0
UA | RU

Іхтіол (Ichtyol)

різних виробників

Склад і форма випуску

Лікарські засоби
Іхтіол
Лубнифарм
РечовинаКількість
Амонієва сіль сульфокислот сланцевого масла20 %
№ UA/5472/01/01 від 12.06.2017
Монфарм
РечовинаКількість
Амонієва сіль сульфокислот сланцевого масла0,2 г
№ UA/7840/01/01 від 26.04.2018
Червона зірка
РечовинаКількість
Амонієва сіль сульфокислот сланцевого масла10 %
№ UA/0056/01/01 від 21.03.2019
Іхтіолова мазь
Тернофарм
РечовинаКількість
Амонієва сіль сульфокислот сланцевого масла10 %
№ UA/14713/01/01 від 01.06.2020
ІХТІОЛОВА МАЗЬ 10 %
Віола
№ UA/6654/01/01 від 13.05.2017
Фітофарм
РечовинаКількість
Амонієва сіль сульфокислот сланцевого масла10 %
№ UA/8038/01/01 від 17.11.2017
Косметика
ІХТІОЛОВИЙ БАЛЬЗАМ
Фармаком
№ 05.03.02-04/14938 від 27.04.2016

Актуальна інформація

Іхтіол, мазь 10% — дерматологічний засіб із групи інших дезінфектантів та антисептиків, згідно з АТС-класифікацією.

Іхтіол: старий, але не забутий?

Діюча речовина мазі Іхтіол — речовина природного походження — амонієва сіль сульфокислот сланцевої олії, або бітуміносульфонат амонію. Його отримують шляхом послідовної обробки бітумінозних смол сірчаною кислотою, гідроксидом натрію (їдкий натр) та аміаком з подальшим піролізом (сухою перегонкою) (Яргин С.В., 2015; Беккер Р.А., Быков Ю.В., 2017).

Іхтіол являє собою чорну або буро-чорну тягучу густу рідину. Він має специфічний різкий стійкий запах та смак. Мазь Іхтіол гідрофільна: добре розчиняється у воді. Також іхтіол добре розчиняється в гліцерині; у спирті та ефірі розчиняється лише частково (Машковский М.Д., 2005).

Мазь Іхтіол може застосовуватися в комплексній терапії при ряді дерматологічних захворювань, а саме екземі, бешисі, вона може застосовуватися в лікуванні опіків. Можливе застосування в комплексній терапії невралгій та артритів. Завдяки протизапальним та місцевоанестезуючим властивостям іхтіол може застосовуватися в терапії міалгій (Машковский М.Д., 2005).

Іхтіол: сторінки історії

Іхтіол застосовується в медицині більше століття. У ХІХ ст. рекомендували застосовувати мазь Іхтіол при більшості шкірних захворювань у якості зовнішнього засобу і навіть всередину. Показання до застосування включали вульгарні вугрі, екзему, особливо в осіб «нервової конституції», фурункульоз, мультиформну еритему, кропив’янку, ревматизм, бронхіальну астму, катар шлунка та кишечнику, катар жовчовивідних шляхів та жовтяницю, хлороз, туберкульоз (особливо у дітей), скрофульоз (золотуху), судинні ущільнення будь-якого походження (наприклад флебіти). Препарат застосовували в лікуванні запальних захворювань придатків матки, маткових труб та яєчників (Bell R., 1896) та септичних ран (Daman T.W.A., 1916). У середині ХХ ст. турунди з іхтіолом рекомендували для лікування хронічного синуситу (Sparkes H.D., 1952), окрім того, даний препарат застосовувався в терапії поверхневих мікозів (Gross H.P., 1957). Раніше мазі з іхтіолом входили до списків препаратів для аптечок, лікарських пунктів будівельних загонів та ін. (Яргин С.В., 2015).

Іхтіол: новий погляд на механізми дії давно відомого засобу

Клінічні ефекти застосування мазі Іхтіол різнобічні. Мазь Іхтіол чинить антимікробну, протизапальну та місцевоанестезуючу дію. Вони зумовлені ефектами біологічно активних речовин, що входять до складу Іхтіолу (інструкція МОЗ України).

Протизапальна дія мазі реалізується за рахунок складних біохімічних механізмів. У дослідженнях показано, що бітуміносульфонат амонію інгібує активність 5-ліпоксигенази в поліморфноядерних нейтрофілах людини. Інгібування залежить від дози та реалізується при взаємодії нецитотоксичних концентрацій препарату. Це призводить до зниження вивільнення лейкотрієну В4 з поліморфноядерних нейтрофілів. Окрім того, при нанесенні на шкіру мишей, попередньо оброблену кротоновим маслом, іхтіол зменшував вираженість запальної реакції (Diezel W. et al., 1992).

У іншому дослідженні було показано, що бітуміносульфонат амонію інгібує утворення 5S-гідрокси-6E, 8Z, 11Z, 14Z-ейкозатетраєнової кислоти (5-HETE) із арахідонової кислоти поліморфноядерними лейкоцитами людини. Також було підтверджено інгібування ферменту арахідонат-15-ліпоксигенази у ретикулоцитах кроликів та простагландин-ендопероксид-синтази у клітинах залозистого епітелію вівці. Бітуміносульфонат амонію, таким чином, є універсальним інгібітором активності ліпоксигенази, що пояснює його клінічні ефекти при терапії запальних дерматозів (Schewe С. et al., 1994). Також встановлено, що іхтіол інгібує фермент АТФазу у клітинах Лангерганса в епідермісі мишей. Автори дослідження дійшли висновку, що інгібування АТФази може бути важливим у регуляції функції клітин Лангерганса в епітелії та іхтіол може сприяти інгібуванню шкірної контактної гіперчутливості (Diezel W., 1992).

Сфери застосування Іхтіолу

Незважаючи на велике різноманіття сучасних дерматологічних препаратів, Іхтіол все ще широко застосовується у дерматологічній практиці. Серед захворювань, що найбільш часто стають причиною звернень до спеціаліста-дерматолога, — атопічний дерматит, екзема, псоріаз. Загальною рисою цих захворювань є утворення вогнищ лущення, ліхеніфікації, тріщин та інфільтратів, бляшок. Лікування вищезгаданих дерматозів комплексне, проте важливе місце відводиться місцевій терапії, включаючи застосування редукуючих засобів, у тому числі іхтіолу. Їх застосування дозволяє досягти розсмоктування інфільтрату, зменшення вираженості свербежу та лущення (Грабовская О.В. и соавт., 2016).

Екзема — це хронічне шкірне захворювання з хвилеподібним перебігом. На шкірі при екземі утворюється папульозний із серозним вмістом або везикульозний висип, який розрішується із формуванням ерозій із рясним мокнуттям. Потім на місці ерозій формуються сірувато-жовті кірки, під якими відбувається епітелізація. Ураження зазвичай не мають чітких меж, можуть виникати на обличчі, кистях та розповсюджуватися на шкіру тулуба та кінцівок. Лікування екземи повинно бути комплексним, із застосуванням системних та місцевих засобів. Воно може включати антигістамінні препарати та діуретики, топічні глюкокортикоїди, антибіотики, сульфаніламіди та інші засоби. Іхтіол у формі мазі застосовується після усунення гострого запалення. Мазь Іхтіол дозволяє пом’якшити лусочки, кірки, полегшити їх видалення разом з наявними у них мікроорганізмами та таким чином сприяє загоєнню уражень (Скрипкин Ю.К., 2001).

Атопічний дерматит — хронічне захворювання мультифакторіального генезу, у лікуванні якого може застосовуватися мазь Іхтіол. Висип при даному дерматозі характеризується інфільтрацією з ліхеніфікацією, утворенням кірок, лущенням, можливою еритемою або ексудативним висипом у вигляді мокнуття та мікровезикул. Лікування зазвичай включає дієтотерапію, антигістамінні, протизапальні засоби, топічні глюкокортикоїди, імуностимулятори та вітамінотерапію. Місцева терапія включає застосування редукуючих засобів та кератопластичних мазей, у тому числі з вмістом іхтіолу (Короткий В.Н. и соавт., 2012). Іхтіол сприяє зменшенню вираженості ліхеніфікації. Він також дозволяє попередити вторинне інфікування висипу, прискорює розсмоктування інфільтратів, полегшує видалення кірок та лусочок (Скрипкин Ю.К., 2001).

У літературі зустрічаються вказівки на успішне застосування іхтіолу в місцевій терапії псоріазу (Широкова И., 2017), фотодерматозів (Федотов В.П., 2015). Можливе місцеве застосування лікарських засобів, що містять іхтіол, у терапії демодекозу (Геппе Н.А. и соавт., 2008).

Вузлувата еритема — дерматологічний синдром, що виникає при різних захворюваннях, включаючи хворобу Бехчета, вузлуватий васкуліт, саркоїдоз. Її поширеність може досягати 5–45% серед населення в цілому. Найбільш часто вузлувата еритема визначається в осіб працездатного віку. Лікування вузлуватої еритеми завжди комплексне. Перш за все має бути виявлено основне захворювання, проявом якого є даний синдром. Як місцева терапія можуть застосовуватися різні протизапальні препарати та засоби, що сприяють розсмоктуванню інфільтратів, у тому числі мазі, що містять іхтіол (Белов Б.С. и соавт., 2010).

Фурункул — гостре гнійне запалення волосяного фолікулу, карбункул — декількох волосяних фолікулів. Їх лікування зазвичай включає застосування місцевих засобів із протимікробною та протизапальною дією, у тому числі мазі Іхтіол, окрім того, можуть бути необхідними застосування антибіотиків, дезінтоксикація і хірургічне лікування (Троик Е.Б., Шерстнов М.Ю., 2011).

У інших формах випуску (наприклад у формі супозиторіїв, гліцеринового р-ну) іхтіол застосовується в якості протизапального та протимікробного засобу в комплексній терапії гінекологічних захворювань запальної етіології, включаючи метрит, параметрит, сальпінгіт, а також у лікуванні простатиту, гонореї, трихомоніазу та інших специфічних та неспецифічних запальних процесів (Яргин С.В., 2015). Так, при параметриті, сальпінгіті, простатиті можуть застосовуватися тампони, змочені у 10% гліцериновому р-ні іхтіолу 1–2 р/добу (Машковский М.Д., 2005). Застосування шампуню з іхтіолом при псоріазі дозволяє зменшити кількість висипу, вираженість лущення та гіперемії (Mariano M. et al., 2018).

Цікавою є можливість застосування іхтіолу як пірогенного та дезінтоксикаційного засобу. З метою провокації пірогенної реакції 5% водний розчин іхтіолу вводиться в/м, по 1–3 мл 1 раз на 3–4 дні, курсом до 10–12 ін’єкцій. В/м введення іхтіолу не викликає вираженої болісності в місці введення, утворення олеом (масляних гранульом) та постін’єкційних абсцесів. У результаті в/м введення виникає пірогенна реакція з підвищенням температури тіла до високих фебрильних цифр (Беккер Р.А., Быков Ю.В., 2017).

Іхтіол:  безпека застосування

Мазь може чинити подразнювальну дію, її необхідно наносити строго на уражені ділянки шкіри, не допускаючи потрапляння на слизові оболонки, в очі. У разі розвитку подразнення у місцях нанесення мазі слід припинити її застосування.

Окрім того, можливий розвиток реакції гіперчутливості, що проявляється висипом, свербежем, відчуттям печіння та почервонінням шкіри. Розвиток подібних симптомів потребує припинення лікування маззю Іхтіол.

Місцеве застосування іхтіолу може спровокувати розвиток контактного дерматиту в осіб з підвищеною чутливістю (Геппе Н.А. и соавт., 2008). Тому при розвитку будь-яких несприятливих реакцій при застосуванні препарату слід припинити його застосування та звернутися за консультацією до лікаря.

Іхтіол містить поліциклічні вуглеводні. Багато речовин із канцерогенними властивостями належить до даної хімічної групи. У дослідженнях були підтверджені канцерогенні властивості деяких поліциклічних вуглеводнів, що містяться в нафті та сланцях. У той же час у експериментах показана відсутність канцерогенного ефекту іхтіолу (Яргин С.В.,2015).

Іхтіол: висновки

Шкірні захворювання надзвичайно різноманітні. У той же час у патогенезі багатьох із них відбуваються спільні процеси. Мазь Іхтіол (INN — іхтіол) має місцевоанестезуючі, протизапальні та слабко виражені бактерицидні та бактеріостатичні властивості (Машковский М.Д., 2005). Мазь Іхтіол може застосовуватися як на відкритих ділянках шкіри, так і під пов’язками. Вона зазвичай призначається при хронічних та підгострих дерматозах, сприяє розсмоктуванню в шкірі запальних інфільтратів, попередженню інфікування запальних елементів, зменшенню вираженості болю та свербежу, а за рахунок розм’якшення кірок та полегшення їх відходження сприяє епітелізації та попереджає травматизацію зон регенерації епітелію. Іхтіол зменшує вираженість ліхеніфікації та інфільтрації у хворих на атопічний дерматит (Юхтина Н.В., 2003). Окрім того, Іхтіол є кератопластичним засобом (Скрипкин Ю.К., 2001). Враховуючи величезний досвід застосування даної мазі, її економічну доступність та комплексний клінічний ефект, мазь Іхтіол може застосовуватися при широкому спектрі запальних дерматозів.

Інструкція МОЗ

Іхтіол мазь 20 %, Лубнифарм АТ (Україна, Лубни)

Склад

діюча речовина: іхтаммол;

1 г мазі містить іхтаммолу 200 мг;

допоміжні речовини: парафін білий м’який, гліцерин.

Лікарська форма

Мазь.

Основні фізико-хімічні властивості: густа однорідна маса чорно-коричневого кольору із специфічним запахом іхтіолу.

Фармакотерапевтична група

Антисептичні та дезінфекційні засоби. Код АТХ D08А Х.

Фармакологічні властивості

Фармакодинаміка.

Іхтіолова мазь чинить місцеву знеболювальну, протизапальну та антисептичну дію.

Клінічні характеристики

Показання

Опіки, екземи, бешихове запалення, невралгії, артрити.

Протипоказання

Підвищена чутливість до компонентів мазі.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій

При одночасному застосуванні з іншими препаратами для зовнішнього застосування можуть утворюватися нові сполуки з непередбаченим ефектом. Тому не слід застосовувати препарат одночасно з іншими засобами для зовнішнього застосування.

Несумісний з розчинами йодистих солей, алкалоїдів, солей важких металів.

Особливості застосування.

Руки після нанесення мазі слід ретельно вимити для запобігання потраплянню залишків мазі в очі, ніс, рот та на слизові оболонки.

Не можна допускати попадання мазі в очі та на слизові оболонки.

Застосування у період вагітності або годування груддю.

Жінкам у період годування груддю не допускати потрапляння мазі на соски. Безпека та ефективність препарату у період вагітності або годування груддю не вивчались.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або іншими механізмами.

Не впливає.

Спосіб застосування та дози

Застосовувати зовнішньо. Мазь наносять тонким шаром на уражені ділянки шкіри 2–3 рази на добу, прикриваючи пов’язкою. Тривалість курсу лікування зумовлена перебігом захворювання та ефективністю терапії.

Діти.

Досвіду застосування препарату для лікування дітей немає.

Передозування

За умов додержання рекомендацій передозування неможливе.

Побічні реакції

Можливі місцеві або генералізовані прояви алергічних реакцій, включаючи шкірні висипання, свербіж, печіння, почервоніння, подразнення шкіри, частіше на початку лікування або при тривалому застосуванні. При появі подразнення шкіри чи інших реакцій застосування мазі слід припинити.

Термін придатності

5 років.

Умови зберігання

Зберігати в оригінальній упаковці при температурі не вище 25 °С.

Зберігати в недоступному для дітей місці.

Упаковка

По 25 г у тубах № 1 або банках.

Категорія відпуску

Без рецепта.

Виробник

ПАТ «Лубнифарм».

Місцезнаходження виробника та його адреса місця провадження діяльності

Україна, 37500, Полтавська обл., м. Лубни, вул. Барвінкова, 16.

Іхтіол супозиторії ректальні 0.2 г, Монфарм ПАТ (Україна, Монастирище)

Склад

діюча речовина: іхтіол;

1 супозиторій містить іхтіолу 200 мг;

допоміжна речовина: твердий жир.

Лікарська форма

Супозиторії ректальні.

Основні фізико-хімічні властивості: супозиторії темно-бурого кольору із запахом іхтіолу. Допускається поява ледь помітного білого нальоту на поверхні супозиторія.

Фармакотерапевтична група

Антигемороїдальні засоби для місцевого застосування. Код АТХ C05A X.

Фармакологічні властивості

Фармакодинаміка.

Іхтіол містить приблизно 10,5% сірки у вигляді органічних сполук, чим зумовлені його антисептичні, протизапальні та знеболювальні властивості. Протизапальна дія пов’язана з пригніченням вивільнення медіаторів запалення. При ректальному застосуванні препарат чинить подразнювальну дію на слизову оболонку прямої кишки, через що рефлекторно підсилюється кровообіг в органах малого таза, що сприяє усуненню запалення у передміхуровій залозі у чоловіків; у яєчниках, маткових трубах, матці — у жінок.

