Хондрома — це рідкісна доброякісна пухлина, яка формується з хрящової тканини. Хондрому часто діагностують у дрібних кістках рук та/або ніг, хоча також можуть виявляти в довгих трубчастих кістках (плечовій, стегновій кістках і ребрах). Іноді осередкові ділянки міксоїдної дегенерації можуть призвести до помилкового діагнозу хондросаркоми (Vanni R., 2011).
Хондроми класифікуються за місцем розташування:
Енхондрома — це одиночне доброякісне новоутворення всередині кістки, яке зазвичай є безсимптомним і виявляється випадково, наприклад, при пальпації, у вигляді невеликого вузлика. У поодиноких випадках може розвиватися біль або набряк м’яких тканин, а біль часто є ознакою патологічного перелому.
Захворювання однаково часто діагностують як у чоловіків, так і жінок будь-якого віку. Передбачається, що енхондрома розвивається із залишків епіфізарного хряща, які поступово розростаються та збільшуються.
Близько 50% таких пухлин виявляють у кістках кисті, найчастіше середній та дистальній частинах п’ясткових кісток та проксимальних фалангах. У 10% випадків уражаються кістки стопи, а в 20% — стегнові та плечові кістки.
При огляді енхондрома виглядає як чітко окреслене новоутворення блідо-блакитно-сірого кольору, характерного для хрящової тканини.
Якщо в організмі розвивається відразу кілька енхондром, цей стан називають хворобою Ольє. А коли енхондроми поєднуються з гемангіомами м’яких тканин, йдеться про синдром Маффуччі (Vanni R., 2011).
Періостальна хондрома — це болісне хрящове ураження, яке розвивається на поверхні корового шару глибоко в окісті, формуючи широку хрящову масу, яка може поширюватися на м’які тканини; часто розвивається після періоду підліткового віку. На сьогодні у всьому світі зареєстровано лише 12 випадків періостальної хондроми ребра (Gao Y. et al., 2022).
Зазвичай ця пухлина виникає в осіб після підліткового віку та поступово збільшується. За зовнішнім виглядом та розташуванням періостальна хондрома схожа на періостальну остеосаркому. Враховуючи можливість плутанини з періостальною та параостальною остеосаркомою, необхідно провести ретельне дослідження та біопсію цього ураження. Найчастіша локалізація — поруч із метафізом. Корова речовина кістки може бути залучена до патологічного процесу, але ураження не поширюються на медулярний простір (Vanni R., 2011).
Періостальну хондрому часто діагностують у дітей та осіб молодого віку близько 20 років (Gao Y. et al., 2022).
М’якотканинна хондрома — це доброякісна пухлина, що формує хрящ. Пухлина розвивається з тендовагінальних оболонок або м’яких тканин, які прилягають до сухожилля рук та ніг. Переважно вона локалізується в пальцях, зазвичай поодинока, розвивається у дорослих і може викликати біль. Новоутворення повністю складається із зрілого гіалінового хряща (Vanni R., 2011).
Енхондрома розвивається внаслідок клітин хряща, що залишилися в зоні росту кістки, але точна причина цього явища залишається невідомою. Генетичні мутації діагностують рідко, вони зазвичай розвиваються спорадично.
Згідно з результатами дослідження, діагностовано мутації в генах ізоцитратдегідрогенази-1 (IDH1) та ізоцитратдегідрогенази-2 (IDH2). Ці мутації призводять до синтезу зміненого ферменту, що бере участь у циклі трикарбонових кислот, який замість перетворення ізоцитрату на α-кетоглутарат починає каталізувати формування аномального метаболіту D-2-гідроксиглутарату (D-2-HG).
D-2-HG пригнічує активність α-кетоглутарат-залежних ферментів, що спричиняє гіперметилювання ДНК, зміну структури гістонів, порушення нормального остеогенного диференціювання мезенхімальних стовбурових клітин, що зумовлює ріст хрящових пухлин.
Мутації гена рецептора паратиреоїдного гормону 1 (PTHR1) порушують регуляцію енхондрального окостеніння, що також пов’язане з розвитком енхондром.
Шлях Indian Hedgehog (IHH) — сигнальний шлях, який відіграє ключову роль у рості та розвитку кісткової та хрящової тканини. У деяких випадках сигнальний шлях енхондроми залишається активним без виключення, що призводить до росту пухлини. Порушення в шляху IHH можуть зумовити надмірний ріст хрящової тканини.
Сигнальний шлях Wnt/β-catenin (важливий клітинний механізм, що регулює ріст, диференціювання клітин) — пригнічує IHH в енхондромах і є перспективною терапевтичною мішенню для лікування цього захворювання (Biondi N.L. et al., 2024).
Етіологію розвитку періостальної хондроми вивчено недостатньо. Однак часто діагностують гетерозиготні мутації гена IDH1 у положенні R132, які можуть бути пов’язані з розвитком цієї пухлини.
