Паранеопластичний синдром — це термін, що позначає рідкісні розлади зі складними клінічними проявами, викликаними злоякісним новоутворенням. Цей синдром не пов’язаний з локальними ефектами пухлини або її метастазів. Симптоми при паранеопластичному синдромі викликані непрямим впливом пухлинних клітин. Так, вони генерують аутоантитіла, цитокіни, гормони або пептиди, які впливають на кілька систем органів (нервову, травну, ендокринну, серцево-судинну та ін.) та призводять до розвитку віддалених системних проявів.
Паранеопластичний синдром є вторинним щодо злоякісної пухлини, але точний механізм розвитку на сьогодні до кінця не вивчений.
За оцінками експертів, паранеопластичний синдром відзначається у 8% хворих онкологічного профілю.
Найчастіше розвиваються неврологічні прояви, такі як нейропатії.
Найчастіше паранеопластичний синдром розвивається у пацієнтів з раком легень, молочної залози, гематологічними злоякісними новоутвореннями, медулярним раком щитовидної залози, гінекологічними злоякісними новоутвореннями та раком передміхурової залози, але може виникати за наявності будь-якої злоякісної пухлини.
Пухлинні клітини імуногенні та призводять до активації як клітинно-опосередкованої, так і гуморальної імунної системи. У дослідженнях встановлено, що цитотоксичні Т-клітини атакують антигени пухлинних клітин та подібні антигени у нормальних клітинах. Паранеопластичні антитіла також називають онконевральними.
Також у розвитку паранеопластичного синдрому можуть відігравати роль неімунологічні механізми. Пухлинні клітини виробляють гормони або цитокіни, що викликають метаболічні порушення, такі як гіпонатріємія внаслідок надмірної секреції антидіуретичного гормону або гіперкальціємія через підвищену секрецію паратгормон-спорідненого пептиду. Крім того, гематологічні злоякісні новоутворення виробляють імуноглобуліни, які уражують периферичну нервову систему, що призводить до розвитку периферичної нейропатії.
Паранеопластичні синдроми можуть поширюватися на кілька систем органів з гетерогенними та складними клінічними проявами в умовах прихованої злоякісності.
Вираженість уражень при цьому може значно варіювати і не корелює з клінічною чи патологічною стадією основного злоякісного новоутворення.
У деяких випадках паранеопластичний синдром може бути першою ознакою онкологічного захворювання.
Клінічні прояви класифікуються з урахуванням того, яка система органів уражена.
Оскільки паранеопластичний синдром може уражувати центральну або периферичну нервову систему, нервово-м’язові сполуки, може розвиватися широкий спектр різних симптомів.
Так, неврологічні паранеопластичні прояви включають:
Можлива секреція пухлинними клітинами ектопічного адренокортикотропного гормону (АКТГ), ектопічного антидіуретичного гормону (АДГ) та ектопічного паратгормон-спорідненого пептиду. Унаслідок цих порушень можуть розвиватися:
Паранеопластичний поліартрит зазвичай характеризується мігруючим, неерозивним, асиметричним ураженням великих суглобів.
Ревматична поліміалгія: відзначаються біль та скутість у плечовому поясі, шиї та тазостегновому поясі. Найчастіше асоціюється з мієлодиспластичним синдромом.
Мультицентричний ретикулогістіоцитоз характеризується формуванням папул, вузликів та розвитком деструктивного поліартриту.
Гіпертрофічна остеоартропатія. Характерні потовщення кінцевих фаланг пальців, дефігурація суглобів та артралгії.
Можуть фіксуватися тромбоцитоз, гранулоцитоз, еозинофілія, чиста еритроцитарна аплазія, дисеміноване внутрішньосудинне згортання та лейкемоїдні реакції, а також поліцитемія внаслідок надмірної секреції еритропоетину при нирковій карциномі, гемангіомі мозочка, міомі матки та гепатоцелюлярній карциномі.
Симптоми включають блідість шкірних покривів, невмотивовану стомлюваність, задишку. Можливий розвиток венозних тромбоемболій.
Acanthosis nigricans проявляється у вигляді потовщеної гіперпігментованої шкіри, зазвичай в зоні пахв та шиї. Часто розвивається при аденокарциномі шлунка.
Паранеопластична пухирчатка: характеризується формуванням пухирів та ерозій на шкірі тулуба, долонь та підошв. Може уражати слизові оболонки, у такому разі розвиваються болісні ерозії. Часто діагностують у пацієнтів із В-клітинним лімфопроліферативним розладом.
Лейкоцитокластичний васкуліт: може розвиватися пурпура, що пальпується, на нижніх кінцівках, ціаноз, свербіж, біль і виразки уражених ділянок шкіри.
Синдром Світа (гострий гарячковий нейтрофільний дерматоз). Характеризується гострим формуванням болісних еритематозних бляшок, папул та вузликів, гарячкою та нейтрофілією.
При дерматоміозиті відмічається геліотропний висип на верхніх повіках, еритематозний висип на обличчі, шиї, спині, грудях та плечах, на фалангових суглобах можуть бути виявлені папули Готтрона. При ураженні м’язів можливий розвиток запальної міопатії зі слабкістю та болісністю проксимальних м’язів.
Некролітична мігруюча еритема в основному фіксується у пацієнтів із глюкагономою.
Синдром Труссо. Характерний мігруючий тромбофлебіт, пов’язаний із надмірною секрецією муцинів, які активують фактори згортання. Найчастіше фіксується при панкреатичній та бронхогенній карциномі.
Може виникати дисбаланс електролітів (гіпокаліємія, гіпо- або гіпернатріємія, гіперфосфатемія), що викликає нефропатію та порушення кислотно-лужного балансу.
Може розвиватися нефротичний синдром, мембранозний гломерулонефрит, гостре пошкодження нирок, масивна протеїнурія та навантаження рідиною.
Також паранеопластичний синдром може виявлятися кахексією, дисгевзією, анорексією, неопластичною гарячкою. Паранеопластичний синдром — це діагноз виключення.
За підозри пацієнт має пройти комплексне обстеження.
Як лікувати паранеопластичний синдром, визначається залежно від типу, ступеня тяжкості та залученої системи органів. Так, оскільки паранеопластичний синдром — це аутоімунний процес, може проводитися імуносупресія високими дозами кортикостероїдів, внутрішньовенними імуноглобулінами, плазмаферезом.
Також показано лікування основного злоякісного новоутворення:
Пригнічення росту пухлини може зменшити вираженість паранеопластичного синдрому. Водночас, наприклад, при неврологічних паранеопластичних проявах регрес симптомів не відмічається.
Пацієнтам з рівнем кальцію в плазмі крові >14 мг/дл (3,5 ммоль/л) показана внутрішньовенна інфузійна терапія. При перевантаженні рідиною застосовується фуросемід. При недостатньому зниженні рівня кальцію показано внутрішньовенне введення кальцитоніну з бісфосфонатами (підшкірно — золендронова кислота або внутрішньовенно — памідронова кислота).
Можливі ускладнення паранеопластичного синдрому: