Абсцес печінки — це наявність обмеженої гнійної порожнини в печінці. Причинами розвитку можуть бути травми печінки, внутрішньочеревна інфекція, що поширюється з ворітної вени.
За оцінками експертів, 50% усіх одиночних абсцесів печінки розвиваються у правій частці печінки (найбільша частина з більшим кровопостачанням), рідше — у лівій частці печінки або хвостатій частці.
Піогенні абсцеси зазвичай полімікробні, але деякі організми ідентифікуються в них частіше, такі як Escherichia coli, Klebsiella, Streptococcus, Staphylococcus та анаероби. Echinococcus granulosus викликає ехінококову кісту печінки. Більшість амебних інфекцій спричинені Entamoeba histolytica.
Залежно від етіології виділяють такі види абсцесів печінки:
Найчастіше причинами піогенних абсцесів печінки є захворювання жовчних шляхів (жовчні камені, стриктури, злоякісні новоутворення та вроджені аномалії, холангіт, холецистит), дещо рідше (близько 10% усіх випадків) — гострий апендицит. Гнійний абсцес печінки може розвинутися при дивертикуліті, хворобі Крона, неспецифічному виразковому коліті, перфорації кишечнику.
Проникна травма може бути причиною розвитку абсцесу печінки. При непроникних травмах може виникнути кровотеча, некроз, витік жовчі, що зрештою призводить до розвитку абсцесу.
Також характерне безпосереднє проникнення інфекції з близького вогнища (наприклад при піддіафрагмальному абсцесі, емпіємі жовчного міхура).
У деяких випадках абсцес печінки може мати криптогенне походження.
Часто фіксується гематогенне поширення інфекції з артеріальною кров’ю (наприклад при інфекційному ендокардиті). Бактерії можуть потрапляти до печінки через ворітну вену. Інфекція також може розвиватися в жовчовивідній системі та поширюватися жовчними протоками.
Гематогенне поширення інфекції може призвести до розвитку ускладнень, включно з пієлонефритом та інфекційним ендокардитом.
Чинники, що підвищують ризик розвитку абсцесу печінки:
Амебний абсцес печінки є найпоширенішим позакишковим проявом інфекції, спричиненої Entamoeba histolytica. Найчастіше відмічається у чоловіків віком до 50 років, які іммігрували з ендемічних областей або здійснювали в них подорож.
Важливо зібрати детальний анамнез, зокрема щодо роду занять, нещодавніх подорожей, хронічних захворювань, нещодавніх гострих інфекцій та препаратів, що приймав хворий.
Симптоми абсцесу печінки:
У багатьох випадках у клінічній картині переважають симптоми основного захворювання, що ускладнилося розвитком абсцесу печінки — апендициту, дивертикуліту, холангіту, гострого холециститу.
При фізикальному огляді виявляють збільшену печінку.
Жовтяниця є несприятливою прогностичною ознакою.
При абсцесі печінки, викликаному Klebsiella, можуть відмічатися септичні емболи в очах, мозкових оболонках та головному мозку.
У разі інфекції Echinococcus може фіксуватися тривала безсимптомна фаза.
Гострий амебний абсцес печінки може розвинутися через кілька тижнів або місяців після поїздки до ендемічного району. Симптоми включають гарячку, тупий і ниючий біль у правому верхньому квадранті живота або епігастрії та кашель. У пацієнтів, у яких захворювання має підгострий перебіг, відзначається ненавмисне зменшення маси тіла і рідше — гарячка та біль у животі. Також можуть відмічатися нудота і блювання, спазми в животі, діарея, запор або здуття живота. При огляді виявляють гепатомегалію з точковою болісністю або над печінкою, під ребрами, або в міжреберних проміжках.
Ризик тяжкого перебігу абсцесу печінки підвищений при супутніх:
При підозрі на амебний абсцес (наприклад у мешканців або мандрівників із Південно-Східної Азії, Африки тощо) слід провести аналіз калу або серологічні дослідження на Entamoeba histolytica.
При підозрі на гідатидну кісту показана серологічна діагностика (імуноферментний аналіз — ІФА) на ехінокок. Після початкового скринінгу за допомогою ІФА необхідні підтверджувальні тести з імуноелектрофорезом та імуноблотингом.
Культивування та мікроскопічне дослідження прямого аспірату з абсцесу.
Дренаж абсцесу та антибактеріальна терапія є наріжними каменями терапії.
Те, як лікувати абсцес печінки, залежить насамперед від його розміру.
Дренування абсцесу може бути виконане під контролем УЗД чи КТ.
Голкова аспірація показана при діаметрі абсцесу <5 см.
При виявленні абсцесу >5 см у діаметрі рекомендоване встановлення катетера. Також може бути проведено лапароскопічне дренування.
Хірургічне втручання показане в разі:
Оперативне втручання може бути виконане трансперитонеальним або заднім трансплевральним доступом (при задніх абсцесах).
При невідомій етіології абсцесу показано емпіричну антибіотикотерапію. При цьому спектр дії антибіотика має включати Enterobacteriaceae, анаеробів, стрептококів, ентерококів та Entamoeba histolytica. Зазвичай застосовують цефалоспорини в комбінації з метронідазолом, бета-лактамний антибіотик з інгібітором бета-лактамази + метронідазол або синтетичні пеніциліни + аміноглікозиди та метронідазол.
Замість цефалоспоринів та пеніцилінів можна застосовувати фторхінолони або карбапенеми.
Курс лікування зазвичай становить 2–6 тиж. Рекомендується ступінчаста антибіотикотерапія — на початку курсу рекомендується внутрішньовенне застосування антибіотиків, потім можливий перехід на пероральний прийом.
Враховуючи те, що анаероби складно піддаються культивуванню, спектр антибіотиків має емпірично включати ці мікроорганізми навіть за відомих результатів бактеріологічного посіву.
Емпіричне протигрибкове лікування показане пацієнтам з імунодефіцитом та ризиком хронічної дисемінованої фунгемії.
При ехінококовій кісті рекомендовано тривалу терапію альбендазолом.