0
UA | RU

Вітакап

(Vitacap)
Виробник:

Склад і форма випуску

Класифікація

Фармакологічні властивості

фармакодинаміка. Вітакап — це препарат, що містить вітаміни з мінералами та мікроелементами у збалансованих пропорціях.

Вітаміни беруть участь у метаболізмі вуглеводів, ліпідів, нуклеїнових кислот та протеїнів, в енергетичному обміні, а також у синтезі амінокислот, колагену, нейромедіаторів тощо.

Крім залучення до основних метаболічних реакцій, вони беруть участь у регуляції та координації обміну речовин та є необхідними для здоров’я кісток, росту клітин, загоєння ран, цілісності судин, мікросомального метаболізму лікарських засобів та детоксикації, імунної функції для розвитку та диференціації тощо.

Достатній рівень вітамінів запобігає розвитку гострої вітамінної недостатності та сприяє підтримці належного стану здоров’я, а також фізичної та психічної діяльності.

Дефіцит вітамінів та мінералів може бути спричинений:

– підвищеною фізіологічною потребою (період росту, вагітності, годування грудьми; літній вік, період одужання, лікування антибіотиками та хіміотерапія) або способом життя (фізичне навантаження, надмірне вживання алкоголю та інших препаратів, тютюнопаління);

– зниженим споживанням (дієта з метою зменшення маси тіла або незбалансоване харчування, розлади харчування, літній вік, захворювання, шлунково-кишкові розлади).

Показання Вітакап

лікування у разі гіповітамінозу, дефіциту мінеральних речовин в організмі.

Зокрема, застосування показане у таких випадках:

– період вагітності та годування грудьми;

– у складі комплексного лікування запальних процесів та у період реабілітації після перенесених тяжких захворювань або операцій.

Застосування Вітакап

дорослим та дітям віком від 15 років препарат застосовувати внутрішньо, по 1 капсулі на добу під час сніданку.

Тривалість курсу лікування визначається індивідуально і становить у середньому 1 міс.

Протипоказання

– підвищена чутливість до будь-якого компонента препарату, сої чи арахісу;

– гіпервітаміноз А та/чи D;

– одночасне застосування препаратів, що містять вітаміни A або D, а також застосування під час систематичної терапії ретиноїдами;

– порушення функції нирок, нефролітіаз, уролітіаз;

– подагра, гіперурикемія;

– гіперкальціємія;

– тяжка гіперкальціурія;

– гіперфосфатемія;

– гіпермагніємія;

– розлади обміну заліза та/чи міді;

– еритремія, еритроцитоз, тромбофлебіт, тромбоемболія;

– тиреотоксикоз;

– саркоїдоз в анамнезі, активні форми туберкульозу;

– виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки у стадії загострення, геморагічний діатез.

Побічна дія

з боку ШКТ: дискомфорт у травному тракті/епігастрії, запор, діарея, нудота, блювання.

З боку шкіри та підшкірної клітковини: шкірні висипання, почервоніння шкіри, пухирі, кропив’янка, свербіж.

З боку нервової системи: головний біль, запаморочення, порушення сну, безсоння, знервованість, тремор, дратівливість, пітливість.

З боку системи крові та лімфатичної системи: гемолітична анемія в осіб із дефіцитом глюкозо-6-фосфатдегідрогенази внаслідок вмісту вітаміну С.

Метаболічні розлади: гіперкальціурія, гіперкальціємія.

З боку дихальної системи: набряк слизової оболонки носа.

Інші: у зв’язку з наявністю у складі препарату вітаміну В2 можливе забарвлення сечі у жовтий колір, еозинофілія, тахікардія.

При індивідуальній гіперчутливості до будь-якого компонента препарату можливі реакції гіперчутливості, включаючи анафілактичні реакції, задишку, БА, ангіоневротичний набряк (у тому числі набряк обличчя), некардіогенний набряк легень, анафілактичний шок.

Якщо виникають алергічні реакції, слід припинити застосування препарату та проконсультуватися з лікарем.

Особливості застосування

не перевищувати рекомендованої добової дози. Дуже високі дози деяких складових, особливо вітаміну А, вітаміну D, заліза, міді, можуть бути шкідливими для здоров’я.

Хворим, які отримують інші вітаміни окремо або у складі полівітамінних препаратів, слід проконсультуватися з лікарем до початку застосування цього препарату.