Крім того, за допомогою цитогенетичних досліджень були діагностовані характерні зміни, такі як втрата хромосоми 6 і перебудови 2q37, 4q21-25 і 11q13-15. У доступній медичній літературі не виявлено зв’язку розвитку періостальної хондроми з іншими новоутвореннями або спадковою схильністю до раку (Prabhakar G. et al., 2021).
Основна причина м’якотканинних хондром є невідомою. Згідно з результатами дослідження, повторні мікротравми можуть бути ініціювальним фактором розвитку м’якотканинних хондром (Kim S.R. et al., 2023).
Енхондроми можуть сформуватися у будь-якому віці, але найчастіше поодинокі енхондроми починають виникати у осіб віком 20–30 років. Пухлину нерідко діагностують після патологічного перелому, який є одним із найпоширеніших проявів (діагностують у 40–60% усіх пацієнтів).
Іншими симптомами можуть бути біль, набряк та деформація. У низці випадків енхондроми виявляють випадково під час проведення рентгенологічного дослідження.
Типова локалізація уражень:
Симптоми періостальної хондроми:
Симптоми м’якотканинної хондроми:
Обстеження пацієнтів з енхондромами кисті:
При підозрі на синдром енхондроматозу рекомендовано провести огляд шкіри, грудної клітки, живота; оцінити нервово-м’язові функції. У хворих із цим синдромом наявний підвищений ризик розвитку множинних гемангіом, а також злоякісних пухлин, включно з новоутвореннями яєчників та головного мозку (Biondi N.L. et al., 2024).
Інструментальні методи дослідження:
Рентгенологічні ознаки енхондроми:
МРТ-ознаки енхондроми:
У диференціації енхондроми та хондросаркоми виділяють 2 біомаркери:
Ці біомаркери можна визначити за допомогою імуногістохімії, полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР) в режимі реального часу (RT-PCR) — аналіз експресії гена POSTN і вестерн-блот (діагностика білка в тканинному лізаті) (Biondi N.L. et al., 2024).
Рентгенологічні ознаки періостальної хондроми:
КТ-ознаки періостальної хондроми ребра:
МРТ-ознаки періостальної хондроми:
КТ-ознаки м’якотканинної хондроми — неоднорідна маса, що посилюється, з кальцифікацією в підшкірному шарі (Kim S.R. et al., 2023).
При безсимптомних ураженнях лікування не потрібне. Якщо відбувається перелом у результаті енхондроми, рекомендовано кюретаж та встановлення кісткової пластики (Vanni R., 2011).
Наразі не існує стандартизованого підходу до хірургічного лікування енхондроми. Для терапії симптоматичних енхондром зазвичай застосовують просте вишкрібання з наступною кістковою пластикою. Кістковий трансплантат може бути аутогенним (від пацієнта), алогенним (від донора) та синтетичним. Після кюретажу порожнечу кістки можна заповнювати різними матеріалами: аутотрансплантатом, алотрансплантатом, замінником кістки, кістковим цементом.
Для лікування симптоматичних енхондром часто використовують метод вишкрібання пухлини з наступною кістковою пластикою. Після того як новоутворення видалене за допомогою кюретажу (вишкрібання), у сформовану порожнечу в кістці необхідно внести матеріал для її відновлення і запобігання подальшим ускладненням. Для заповнення порожнечі після кюретажу можуть бути використані різні матеріали:
Отже, спочатку проводиться кюретаж для видалення пухлини, а потім порожнеча заповнюється одним із вищевказаних матеріалів для відновлення структури кістки та зниження ризику ускладнень.
Згідно з результатами дослідження, залишення незаповненої порожнечі не погіршує функціональні результати, при цьому економиться час на операцію, зменшується кількість ускладнень, пов’язаних з використанням сторонніх матеріалів, таких як алотрансплантати і кістковий цемент.
Альтернативні методи лікування енхондроми:
Періостальні хондроми можна лікувати методом консервативного висічення (Vanni R., 2011). Найбільш ефективною терапією періостальної хондроми є резекція en bloc. Неповна резекція пухлини може призвести до рецидиву. Кюретаж підкіркової кістки може знизити ймовірність рецидиву (Gao Y. et al., 2022).
Методом вибору є місцева хірургія:
Прогноз для доброякісної енхондроми є сприятливим. Поодиноке ураження в руці рідко зазнає злоякісної трансформації. Проте синдром Маффуччі пов’язаний з дуже високою частотою злоякісних новоутворень як у скелеті, так і внутрішніх органах. Незначний відсоток енхондром зазнає злоякісної трансформації, зазвичай у ході повільного процесу, що відбувається протягом десятиліть. Злоякісну трансформацію частіше діагностують у довгих кістках, ніж у коротких (Vanni R., 2011).
Ризик рецидиву після крайової резекції періостальної хондроми становить <10% (Vanni R., 2011).
Найчастіше прогноз для м’якотканинної хондроми сприятливий. Імовірність рецидиву низька (5—15%), якщо пухлина видалена не повністю — ризик рецидиву вищий. Після операції пацієнту може знадобитися фізіотерапія, якщо новоутворення знаходилося поряд із суглобами та обмежувало рухливість (Vanni R., 2011).