Вторинний гемохроматоз
Диагнозы по МКБ -10

О заболевании Вторинний гемохроматоз

Вторинний гемохроматоз: визначення

Вторинний гемохроматоз — це рідкісне захворювання, що характеризується патологічно надмірним відкладенням заліза в тканинах та органах, причиною якого є різні захворювання або стани.

Вторинний гемохроматоз: етіологія

У табл. 1 представлені основні причини розвитку вторинного гемохроматозу (Pinyopornpanish K. et al., 2023).

Таблиця 1. Основні причини розвитку вторинного гемохроматозу
Анемії з перевантаженням залізом та наявністю неефективного гемопоезу
  • Велика β-таласемія або трансфузійно-залежна β-таласемія;
  • проміжна β-таласемія або трансфузійно-незалежна β-таласемія;
  • мієлодиспластичний синдром (МДС);
  • сидеробластна анемія.
Анемії з перевантаженням залізом та відсутністю неефективного гемопоезу
Хронічні захворювання печінки

Вторинний гемохроматоз: патофізіологія

При багатьох видах анемії із перевантаженням залізом, визначаються неефективний гемопоез та недостатня продукція гепсидину — пептидного гормону, ключового модулятора системного гомеостазу заліза, яку також фіксують і в разі спадкового гемохроматозу.

Саме ступінь неефективного еритропоезу, а не ступінь тяжкості анемії корелює зі ступенем пригнічення синтезу гепсидину. Цей ефект зумовлений еритрофероном (erythroferron — ERFE), білком, що синтезується та екскретується еритробластами, простимульованими еритропоетином. У пацієнтів із трансфузійно-незалежною β-таласемією виявляють високі показники концентрації ERFE та низькі значення концентрації гепсидину в плазмі крові, незважаючи на перенавантаження залізом, що забезпечує надходження заліза до еритробластів, що дозрівають. Оскільки процес диференціації еритробластів є заблокованим, надмірна кількість заліза, що не залучена в процес синтезу гемоглобіну, перешкоджає процесу дозрівання еритроїдних клітин, тим самим підвищуючи неефективність процесу еритропоезу, наявність якого, зі свого боку, підвищує абсорбцію заліза. У такий спосіб формується порочне коло.

Усі анемії з перевантаженням залізом мають спільні з β-таласеміями варіабельні рівні інгібування гепсидину білком ERFE.

В еритробластах при МДС із кільцевими сидеробластами фіксують наявність дефектного процесу утилізації заліза в мітохондріях. У мітохондріях відбувається накопичення заліза, кластери якого групуються навколо ядра та формують кільцеву структуру, яку можна виявити під час забарвлення гістологічного зразка за Перлсом та подальшого мікроскопічного його дослідження.

У пацієнтів із МДС із кільцевими сидеробластами зазвичай визначається мутація гена SF3B1, який кодує сплайсосому. Серед інших генетичних змін важливим є аномальний сплайсинг гена ERFE, що кодує однойменний білок, результатом якого є синтез аномально подовженого білка, який пригнічує синтез гепсидину ефективніше, ніж генетично незмінений нормальний білок ERFE. Хоча перевантаження залізом зумовлене дефіцитом гепсидину як при спадковому гемохроматозі, так і при анеміях із перевантаженням залізом, молекулярні механізми цього процесу є різними: у першому випадку концентрація гепсидину знижена через відсутність активації сигнального BMP-шляху (BMP — bone morphogenetic proteinsؘ) у відповідь на залізо, а у другому випадку — внаслідок надмірного пригнічення процесу еритропоезу (Camaschella C., 2023).

Вторинний гемохроматоз: клінічна картина

Слід зазначити, що клінічні прояви вторинного гемохроматозу подібні до клінічної картини спадкового гемохроматозу.

На ранніх стадіях вторинного гемохроматозу у пацієнтів повністю відсутні будь-які симптоми цього захворювання. У цьому випадку встановлення діагнозу «вторинний гемохроматоз» ґрунтується на змінених результатах лабораторних методів дослідження, які свідчать про наявність патологічного стану у пацієнта.

Клінічними проявами вторинного гемохроматозу є:

  • порушення функції печінки, що спричиняє збільшення її розмірів (гепатомегалію), фіброз та зрештою цироз;
  • індуковані перевантаженням заліза захворювання серця, кінцевим етапом яких є кардіоміопатія, серцева недостатність та різні види аритмій;
  • незапальна артропатія;
  • ураження підшлункової залози, що є причиною розвитку цукрового діабету;
  • гіперпігментація шкіри, яка набуває бронзового відтінку;
  • гіпогонадизм, атрофія яєчок, зниження лібідо (у чоловіків) (Agarwal A. et al., 2022; Ferri F.F., 2022).

Вторинний гемохроматоз: діагностика, лікування та прогноз перебігу захворювання

У табл. 2 наведені результати лабораторних методів дослідження, методи лікування та прогноз перебігу вторинного гемохроматозу з боку печінки при різних захворюваннях, які є причиною його розвитку.

При деяких патологічних станах зазначений загальний прогноз перебігу вторинного гемохроматозу (Pinyopornpanish K. et al., 2023).

Таблиця 2. Результати лабораторних методів дослідження, методи лікування та прогноз перебігу вторинного гемохроматозу з боку печінки (загальний прогноз) при різних захворюваннях
ЗахворюванняРезультати лабораторних методів дослідженняМетоди лікуванняПрогноз перебігу вторинного гемохроматозу

з боку печінки

(при деяких захворюваннях —

загальний прогноз)

Концентрація феритину

у плазмі крові

Коефіцієнт насичення трансферинуКонцентрація гепсидину

у плазмі крові

Велика β-таласеміяПідвищенаПідвищенийЗниженаФармакотерапія хелаторами залізаaПідвищення ризику розвитку фіброзу/цирозу печінки, ГЦ Кb.

Зниження приживлюваності трансплантованих гемопоетичних стовбурових клітин.

Проміжна β-таласеміяПідвищенаПідвищенийЗниженаФармакотерапія хелаторами залізаПідвищення ризику розвитку фіброзу /цирозу печінки, ГЦК.
Після трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин, що була проведена під час лікування β-таласеміїПідвищенаПідвищенийН/д*Флеботомія / фармакотерапія деферазироксом до повного усунення перевантаження залізомПідвищення ризику розвитку фіброзу /цирозу печінки.
Після трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин, що була проведена під час лікування інших захворювань крові, за винятком β-таласеміїПідвищенаПідвищенийН/дФлеботомія або фармакотерапія дефероксаміном у пацієнтів з нестабільним приживленням трансплантованих еритроїдних клітинПідвищення ризику порушення функції печінки.
МДСПідвищенаПідвищенийНе змінюєтьсяФармакотерапія деферазироксомЗниження виживаності пацієнта.
Серповидноклітинна анеміяПідвищенаПідвищенийНе змінюється

або знижена

Фармакотерапія хелаторами залізаПідвищення ризику розвитку фіброзу /цирозу печінки.
Анемія при хронічній хворобі нирокПідвищенаНе змінюється

або підвищений

ПідвищенаРаціональне парентеральне введення препаратів заліза при значеннях коефіцієнта насичення трансферину >30% та концентрації феритину в плазмі крові >500 нг/млНе впливає на ризик розвитку фіброзу печінки.
НАЖХППідвищенаНе змінюється

або підвищений

ПідвищенаРекомендації відсутні. Проведення флеботомії не рекомендуєтьсяПідвищення ризику розвитку НАСГс, прогресування фіброзу печінки.

Підвищення ризику розвитку будь-якого патологічного стану / захворювання печінки.

Хронічний вірусний гепатит ВПідвищенаПідвищенийН/дРекомендації відсутні. Противірусна терапія іноді може знизити перевантаження залізомПідвищення ризику розвитку фіброзу печінки (у пацієнтів з наявністю коінфекції — вірусним гепатитом D).
Хронічний вірусний гепатит СПідвищенаНе змінюється

або підвищений

ЗниженаРекомендації відсутніНе впливає на ризик розвитку фіброзу печінки.
Алкогольна хвороба печінкиПідвищенаПідвищенийЗниженаРекомендації відсутніПідвищення ризику розвитку ГЦК або летального наслідку (у пацієнтів із цирозом печінки).
Прогресуюче ураження печінкиПідвищенаПідвищенийН/дРекомендації відсутніПідвищення ризику розвитку ГЦК.

Не впливає на результат трансплантації печінки.

Примітки: н/д — немає даних.

aДо лікарських засобів — хелаторів заліза належать дефероксамін, деферипрон, деферазирокс.

bГЦК — гепатоцелюлярна карцинома.

сНАСГ — неалкогольний стеатогепатит.

Вторинний гемохроматоз: профілактика

Профілактика вторинного гемохроматозу полягає в динамічному спостереженні загального стану пацієнта та своєчасному повноцінному лікуванні основного захворювання, що є причиною розвитку перевантаження залізом тканин та органів.