Недосконалий остеогенез — це рідкісне генетичне захворювання сполучної тканини, спричинене аномаліями колагену І типу. Його також називають хворобою крихких кісток.
Хвороба характеризується підвищеним ризиком переломів кісток та зниженням їхньої мінеральної щільності. У пацієнтів з недосконалим остеогенезом фіксуються блакитні склери, недосконалий дентиногенез, низький зріст, розвивається глухота у дорослому віці, а також можуть відзначатися недостатність клапанів серця (мітрального, трикуспідального, аортального, клапана легеневої артерії), розширення кореня аорти, викривлення хребта та дихальна недостатність. Клінічні прояви варіюють від легких, майже безсимптомних форм до дуже тяжких, що призводять до смерті в дитинстві.
Недосконалий остеогенез пов’язаний з низкою генетичних мутацій. Найчастіше захворювання розвивається вторинно стосовно мутацій у генах COL1A1 і COL1A2 та інших генів.
Недосконалий остеогенез — рідкісне захворювання, що діагностується у 1 з 15 000–20 000 новонароджених.
Недосконалий остеогенез розвивається внаслідок порушення здатності організму правильно виробляти колаген. При цьому можуть порушуватися різні етапи формування колагену: як синтез первинної структури, так і подальші посттрансляційні модифікації.
Колаген — це білок, що є важливим компонентом кісток, шкіри, м’язів та сухожилля.
Два ланцюги про-альфа-1 і один ланцюг про-альфа-2 складають колаген I типу, який формує основний білок позаклітинної мембрани шкіри, кісток, сухожиль тощо та створює жорстку структуру потрійної спіралі. Кожен альфа-ланцюг складається з амінокінцевого пропептиду, карбоксильно-кінцевого пропептиду та центрального пропептиду, що формується з 338 гліцинових повторів. Структура потрійної спіралі колагену I типу можлива через наявність гліцину у кожному 3-му амінокислотному залишку.
У близько 90% пацієнтів з недосконалим остеогенезом ідентифікується генетичний дефект, що призводить до кількісних та якісних (або і тих, і інших) аномалій у молекулах колагену I типу.
При недосконалому остеогенезі порушується будова кісткової тканини: гістологічно виявляються тонкі, недостатньо організовані кісткові трабекули та колагеновий матрикс, збіднена губчаста тканина; відносно велика кількість остеобластів та остеокластів. Зони зростання при цьому нерегулярні з дезорганізованими проліферативними та гіпертрофічними зонами, а кальцифікована зона є виснаженою.
Це порушення успадковується за аутосомно-домінантним або аутосомно-рецесивним типом. Можливі також спонтанні мутації. Аутосомно-домінантні форми викликані прямими дефектами колагену I типу, тоді як аутосомно-рецесивні форми пов’язані з патологією неколагенових білків, які беруть участь у посттрансляційних модифікаціях або розвитку потрійної спіралі.
Експерти класифікують недосконалий остеогенез на 19 типів. Типи захворювання з I по IV є найпоширенішими.
Недосконалий остеогенез, тип I: успадкування — аутосомно-домінантне: кількість колагену знижено на 50%; проте молекула є структурно нормальною. Відзначаються генералізований остеопороз, аномальна крихкість кісток (переломи фіксуються переважно у період активного самостійного пересування дитини, виявляється зниження зрілості кісток), блакитні склери, кондуктивна глухота та незначна затримка росту. Будова зубів може бути як нормальною, так і з порушенням дентиногенезу та збереженою емаллю.
Тип II: успадкування — аутосомно-рецесивне / домінантне негативне (7% ризику захворювання при наступних вагітностях) / унаслідок спонтанної мутації. Ця форма призводить до серйозного порушення функції молекули колагену: це перинатальна летальна форма. Характерні крайня крихкість кісток, затримка окостеніння черепа, блакитні склери.
Тип III: аутосомно-рецесивне або домінантне негативне наслідування. Зміни колагену I типу є як якісними, так і кількісними. Характерні виражені клінічні прояви: помірна або тяжка форма крихкості кісток, деформація тазостегнового суглоба за типом coxa vara, множинні переломи, виражені деформації довгих трубчастих кісток, труднощі пересування, блакитні склери (набувають нормального відтінку у підлітковому віці), ранній сколіоз, трикутна форма обличчя, виражені лобні бугри, базилярна інвагінація та вкрай низький зріст.
Тип IV: гетерогенна група; аутосомно-домінантний тип наслідування. Характерні нормальні склери, помірна або виражена крихкість кісток, деформація довгих кісток та хребта, а також помірна чи значна затримка росту. Дентиногенез може бути як нормальним, так і порушеним.
Клінічну значущість має також модифікація Ф. Шапіро (F. Shapiro) класифікації Е. Лузер (E. Looser):
Симптоми та ознаки недосконалого остеогенезу можуть включати:
Діагноз ґрунтується на клінічному та сімейному анамнезі, визначенні мінеральної щільності кісткової тканини (у поперековому хребці) та рентгенологічних ознаках.
Додаткові методи обстеження:
За допомогою пренатального ультразвукового дослідження (УЗД) можливо виявити ознаки недосконалого остеогенезу внутрішньоутробно: зниження осифікації склепіння черепа, укорочені та незграбні довгі кістки, множинні переломи кісток, чоткоподібний вигляд ребер, багатоводдя.
Для підтвердження діагнозу проводиться амніоцентез та аналіз ДНК зразків ворсин хоріону.
Генетичне консультування показано особам, у яких є родич з недосконалим остеогенезом, парам, у яких народилася дитина із цим захворюванням.
Лікування залежить від віку, ступеня тяжкості симптомів, наявності ускладнень та здатності пацієнта до пересування.
Навіть при легкому перебігу патології рекомендується уникати травматичних та контактних видів спорту (футболу, хокею, єдиноборств та ін.), занять, пов’язаних із підвищеним ризиком падінь, травм та переломів.
Ускладнення недосконалого остеогенезу можуть включати: