Паркінсонізм — це клінічний синдром, що виявляється руховими симптомами, такими як ригідність, тремор, брадикінезія та постуральна нестійкість, що призводить до порушення ходи. Хвороба Паркінсона викликає близько 80% усіх випадків паркінсонізму.
Хоча паркінсонізм є характерною рисою хвороби Паркінсона, схожі симптоми можуть також розвиватися при інших нейродегенеративних розладах, специфічних ураженнях головного мозку, черепно-мозкових травмах, прийомі низки лікарських засобів, метаболічних станах та дії токсинів.
Виділяють:
Хвороба Паркінсона є найпоширенішою причиною паркінсонізму, який поступово проявляється як асиметричний паркінсонізм. Через нейрональну дегенерацію в середньому мозку відзначається втрата дофамінергічних нейронів, що призводить до зниження рівня дофаміну в базальних гангліях.
Ювенільний паркінсонізм (розвивається частіше в осіб чоловічої статі віком до 21 року). Найчастіше це спадкове захворювання, успадковане за аутосомно-рецесивним типом. При цьому відзначається дегенерація дофамінергічних нейронів чорної субстанції, але утворення тілець Леві нехарактерне.
Вторинний паркінсонізм: причини:
Такі захворювання, як ювенільна хвороба Гантінгтона або деякі спиноцеребелярні атаксії, можуть спочатку клінічно виявлятися як ригідно-акінетичний синдром, що нагадує паркінсонізм. Також симптом паркінсонізму може виникати при таких захворюваннях:
При хворобі Паркінсона фіксується зниження рівня дофаміну через дегенерацію чорної субстанції, що призводить до зниження рівня дофаміну, у тому числі в хвостатому ядрі та шкаралупі. Це викликає денерваційну гіперчутливість дофамінових рецепторів, зокрема рецепторів D1 та D2 у нігростріарному шляху. Відзначається формування в нейронах чорної субстанції патологічних агрегатів білка альфа-синуклеїну та внутрішньоклітинних тілець Леві.
Нормотензивна гідроцефалія. Патофізіологічні механізми розвитку паркінсонізму при цьому стані включають підвищений опір відтоку спинномозкової рідини (СМР), що призводить до розширення шлуночків, аномального мозкового кровотоку, підвищеного тиску в паренхімі головного мозку та збільшеного вмісту води в перивентрикулярній ділянці.
Судинний паркінсонізм розвивається частіше внаслідок перенесених лакунарних інфарктів порівняно з кірковими інфарктами. Інсульти, що порушують плутамінально-палідний та палідо-таламічний шлях, інфаркти смугастого тіла та базальних гангліїв також можуть бути причиною розвитку паркінсонізму.
Лікарський паркінсонізм розвивається при блокуванні рецепторів дофаміну D2 у смугастому тілі. Ця блокада призводить до зниження рівня дофаміну та дисфункції, аналогічної до тієї, що відзначається при хворобі Паркінсона.
Лікарський паркінсонізм може розвиватися на тлі прийому наступних препаратів:
Хронічна травматична енцефалопатія розвивається внаслідок повторюваних травм головного мозку, що призводять до втрати нейронів, формування сенільних бляшок, рубцювання мозкової тканини та дифузного аксонального пошкодження. Часто фіксується в осіб, які займаються контактними видами спорту (боротьба, єдиноборства, регбі та бокс), і в тих, у кого в анамнезі були повторні струси головного мозку або субконтузійні травми голови.
Пухлини головного мозку (наприклад менінгіома), особливо базальні гангліонарні та супратенторіальні пухлини, пов’язані з розвитком паркінсонізму. Механізм, що лежить в основі розвитку ознак паркінсонізму, включає стиснення базальних гангліїв та чорної субстанції, що призводить до руйнування провідних шляхів та набряку головного мозку через зниження перфузії та інфільтрацію пухлини.
Ювенільний паркінсонізм зазвичай пов’язаний із наявністю спадкових генетичних мутацій.
При гістологічному дослідженні при паркінсонізмі зазвичай виявляються депігментація, гліоз та зменшення популяції нейронів, переважно у компактній частині чорної субстанції та у блакитному місці у мосту. У осіб з хворобою Паркінсона можуть бути виявлені тільця Леві — це круглі еозинофільні нейрональні включення всередині цитоплазми. При судинному паркінсонізмі виявляють мікроангіопатію та ознаки перенесених інфарктів головного мозку.
При хворобі Паркінсона характерні порушення сну, зменшення міміки, підвищена незграбність одного боку тіла та невмотивована втома. Найважливішими клінічними ознаками є:
Характерна нестійкість ходи та постави. Може відзначатися хода, що нагадує комбінацію рис паркінсонізму та атаксії, що характеризується широкою стійкою й іноді човгаючою ходою разом з атаксією тулуба. Також може виникати псевдобульбарний параліч, що проявляється дизартрією та дисфагією. Можуть відзначатися підвищення сухожильних рефлексів, розгинальні підошовні рефлекси та гіпертонус. Також можуть бути виявлені парез погляду вгору, нейрогенні порушення сечовипускання.
Також часто можна виявити гострий / підгострий розвиток паркінсонізму — протягом 6 міс після перенесеного інсульту.
Лікарський паркінсонізм проявляється симптомами, схожими на хворобу Паркінсона, включаючи тремор, ригідність та брадикінезію. Характерні ознаки включають симетрію та поширений характер рухових симптомів. Відзначається тимчасовий зв’язок із початком прийому препарату.
Паркінсонізм, викликаний токсинами, характеризується підвищеним м’язовим тонусом, що призводить до ригідності на кшталт зубчастого колеса, брадикінезії та високого ризику падіння при спробі йти назад.
Кортико-базальна дегенерація спочатку проявляється швидкопрогресуючим асиметричним акінетико-ригідним синдромом. Потім в ураженій кінцівці поступово розвиваються дистонія, постуральний тремор, міоклонічні посмикування. Також характерні апраксія, астереогноз, розвиток деменції, ураження нижніх кінцівок — порушення ходи.
Прогресуючий над’ядерний параліч характеризується поєднанням паркінсонізму та над’ядерної офтальмоплегії. Внаслідок ретракції повік очі хворого можуть бути широко відкритими. Пацієнти можуть відзначати порушення зору. Особливо характерне послаблення зорової уваги у нижніх полях зору. Можуть відзначатися деменція, помірна пірамідна недостатність, гіперрефлексія, патологічні стопні ознаки.
За множинної системної атрофії характерне поєднання паркінсонізму з вираженою вегетативною недостатністю (ортостатичною гіпотензією, прискореним сечовипусканням або затримкою сечі, імпотенцією або аноргазмією, порушеннями моторики шлунково-кишкового тракту), мозочковою атаксією, дизартрією. Пірамідний синдром зазвичай виражений незначною мірою. Паркінсонізм асиметричний. Інтелект довго залишається збереженим. Захворювання швидкопрогресуюче.
Ювенільний паркінсонізм зазвичай проявляється класичними рисами паркінсонізму, включаючи брадикінезію та ригідність. Характерна поява симптомів у віці до 40–45 років.
Протипаркінсонічні препарати є основним симптоматичним лікуванням паркінсонізму.
Ефективність лікування залежить від причин розвитку паркінсонізму та найвища при хворобі Паркінсона.
У лікуванні хвороби Паркінсона застосовують такі препарати:
При нормотензивній гідроцефалії може бути рекомендовано шунтування чи видалення цереброспінальної рідини.
Судинний паркінсонізм: зазвичай застосовується леводопа, а також антиагреганти (ацетилсаліцилова кислота, клопідогрель) при перенесеному інсульті.
Лікарський паркінсонізм: показана відміна причинного препарату. Також можуть бути рекомендовані бензтропін, тригексифенідил, амантадин, а в резистентних випадках — електросудомна терапія.
При пухлинах головного мозку може бути показане хірургічне лікування.
Прогноз при виявленні паркінсонізму багато в чому залежить від розвитку порушень.
Можливі ускладнення залежать від причин розвитку цього синдрому та включають такі: