідних шляхів, статевих органів, пролежнях, попрілості.

При вульвовагінальному кандидозі необхідно пам’ятати, що:

— лікувальні процедури проводить тільки медперсонал;

— уражені ділянки слід обробляти багаторазово, оскільки при недотриманні цього правила клітини міцелію можуть залишатися в складках піхви, і через це може виникнути рецидив захворювання. Застосовувати ліки тільки у дорослих.

При пролежнях препарат застосовують тільки зовнішньо, змащуючи уражені ділянки 2–3 р/добу. До нанесення препарату пошкоджену поверхню необхідно підсушити камфорним спиртом. Далі нанести препарат.

Терапію кольпітів проводять методом спринцювання. До самого процесу зрошення піхви необхідно провести його санітарно-гігієнічну обробку. Спринцювання проводять 1–2 р/добу, у період лікування слід використовувати нейтральне або слаболужне мило.

Не приймати разом з протигрибковими препаратами для місцевого застосування, такими як гризеофульвін, клотримазол; препаратами, до складу яких входять фенол, борна кислота, а також гормональними лікарськими засобами. При одночасному використанні з препаратами для зовнішнього застосування можуть виникати алергічні реакції.

Препарат Натрію тетраборату розчин 20% в гліцерині не призначають у наступних випадках:

— у період до пологів;

— при будь-яких мікротравмах слизової оболонки піхви, викликаних механічними діями, у тому числі при розривах і тріщинах;

— у період вагітності;

— при порушенні функції нирок;

— при індивідуальній гіперчутливості до компонентів лікарського засобу.

Отруєння, передозування бурою

У крові токсична концентрація — 40 мг/л; вміст бури в крові при летальному результаті — 50 мг/л.

Лікування симптоматичне. Промити шлунок, потім провести форсований діурез.

При тяжкому отруєнні — додатково гемодіаліз і корекція водного балансу і електролітів. Ацидоз.

Натрію тетраборату розчин 20% в гліцерині є досить активним препаратом при терапії хвороб, викликаних грибом роду Candida. Може застосовуватися в якості монотерапії.

Дата додавання: 01.04.2021 р.
© Компендіум 2019

Інструкція МОЗ

Ціни на НАТРІЮ ТЕТРАБОРАТУ РОЗЧИН 20% У ГЛІЦЕРИНІ в містах України

Вінниця 16 грн./уп.

«АПТЕКА БАМ» Вінниця, вул. Грибоєдова, 3, тел.: +38067213298613.00 грн./уп.

Дніпро 14.39 грн./уп.

«АПТЕКА КОПІЙКА» Дніпро, вул. Метростроївська, 12/5, тел.: +38093082059912.12 грн./уп.

Житомир 15.56 грн./уп.

«АПТЕКА КОПІЙКА» Житомир, вул. Качинського Леха, 5/1, тел.: +38041244810711.49 грн./уп.

Запоріжжя 14.26 грн./уп.

«СОЦІАЛЬНИЙ ПРОЕКТ БЛАГОДІЯ» Запоріжжя, вул. Новокузнецька, 27, тел.: +38061707262112.19 грн./уп.

Івано-Франківск 15.53 грн./уп.

«АПТЕКА БАМ» Івано-Франківськ, вул. Галицька, 80Б, тел.: +38067312474412.33 грн./уп.

Київ 15.84 грн./уп.

«АПТЕКА КОПІЙКА» Київ, вул. Ревуцького, 12А, тел.: +38044570140611.28 грн./уп.

Кропивницький 15.27 грн./уп.

«АПТЕКА НИЗЬКИХ ЦІН» Кропивницький, вул. Попова Космонавта, 20, тел.: +38052236701711.45 грн./уп.

Луцьк 16.12 грн./уп.

«АПТЕКА БАМ» Луцьк, просп. Відродження, 26А, тел.: +38067653202212.02 грн./уп.

Львів 16.09 грн./уп.

«АПТЕКА НИЗЬКИХ ЦІН» Львів, вул. Низинная, 2, тел.: +38032267963112.08 грн./уп.

Миколаїв 15.48 грн./уп.

«АПТЕКА НИЗЬКИХ ЦІН» Миколаїв, вул. Космонавтів, 83А, тел.: +38051258728212.09 грн./уп.

Одеса 16.99 грн./уп.

«АПТЕКА КОПІЙКА» Одеса, вул. Головатого Отамана, 161, тел.: +38048793396212.12 грн./уп.

Полтава 15.39 грн./уп.

«МЕД-СЕРВІС» Полтава, вул. 23-го Вересня, 11, тел.: +38053263121114.55 грн./уп.

Рівне 16.44 грн./уп.

«АПТЕКА БАМ» Рівне, вул. Бандери, 49, тел.: +38067771395313.30 грн./уп.

Суми 15.02 грн./уп.

«АПТЕКА БАМ» Суми, вул. Леваневського, 10/1, тел.: +38067771370912.30 грн./уп.

Тернопіль 15.69 грн./уп.

«АПТЕКА НИЗЬКИХ ЦІН» Тернопіль, вул. Руська, 20, тел.: +38035252000012.08 грн./уп.

Ужгород 14.76 грн./уп.

«АПТЕКА КОПІЙКА» Ужгород, вул. Грушевського Михайла, 65, тел.: +38031266200312.22 грн./уп.

Харків 14.87 грн./уп.

«АПТЕКА НИЗЬКИХ ЦІН» Харків, просп. Героїв Сталінграду, 23/1, тел.: +38057721058612.82 грн./уп.

Херсон 16.03 грн./уп.

«АПТЕКА НИЗЬКИХ ЦІН» Херсон, вул. Покришева, 49, тел.: +38055239071212.12 грн./уп.

Хмельницький 16.06 грн./уп.

«АПТЕКА БАМ» Хмельницький, вул. Свободи, 1А, тел.: +38068296125211.74 грн./уп.

Черкаси 15.4 грн./уп.

«АПТЕКА КОПІЙКА» Черкаси, вул. Добровольского, 5/2, тел.: +38063299330811.83 грн./уп.

Чернігів 15.05 грн./уп.

«АПТЕКА НИЗЬКИХ ЦІН» Чернігів, просп. Перемоги, 82, тел.: +38046265115111.14 грн./уп.

Чернівці 15.96 грн./уп.

«МЕД-СЕРВІС» Чернівці, вул. Комарова, 31, тел.: +38037257357114.55 грн./уп.

geoapteka.ua
На нашому сайті застосовуються файли cookies для більшої зручності використання та покращенняя роботи сайту. Продовжуючи, ви погоджуєтесь з застосуванням cookies.
Developed by Maxim Levchenko