Фармакокінетика.

При ректальному введенні добре всмоктується у прямій кишці. Виводиться з калом.

Клінічні характеристики

Показання

У комплексному лікуванні запальних захворювань малого таза (метрит, параметрит, сальпінгіт, аднексит, оофорит), хронічного неспецифічного простатиту та геморою.

Протипоказання

Підвищена чутливість до будь-якого з компонентів препарату.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій

Взаємодія препарату у вигляді супозиторіїв з іншими лікарськими засобами не описана.

Особливості застосування.

Застосування у період вагітності або годування груддю.

Препарат можна застосовувати у випадках, коли очікувана користь для матері переважає потенційний ризик для плода (дитини).

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або іншими механізмами.

Дані відсутні.

Спосіб застосування та дози

Призначати дорослим. Вводити ректально по 1 супозиторію 1–2 рази на добу після очищувальної клізми або після звичайного акту дефекації. Тривалість курсу лікування визначає лікар індивідуально. Зазвичай курс лікування становить 7–14 днів. При рецидиві захворювання курс лікування повторити.

Діти.

Не застосовувати дітям.

Передозування

Випадки передозування не описані.

Побічні реакції

Можливі алергічні реакції, включаючи свербіж, шкірні висипи, набряк, почервоніння у місці введення препарату.

Термін придатності

2 роки.

Умови зберігання

В оригінальній упаковці при температурі не вище 15 °С.

Зберігати в недоступному для дітей місці.

Упаковка

По 5 супозиторіїв у стрипі. По 2 стрипи у пачці з картону.

Категорія відпуску

Без рецепта.

Виробник

ПАТ «Монфарм».

Місцезнаходження виробника та адреса місця провадження його діяльності

Україна, 19100, Черкаська обл., м. Монастирище, вул. Заводська, 8.

Іхтіол мазь 10 %, Червона зірка ВАТ (Україна, Харків)

Склад

діюча речовина: іхтіол;

1 г мазі містить іхтіол 100 мг;

допоміжні речовини: поліетиленгліколь 400, поліетиленгліколь 1500.

Лікарська форма

Мазь.

Основні фізико-хімічні властивості: мазь тeмнo-бypoгo кoльopy з зaпaxoм ixтioлy.

Фармакотерапевтична група

Антисептичні та дезінфікуючі засоби. Код АТХ D08А Х.

Фармакологічні властивості

Фармакодинаміка.

Фармакологічні властивості мазі зумовлені дією біологічно активних речовин іхтіолу. Мазь Іхтіол має антимікробну (бактерицидну та бактеріостатичну), протизапальну та місцевознеболювальну дію.

Фармакокінетика.

При зовнішньому застосуванні мазь практично не абсорбується в системний кровотік і не проявляє резорбтивної дії.

Клінічні характеристики

Показання

Опіки, eкзeма, бешихове запалення, нeвpaлгiї, apтpити.

Протипоказання

Підвищена чутливість до компонентів мазі.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій

При одночасному застосуванні з іншими препаратами для зовнішнього застосування можуть утворюватися нові сполуки з непередбачуваним ефектом. Тому не слід застосовувати лікарський засіб одночасно з іншими засобами для зовнішнього застосування.

Несумісний з розчинами йодистих солей, алкалоїдів, солей важких металів.

Особливості застосування.

Уникати потрапляння мазі на слизові оболонки.

Руки після нанесення мазі слід ретельно вимити для запобігання потраплянню залишків мазі в очі, ніс, рот та на слизові оболонки.

Застосування у період вагітності або годування груддю.

Безпека та клінічна ефективність препарату у період вагітності або годування груддю не вивчалась.

Жінкам, що годують груддю, не допускати потрапляння мазі на соски.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або іншими механізмами.

Даних про вплив лікарського засобу на здатність керувати транспортними засобами та іншими механізмами немає.

Спосіб застосування та дози

Застосовувати зовнішньо. Maзь нaнocити тонким шаром нa уражені ділянки шкіри 2–3 рази на добу, залишати відкритими або закривати під пов’язку. Тpивaлicть курсу лікування залежить від перебігу захворювання та ефективності терапії.

Для лікування бешихового запалення та ускладнених форм опіків, артритів, невралгії, екземи мазь Іхтіол використовується у складі комплексного лікування.

