Повний симпатикоміметичний синдром є життєзагрозним станом, що розвивається внаслідок вираженої активації симпатичної нервової системи — як периферичних її відділів, так і структур центральної нервової системи (ЦНС).
Найчастіше фіксуються отруєння, спричинені вживанням нелегальних психоактивних речовин. Найбільш тяжкий клінічний перебіг відзначається при інтоксикації наркотичними засобами, особливо кокаїном, амфетаміном та їх похідними, такими як метамфетамін та метилендіоксиметамфетамін (methylenedioxymethamphetamine — MDMA). Останніми роками дедалі частіше фіксуються випадки отруєнь так званими дизайнерськими наркотиками, включно з мефедроном, мефентерміном та іншими аналогами.
При легкій формі симпатикоміметичного синдрому переважають такі симптоми, як виражене занепокоєння з елементами агресії, прискорене серцебиття (тахікардія), безсоння, підвищення артеріального тиску, потовиділення, розширення зіниць (мідріаз), відчуття нестачі повітря та біль.
Для тяжких форм характерно виражене психомоторне збудження, яке нерідко супроводжується маревними ідеями, гострими психотичними епізодами та галюцинаціями. А також гіпертермія, що швидко прогресує, розвивається підвищене потовиділення, можливі судоми з ризиком переходу в епілептичний статус. На тлі вираженої артеріальної гіпертензії (>200/100 мм рт.ст.) розвиваються тяжкі серцево-судинні ускладнення: порушення ритму передсердь, шлуночкові екстрасистоли, фібриляція шлуночків, torsade de pointes, а також атріовентрикулярні блокади II та III ступенів.
Діагноз встановлюється на основі анамнестичних даних, особливо за наявності відомостей про прийом конкретної психоактивної речовини. У випадках, коли речовина невідома, доцільним є проведення експрес-скринінгу на наркотики в сечі, що дозволяє уточнити характер інтоксикації.
При проведенні диференційної діагностики слід враховувати інші стани зі схожими клінічними проявами, зокрема серотоніновий, антихолінергічний, алкогольний абстинентний синдроми, а також отруєння метилксантинами (наприклад кофеїном або теофіліном).
Ускладнення симпатикоміметичного синдрому можуть бути дуже тяжкими та загрожувати життю пацієнта. До найсерйозніших належать: