Рак легень, або бронхогенна карцинома, належить до пухлин, що розвиваються в паренхімі легень або бронхах.
Новоутворення в легенях є найчастіше діагностованим видом онкопатології у всьому світі, на нього припадає близько 12,4% усіх випадків пухлин, що діагностуються у всьому світі. Рак легень є основною причиною летальних наслідків, пов’язаних з онкопатологією. Це одна з найчастіших причин летальних наслідків від новоутворення в США. На сьогодні рак легень є причиною великої кількості летальних наслідків щорічно серед жінок, ніж рак грудної залози.
Куріння є найпоширенішою причиною раку легень. За оцінками експертів, близько 90% усіх випадків новоутворення легень пов’язані з курінням. Ризик розвитку найбільш високий у чоловіків, що палять. При цьому не існує кореляції між кількістю сигарет, що викурюються за добу, і ризиком розвитку раку легень. Ризик формування пухлини легень унаслідок пасивного куріння підвищується на 20–30%.
Вплив інших канцерогенів, наприклад, азбесту та радону, також пов’язаний з підвищеним ризиком виникнення раку легень. Азбестоз є найпоширенішою професійною причиною розвитку онкопатології легень.
Променева терапія, що проводиться для лікування інших онкологічних захворювань (наприклад неходжкінської лімфоми, раку молочної залози) також зумовлює підвищення ризику раку легень. Вплив металів, таких як хром, нікель, арсен та поліциклічних ароматичних вуглеводнів також пов’язаний з підвищеним ризиком виникнення раку легень.
Інші фактори включають опромінення для лікування пухлини, яка відрізняється від новоутворення легень.
Ризик розвитку раку легень підвищений у осіб із низкою захворювань легень, наприклад, ідіопатичним легеневим фіброзом.
Патофізіологія раку легень дуже складна і сьогодні не до кінця вивчена. Передбачається, що повторна дія канцерогенів призводить до дисплазії епітелію легень. Повторний або тривалий вплив викликає генетичні мутації та впливає на синтез білка. Це надалі є причиною порушення клітинного циклу та зумовлює канцерогенез. Найбільш поширеними генетичними мутаціями, пов’язаними з розвитком раку легень, є MYC, BCL2 і p53 для дрібноклітинного раку легень, і EGFR, KRAS і p16 — для недрібноклітинного.
Гістопатологічна класифікація раку легень заснована на клітинних та молекулярних підтипах. Гістологічні особливості є найважливішими характеристиками пухлин легень. Слід відрізняти метастази в легенях (наприклад при раку молочної залози, нирок, меланомі) від раку легень.
Класифікація пухлин легень Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) 2021 р. встановлює такі види новоутворень легень:
Гістологічні характеристики, ступінь інвазії та спосіб поширення пухлини впливають на прогноз. Так, аденосквамозна карцинома характеризується підвищеним ризиком розвитку рецидиву та метастазів у головний мозок. Один із видів плоскоклітинної карциноми, пухлина Панкоста (пухлина у верхній борозні легень), також пов’язана з підвищеним ризиком метастазування в головний мозок.
Також рак легень класифікують за системою TNM.
T — позначає розмір, ступінь інвазії та локалізацію пухлини.
N — відсутність / наявність метастазів у різні групи регіонарних лімфатичних вузлів.
M — наявність / відсутність віддалених метастазів (у головний мозок, кістки, печінку та ін.).
Специфічних ознак та симптомів пухлини легень не існує. За оцінками експертів, у 5–23% усіх пацієнтів новоутворення легень на момент огляду не виявляється жодними симптомами. У більшості хворих на момент звернення вже є занедбане захворювання. Можуть відмічатися місцеві симптоми, наприклад, пов’язані зі здавленням бронхів пухлиною, симптоми, пов’язані з розвитком віддалених метастазів, паранеопластичний синдром та формування каменів у нирках через постійну гіперкальціємію.
Ураження плеври часто виявляється при раку легень. Можуть відмічатися плевральне потовщення / вузлики чи злоякісний плевральний випіт. Найчастіше плевральний випіт при раку легень є несприятливою прогностичною ознакою. Бронхогенна карцинома із супутнім іпсилатеральним злоякісним плевральним випотом вважається неоперабельною. Водночас при онкопатології легень доброякісний плевральний випіт може виникнути через лімфатичну обструкцію, постобструктивний пневмоніт або ателектаз. Якщо 2 послідовні зразки цитології негативні на злоякісність у пацієнтів із бронхогенною карциномою, рекомендується хірургічна торакоскопія або медична плевроскопія для оцінки плеврального простору перед хірургічною резекцією первинного ураження.
Метастази в кістки найчастіше є симптоматичними. Тіла хребців є найчастішою локалізацією метастазів. При візуалізації виявляють остеолітичні ураження. Метастази в надниркові залози також відмічаються при раку легень, але вони рідко бувають симптоматичними. Не всі ураження надниркових залоз є злоякісними, і для диференціації доброякісних і злоякісних уражень надниркових залоз рекомендується використовувати позитронно-емісійну томографію. Також часто розвиваються метастази в головний мозок. Вони можуть розвиватися як при дрібноклітинному, так і недрібноклітинному раку легень. Також часто формуються метастази в печінку, вони є безсимптомними до пізніх стадій захворювання.
Симптоматична гіперкальціємія, вторинна щодо новоутворення легень, може бути викликана секрецією білка, пов’язаного з паратиреоїдним гормоном або великими кістковими метастазами. Виявляється анорексією, нудотою, запором та летаргією.
Синдром неадекватної секреції антидіуретичного гормону може розвиватися при дрібноклітинному раку легень і проявляється симптомами гіпонатріємії (нудотою, головним болем, сонливістю, порушенням концентрації уваги та ін.).
Неврологічні паранеопластичні синдроми є імуноопосередкованими синдромами, пов’язаними з дрібноклітинним раком легень, і включають міастенічний синдром Ламберта — Ітона, енцефаломієліт, лімбічний енцефаліт, мозочкову атаксію, сенсорну нейропатію та автономну нейропатію.
При дрібноклітинному раку легень, великоклітинній нейроендокринній карциномі та карциноїдних пухлинах легень можлива ектопічна продукція наднирникового кортикотропіну, що може викликати синдром Кушинга.
Інші позалегеневі клінічні прояви раку легень включають гіпертрофічну легеневу остеоартропатію, дерматоміозит та поліміозит.
Для скринінгу раку легень рекомендується низькодозова спіральна комп’ютерна томографія (КТ) органів грудної клітки. Пухлина легень на КТ виявляється на більш ранніх стадіях, ніж при рентгенографії.
При підозрі на рак легень рекомендуються їх променева діагностика, інші методи візуалізації та біопсія:
Терапія новоутворення легень залежить від гістологічних характеристик, стадії за системою TNM.
Може бути рекомендовано: