Мієлопроліферативне новоутворення (МПН) — це група захворювань кісткового мозку, що характеризуються аномальним збільшенням числа мегакаріоцитів. Ці неопластичні клітини виділяють різні цитокіни, які стимулюють зростання неклональних фібробластів та зумовлюють ангіогенез. У результаті такої патологічної активності в кістковому мозку розвивається мієлофіброз — процес заміщення нормального гемопоетичного тканинного матриксу волокнистою тканиною, що призводить до порушень у процесах кровотворення.
До цих порушень належать розвиток анемії, спричиненої зниженням ефективності утворення еритроцитів, та одночасне формування екстрамедулярних вогнищ кровотворення. Найбільш частим проявом такого позакістковомозкового кровотворення є спленомегалія (збільшення селезінки), яка може бути значною та викликати різні симптоми, зокрема біль та дискомфорт у лівому підребер’ї.
Наразі точна етіологія МПН залишається невідомою, але вважається, що комбінація генетичних мутацій та зовнішніх факторів відіграє ключову роль у розвитку цієї групи захворювань. До управління цих захворювань часто належать проведення процедур для контролю симптомів та підвищення якості життя пацієнтів, флеботомії, хімієтерапії та у деяких випадках — трансплантації кісткового мозку.
Симптоматика захворювань кісткового мозку, таких як мієлофіброз, може бути різноманітною та включати загальні та специфічні прояви. До загальних симптомів часто належать хронічна втома (у 50–70% пацієнтів), зниження апетиту (<20% випадків), зменшення маси тіла, субфебрилітет, задишка, прискорене серцебиття, підвищене потовиділення в нічний час доби, свербіж і кістково-суглобовий біль, особливо в нижніх кінцівках, що часто супроводжується кахексією — виснаженням організму.
До симптомів, пов’язаних безпосередньо з мієлофіброзом та екстрамедулярним кровотворенням, належать спленомегалія, яка виявляється у більш ніж 90% пацієнтів на момент діагностики, при цьому у 2/3 хворих фіксують селезінку великих розмірів. Спленомегалія є причиною метеоризму та болю при інфаркті селезінки, а також набряків нижніх кінцівок через компресію кровоносних судин. Гепатомегалію діагностують у 40–70% пацієнтів, що супроводжується портальною гіпертензією. Також можна виявити тромбоцитопенічну пурпуру та анемію.
Екстрамедулярне кровотворення може виявлятися в різних локаціях, включно з грудним відділом хребта, що іноді призводить до компресії спинного мозку, лімфатичних вузлів, плевральної порожнини (накопичення рідини) та легень. Дизурія може розвиватися при екстрамедулярному кровотворенні у сечовому міхурі. Важливо також відмітити підвищений ризик венозного тромбозу, зокрема тромбозу вен черевної порожнини та меншою мірою — артеріального тромбозу.
Захворювання, яке характеризується типовим перебігом, починається безсимптомно, що означає відсутність явних ознак на ранніх стадіях. У міру прогресування патології починають проявлятися симптоми, пов’язані з підвищенням ступеня тяжкості анемії, тромбоцитопенії та мієлоїдної метаплазії, яка впливає на селезінку та печінку. Ці зміни в кістковому мозку та периферичних органах спричиняють збільшення селезінки та печінки, погіршення їхніх функцій та відповідних клінічних проявів.
На термінальній стадії захворювання симптоми анемії та печінкової недостатності починають переважати, що значно знижує якість життя пацієнта та його функціональний статус. Медіана виживаності таких хворих становить близько 5 років, це ще раз підкреслює серйозність і агресивність перебігу захворювання.
Крім того, близько 20% пацієнтів відмічають трансформацію цього стану в гострий мієлоїдний лейкоз (ГМЛ) — ще більш складне захворювання крові, яке характеризується швидким розвитком і високою летальністю. Тому в цих випадках необхідна рання діагностика та агресивна терапевтична стратегія для управління основним захворюванням і запобігання його прогресуванню в більш агресивні форми.
До діагностики патологічних станів кісткового мозку, таких як мієлофіброз, належать низка лабораторних та інструментальних досліджень, за допомогою яких можливо визначити стадію захворювання та характер змін у кровотворній системі.
Дослідження з цитогенетики та молекулярної генетики відіграють важливу роль у визначенні діагнозу та оцінці ризику у пацієнтів з МПН. З їх допомогою виявляють зміни у хромосомах, які виявляються у близько 60% осіб з МПН, підкреслюючи генетичну різноманітність та складність таких захворювань.
Особлива увага в межах діагностики МПН приділяється виявленню специфічних мутацій, що діють як основні драйвери захворювання. Найчастіші мутації:
Близько 5–10% пацієнтів із МПН не мають жодної з цих 3 мутацій, що класифікує їх як «тричі негативні». Наявність чи відсутність цих мутацій як допомагає в уточненні діагнозу, так і може вказувати на прогноз захворювання.
Додатково виявлення мутації в гені ASXL1 може свідчити про більш несприятливий прогноз. Ці мутації можуть свідчити про більш агресивний перебіг хвороби або схильність до трансформації в більш злоякісні форми патології.
Негативний результат наявності транслокації BCR-ABL, яка є діагностичним маркером хронічної мієлоїдної лейкемії (ХМЛ), виключає цей діагноз і підтверджує наявність інших форм МПН. Це допомагає лікарям визначити найкращий терапевтичний підхід для кожного конкретного випадку.
Діагностичні критерії для МПН, зокрема первинного мієлофіброзу (ПМФ), визначаються суворою відповідністю певним вимогам, які включають наявність 3 основних критеріїв (великих) та 1 додаткового малого критерію.
Великі критерії:
Мінімальний критерій:
Ці критерії важливі для точної діагностики ПМФ, за їх допомогою можна відрізнити це захворювання від інших МПН та забезпечити адекватний напрямок лікування. Важливість суворої відповідності цим критеріям зумовлена необхідністю точного планування терапії, яка може значно варіювати залежно від типу МПН та його стадії.
У діагностиці захворювань, пов’язаних з МПН, важливу роль відіграють не тільки основні, а й малі критерії, за допомогою яких можна уточнити діагноз при підтвердженні їх наявності контрольними дослідженнями. Малі критерії є індикаторами, які не є основними для встановлення діагнозу, але їх наявність підтверджує прогресування патології та допомагає доповнити клінічну картину. Нижче представлено список таких малих критеріїв:
Підтвердження 1 або кількох з цих критеріїв важливе для точної діагностики та планування адекватного лікування МПН. Усі ці показники мають бути ретельно оцінені в контексті інших клінічних даних та результатів контрольних досліджень.
Диференційна діагностика ПМФ охоплює широкий спектр захворювань, які можуть імітувати його клінічні та морфологічні характеристики. Тому процес встановлення точного діагнозу є особливо складним. Мієлофіброз може розвиватися як у контексті неопластичних, так і непухлинних захворювань.
Для точного виявлення ПМФ та виключення інших подібних станів важливо провести уважний аналіз клінічних даних, лабораторних показників та результатів біопсії кісткового мозку. Це допоможе лікарям вибрати оптимальну стратегію лікування та надати пацієнту точну інформацію про його стан та прогноз.
У лікуванні захворювань, подібних до ПМФ, основним куративним методом є алогенна трансплантація гемопоетичних стовбурових клітин (алоТГСК). Однак, крім цього методу, більшість терапевтичних підходів мають паліативний характер і не спрямовані на подовження тривалості життя, а скоріше на підвищення її якості та зменшення вираженості симптомів захворювання.
Вибір конкретного методу лікування залежить від прогнозованої виживаності пацієнта, яка оцінюється за допомогою спеціалізованих прогностичних шкал, таких як Міжнародна прогностична бальна система (International Prognostic Scoring System — IPSS), Динамічна міжнародна прогностична система оцінювання (Dynamic International Prognostic Scoring System — DIPSS) або DIPSS+. За допомогою цих систем можна класифікувати пацієнтів за групами ризику та вибрати для них найбільш оптимальну стратегію лікування.
Для хворих без симптомів із групи з низьким або помірним ризиком може бути ухвалено рішення не розпочинати лікування негайно, а просто спостерігати без активних медичних втручань. Такий підхід допомагає уникнути можливих побічних ефектів від терапії щодо стабільного перебігу захворювання.
При розвитку симптомів у таких пацієнтів можуть бути розглянуті 2 варіанти лікування: використання традиційних методів симптоматичної терапії для зменшення вираженості симптомів або застосування препарату руксолітиніб. Цей лікарський засіб призначають для терапії середньотяжких та тяжких форм ПМФ, він зменшує вираженість захворювання, зокрема спленомегалії та загального погіршення стану здоров’я.
Для хворих з проміжним-2 та високим ризиком патології розглядається застосування алоТГСК або руксолітинібу, а також інших препаратів, що знаходяться на стадії клінічних досліджень, які можуть запропонувати на сьогодні у терапії. У випадках, коли використання новітніх методів терапії неможливе, можна застосовувати традиційне лікування, спрямоване на підтримку стану пацієнта та максимально можливе підвищення якості його життя.
Протипухлинна терапія при МПН включає кілька ключових підходів, спрямованих на управління захворюванням і поліпшення прогнозу для хворих:
Ці методи лікування спрямовані на зменшення вираженості симптомів та підвищення життя пацієнтів, а при алоТГСК — на досягнення ремісії або повного одужання. Під час вибору методу терапії завжди важливо враховувати індивідуальні особливості пацієнта.
Підтримувальна терапія для пацієнтів з МПН часто включає комплексні підходи, спрямовані на підвищення якості життя та управління симптомами захворювання:
Для ефективного контролю хвороби важливо проводити регулярні загальні аналізи крові та клінічні оцінки стану пацієнта. Частота цих перевірок має залежати від того, наскільки швидко прогресує хвороба та чи виявляються у хворого симптоми ускладнень.
Частота проведення лабораторних досліджень та клінічних оцінок пацієнта визначається різними факторами: стадією захворювання; активністю процесу; наявністю та тяжкістю симптомів і навіть ризиком ускладнень. Наприклад. у разі швидкого прогресування хвороби або при серйозних симптомах на кшталт вираженої анемії або збільшеної селезінки, перевірки можуть проводитися частіше. У стійких випадках при належному контролі захворюванням інтервали між обстеженнями можуть бути більшими.
Так, індивідуальний підхід до розробки плану обстежень сприяє не лише своєчасному виявленню змін у стані пацієнта, а й дозволяє налаштовувати стратегію лікування з урахуванням потреб конкретної людини.
Прогноз для хвороб, що належать до групи МПН, вважається найбільш несприятливим порівняно з іншими захворюваннями цієї категорії. Виживання пацієнтів значно варіює і залежить від того, до якої групи ризику вони належать. Ця класифікація ризику ґрунтується на низці факторів, включно з генетичними мутаціями, клінічною картиною та відповіддю на терапію.
Основними причинами смерті у хворих з МПН є інфекції, кровотечі, трансформація у гострий лейкоз та ускладнення, пов’язані з портальною гіпертензією. Ці ускладнення є причиною порушення нормального кровотворення та функцій імунної системи, а також підвищеною схильністю до розвитку фіброзу та змін у судинній системі:
Прогноз та план подальшого лікування для кожного окремого пацієнта слід уважно вивчити з урахуванням індивідуальних особливостей захворювання, щоб оптимізувати підходи до терапії та підвищити якість життя.