Необхідно застосовувати з обережністю разом з іншими продуктами, що містять вітамін А, синтетичні ізомери ізотретиноїну та етретинату або бета-каротину, оскільки вітамін А та/або вищезазначені компоненти у високих дозах можуть спричиняти гіпервітаміноз А.

Слід застосовувати з обережністю разом із іншими продуктами, що містять вітамін D та/чи кальцій, що може спричиняти гіпервітаміноз D та гіперкальціємію. У цих випадках необхідно проводити моніторинг рівня кальцію у сироватці крові та сечі.

З обережністю призначають при ураженнях печінки, пептичній виразці шлунка та дванадцятипалої кишки в анамнезі, при декомпенсації серцевої діяльності, жовчнокам’яній хворобі, хронічному панкреатиті, цукровому діабеті, хворим із новоутвореннями, пацієнтам із гострим і хронічним нефритом. У процесі лікування необхідно дотримуватись обережності й контролювати згортання крові в осіб зі схильністю до тромбоутворення.

Дефіцит йоду підвищує, а його надлишок знижує реакцію на тиреостатичну терапію у пацієнтів з гіперфункцією щитовидної залози. Тому в період, що передує цій терапії, і під час лікування гіперфункції щитовидної залози слід уникати призначення будь-яких препаратів йоду.

Призначення препарату необхідно уникати перед проведенням діагностики та під час терапії радіоактивним йодом, за наявності чи підозрі на рак щитовидної залози.

Не слід застосовувати при гіпотиреозі, крім випадків, коли гіпотиреоз спричинений дефіцитом йоду.

На тлі терапії препаратами калію йодиду у хворих із нирковою недостатністю можливий розвиток гіперкаліємії.

Застосування у період вагітності чи годування грудьми

Вагітність. Препарат можна застосовувати у період вагітності чи годування грудьми після консультації з лікарем, якщо потенційна користь перевищує можливий ризик, але не можна перевищувати рекомендованих доз. Виявлено, що вітамін А у дозах понад 10 000 МО/добу має тератогенний ефект у І триместр вагітності. Таким чином, Вітакап не слід застосовувати разом з іншими лікарськими засобами, що містять вітамін А, синтетичні ізомери ізотретиноїну та етретинату або бета-каротину, оскільки високі дози вищезазначених компонентів вважаються шкідливими для плода.

Постійне передозування вітаміну D у період вагітності може бути шкідливим для плода чи новонародженого.

Передозування вітаміну D3 може призводити до затримки фізичного та психічного розвитку, надклапанного аортального стенозу та ретинопатії у дитини.

Годування грудьми. Вітаміни та мінерали, що входять до складу препарату Вітакап, екскретуються у грудне молоко, але у терапевтичних дозах шкідливого впливу на дитину не очікується. Але це слід враховувати, якщо дитина отримує будь-які відповідні добавки.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні транспортними засобами чи роботі з іншими механізмами. Якщо під час лікування препаратом спостерігається запаморочення, слід утримуватися від керування транспортними засобами або роботи з іншими механізмами.

Діти. Препарат не застосовувати дітям віком до 15 років.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами

при застосуванні згідно з рекомендаціями взаємодії з іншими лікарськими засобами не очікується. Повідомлялося про потенційну взаємодію окремих компонентів препарату. Хворим, які застосовують будь-які лікарські засоби, слід проконсультуватися з лікарем до початку застосування цього препарату.

Лікарські засоби, що містять вітамін Е, необхідно застосовувати з обережністю хворим, які отримують антикоагулянти або препарати, що впливають на агрегацію тромбоцитів.

Продукти, що містять кальцій, магній, залізо, мідь або цинк, можуть впливати на всмоктування антибіотиків та противірусних препаратів, які застосовують перорально, що призводить до зниження системної концентрації останніх. Рекомендується дотримуватись інтервалу 1–2 год між застосуванням антибіотиків та противірусних засобів і препарату Вітакап.

Одночасне лікування з проносними засобами, наприклад парафіновою олією, може зменшувати всмоктування вітаміну D у ШКТ.

Піридоксин (вітамін В6) навіть у низьких дозах підвищує периферичний метаболізм леводопи, у результаті чого він виступає антагоністом допамінергічної дії леводопи при лікуванні хвороби Паркінсона. Цей антагонізм нейтралізується комбінацією з інгібіторами декарбоксилази.

Засвоєння йоду щитовидною залозою пригнічується перхлоратом та тіоціанатом (при концентраціях у крові, що перевищують 50 мг/л), посилюється тиреотропним гормоном. Прийом йоду у високих дозах та одночасне застосування калійзберігаючих діуретиків може призвести до розвитку гіперкаліємії. Одночасне призначення терапії йодом у високих дозах та препаратів літію спричиняє розвиток зоба і гіпертиреозу. Калію йодид запобігає накопиченню радіоактивного йоду щитовидною залозою і забезпечує її захист від радіоактивного опромінення.

Ефективність лікування тиреостатиками при одночасному прийомі йоду знижується.

Хінідин: при одночасному застосуванні відбувається підсилення впливу хінідину на серце у зв’язку з підвищенням концентрації калію у плазмі крові.

Рослинні алкалоїди та солі важких металів: одночасне застосування може призвести до утворення нерозчинного осаду та ускладнити всмоктування йоду.

Взаємодія з продуктами харчування

Оскільки щавлева кислота (що міститься у шпинаті та ревені) та фітинова кислота (що міститься у цільних злаках) можуть пригнічувати всмоктування кальцію, не рекомендується застосовувати Вітакап протягом 2 год після їди, що містить високі концентрації щавлевої та фітинової кислот.

Передозування

симптоми передозування мультивітамінів, що входять до складу препарату. Симптоми передозування можуть бути пов’язані із застосуванням однокомпонентних та/чи мультивітамінних препаратів у високих дозах. Гостре або тривале передозування може спричинити гіпервітаміноз А або D та гіперкальціємію, а також прояв токсичних ефектів заліза та міді.

Неспецифічні первинні симптоми — раптова поява головного болю, пригнічення свідомості та розлади з боку ШКТ, такі як запор, діарея, нудота та блювання, можуть бути ознаками гострого передозування.

Якщо спостерігаються будь-які з вищезазначених симптомів, слід припинити лікування та звернутися до лікаря.

При тривалому застосуванні у високих дозах виникають подразнення слизової оболонки ШКТ, аритмії, парестезії, гіперурикемія, зниження толерантності до глюкози, гіперглікемія, транзиторне підвищення активності АсАТ, ЛДГ, ЩФ, порушення функції нирок, сухість і тріщини на долонях та ступнях, випадіння волосся, себорейні висипи.

Симптоми передозування калію йодиду. При гострій інтоксикації йодом відзначають рефлекторне блювання, біль у животі, діарея (іноді з домішками крові), забарвлення слизових оболонок у коричневий колір. Може настати дегідратація та шок. Рідко відзначається стеноз стравоходу. Хронічне передозування призводить до феномену, який називається йодизмом: металевий присмак у роті, набряк і запалення слизових оболонок (риніт, кон’юнктивіт, гастроентерит, бронхіт); вугровий висип; дерматит; набряк та біль у ділянці слинних залоз; геморагії, підвищення температури тіла; дратівливість.

При тривалому застосуванні препарату у високих дозах (понад 300 мкг/добу) можливий розвиток йод-індукованого гіпертиреозу (особливо у пацієнтів літнього віку, за наявності вузлового зоба чи токсичної аденоми).

При терапії йодом у високих дозах (понад 1000 мкг/добу) в окремих випадках може розвинутися зоб та гіпотиреоз.

Лікування. Перша допомога полягає у промиванні шлунка, прийомі активованого вугілля. Симптоматична терапія. При застосуванні гемодіалізу можна знизити рівень йоду у плазмі крові.

Умови зберігання

в оригінальній упаковці при температурі не вище 25 °С.

Дата додавання: 10.01.2022 р.
© Компендіум 2019

Рекомендовані аналоги Вітакап:

Вітам<sup>®</sup>
капсули тверді блістер, № 30
Київський вітамінний завод
Спеціалізований мобільний додаток
для пошуку інформації про лікарські препарати
Наведіть камеру на QR-код, щоб завантажити
На нашому сайті застосовуються файли cookies для більшої зручності використання та покращенняя роботи сайту. Продовжуючи, ви погоджуєтесь з застосуванням cookies.
Developed by Maxim Levchenko