Пацієнт повинен проконсультуватися з лікарем, якщо симптоми захворювання не зникли під час застосування лікарського засобу або спостерігаються побічні реакції, не зазначені в інструкції для медичного застосування лікарського засобу.

Діти.

Даних про застосування дітям немає.

Передозування

Повідомлень про випадки передозування не надходило.

Побічні реакції

Алергічні реакції, включаючи шкірні висипи, свербіж, печіння, почервоніння шкіри, особливо на початку лікування та при тривалому застосуванні.

При появі подразнення шкіри чи інших реакцій застосування мазі слід припинити.

Термін придатності

2 роки.

Не застосовувати після закінчення терміну придатності, зазначеного на упаковці.

Умови зберігання

Зберігати в оригінальній упаковці при температурі не вище 25 оС.

Зберігати у недоступному для дітей місці.

Упаковка

По 30 г у тубах.

По 1 тубі в пачці з картону.

Категорія відпуску

Без рецепта.

Виробник

ПАТ «Хімфармзавод «Червона зірка».

Місцезнаходження виробника та адреса місця провадження його діяльності

61010, Україна, м. Харків, вул. Гордієнківська, 1.

Іхтіолова мазь мазь 10 %, Тернофарм ТОВ (Україна, Тернопіль)

Склад

діюча речовина: іхтіол;

1 г мазі містить іхтіолу 0,1 г;

допоміжна речовина: парафін білий м’який.

Лікарська форма

Мазь 10%.

Основні фізико-хімічні властивості: мазь темно-бурого кольору з запахом іхтіолу. За зовнішнім виглядом мазь повинна бути однорідною.

Фармакотерапевтична група

Антисептичні та дезінфікуючі засоби. Код АТХ D08А Х.

Фармакологічні властивості

Фармакодинаміка.

Іхтіолова мазь чинить місцеву знеболювальну, протизапальну та антисептичну дію.

Фармакокінетика.

Не вивчалась.

Клінічні характеристики

Показання

Опіки, екземи, бешихове запалення, невралгії, артрити.

Протипоказання

Підвищена індивідуальна чутливість до іхтіолу.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій

При одночасному нанесенні з іншими препаратами для зовнішнього застосування, що містять солі йоду, алкалоїди, солі тяжких металів, можуть утворюватися нові сполуки з непередбачуваним ефектом. Тому не слід застосовувати лікарський засіб одночасно з іншими засобами для зовнішнього застосування.

Особливості застосування.

Руки після нанесення мазі слід ретельно вимити для запобігання потрапляння залишків мазі на слизові оболонки, очей, носа та ротової порожнини.

Застосування у період вагітності або годування груддю.

Жінкам, що годують груддю, не допускати потрапляння мазі на соски. Безпека та ефективність препарату у період вагітності або годування груддю не вивчались.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або іншими механізмами.

Не впливає.

Спосіб застосування та дози

Застосовують зовнішньо. Мазь наносять тонким шаром на уражені ділянки шкіри 2-3 рази на добу та прикривають пов’язкою. Тривалість курсу лікування зумовлена перебігом захворювання та ефективністю терапії.

Для лікування бешихового запалення та ускладнених форм опіків, артритів, невралгії, екземи «Іхтіолова мазь» використовується у складі комплексного лікування.

Пацієнт повинен проконсультуватися з лікарем, якщо симптоми захворювання не зникли під час застосування лікарського засобу або спостерігаються побічні реакції, не зазначені в інструкції для медичного застосування лікарського засобу.

Діти.

Досвід застосування дітям не описаний.

Передозування

За умов додержання рекомендацій щодо застосування передозування неможливе.

Повідомлень про передозування не надходило.

Побічні реакції

Можливі алергічні реакції, подразнення шкіри (печіння, свербіж, висипання), особливо на початку лікування та при тривалому застосуванні. При появі сильного подразнення шкіри чи інших незвичних реакцій застосування мазі слід припинити.

Термін придатності

5 років.

Умови зберігання

Зберігати в оригінальній упаковці при температурі не вище 25 °С.

Зберігати у недоступному для дітей місці.

Упаковка

По 25 г в тубі у пачці або без пачки.

Категорія відпуску

Без рецепта.

Виробник/заявник

ТОВ «Тернофарм».

