0
UA | RU

Деревій (Millefolii)

різних виробників

Склад і форма випуску

Лікарські засоби
ДЕРЕВІЮ ТРАВА
Віола
РечовинаКількість
Трава деревію1,5 г
№ UA/2357/01/01 від 01.08.2017
Віола
РечовинаКількість
Трава деревію50 г
№ UA/2357/01/01 від 01.08.2017
ЗАТ "Ліктрави"
РечовинаКількість
Трава деревію1,5 г
№ UA/5671/01/01 від 18.05.2016
ЗАТ "Ліктрави"
РечовинаКількість
Трава деревію50 г
№ UA/5671/01/01 від 18.05.2016
Біологічно активні речовини
ДЕРЕВІЮ ТРАВА
Ключі Здоров'я
ФІТОЧАЙ "ЗОЛОТА ЛІНІЯ ЗДОРОВ'Я" "ТРАВА ДЕРЕВІЮ ЗВИЧАЙНОГО"
Фітосвіт ЛТД
ФІТОЧАЙ №50 "ДЕРЕВІЮ ТРАВА"
Фітопродукт
Фітопродукт

Актуальна інформація

Деревій — це багаторічна рослина, поширена на Євразійському континенті, а також у північних регіонах Африканського континенту та у Північній Америці. Латинська назва деревію Achillea вказує на те, що рослина названа на честь героя давньогрецьких міфів Ахілла, якому приписують першість її медичного застосування (Фармацевтична енциклопедія). У давній медицині траву деревію застосовували для розчинення та виведення каменів з нирок, а також у терапії захворювань матки (Асланова Д., 2018). У сучасній медицині найбільш поширене застосування настою трави деревію, хоча у деяких джерелах (Покровская И.С., 2009) можна знайти рекомендації щодо застосування його свіжого соку.

Деревій доволі широко розповсюджений на території України — видів цієї рослини налічується близько 2 десятків. Під рослиною, що призначається в офіційній медицині, зазвичай розуміють вид деревію звичайного (Achillea millefolium), однак за необхідності його можна повноцінно замінювати деревієм щетинистим (Achilles setacea Waldst. et Kit.) та деревієм азійським (Achillea asiataca Serg.) (Фармацевтична енциклопедія).

Фармакологічні властивості деревію

Зазвичай з терапевтичною метою застосовується трава деревію звичайного. Її біологічно активними компонентами є (Фармацевтична енциклопедія):

 • ефірна олія. У складі ефірної олії більше ¼ об’єму (25–30%) представлено проазуленами, вміст хамазулену досягає 40%. Також у складі містяться α- та β-пінен, 1,8-цинеол (евкаліптол), ахілін, артилезин, ментол, L-камфора, α- та β-туйон та проазуленові гвайяноліди;
 • вітамін К — компонент, що відповідає за здатність рослини підвищувати згортання крові;
 • органічні кислоти;
 • гіркоти;
 • флавоноїди, серед яких відмічають лютеолін, ретин, апігенін-7-глюкопранозид, кверцетинові, ізорамнетинові та кемпферолові глікозиди;
 • алкалоїди: тригонелін, ахілеїн, стахідрин та L(-)-гомостахідрин, ахілетин, ахіцеїн, мошатин;
 • дубильні речовини: кумарини, стероли, таніни;
 • смоли.

Найчастіше препарати деревію застосовуються завдяки його гемостатичній дії при ясневих та ранових кровотечах. Він може застосовуватися в якості допоміжного засобу в торакальній та ЛОР-практиці (легеневі, носові кровотечі), гастроентерології та хірургії (кишкові та гемороїдальні кровотечі), а також у гінекологічній практиці, якщо запальний процес чи фіброміома супроводжуються кровотечами, або ж при надмірних менструальних кровотечах (інструкція МОЗ України, Фармацевтична енциклопедія).