Місцезнаходження виробника та адреса місця провадження його діяльності/місцезнаходження заявника

Україна, 46010, м. Тернопіль, вул. Фабрична, 4.

Тел./факс: (0352) 521–444, www.ternopharm.com.ua

ІХТІОЛОВА МАЗЬ 10 % мазь 10 %, Віола ПрАТ (Україна, Запоріжжя)

Склад

діюча речовина: іхтіол;

1 г мазі містить 0,1 г іхтіолу;

допоміжна речовина: парафін білий м’який.

Лікарська форма

Мазь.

Мазь темно-бурого кольору з запахом іхтіолу.

Назва і місцезнаходження виробника

ПрАТ Фармацевтична фабрика «Віола».

69063, м. Запоріжжя, вул. Кірова, 75.

Фармакотерапевтична група

Антисептичні та дезінфікуючі засоби. Код АТС D08A Х.

Фармакологічні властивості мазі іхтіолової зумовлені дією біологічно активних речовин іхтіолу. Мазь іхтіолова виявляє антимікробну (бактерицидну та бактеріостатичну), протизапальну та місцевознеболювальну дію. При зовнішньому застосуванні іхтіолова мазь практично не абсорбується в системний кровотік і не проявляє резорбтивної дії.

Показання для застосування

Опіки, екзема, бешихове запалення, невралгія, артрити.

Протипоказання.

Підвищена чутливість до компонентів препарату.

Належні заходи безпеки при застосуванні

Уникати потрапляння мазі на слизові оболонки. Руки після нанесення мазі слід ретельно вимити для запобігання потраплянню залишків мазі в очі, ніс, рот.

Особливі застереження

Застосування у період вагітності або годування груддю.

Безпека та клінічна ефективність препарату у період вагітності або годування груддю не вивчалась.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або роботі з іншими механізмами.

Вплив препарату на здатність керувати транспортними засобами та іншими механізмами не описаний.

Діти.

Досвід застосування дітям не описаний.

Спосіб застосування та дози

Мазь застосовувати зовнішньо. Препарат наносити на уражену ділянку 2-3 рази на день відкритим або закритим (під пов’язкою) способом.

Тривалість застосування зумовлена перебігом захворювання та ефективністю терапії.

Передозування.

Повідомлень про випадки передозування не надходило.

Побічні ефекти.

Можливі місцеві або генералізовані прояви алергічних реакцій, включаючи шкірні висипання, свербіж, печіння, почервоніння шкіри, частіше на початку лікування або при тривалому застосуванні.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами.

При одночасному застосуванні з препаратами для зовнішнього застосування можуть утворюватися нові сполуки з непередбачуваним ефектом. Несумісний з розчинами йодистих солей, алкалоїдів, солей важких металів.

Термін придатності.

5 років.

Умови зберігання.

Зберігати при температурі не вище +25 градусів; не допускається заморожування. Зберігати в недоступному для дітей місці.

Упаковка

По 25 г у контейнерах; по 30 г у тубах в пачці або без пачки.

Категорія відпуску

Без рецепта.

ІХТІОЛОВА МАЗЬ 10 % мазь 10 %, Фітофарм ПрАТ (Україна, Бахмут)

Склад

діюча речовина: іхтіол;

1 г мазі містить іхтіолу 100 мг;

допоміжна речовина: парафін білий м’який.

Лікарська форма

Мазь.

Основні фізико-хімічні властивості: мазь темно-бурого кольору із запахом іхтіолу. За зовнішнім виглядом мазь має бути однорідною.

Фармакотерапевтична група

Антисептичні та дезінфікуючі засоби.

Код АТХ D08A X.

Фармакологічні властивості

Фармакодинаміка. Фармакологічні властивості мазі іхтіолової зумовлені дією біологічно активних речовин іхтіолу. Мазь іхтіолова має антимікробну (бактерицидну та бактеріостатичну), протизапальну та місцевознеболювальну дію.

Фармакокінетика. При зовнішньому застосуванні іхтіолова мазь практично не абсорбується у системний кровотік і не проявляє резорбтивної дії.

Клінічні характеристики

Показання

Опіки, екзема, бешихове запалення, невралгія, артрити.

Протипоказання

Підвищена чутливість до компонентів препарату.

Особливі заходи безпеки.

Уникати потрапляння мазі на слизові оболонки.

Руки після нанесення мазі слід ретельно вимити для запобігання потраплянню залишків мазі в очі, ніс, рот.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій

При одночасному застосуванні з препаратами для зовнішнього застосування можуть утворюватися нові сполуки з непередбачуваним ефектом. Несумісний з розчинами йодистих солей, алкалоїдів, солей важких металів.

Особливості застосування.

Застосування у період вагітності або годування груддю.

Жінкам, що годують груддю, не допускати потрапляння мазі на соски. Безпека та ефективність препарату у період вагітності або годування груддю не вивчались.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або іншими механізмами.

Вплив препарату на здатність керувати транспортними засобами та іншими механізмами не описаний.

Спосіб застосування та дози

Застосовують зовнішньо. Мазь наносять тонким шаром на уражені ділянки шкіри 2–3 рази на добу та прикривають пов’язкою. Тривалість курсу лікування зумовлена перебігом захворювання та ефективністю терапії.

Для лікування бешихового запалення та ускладнених форм опіків, артритів, невралгії, екземи використовується у складі комплексного лікування.

Користувач повинен проконсультуватися з лікарем, якщо симптоми захворювання не зникли під час застосування лікарського засобу або спостерігаються побічні реакції, не зазначені в інструкції для медичного застосування лікарського засобу.

Діти.

Досвід застосування дітям не описаний.

Передозування

Повідомлень про випадки передозування не надходило.

Побічні реакції

Можливі алергічні реакції, подразнення шкіри (печіння, свербіж, висипання, почервоніння шкіри), особливо на початку лікування та при тривалому застосуванні. При появі сильного подразнення шкіри чи інших незвичних реакцій застосування мазі слід припинити.

Термін придатності

5 років.

Умови зберігання

Зберігати в оригінальній упаковці при температурі не вище 25 °С.

Зберігати у недоступному для дітей місці.

Упаковка

По 30 г у тубах.

Категорія відпуску

Без рецепта.

Виробник

ПРАТ «ФІТОФАРМ».

Місцезнаходження виробника та адреса місця провадження його діяльності

Україна, 84500, Донецька обл., м. Бахмут, вул. Сибірцева, 2.

Заявник

ПРАТ «ФІТОФАРМ».

Місцезнаходження заявника

Україна, 02152, м. Київ, проспект Павла Тичини, будинок 1В, офіс А 504.

ІХТІОЛОВИЙ БАЛЬЗАМ, Фармаком ТОВ ПТФ (Україна, Харків)

ІХТІОЛОВИЙ БАЛЬЗАМ

ПОКАЗАННЯ ДО ЗАСТОСУВАННЯ

Рекомендовано в якості засобу в комплексній терапії при різних ураженнях шкіри (опіках, бешиховому запаленні, екземі та ін.), невралгіях, болях у суглобах. Має протизапальний, антисептичний і знеболюючий ефекти.

СКЛАД

Іхтіол, вазелін.

ОПИС ДІЮЧИХ РЕЧОВИН

Косметичний вазелін для пом’якшення та захисту шкіри.

Іхтіол має протизапальну, місцевознеболюючу й антисептичну властивості. Застосовують зовнішньо при захворюваннях шкіри (опіках і бешихомову запаленні, екземі та ін.), при невралгіях, артирах та ін.

СПОСІБ ЗАСТОСУВАННЯ

Іхтіоловий бальзам наносити 2–3 рази на день тонким шаром на уражену ділянку шкіри, потім накрити її чистою марлевою пов’язкою. Ретельно вимити руки після використання бальзаму.

ПРОТИПОКАЗАННЯ

Індивідуальна чутливість до компонентів.

ФОРМА ВИПУСКУ

Туба 30 г.

ТЕРМІН ПРИДАТНОСТІ

24 місяці

Дата додавання: 14.10.2021 р.
© Компендіум 2019

Діагнози, при яких застосовують Іхтіол

Acne excoriee des jeunes filles МКХ L70.5
Абсцес шкіри, фурункул і карбункул інших локалізацій МКХ L02.8
Абсцес шкіри, фурункул і карбункул тулуба МКХ L02.2
Фурункул слухового проходу МКХ L02.0
Спеціалізований мобільний додаток
для пошуку інформації про лікарські препарати
Наведіть камеру на QR-код, щоб завантажити
На нашому сайті застосовуються файли cookies для більшої зручності використання та покращенняя роботи сайту. Продовжуючи, ви погоджуєтесь з застосуванням cookies.
Developed by Maxim Levchenko