Такі алкалоїди, як ахілеїн та сесквітерпенові лактони, діють як подразник смакових рецепторів, стимулюють шлункову секрецію, виділення жовчі (цей ефект пов’язують із тритерпеновими глікозидами, стеролами та ненасиченими жирними кислотами) та сприяє розслабленню стінки жовчовивідних шляхів. Діючі речовини, що входять до складу трави деревію, нормалізують перистальтику ШКТ, чинять вітрогінну та діуретичну дію (Фармацевтична енциклопедія). Так що настій деревію може застосовуватися в комплексній терапії таких станів:

 • гіпоацидний гастрит;
 • виразкова хвороба верхніх відділів ШКТ (шлунок, дванадцятипала кишка);
 • виразковий коліт зі спастичним компонентом;
 • захворювання печінки та жовчовивідних шляхів;
 • урологічні захворювання (гломерулонефрит, пієлонефрит, цистит, уретрит) (інструкція МОЗ України).

Деревій вважається холекінетиком, тобто він сприяє підвищенню тонусу жовчного міхура, розслабленню жовчовивідних шляхів та сфінктера Одді, посиленню процесів випорожнення та усунення застою жовчі. Механізм цього ефекту пояснюється тим, що гіркоти, які містяться у деревії, викликають рефлекторне підвищення викиду холецистокініну (Габбасова Л.В., 2009).

Припустимо призначати препарати деревію для місцевого застосування — його протизапальна, дерматотонічна та бактерицидна активність можуть застосовуватися в лікуванні герпесу, фурункулів, лускатого лишаю. У народній медицині деревій вважається засобом для регулювання обміну речовин, менструації та регуляції виділення грудного молока (Фармацевтична енциклопедія).

Практичне застосування трави деревію

Рекомендовано включати деревію траву у фітозбори для терапії клімактеричного синдрому в поєднанні з липою серцелистою (квіти), конюшиною лучною (суцвіття) та чебрецем звичайним (трава) (Коноваленко И.С., 2019). Для водного екстракту деревію характерні протигрибкові та протизапальні властивості, а наявний у його складі метиловий ефір ахілілової кислоти демонструє протипухлинні властивості. Завдяки цьому в комплекс допоміжних речовин при лікуванні раку шийки матки рекомендовано включати настій трави деревію звичайного (Корепанов С.В., 2011). В експериментальному дослідженні на мишах встановлена радіомодифікуюча активність комплексу лікарських рослин, до складу якого входив деревій звичайний (Корепанов С.В., 2011), що дозволяє застосовувати фітотерапію навіть під час курсу радіотерапії.

Відвар деревію може призначатися при закрепах (Спиридонов А.В., 2012).

Настій трави деревію рекомендовано застосовувати в комплексній терапії тромбоцитопатій у геріатричній практиці. При цьому фітотерапевтичні препарати рекомендовано поєднувати з агрегантами, ангіопротекторами, інгібіторами фібринолізу та вітамінами (Ожегов А.М., 2007). Причому фітотерапію кровоспинними засобами рекомендовано проводити тривалими курсами (тривалістю до 2 міс) з частотою 2–3 р/рік (Русова Т.В., 2011).

Деревію трава: висновки

Водний настій з лікарської рослинної сировини — популярна лікарська форма. Зокрема, водний настій трави деревію залишається ефективним допоміжним засобом у лікуванні широкого спектру захворювань. Водний настій готується безпосередньо перед застосуванням, а отже, у ньому зберігається максимальна кількість біологічно активних речовин. Однак не слід забувати, що водна витяжка з лікарської рослини нестабільна та її характеристики (зокрема мікробіологічні) погіршуються при зберіганні більше 3 діб (Шаталова Т.А., 2017).

Інструкція МОЗ

ДЕРЕВІЮ ТРАВА трава 50 г,трава 1.5 г, Віола ПрАТ (Україна, Запоріжжя)

Склад

діюча речовина: деревію трава. 

Лікарська форма.

Трава. 

Шматочки кошиків, окремих квіток, листків, стебел різноманітної форми: колір сірувато-зелений з білувато-жовтуватими вкрапленнями. 

Назва і місцезнаходження виробника

ПрАТ Фармацевтична фабрика «Віола».

Україна, 69050, м. Запоріжжя, вул. Складська, 4. 

Фармакотерапевтична група

Гемостатичні засоби рослинного походження. Код АТС В02В Х. 

Біологічно активні речовини трави посилюють згортання крові, чинять протизапальну, бактерицидну, антиалергічну дію, виявляють спазмолітичний ефект щодо гладеньких м’язів кишечнику, сечовивідних і жовчовивідних шляхів. 

Показання для застосування

Легеневі, кишкові, гемороїдальні, носові, маткові (при запальних процесах, фіброміомах) кровотечі, гіпоацидний гастрит, виразкова хвороба шлунка і дванадцятипалої кишки, виразкові спастичні коліти, метеоризм, захворювання печінки та жовчовивідних шляхів (гепатити, холецистити, ангіохоліти), захворювання нирок та сечового міхура (цистити, уретрити, гломерулонефрити, пієлонефрити) у складі комплексної терапії. 

Протипоказання.

Підвищене згортання крові, схильність до тромбоутворення. Гіперчутливість до біологічно активних речовин препарату або до інших рослин родини Айстрових (Складноцвіті). 

Особливі застереження. 

Застосування у період вагітності або годування груддю.

Протипоказано (підвищує тонус матки). 

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або роботі з іншими механізмами.

Не встановлена. 

Діти.

Препарат застосовувати дітям віком від 12 років за призначенням лікаря. 

Спосіб застосування та дози. 

1,5 столової ложки трави помістити в емальований посуд, залити 200 мл гарячої кип’яченої води, закрити кришкою і настояти на киплячій водяній бані 15 хв. Охолодити при кімнатній температурі 45 хв, процідити, залишок віджати до процідженого настою. Об’єм настою довести кип’яченою водою до 200 мл. Приймати у теплому вигляді 2-3 рази на добу за 30 хв до їди: дорослим та дітям віком від 14 років — по 1/3-1/2 склянки, дітям віком 12-14 років — по 1/4 склянки. 

2 фільтр-пакети помістити у скляний або емальований посуд, залити 100 мл окропу, закрити і настояти 15-20 хв. Приймати у теплому вигляді 2-3 рази на добу за 30 хв до їди: дорослим та дітям віком від 14 років — по 100 мл, дітям віком 12-14 років — по 50 мл. Перед застосуванням настій збовтати. 

Тривалість курсу лікування визначає лікар індивідуально. 

Передозування

Можливі алергічні реакції (у т.ч. гіперемія, висипання), запаморочення, нудота. 

Побічні ефекти

Алергічні реакції (у т.ч. гіперемія, висипання, свербіж та набряк шкіри). При появі побічних реакцій слід припинити прийом препарату та звернутися до лікаря. 

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій.

Невідома. 

Термін придатності.

3 роки.

Не застосовувати після закінчення терміну придатності, зазначеного на упаковці. 

Умови зберігання

Зберігати в оригінальній упаковці при температурі не вище 25 градусів у недоступному для дітей місці. Приготовлений настій — у прохолодному місці не більше 2-х діб. 

Упаковка

По 50 г у пачках з внутрішнім пакетом; по 1,5 г у фільтр-пакетах в упаковці №20. 

Категорія відпуску.

Без рецепта.

ДЕРЕВІЮ ТРАВА трава 50 г,трава 1.5 г, Ліктрави ПрАТ (Україна, Житомир)

Склад

діюча речовина: деревію трава (Millefolii herba);

1 пачка містить: деревію трави (Millefolii herba) 50 г;

1 фільтр — пакет містить: деревію трави (Millefolii herba) 1,5 г.

Лікарська форма

Трава.

Основні фізико-хімічні властивості: шматочки листя, стебел, кошиків та їх частини різної форми; сірувато-зеленого кольору з білими, коричневими, фіолетовими та жовтуватими вкрапленнями.

Фармакотерапевтична група

Гемостатичні засоби рослинного походження.

Код АТХ

В02В Х.

Фармакологічні властивості

Фармакодинаміка.

Біологічно активні речовини трави посилюють згортання крові, чинять протизапальну, бактерицидну, антиалергічну дію, проявляють спазмолітичний ефект щодо гладеньких м’язів кишечнику, сечовивідних і жовчовивідних шляхів.

Клінічні характеристики

Показання

Легеневі, кишкові, гемороїдальні, носові, маткові (при запальних процесах, фіброміомах) кровотечі, гіпоацидний гастрит, виразкова хвороба шлунка і дванадцятипалої кишки, виразкові спастичні коліти, метеоризм, захворювання печінки та жовчовивідних шляхів (гепатити, холецистити, ангіохоліти), захворювання нирок та сечового міхура (цистити, уретрити, гломелуронефрити, пієлонефрити) — у складі комплексної терапії.

Протипоказання

Підвищене згортання крові, схильність до тромбоутворення. Гіперчутливість до біологічно активних речовин препарату або до інших рослин родини Айстрових (Складноцвіті).

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій

Невідома. У разі необхідності одночасного застосування будь-яких інших лікарських засобів слід проконсультуватися з лікарем.

Особливості застосування

Застосування у період вагітності або годування груддю.

Протипоказане (підвищує тонус матки).

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або іншими механізмами.

Не встановлена.

Спосіб застосування та дози

1,5 столові ложки трави помістити в емальований посуд, залити 200 мл гарячої кип’яченої води, закрити кришкою і настояти на киплячій водяній бані 15 хв. Охолодити при кімнатній температурі 45 хв, процідити, залишок віджати до процідженого настою. Об’єм настою довести кип’яченою водою до 200 мл.

Приймати у теплому вигляді 2–3 рази на добу за 30 хв до їди: дорослим та дітям віком від 14 років — по ⅓ — ½ склянки, дітям віком 12–14 років — по ¼ склянки.

2 фільтр-пакети помістити у скляний або емальований посуд, залити 100 мл окропу, закрити і настояти 15–20 хв. Приймати у теплому вигляді 2–3 рази на добу за 30 хв до їди: дорослим та дітям віком від 14 років — по 100 мл, дітям віком 12–14 років — по 50 мл. Перед застосуванням настій збовтати.

Приготовлений настій зберігати при температурі 8–15 ºС не більше 2 діб.

Тривалість курсу лікування визначає лікар індивідуально.

Діти.

Препарат застосовувати дітям віком від 12 років за призначенням лікаря.

Передозування

Можливі алергічні реакції (гіперемія, висипання), запаморочення, нудота.

Побічні реакції

Алергічні реакції (у т.ч. гіперемія, висипання, свербіж та набряк шкіри). При появі побічних реакцій слід припинити прийом препарату та звернутися до лікаря.

Термін придатності

3 роки.

Не застосовувати після закінчення терміну придатності, зазначеного на упаковці.

Умови зберігання

Зберігати в оригінальній упаковці при температурі не вище 25 оС у недоступному для дітей місці.

Упаковка

По 50 г у пачках з внутрішнім пакетом; по 1,5 г у фільтр-пакеті № 20 у пачці або у пачці з внутрішнім пакетом.

Категорія відпуску

Без рецепта.

Виробник/заявник

ПрАТ «Ліктрави», Україна.

Місцезнаходження виробника та його адреса місця провадження діяльності/місце знаходження заявника та/або представника заявника

Україна, 10001, Житомирська обл., м. Житомир, шосе Київське, будинок 21.

Дата додавання: 14.09.2021 р.
© Компендіум 2019
Спеціалізований мобільний додаток
для пошуку інформації про лікарські препарати
Наведіть камеру на QR-код, щоб завантажити
На нашому сайті застосовуються файли cookies для більшої зручності використання та покращенняя роботи сайту. Продовжуючи, ви погоджуєтесь з застосуванням cookies.
Developed by Maxim Levchenko